Μετάβαση απο pressurized σε non-pressurized φίλτρο

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μετάβαση απο pressurized σε non-pressurized φίλτρο

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Δευ Μάιος 05, 2014 2:21 pm

Λογικά στα 20-22gr θα είσαι ok. Από εκεί και πέρα σε χρόνο πρέπει να είσαι κοντα στα 30 δευτερόλεπτα αλλά αυτό δεν είναι πάντα απόλυτο, θα το κρίνεις και εσύ βάσει των προτιμήσεων σου.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μετάβαση απο pressurized σε non-pressurized φίλτρο

Δημοσίευση από Christos » Δευ Μάιος 05, 2014 2:29 pm

Η ένταση του καφέ σε ικανοποιούσε στα 60ml;
Εάν ναι, γέμισε το τριπλό στο μέγιστο της χωρητικότητας του (υπολογίζω να χωράει 27+g - δεν ξέρω πόσο είναι αυτή) και δοκίμασε να πάρεις 90ml σε 30-40s.
Κάθε καφές έχει τα δικά του και η Taf έχει πολλούς καφέδες οπότε ξεκίνα ως αρχικό σημείο τα παραπάνω και βλέπεις από την γεύση.

Μετά άνοιξε άλλο ΝΕΟ νήμα με τα συμπεράσματα σου ή τις απορίες σου με θέμα την εκχύλιση με τριπλό καλαθάκι αναφέροντας με όσο τον δυνατόν περισσότερη λεπτομέρεια του τι κάνεις.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

usermetall
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 12:06 pm
Όνομα: Αργύρης
Μηχανή:: Gaggia Babe dose
Μύλος:: Graef cm 800
Οι καφέδες μου:: taf la margarita

Re: Μετάβαση απο pressurized σε non-pressurized φίλτρο

Δημοσίευση από usermetall » Δευ Μάιος 05, 2014 2:48 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, ναι Χρήστο στα 60 μια χαρά αλλά ήταν πολυ λίγο το έπινα σε δύο Γουλιες :coffee:
Θα δοκιμάσω όπως προτείνεις για 90 ml
Υ.Γ ξέρει κανένας στις καφετέριες πχ Everest πόσο ποσότητα βάζουν στους freddo και ειναι τόσο μεγάλη ? τριπλό καλαθάκι έχουν και αυτοί ?

Κωστας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 9:13 am
Μηχανή:: Gaggia Baby Class
Μύλος:: Ascaso I-2 Mini

Re: Μετάβαση απο pressurized σε non-pressurized φίλτρο

Δημοσίευση από Κωστας » Πέμ Μάιος 08, 2014 10:21 am

Στις καφετέριες πιστεύω κάνουν διπλό εσπρέσσο στα 60ml αλλά με τόσα παγάκια γίνεται 1λιτρο που λέει ο λόγος.
Εγώ θα σου πρότεινα πάντως να κάνεις καφέ με το διπλό καλαθάκι και να το κάνεις τύπθ διπλό lungo. Πολλα έξοδα για τριπλό καφέ κάθε φορά.

Μιας και τα λέμε εδώ θέλω να επανέλθω στο θέμα με τα pressurized καλαθάκια.
Μετα απο καιρό αγόρασα το διπλο της gaggia non pressurized. Ονομαστικη χωρητικότητα λεει 14-15γρ αλλά εγώ μετράω κοντά στα 17γρ. Δεν το εχω δοκιμάσει σε περισσότερα ακόμα.
Θα ήθελα να τονισω ομως την διαφορα μεταξυ του παλιου και του καινουριο καλαθιου. Επαθα πλάκα το έβλεπα και δεν το πιστευα. Πριν δεν μπορουσα να πετυχω κρεμα με τιποτα τωρα το βλεπω και τρελαινομαι δεν χρειαζεται να το πιω. το κοιτάω απλά. Οπότε πιστέυω αξιζει τον κόπο.
Καλημέρα

Άβαταρ μέλους
tallis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Απρ 10, 2014 3:19 pm
Όνομα: Apostolos
Μηχανή:: Rancilio Silvia
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Vario
2ος Μύλος:: Ascaso i-1 , Porlex
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, Γερμανια (Kiel)
Επικοινωνία:

Re: Μετάβαση απο pressurized σε non-pressurized φίλτρο

Δημοσίευση από tallis » Πέμ Μάιος 08, 2014 12:18 pm

Μπορώ κάπου να βρω μονό non-pressurized καλαθάκι για gaggia;

gianniskl

Re: Μετάβαση απο pressurized σε non-pressurized φίλτρο

Δημοσίευση από gianniskl » Πέμ Μάιος 08, 2014 2:17 pm

tallis έγραψε:Μπορώ κάπου να βρω μονό non-pressurized καλαθάκι για gaggia;
Δες εδώ...

usermetall
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 12:06 pm
Όνομα: Αργύρης
Μηχανή:: Gaggia Babe dose
Μύλος:: Graef cm 800
Οι καφέδες μου:: taf la margarita

Re: Μετάβαση απο pressurized σε non-pressurized φίλτρο

Δημοσίευση από usermetall » Παρ Μάιος 09, 2014 11:01 am

Κωστας έγραψε:Στις καφετέριες πιστεύω κάνουν διπλό εσπρέσσο στα 60ml αλλά με τόσα παγάκια γίνεται 1λιτρο που λέει ο λόγος.
Εγώ θα σου πρότεινα πάντως να κάνεις καφέ με το διπλό καλαθάκι και να το κάνεις τύπθ διπλό lungo. Πολλα έξοδα για τριπλό καφέ κάθε φορά.

Μιας και τα λέμε εδώ θέλω να επανέλθω στο θέμα με τα pressurized καλαθάκια.
Μετα απο καιρό αγόρασα το διπλο της gaggia non pressurized. Ονομαστικη χωρητικότητα λεει 14-15γρ αλλά εγώ μετράω κοντά στα 17γρ. Δεν το εχω δοκιμάσει σε περισσότερα ακόμα.
Θα ήθελα να τονισω ομως την διαφορα μεταξυ του παλιου και του καινουριο καλαθιου. Επαθα πλάκα το έβλεπα και δεν το πιστευα. Πριν δεν μπορουσα να πετυχω κρεμα με τιποτα τωρα το βλεπω και τρελαινομαι δεν χρειαζεται να το πιω. το κοιτάω απλά. Οπότε πιστέυω αξιζει τον κόπο.
Καλημέρα
Έχω αρχίσει ήδη δοκιμές σε τριπλό καλαθάκι απλα μου τελείωσε ο καφές και πήρα ένα illy τον μαύρο από sm ο οποίος δεν μου άρεσε καθόλου πρώτη φορά τον πήρα, ο κόκκινος μου αρέσει αρκετά . Το διπλό μου άρεσε αλλά σαν ποσότητα ήταν μικρό , θελω να πάρω την ίδια ποιότητα του διπλού αλλά σε μεγαλύτερη ποσότητα στο τριπλό δεν ειναι εφικτό ? ελπίζω να το πετύχω και μην πανε τσάμπα τα λεφτά .
Αναλυτικά θα γράψω αργότερα σε καινούργιο θέμα όταν πάρω καφέ που μου αρέσει
Υ.Γ προς το παρών παίζω με παραμέτρους κοψίματος , καφέ , γραμμάρια και χρόνο εκχύλισεις , θερμοκρασία και πίεσης δεν γνωρίζω κάποιος να με κατεύθυνει σε ανάλογα θέματα να διαβάσω τι χρειάζομαι και πως ?

Απάντηση