Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
tyxodioktis
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2014 12:17 am
Όνομα: Ανδρέας
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
2η Μηχανή:: Nes Gusto
Μύλος:: Ascasio i1 Steel
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Ακόμα στο ψάξιμο...

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από tyxodioktis » Σάβ Φεβ 17, 2018 11:09 pm

Καλησπερα.

Η ζυγαρια μου ειναι μια απλη ακριβειας μεχρι 200gr. Οποτε για να ζυγισω αλεθω τον καφε στο καλαθακι και μετα το βαζω στο portafilter.
Στον ενα καφε ολα καλα. Αλλα στον δευτερο συνεχομενο η διαδικασια ειναι πρoβληματικη καθως το καλαθακι ειναι και ζεστο και λερωμενο.
Εσετε βρει καμμια πατεντα να αλεθω σε κανα χωνακι η κατι και μετα να το ριχνω στο καλαθακι που θα ειναι ηδη στο πορταφιλτερ?
Ο μυλος μου ειναι ο isteel i1.
Προφανως δεν συζηταω να παρω πανακριβη ζυγαρια που να μπορει να ζυγισει με portafilter πανω της.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από gsisr » Κυρ Φεβ 18, 2018 7:26 am

Δοκίμασε να βάλεις κάτι πάνω στη ζυγαριά που να μπορεί να συγκρατήσει το portafilter.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Φεβ 18, 2018 10:02 am

Το πορταφίλτερ (με το καλάθι μέσα του εννοείται) καλο θα ειναι να μένει κουμπωμένο στο γκρούπ για να διατηρείται όσο το δυνατόν πιο ζεστό.Βγάζοντας το καλάθι για να αλέσεις σε αυτό ,θα χάσει πολύ εύκολα τη θερμότητά του την οποία διατήρει καλύτερα όταν ειναι σε επαφή με το πορταφίλτερ.
Δοκίμασε να αλέθεις σε κάποιο ποτηράκι και τελευταία στιγμή να ξεκουμπώνεις το πορταφιλτερ για να το γεμίζεις με τον καφέ απο το ποτηράκι.Μετά τον πρώτο καφέ ,ξέπλενε το πορταφίλτερ με τρεχούμενο καυτό νερό απο το γκρούπ για να μην κρυώνει και σκούπιζέ το για να είναι στεγνό και καθαρό για την επόμενη δόση.

tyxodioktis
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2014 12:17 am
Όνομα: Ανδρέας
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
2η Μηχανή:: Nes Gusto
Μύλος:: Ascasio i1 Steel
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Ακόμα στο ψάξιμο...

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από tyxodioktis » Δευ Φεβ 26, 2018 10:30 pm

Rallakias έγραψε:Το πορταφίλτερ (με το καλάθι μέσα του εννοείται) καλο θα ειναι να μένει κουμπωμένο στο γκρούπ για να διατηρείται όσο το δυνατόν πιο ζεστό.Βγάζοντας το καλάθι για να αλέσεις σε αυτό ,θα χάσει πολύ εύκολα τη θερμότητά του την οποία διατήρει καλύτερα όταν ειναι σε επαφή με το πορταφίλτερ.
Δοκίμασε να αλέθεις σε κάποιο ποτηράκι και τελευταία στιγμή να ξεκουμπώνεις το πορταφιλτερ για να το γεμίζεις με τον καφέ απο το ποτηράκι.Μετά τον πρώτο καφέ ,ξέπλενε το πορταφίλτερ με τρεχούμενο καυτό νερό απο το γκρούπ για να μην κρυώνει και σκούπιζέ το για να είναι στεγνό και καθαρό για την επόμενη δόση.
Ναι αυτο με το ποτηρακι δεν το εχω κανει.

Απλα ρε γαμωτο καθε φορα που κανω μεταγγισεις ολο και λερωνω.
Τεσπα δεν υπαρχει αλλη λυση.
Και αυτος ο isteel i1 τα μισα εξω πεφτουν.
Αν κανεις εχει καμμια πατέντα κανα χωνι ποτηρακι δεκτες οι προτασεις.

