Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
civeng
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2016 1:02 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Demoka

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από civeng » Δευ Ιαν 23, 2017 10:11 pm

Luckees έγραψε:
civeng έγραψε:...Αφού όλοι λένε διπλός = 60 ml
Και διπλός (Όχι σπέσιαλ) =14gr σκόνη
Πόσα gr είναι το ρόφημα.?? 30 πάντως με τίποτε:)
Ε, αφού το λένε όλοι ντάξει...


Στο 0:30 αναφέρει σαφώς ότι το λένε όλοι!!!

https://www.youtube.com/watch?v=nBZH4hL1YXY

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από buddy » Δευ Ιαν 23, 2017 10:21 pm

:lol: Αθανατο βιντεο

makrixeris
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2017 11:40 am

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από makrixeris » Τρί Μαρ 21, 2017 11:49 am

Γεια σας απο εμένα θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις... Αγόρασα πρόσφατα το bialetti moka express pot 3 μου βγαίνει λίγο νερουλός ο καφές. Νερό βάζω ακριβώς μέχρι κάτω από την βαλβίδα που έχει καφέ βάζω ακριβώς μέχρι πάνω στο δοχειάκι την μία το πατίκωσα κ λίγο με το δάχτυλο την άλλη όχι το ίδιο αποτέλεσμα είχα... Από καφέ πήρα έναν από ένα καφεκοπτειο για αρχή λέτε να φταίει ο καφές?

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Μαρ 21, 2017 2:54 pm

Μάλλον ήρθε η ώρα να πάρεις μηχανή κ μύλο για να πιεις ένα κανονικό εσπρέσο.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Μαρ 21, 2017 3:04 pm

Αυτο που θελει να πει ο φιλος Luckees ειναι πως το σωμα του εσπρεσσο που πινεις εξω,απαιτει πιεση(9-11bar) την οποια μπορεις να επιτυχεις μονο με μηχανη και οχι μπρικι.
Τωρα to be honest μεγαλη εμπειρια απο μπρικια δεν εχω,απο χερια Ιταλων εχω πιει καφεδακι κομπλε με αυτα,αλλα οσες φορες προσπαθησα εγω δεν τα καταφερα να παρω κατι που να μου αρεσει.
Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι δεν πατας καθολου και θελει χαμηλη φωτια!

makrixeris
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2017 11:40 am

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από makrixeris » Τρί Μαρ 21, 2017 4:53 pm

Κατάλαβα πάντως οκ για τα λεφτά του είναι αξιοπρεπές πίνεται

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Μαρ 21, 2017 4:58 pm

Επισης σε χαμηλο budget μπορεις να παρεις ενα v60. Δεν περιμενα οτι θα μου αρεσε τοσο ο φιλτρου

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από cosini » Δευ Ιούλ 03, 2017 9:56 pm

sos παιδια μια βοηθεια καθοτι αρχαριος κι εγω, λοιπον με μηχανη που πηρα απο φιλο quickmill silvano ( ακομη δεν εχω μυλο και ο καφες ειναι σουπερμαρκετ) προσπαθησα να φτιαξω espresso αλλα αντιμετωπισα τα εξης προβληματα , βαζοντας 18γρ καφε και pid 93, η μηχανη αρχιζει αμεσα να χανει θερμοκρασια φθανοντας εως και 70 και η πιεση δεν ανεβαινει πανω απο 4bar .
με τυφλο παλι πεφτει η θεμοκρασια αλλα η πιεση ειναι σταθερη στα 9bar. επισης η εκχυληση γινεται πολυ γρηγορα με αποτελεσμα το κοβω στα 20 δευτ. γιατι ηδη γεμιζει μεγαλη κουπα σοκολατας, εαν βαλω φλυτζανακι espresso το γεμιζει στα 10-12 δευτερ.
Στον φιλο που την δοκιμασαμε (πριν την παρω για το σπιτι ) με φρεσκοαλεσμενο καφε η μηχανη δουλεψε με σταθερη θερμοκρασια pid93 και σταθερα 9bar.
φταιει ο καφες η κατι κανω λαθος εγω ?

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Ιούλ 03, 2017 10:06 pm

Ο φίλος σου χρησιμοποίησε μύλο για να αλέσει αρκετά ψιλά ωστε να έχει την κατάλληλη αντίσταση το νερό , να ανέβει η πίεση του νερούκαι η εκχύλιση να διαρκέσει πχ 30''.
Εσύ αντιθετα χωρίς μύλο , πήρες τον έτοιμο καφέ που ειναι πιο χοντρός απο οτι πρέπει και δεν δημιουργεί την κατάλληλη αντίσταση στο νερό και σαν αποτέλεσμα αυτού η πίεση δεν ξεπερνάει τα 4 Bar και το νερό περνάει τον καφέ σαν βρύση ανοικτή.

Συμπέρασμα:
Οι μηχανές εσπρέσσο σαν αυτή που βρήκες απαιτούν εναν μύλο δίπλα τους για να αλέθεται ο καφές στο σωστό πάχος ώστε να ρυθμίζεται η ροή του νερού.Δρομολόγησε άμεσα την αγορά ενός μύλου και μέχρι τότε δοκίμασε να αγοράσεις καφέ απο κανενα coffee shop που θα στον αλέσουν ψιλά.Οχι μεγάλη ποσότητα καφέ γιατι αποκλείεται να βρείς το σωστό κόψιμο με την πρώτη.Γι αυτό ο δικός σου μύλος θα σου λύσει το πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Οδηγός για αρχάριους στον κόσμο του Espresso.

Δημοσίευση από cosini » Δευ Ιούλ 03, 2017 10:10 pm

Rallakias έγραψε:Ο φίλος σου χρησιμοποίησε μύλο για να αλέσει αρκετά ψιλά ωστε να έχει την κατάλληλη αντίσταση το νερό , να ανέβει η πίεση του νερούκαι η εκχύλιση να διαρκέσει πχ 30''.
Εσύ αντιθετα χωρίς μύλο , πήρες τον έτοιμο καφέ που ειναι πιο χοντρός απο οτι πρέπει και δεν δημιουργεί την κατάλληλη αντίσταση στο νερό και σαν αποτέλεσμα αυτού η πίεση δεν ξεπερνάει τα 4 Bar και το νερό περνάει τον καφέ σαν βρύση ανοικτή.

Συμπέρασμα:
Οι μηχανές εσπρέσσο σαν αυτή που βρήκες απαιτούν εναν μύλο δίπλα τους για να αλέθεται ο καφές στο σωστό πάχος ώστε να ρυθμίζεται η ροή του νερού.Δρομολόγησε άμεσα την αγορά ενός μύλου και μέχρι τότε δοκίμασε να αγοράσεις καφέ απο κανενα coffee shop που θα στον αλέσουν ψιλά.Οχι μεγάλη ποσότητα καφέ γιατι αποκλείεται να βρείς το σωστό κόψιμο με την πρώτη.Γι αυτό ο δικός σου μύλος θα σου λύσει το πρόβλημα.
οκ σε ευχαριστω πολυ .. οποτε η μηχανη ειναι οκ να μην ανησυχω . τωρα για μυλο σεπτεμβριο θα παρω τον baratza sette 270 αλλα εως τοτε καπως πρεπει να τα βολεψω οποτε παω για ψιλο κοψιμο απο coffee shop. :a013:

Απάντηση