Εξαρτήματα για καλύτερες εκχυλίσεις

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
patikas69
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2014 10:34 am
Μηχανή:: Classic + PID Rex
2η Μηχανή:: Bialeti Moka Express
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Speciality
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Εξαρτήματα για καλύτερες εκχυλίσεις

Δημοσίευση από patikas69 » Κυρ Ιαν 12, 2014 9:10 pm

Οι πιό έμπειροι ας αναφέρουν τις απόψεις τους για τα παρακάτω εξαρτήματα προκειμένου να έχουμε καλύτερες εκχυλίσεις :
1) Το δακτυλίδι IDR Indelligent Dosing Ring για αποφυγή leveling αξίζει ( 70 ευρώ στο barista-shop ).
2) Tα καλαθάκια VST και ΙΜS είναι όντως ανώτερα από τα συνήθη διπλά και τριπλά καλαθάκια και κάνουν για pf 58 ( 41 κ' 35 ευρώ αντίστοιχα στο barista ).
3) Aν αξίζει η αγορά δυναμομετρικού τάμπερ ή του clickmat ποιό προτείνεται ( 70 ευρώ στο barista-shop το πρώτο, 32 ευρώ στο barista το δεύτερο ).
4) Το PID KIT με Pre Infusion για την αποφυγή chaneling είναι δοκιμασμένο σε gaggia classic ή καλύτερο είναι η αγορά του απλού ΚΙΤ ( στο Barista ).
5) Mήπως είναι καλύτερο τα χρήματα για τα παραπάνω να διατεθούν για έναν καλύτερο μύλο ( π.χ. αν έχεις ascaso i mini αναβάθμιση σε Αnfim Best ή Compak K3 Touch, αν έχεις χειροκίνητο αναβάθμιση σε ascaso ).
Oι απόψεις των εμπειρότερων θα βοηθήσει στην ορθολογική διάθεση των χρημάτων για έναν καλό espresso ...

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Εξαρτήματα για καλύτερες εκχυλίσεις

Δημοσίευση από afonic » Κυρ Ιαν 12, 2014 9:23 pm

Προσωπικά:

αν έχεις χειροκίνητο μύλο:

Νέος μύλος - PID - VST - Click Mat - IDR

αν έχεις τουλάχιστον Ascaso i-2:

PID - Νέος μύλος - VST - Click Mat - IDR

Τα VST μέχρι και 20g χωράνε στο κανονικό portafilter της Gaggia. Παραπάνω θέλουν naked. Το PID με preinfusion δεν αξίζει τα εξτρά χρήματα.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξαρτήματα για καλύτερες εκχυλίσεις

Δημοσίευση από Y.V » Κυρ Ιαν 12, 2014 10:40 pm

Τιποτα απ ολα αυτα! (Εκτος του PID φυσικα που το θεωρω απαραιτητο)
Δωσε οσα πιο πολλα μπορεις να διαθεσεις για εναν πολυ καλο μυλο! (Για οικονομικοτερα, θα προτεινα μεταχειρισμενον,
με μαχαιρια 64mm)

vdal72
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Ιαν 23, 2013 7:36 pm
Όνομα: Ευάγγελος
Μηχανή:: Vbm_domobar jr2b mod
2η Μηχανή:: Την Πούλησα
Μύλος:: Mahlkonig Vario
2ος Μύλος:: super joly
Οι καφέδες μου:: kemgin - Kassandra- Dernaya Tailor Made
Τοποθεσία: ΝΙΚΑΙΑ ΑΘΗΝΑ

Re: Εξαρτήματα για καλύτερες εκχυλίσεις

Δημοσίευση από vdal72 » Κυρ Ιαν 12, 2014 10:55 pm

+1000 στο φιλο γιαννη.Ολα τα αλλα πολυτελια φιλε,μυλος και παλι μυλος.

Gtsog

Re: Εξαρτήματα για καλύτερες εκχυλίσεις

Δημοσίευση από Gtsog » Δευ Ιαν 13, 2014 11:10 am

Πρώτα μύλος και μετά οτιδήποτε άλλο. Η σειρά πάντως είναι αυτή και για μένα: Μύλος - PID - VST

To Preinfusion στο PID είναι περιττό γιατί δεν είναι preinfusion
Το clickmat είναι περιττό γιατί το πάτημα ΔΕΝ είναι επιστήμη
Το IDR είναι και περιττό και εξωφρενικά ακριβό κι ας το έχει σχεδιάσει Έλληνας, χρήσιμο το βλέπω μόνο αμα έχεις κανένα robur...

G.F.