Ευχαριστω και σορρυ που αργησα να απαντησω.

tyxodioktis
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2014 12:17 am
Όνομα: Ανδρέας
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
2η Μηχανή:: Nes Gusto
Μύλος:: Ascasio i1 Steel
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Ακόμα στο ψάξιμο...

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από tyxodioktis » Τρί Φεβ 27, 2018 11:15 pm

Κανενα τετοιο σκευος που μπορω να βρω? Εχει μικρη τρυπα απο κατω?
Μιλαω για το χωνι κατω απο τον sette
Συνημμένα
0019004_sette-270w-.jpeg

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από harryv » Τετ Φεβ 28, 2018 8:15 am

Καλημέρα φίλε. Για τέτοιο σκεύος ακριβώς δε ξέρω να σου πω. Αλλά στο μάτι μου ένα απλό χωνί (απ' αυτά που χρησιμοποιούμε για να γεμίζουμε εύκολα μπουκάλες με υγρό ή το αυτοκίνητο με λάδια και υγρά) που θα του κόψεις το σωλήνα, είναι αρκετό για να κάνεις τη δουλειά σου. Π.χ.
https://www.kouziniko.gr/%CE%BA%CE%B1%C ... %B9%CE%B1/

tyxodioktis
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2014 12:17 am
Όνομα: Ανδρέας
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
2η Μηχανή:: Nes Gusto
Μύλος:: Ascasio i1 Steel
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Ακόμα στο ψάξιμο...

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από tyxodioktis » Τετ Φεβ 28, 2018 10:33 pm

harryv έγραψε:Καλημέρα φίλε. Για τέτοιο σκεύος ακριβώς δε ξέρω να σου πω. Αλλά στο μάτι μου ένα απλό χωνί (απ' αυτά που χρησιμοποιούμε για να γεμίζουμε εύκολα μπουκάλες με υγρό ή το αυτοκίνητο με λάδια και υγρά) που θα του κόψεις το σωλήνα, είναι αρκετό για να κάνεις τη δουλειά σου. Π.χ.
https://www.kouziniko.gr/%CE%BA%CE%B1%C ... %B9%CE%B1/
Γιαυτο αγαπάω το φορουμ γιατι μου δινει απλες λύσεις σε πράγματα που το αθωο μου μυαλο θεωρει δύσκολες.

ευχαριστώωω

dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από dimitrisnd » Πέμ Ιούλ 05, 2018 2:45 pm

Γειά σας, θέλω πολύ να πάρω μια σωστή μηχανή + μύλο για να φτιάχνω σωστό καφέ στο σπίτι, έχω διαβάσει αρκετά νήματα και έχω καταλήξει στο απαιτούμενο budget για τον συνδιασμο μηχανής και μυλου όπου θες σχεδόν χιλιάρικο για κάτι καλό.
Το θέμα και ερώτησή μου είναι το κατά πόσο από τη στιγμή που κατά κόρον οι καφέδες που πίνω είναι freddo, και κάνα cappuccino το χειμώνα από espresso, αξίζει να δώσω αυτά τα χρήματα.
Πιο συγκεκριμένα σίγουρα στο ζεστό θα δω σημαντική διαφορά, στο freddo όμως θα καταλαβαίνω ξεκάθαρα και πραγματικά την ποιότητα του σωστού καφέ (ναι ο ουρανισκος μου πιάνει πολλές διαφορές); μπορεί βέβαια να εκτιμήσω και να αρχίσω τα espressακια με τέτοιο σύστημα χαχα.
Καλώς ή κακώς είναι μια μεγάλη επένδυση, επιπέδου ενός μισθού, και θα ήθελα πριν προχωρήσω να την αξιολογήσω όσο περισσότερο γίνεται.
Ο συνδιασμος που έχω καταλήξει είναι lelit plust pid + ascazo μύλος, μελετάω ακόμα αν θα πάρω αυτόν με κωνικα η επίπεδα.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Ιούλ 06, 2018 9:20 am

