Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από buddy » Τρί Σεπ 06, 2016 10:20 pm

Τι εννοεις υπερβολικη?Μηπως εννοεις εντονη?Παλι δεν σημαινει οτι θα ειναι ξυνη η γευση αλλα εντονη...π.χ. Rwanda cup of exellence (απο Mokka) εχει πολυ οξυτητα αλλα γλυκα σταφυλια (πολυ γλυκα) και αλλα πολυ γλυκος και ιδιαιτερος καφες...
Ισως να υπαρχει καποιο φρουτο το οποιο ειναι πολυ ξυνο ή κατι αλλο δεν ξερω...αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω πετυχει κατι τετοιο σε cup profile καποιου καφε...

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Edesso » Τρί Σεπ 06, 2016 10:21 pm

Φιλε Χρηστο xristospet21 με καλυψες και με το παραπανω με το προηγουμενο σου ποστ και για την μηχανη και για την οξυτητα και για τα γρ και το πως εκχυλιζουμε specialty μονοποικιλιακους :clap:

Μαθαινεις γρηγορα ρε μπαγασα :lol: εισαι σε πολυ καλο δρομο :a013:
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Edesso » Τρί Σεπ 06, 2016 10:22 pm

Αντε και με ενα Κ10 σου ευχομαι :a016:
espresso junkie...

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από buddy » Τρί Σεπ 06, 2016 10:40 pm

Αποφασισα οτι θα παρω τελικα τον k10...αλλα ηρθε ενα ραβασακι απο την εφορια και θα με καθυστερησει λιγο...θα τον παραγγειλω τελος του μηνα 8-)

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Σεπ 06, 2016 10:47 pm

xristospet21 έγραψε:Ας ξεκινησουμε απο την μηχανη...Πριν λιγο καιρο συζητουσαμε εδω οτι απαιτειται ενα ελαχιστο ποσο (καθολου μικρο ποσο) για να πιεις ποιοτικο espresso στο σπιτι... συμμετειχες και εσυ στην κουβεντα αν θυμασαι (νομιζω τοτε ψαχνοσουν για μηχανη ...μπορει να κανω και λαθος) η συζητηση ηταν περι "τυπου espresso" κτλ αν θυμασαι ελεγες και συ οτι δεν σε χαλαει να πιεις "τυπου espresso" με λιγοτερα λεφτα σε εξοπλισμο απο το να πιεις κανονικο espresso...
Να λοιπον γιατι τα λεγαμε...γιατι τωρα πηρες μια μηχανη που πολυ αμφιβαλω οτι μπορει να κανει κανονικο espresso...για αυτο λεγαμε οτι απαιτειται ενα συγκεκριμενο ελαχιστο ποσο...αλλα δεν ακουσες...μακαρι να βγω ψευτης και να κανει καλο espresso η μηχανη σου...
Δεν εχεις καταλαβει τι ειναι η οξυτητα...για ποιο λογο να βαλεις ζαχαρη για να "σπασεις" που λες την οξυτητα..δεν γινεται αυτο
Η οξυτητα ειναι ωραιο πραγμα...π.χ. οξυτητα βατομουρο, οξυτητα πρασινου μηλου κτλ με λιγα λογια ο καφες σου αφηνει στο τελος μια ωραια απαλη ή και εντονη αλλες φορες γευση καποιου φρουτου η οτι αλλο ειναι τελοσπαντων...για ποιο λογο λοιπον να την "σπασεις"?Αν δεν σου αρεσουν οι καφεδες με οξυτητα εχει και αλλους καφεδες με πολυ ηπια ή και καθολου οξυτητα...
Οσο για τους καφεδες που χρησιμοποιησες..οι 2 πρωτοι ειναι specialty οποτε εσυ παιζεις με λιγα γραμμαρια...πρεπει να ανεβεις 18 - 22 γρ οπως και στους χρονους δοκιμασε εκχυλιση και στα 40'' οι περισσοτεροι specialty αποδιδουν καλυτερα σε εκχυλισεις ανω των 25 - 30 sec.Στα 25 - 30 sec δεν σου εχουν δωσει ακομα αυτα που μπορουν να σου δωσουν...Ο illy 14 - 15 γρ το πολυ και εκει οι χρονοι αυστηρα στα 25 - 30 sec (30 sec το μεγιστο...παραπανω δεν...)
Τον τριτο καφε που ανεφερες δεν τον ξερω...
Μου εβαλες φωτια βραδιάτικα και μόλις δοκίμασα τον Kudu-EL SALVADOR MONTELEON που ειχα στο ντουλάπι.
Απο τα 16γρ - 25 sec πήγα στα 19γρ - 45 sec.Αποτέλεσμα ενα τιγρέ καιμάκι και σαφώς λιγότερη οξύτητα (εως και ελαχιστη) με ενα μέτριο σώμα και ελαφρώς γλυκιά γεύση.Ενας καφές που πίνεται και χωρίς καθόλου ζάχαρη!Πράγματι καμία σχέση η οξύτητα του με τα αποτελέσματα που έχω δοκιμάσει γενικά .
Πολύ χρήσιμο πόστ :worthy: .