Re: Εξαρτήματα για καλύτερες εκχυλίσεις

Δημοσίευση από G.F. » Δευ Ιαν 13, 2014 8:05 pm

Με κάλυψαν οι προγενέστεροι.

Τα ΄χουμε πει.

Καλή μηχανή με μέτριο μύλο = μέτριος καφές (ίσως και να είμαι λίγο αυστηρός σε αυτό)
Μέτρια μηχανή με καλό μύλο = καλός καφές
Καλή μηχανή με καλό μύλο = πολύ καλός καφές

Οι παραπάνω περιπτώσεις ισχύουν εάν κάνουμε την εξής παραδοχή. Φρέσκος καφές και δεξιότητες του χειριστή!

Συνεπώς, ο καλός μύλος είναι μονόδρομος, αν δεν υπάρχει η δυνατότητα για αγορά νέου, τότε μεταχειρισμένο με άμεση αλλαγή μαχαιριών και αφού είναι φτηνοί επιλέγουμε αν μπορούμε με 64mm μαχαίρια.

Επίσης με την αγορά καλού μύλου, δίνεται η δυνατότητα καλύτερης χρηστικότητας (ρυθμίσεις κοψίματος, ποιότητα άλεσης κ.α.) που έχει ως αποτέλεσμα την καλύτερη κατανόηση των παραμέτρων που επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα.

patikas69
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2014 10:34 am
Μηχανή:: Classic + PID Rex
2η Μηχανή:: Bialeti Moka Express
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Speciality
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Εξαρτήματα για καλύτερες εκχυλίσεις

Δημοσίευση από patikas69 » Τρί Ιαν 14, 2014 10:10 pm

Επειδή το βασικότερο πράγμα είναι ο μύλος κι εν συνεχεία το pid τι μου προτείνεται για αγορά μύλου : καινούριο ascaso i2 steel ή σχετικά ελαφρά μεταχειρισμένο μύλο Compak k3 ( 9 μήνες έχει αλέσει 70 kg, τα 58αρια μαχαίρια του δεν θέλουν αλλαγή ) που κοστίζουν περίπου 180 ευρώ ( το μπάτζετ μου είναι γύρω στα 200 ευρώ ). Αξίζει η υπέρβαση του μπάτζετ για τον Compak K5 με τα 64αρια μαχαίρια, μεταχειρισμένος στα 250 ευρώ ( έχει δουλέψει 18 μήνες σε μικρό καφέ ).
Επίσης στη συνέχεια να προτιμήσω το ΚΙΤ της Αuberins που όμως θα μου κοστίσει 270 ευρώ ( υλικά, εργασία, μεταφορικά ) ή καλύτερα να αγοράσω μέσω e-bay το ΚΙΤ της REX C100 και να το δώσω σε έναν ηλεκτρονικό για την σύνδεση ( υπολογίζω κόστος 100 ευρώ ). Αξίζει να περιμένω να μαζέψω τα χρήματα και να πάρω μία κι έξω το πιο αξιόπιστο ΚΙΤ της Auber.

Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξαρτήματα για καλύτερες εκχυλίσεις

Δημοσίευση από manyjobs23 » Τρί Ιαν 14, 2014 11:25 pm

Για 50 ευρω πιστέυω πως αξίζει να πάς σε μύλο με 64 μαχαιρια. Στα 250 ευρώ βρίσκεις και Mazzer Super Jolly και μάλιστα σε καλή κατάσταση. Είχα τον Κ3 και η αναβάθμιση σε Super jolly σίγουρα έκανε την διαφορά.Οπότε Mazzer>K5>K3>Ascaso.Όσο για το PID πήγαινε στο REX-C100 και αν μπορείς να το εγκαταστήσεις και μόνο σου ακόμα καλύτερα, τα 270 για Auberins τα βρίσκω υπερβολικά.
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

costasear

Re: Εξαρτήματα για καλύτερες εκχυλίσεις

Δημοσίευση από costasear » Τετ Ιαν 22, 2014 12:49 pm

το ΚΙΤ REX-C100 από που να το πάρω για να το εκαταστήσω μόνος μου;

βλέπω μια χαμηλή τιμή στο ebay:

http://www.ebay.com/itm/Dual-PID-F-C-40 ... 0951349551

αυτό είναι; μπορεί να εγκατασταθεί στην classic;

strider19

Re: Εξαρτήματα για καλύτερες εκχυλίσεις

Δημοσίευση από strider19 » Τετ Ιαν 22, 2014 2:29 pm

δθαβασε αυτο
viewtopic.php?f=16&t=3006
εχει αναλυτικες οδηγιες.

Απάντηση