Καλός καφές από pod?

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
anemosoulis
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Δεκ 20, 2013 10:57 pm
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: BEZZERA UNICA
2η Μηχανή:: ASCASO ARC FUN
Μύλος:: MAHLKOENIG VARIO
2ος Μύλος:: PORLEX TALL
Οι καφέδες μου:: VARIUS
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Καλός καφές από pod?

Δημοσίευση από anemosoulis » Κυρ Φεβ 09, 2014 10:18 pm

Χαιρετώ τα μέλη του πιο απολαυστικού ελληνικού φόρουμ.
Είμαι νέο μέλος αλλά παλιός λάτρης και μίστης του espresso χάρη σε έναν φίλο που σπούδασε και έζησε στην Ιταλία και με μίησε πριν από 25 χρόνια. Παρόλα αυτά έχω μάθει αρκετά κόλπα χάρη στους φαν αυτού του φόρουμ και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Έχω λοιπόν μια απορία που αφορά στη καλή χρήση των χάρτινων Pods, απο τα οποία δεν μπορώ να βγάλω καλό καφέ. Η αγωνία δεν είναι τυχαία, αφορά σε pods με Blue Mountain που θα ήθελα να γεύομαι που και που!
Χρησιμοποιώ το μικρό φίλτρο της Gaggia που υποτίθεται ότι είναι το κατάλληλο αλλά φευ! Τρέχει πρώτα λίγο νερό και μετά ο καφές σαν...χείμαρος.
Αν λοιπόν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα δεόντως, με εκτίμηση προς όλα τα μέλη, Τάσος.

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Καλός καφές από pod?

Δημοσίευση από Angeldust » Κυρ Φεβ 09, 2014 11:10 pm

Καλο είναι τα pods να τα φτιάχνεις σε μηχάνημα που είναι σχεδιασμένη μονο για pod.Έτσι όπως τα λες δεν παίρνεις το καλύτερο αποτέλεσμα γιατί δεν κουμπώνει καλά το pod στο pf τις gaggia.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καλός καφές από pod?

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Φεβ 09, 2014 11:28 pm

Καλωσόρισες Τάσο.
Δύσκολη ερώτηση και δυστυχώς με τα pods δεν έχεις και πολλές επιλογές επέμβασης στο αποτέλεσμα. Άμα τρέχει νεράκι ο καφές, το μόνο που μου έρχεται ως λύση (απελπισίας) είναι η αγορά του pressurized καλαθιού για ESE της Gaggia (το νούμερο 4 που συνοδεύεται με το μαύρο πλαστικό κομματάκι 5).
download/file.php?id=2918&mode=view

Επίσης παλαιότερα η Gaggia είχε άλλο καλαθάκι για τον μονό και άλλο για τα ESE. Παρ΄όλο που έμοιαζαν πολύ μεταξύ τους το δεύτερο είχε μικρότερη διατομή στην βάση του.
viewtopic.php?f=2&t=977#p12301

ΥΓ Η αγορά του pressurized ESE καλαθιού συνίσταται μόνο εάν το βρεις κάτω από 10 ευρώ μαζί με το μαύρο πλαστικό. Παλιά χρέωναν τρελά ποσά (πάνω από 20€ αν δεν κάνω λάθος) οπότε δεν αξίζει για μια δοκιμή και μόνο να το αγοράσεις.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

anemosoulis
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Δεκ 20, 2013 10:57 pm
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: BEZZERA UNICA
2η Μηχανή:: ASCASO ARC FUN
Μύλος:: MAHLKOENIG VARIO
2ος Μύλος:: PORLEX TALL
Οι καφέδες μου:: VARIUS
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Καλός καφές από pod?

Δημοσίευση από anemosoulis » Δευ Φεβ 10, 2014 12:07 pm

Ευχαριστώ Crhistos και Angeldust, για την απάντηση. Γίνεται μάλλον κατανοητή η αδυναμία παρασκευής στη Gaggia απο ese pod.
Απορώ πάντως γιατί όταν πήγα στην Eurogat και ρώτησα για κάποιο καλάθι για pod μου είπαν ότι είναι το 2 που φαίνεται στη φωτο, ενώ βλέπω ότι υπάρχουν άλλα δύο!
Τοποθετώντας άραγε τη μαύρη μεμβράνη με την τρυπούλα για σούπερ κρέμα της Gaggia, θα μπορούσε να δουλέψει σαν pressurized? Θα του κάνω μια δοκιμή κάποια στιγμή και άν δουλέψει θα ενημερώσω, χαιρετώ, Τάσος.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καλός καφές από pod?