Η ερώτηση σου για να απαντηθεί πρέπει να αναλυθει περισσότερο.
Ρωτάς αν θα καταλαβαίνεις τη διαφορά (σε σχέση με τι αραγε?) στον φρέντο για να δείς αξίζει να δώσεις το χιλιάρικο ?Αν δεν καταλαβαινεις τη διαφορά ,δεν θα αγοράσεις καθόλου καφετιέρα ή απο το χιλιάρικο θα πας στο 100άρικο ?Μέτρο σύγκρισης ειναι η καφετέρια της γειτονιάς ή η μηχανή επιπέδου Nespresso?
Για να σου τα πώ απο τη δύσκολη πλευρά ,για να μάθεις να φτιάχνεις καλύτερο καφέ απο την καφετέρια θα χρειαστείς διάβασμα ,εξάσκηση , μια σχετική εμπειρια για να καλαβαίνεις που ειναι το λάθος και καλός καφές.Ολα αυτα συνδυάζονται μόνο με καλή μηχανή και μύλο.Αν αυτό ειναι που θέλεις , η διαδικασία που σου περιέγραψα ειναι μονόδρομος.Μακρύς δρόμος αλλά ο μόνος για να φτιάξεις καλό καφέ.
Κανένας δεν μπορεί να σου πει οτι θα δείς αντιληπτή διαφορά έναντι του καφέ μιας άγνωστης (?) καφετέριας ειδικά στον κρύο καφέ ,αλλά δεν ειναι και απίθανο.Εξαρτάται απο το ποσο καλό καφέ θα φτιάξεις εσύ και πόσο η καφετέρια.
Αν η εναλλακτική ειναι η νεσπρέσσο ,τότε εκει δεν τίθεται θέμα σύγκρισης καθόλου όπως φαντάζεσαι .

Ελπίζω να βοήθησα!

dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από dimitrisnd » Παρ Ιούλ 06, 2018 2:10 pm

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πάμε στις διευκρινίσεις.
Πολύ σωστά τα κατάλαβες απλά όπου nespresso βάλε οικιακή μηχανή 100ρικου χωρίς boiler pid κλπ. Ίσως θα μπορούσε να συνδιαστει και με έναν φτηνό graef.
Άρα συγκρίνω τα 1000 με τα 100-200.
Εναλλακτική καφετέριας δε παίζει, σιχαίνομαι να χρυσοπληρώνω κάτι που μπορώ να φτιάχνω σπίτι μου, άσε που θεωρώ ότι δύσκολα βρίσκεις καφετέρια με πραγματικά καλό καφέ. Και ας είμαι Αττική. Οι περισσότεροι υπερεκχυλιζουν και βγαίνει ένα πικρό νεροζουμι.
Πραγματικά πιστεύω ότι κάποτε θα καταφέρω να φτιάξω καλό καφέ αν ασχοληθώ, καλύτερο από πολλές καφετέριες, λόγω λεπτομέρειας και μερακιου. Όπως το ίδιο συμβαίνει με τα οχήματα μου, ο καλύτερος μάστορας δε θα το φροντίσει στη λεπτομέρεια όπως εγώ, στο σέρβις/επισκευή του.
Το ερώτημα/διλλημα είναι αν αυτό το επιπρόσθετο 4πλασιο κόστος (των 800€) θα φανεί στο κρύο κατά βάση ποτήρι και αν αξίζει "τον κόπο".
Επειδή δε μπορώ να κάνω μια δοκιμή για να δω ο ίδιος αν αξίζει, ζητάω τη γευστικό-οικονομική σας γνώμη, αν και μια ιδέα που σκέφτηκα είναι να πάω σε καμια καφετέρια (βρήκα 3 σε άλλο νήμα) τύπου-επιπέδου taf (μια που να σερβίρει έτοιμο καφέ) και να δω διαφορά!

Απάντηση