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Gespresso » Τρί Σεπ 06, 2016 10:55 pm

xristospet21 έγραψε:Τι εννοεις υπερβολικη?Μηπως εννοεις εντονη?Παλι δεν σημαινει οτι θα ειναι ξυνη η γευση αλλα εντονη...π.χ. Rwanda cup of exellence (απο Mokka) εχει πολυ οξυτητα αλλα γλυκα σταφυλια (πολυ γλυκα) και αλλα πολυ γλυκος και ιδιαιτερος καφες...
Ισως να υπαρχει καποιο φρουτο το οποιο ειναι πολυ ξυνο ή κατι αλλο δεν ξερω...αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω πετυχει κατι τετοιο σε cup profile καποιου καφε...
Εννοώ ότι η υπερβολική (και το έντονη μου κάνει) παραπέμπει σε ξινό. Είναι ένα θέμα που δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμα,δυστυχώς.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από buddy » Τρί Σεπ 06, 2016 11:28 pm

Rallakia...χαιρομαι που η μηχανη σου σου εδωσε καλο καφε...να δω πως θα κοιμηθεις τωρα τετοια ωρα που ηπιες καφε... :lol:

Γιωργο πρεπει να παρεις εναν καφε που εχει οξυτητα και το cup profile να σου κανει κλικ..Οταν τον παρασκευασεις σωστα θα δεις οτι η "οξυτητα" σου δινει "γλύκα" και οχι "ξυνη γευση" ή "ξυνιλες"...τοτε θα το διαπιστωσεις και μονος σου και θα καταλαβεις...

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από harryv » Τετ Σεπ 07, 2016 11:26 am

xristospet21 έγραψε:Αποφασισα οτι θα παρω τελικα τον k10...αλλα ηρθε ενα ραβασακι απο την εφορια και θα με καθυστερησει λιγο...θα τον παραγγειλω τελος του μηνα 8-)
Σε κωνικά 68άρια υπάρχει και ο πιο πρόσφατος Ε10 με μόνιμους ανεμιστήρες ψύξης. Εγώ πάντως σου είπα ότι αν σώνει και καλά θες κωνικά 68άρια πας στον MG-1S (+ μοτέρ για να μη κουράζεις το χεράκι σου).

Ωστόσο, αν μπορείς να ξεχάσεις τα κωνικά, δες τον Ε8. Χωρίς ανεμιστήρες, με flat 83 και τα red μαχαίρια. Μπες στο Londinium forum για grinders και ενημερώσου.

Πάντως ο Βασίλης είναι ο μόνος εδώ μέσα που έχει πραγματοποιήσει την πεποίθησή μου, ότι δηλαδή αν έχεις 1000Ε budget καλύτερα να δώσεις 700 για μύλο και 300 για μηχανή, παρά το αντίθετο.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Gespresso » Τετ Σεπ 07, 2016 12:17 pm

xristospet21 έγραψε: Γιωργο πρεπει να παρεις εναν καφε που εχει οξυτητα και το cup profile να σου κανει κλικ..Οταν τον παρασκευασεις σωστα θα δεις οτι η "οξυτητα" σου δινει "γλύκα" και οχι "ξυνη γευση" ή "ξυνιλες"...τοτε θα το διαπιστωσεις και μονος σου και θα καταλαβεις...
Ελήφθη.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από buddy » Τετ Σεπ 07, 2016 2:39 pm

Xαρη εχω καταληξει στον "Compak k10 Conic professional barista" εχει κατι βελτιωσεις σε σχεση με τον "απλο" k10
Μου αρεσει ο δοσομετρητης...με εχει βολεψει και με τον mazzer
Οπου εχω διαβασει οταν μιλαμε για espresso τα κωνικα ειναι ανωτερα των flat...δινουν περισσοτερες γευσεις και αρωματα...τα flat ειναι καλυτερα για καφε φιλτρου...
Επισης προτιμω η αγορα να γινει απο Ελλαδα...χερι με χερι (αντικαταβολη) δεν θελω να μπλεξω με εξωτερικο...ξερω μπορει να ειμαι υπερβολικος...αλλα στο παρελθον εχουν γινει διαφορα με ορισμενα sites...τους βαζεις τα λεφτα και μετα "γεια σας" μη τους ειδατε...
Οσο για το αλλο που λες...οντως οταν εχεις μια σοβαρη μηχανη που μπορει να βγαλει espresso ολην την δουλεια μετα την κανει ο μυλος...ειναι το "α" και το "ω" στον espresso...χιλιες φορες "μετρια" μηχανη και "κορυφαιο" μυλο παρα "κορυφαια" μηχανη και "μετριο" μυλο..
Βλεπεις καποιους που εχουν πανακριβες μηχανες και διπλα ενα "μυλακο" και λες "τι κριμα"...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buddy την Τετ Σεπ 07, 2016 3:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση