Aσχετος & Αrielli KM-150BS

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
monographix

Aσχετος & Αrielli KM-150BS

Δημοσίευση από monographix » Κυρ Δεκ 29, 2013 5:39 pm

Γεια σας παιδια και καλες γιορτες σε ολους με υγεια

Μας εκαναν δωρο πριν λιγο καιρο μια Arielli KM-150BS. Δεν εχω πρωτερη εμπειρια απο manual μηχανη espresso.

1. Ειναι δυνατον με αυτη την μηχανη να παρασκευαστει καλος καπουτσινο ? (μεχρι στιγμης εχω καταφερει μονο αξιοπρεπη λάτε (ευκολο, χανονται τα λαθη στην ποσοτητα γαλακτος, γινεται και ευκολα εντυπωσιακός σε εμφανιση)

2. Εδω που ειμαι τωρα (προσφατα μετακομισας στο Βελιγραδι) ο πρωτος espresso που βρηκα ηταν ενας intermezzo , ενα χάλι και μισο, ουτε καν μυριζε καφε. Προχθες βρηκα σε λογικη τιμη lavazza medium ("70% arabica") o οποιος και μυριζει ωραια και απο τις ακομα αποτυχημενες μου προσπαθειες φαινεται να ειναι μια χαρα απο γευση αρκει να βρω ποιος ειναι ο τροπος επιτελους να κανω espresso / cappuccino . Eχω τα εξης ζητηματα :

2a. o καφες δεν εχει ομαλη ροη, πιτσιλαει και τρεχει γυρω απο το "Portafilter" (δεν συνεβαινε αυτο με τον Intermezzo που ηταν πιο χοντροκοκος, ενω ο lavazza ειναι σαν πουδρα, δεν ξερω αν εχει σχεση)

2b. o καφες στο τελος καιγεται, αποκτα μυρωδια και γευση καμενου. δεν υπαρχει επισης καιμακι.

2c. Δεν ξερω ποση ποσοτητα πρεπει να βαλω. Tο pf γραφει απο κατω "2-cups", η συσκευασια εχει μεσα ενα κουταλι-δοσομετρητη που απο την αλλη ειναι το εργαλειο πιεσης του καφε στο pf. Eνα τετοιο γεματο κουταλι μετα την συμπιεση γεμιζει το PF μεχρι την μεση.

2d. Aν αφησω ροη 20-25" που διαβαζω, θα γεμισω ενα ολοκληρο νεροποτηρο νερο-καφε. Πρεπει να διακοπτω την ροη γυρω στα 7 δευτερα για περιπου 40% γεμισμα απο ενα μεσσαιο-μικρο φλυτζανι.

3. Με κανενα ειδος γαλακτος που δοκιμασα μεχρι στιγμης δεν μπορεσα να μετατρεψω το γαλα σε αφρογαλα , το καλυτερο αποτελεσμα μεχρι στιγμης ειναι μονο ζεστο γαλα με αφρο στην κορυφη τυπου φραπε, μια χαρα βαση για τον λατε αλλα τιποτε περισσοτερο

Τα φωτα σας ? :D

Nίκος

Απάντηση