Δημοσίευση από Christos » Δευ Φεβ 10, 2014 2:32 pm

anemosoulis έγραψε:...
Τοποθετώντας άραγε τη μαύρη μεμβράνη με την τρυπούλα για σούπερ κρέμα της Gaggia, θα μπορούσε να δουλέψει σαν pressurized? Θα του κάνω μια δοκιμή κάποια στιγμή και άν δουλέψει θα ενημερώσω, χαιρετώ, Τάσος.
Α εσύ είσαι όντως παλιός στο sport Tάσο!!! :lol: Αυτό το αξεσουάρ δεν νομίζω να υπήρχε όταν ξεκίνησε το forum. Εάν κατάλαβα αναφέρεσαι στο “Perfect crema” device:
viewtopic.php?f=2&t=118&start=10#p2706
Αυτό όντως παλιά ήταν για δουλέψει ένα κλασικό καλαθάκι σαν pressurized οπότε δοκίμασε το.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

anemosoulis
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Δεκ 20, 2013 10:57 pm
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: BEZZERA UNICA
2η Μηχανή:: ASCASO ARC FUN
Μύλος:: MAHLKOENIG VARIO
2ος Μύλος:: PORLEX TALL
Οι καφέδες μου:: VARIUS
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Καλός καφές από pod?

Δημοσίευση από anemosoulis » Τρί Φεβ 11, 2014 11:50 am

H Gaggia μου δεν διεκδικεί δάφνες σαν μηχανή, αλλά δουλεύει άψογα εδώ και 14 χρόνια! Φυσικά της κάνω μόνος μου βαθύ σέρβις, καθαρισμούς και λοιπά μετά από μία αποτυχημένη απόπειρα να την συνεφέρει "μάστορας".
Τώρα το φίλτρο της perfect crema που έχω μιάζει λίγο με την εικόνα που ανέβασες αλλά από κάτω έχει μια φαρδιά ροδέλα που στηρίζει μάλλον την τρυπούλα για να μην σχιστεί ή μεμβράνη και αποτελεί βελτίωση του παλιότερου που δεν το είχε και σχιζόταν με το πρώτο ζόρισμα. Δεν ξέρω αν πωλείται τώρα το είχα πάρει προ 10ετίας.Πάντως δεν έχω καταφέρει να πάρω καλό αποτέλεσμα με την μεμβράνη, μου υπερχειλίζει τον καφέ και έχω και καινούργιες φλάνζτες!
Θα επιδιώξω δοκιμή με κανένα φθηνό ese pod και θα ενημερώσω αν είχε αποτέλεσμα. Χαιρετώ και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, Τάσος. :respekt:

Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Καλός καφές από pod?

Δημοσίευση από glf » Τρί Φεβ 11, 2014 5:15 pm

14 χρόνια!!!

anemosoulis
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Δεκ 20, 2013 10:57 pm
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: BEZZERA UNICA
2η Μηχανή:: ASCASO ARC FUN
Μύλος:: MAHLKOENIG VARIO
2ος Μύλος:: PORLEX TALL
Οι καφέδες μου:: VARIUS
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Καλός καφές από pod?

Δημοσίευση από anemosoulis » Τρί Φεβ 11, 2014 5:34 pm

Αφού στην πρώτη διετία, χωρίς ούτε έναν καθαρισμό στούμποσε, έμαθα μετά να την ανοίγω και να την καθαρίζω. Φυσικά έχω αλλάξει δύο φορές τη βασική φλάνζα την κεντρική βαλβίδα καλού κακού και μία φορά στα 10 χρόνια τις φλάντζες του μπόιλερ. Χρήση από 2 έως 4 καφέδες ημερησίως. Με φροντίδα και αγάπη λοιπόν συνεχίζει απτόητη!!! Χαιτετώ.

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Καλός καφές από pod?

Δημοσίευση από Angeldust » Πέμ Φεβ 20, 2014 1:40 am

Έχει πέσει στα χερια μου μια μηχανή η οποια μετατρέπεται από pod σε κανονικό 58mm πορταφιλτερ και αντίστροφα με την αλλαγή του λάστιχου του group και του shower screen συνοδευόμενο με το αντίστοιχο pf.Το ανεβάζω απλά για να δεις ποσο καλά σφηνωμένο θα πρέπει να είναι το pod μέσα στο group τις μηχανής.
Συνημμένα
11022014128.jpg
Pod setup
19022014141.jpg

anemosoulis
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Δεκ 20, 2013 10:57 pm
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: BEZZERA UNICA
2η Μηχανή:: ASCASO ARC FUN
Μύλος:: MAHLKOENIG VARIO
2ος Μύλος:: PORLEX TALL
Οι καφέδες μου:: VARIUS
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Καλός καφές από pod?

Δημοσίευση από anemosoulis » Παρ Φεβ 21, 2014 5:32 pm

Ευχαριστώ για την πληροφορία Angeldust. Μήπως γνωρίζεις αν μπορώ να βρω αυτά τα εξαρτήματα; Χαιρετώ, Τάσος :oneup:

Απάντηση