Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Steliosios

Re: Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Δημοσίευση από Steliosios » Τρί Δεκ 18, 2012 1:18 pm

Δυο χρονια πινω μονο σκετους ισως εχω συνηθισει σε nespresso..ξερει κανεις πως μπορω νε ανεβασω βιντεο απο iphone?

dio

Re: Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Δημοσίευση από dio » Τρί Δεκ 18, 2012 1:21 pm

Το πετας στο pc και απο εκει στο you tube
Μετα μας δινεις το link

dolfinpg
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Οκτ 24, 2012 4:42 pm

Re: Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Δημοσίευση από dolfinpg » Τετ Δεκ 19, 2012 12:51 am

Άν έχεις iPhone το τελευταίο iOS αρκεί να μπεις στις φωτο, να βρεις το βιντεο, να επιλεξεις κάτω δεξιά το κουμπί αποστολής και απο το αναδυόμενο μενού επιλέγεις YouTube . Παλεύω κ εγώ με μια νεα gaggia baby με παρόμοια προβλήματα οπότε διαβάζω το topic με αγωνία ...:)

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Δημοσίευση από boltsis » Τετ Δεκ 19, 2012 11:22 am

Steliosios έγραψε:Δυο χρονια πινω μονο σκετους ισως εχω συνηθισει σε nespresso..ξερει κανεις πως μπορω νε ανεβασω βιντεο απο iphone?
Φίλε μου μια σημείωση να κάνω, αν είσαι μαθημένος σε Nespresso μη περιμένεις με 18gr+ στη Gaggia να είναι το ίδιο ελαφρύς με τους nespresso καφέδες που έπινες!Σίγουρα θα είναι πιο βαρύς ο καφές, πικρό δε το λες αλλά όταν κρυώνει είναι κάπως ο καφές.Απλά αν περιμένεις την ελαφρύτητα του nespresso μπορείς να δουλέψεις τους καφέδες με 16gr+ , πιο ψιλό κόψιμο και πιο λίγα ml εκχύλισης ώστε να μη σου φάινεται δυνατός σκέτος ο καφές!Γνώμη μου πάντα και εννοείται περιμένουμε το βιντεό σου να μας λυθούνε οι απορίες..
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

Steliosios

Re: Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Δημοσίευση από Steliosios » Τετ Δεκ 19, 2012 11:32 am

Αυτο που λες εχεις δικιο..δηλαδη για να καταλαβω οσα πιο λιγα ml τοσο πιο ελαφρυς;;το αντιθετο δεν επρεπε να συμβαινει;;

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Δημοσίευση από boltsis » Τετ Δεκ 19, 2012 11:43 am

Οχι φίλε μου, όταν θα βάλεις πχ 16gr ο καφές επειδή είναι λιγότερα gr απο τα 18gr+ , δε θα έχει την ίδια δύναμη και θα πρέπει να σταματήσεις λίγο πιο νωρίς την εκχύλιση.Όσο ανεβαίνεις gr όμως ο καφές έχει και δύναμη και έτσι λογικά θα μπορείς να τραβάς την εκχυλισή σου πιο πολύ σε ml.H δύναμη αυτή φαίνεται κατα την εκχύλιση όταν στην αρχή είναι χρυσαφένιος και σιγά σιγά αρχίζει να γίνεται ξανθό πολύ , το λεγόμενο blonding δηλαδή!Όταν γίνεται ξανθό πολύ πρέπει να σταματάμε την εκχύλιση διότι ο καφές δεν έχει να δώσει τίποτα άλλο..
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

Steliosios

Re: Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Δημοσίευση από Steliosios » Τετ Δεκ 19, 2012 11:48 am

Λοιπον αυτο το παρατηρησα και μου κανε εντυπωση!!το καλυτερο αποτελεσμα το πηρα με 15 gr portioli il top σε 30 sec 44 ml!!ενω στα ιδια γραμαρια ιδιο πατημα με διαφορετικο κοψιμο επεσα στα 30 sec 60 ml και δεν πινοταν..

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Δημοσίευση από boltsis » Τετ Δεκ 19, 2012 12:05 pm

Καταρχήν 44ml με τι το μέτρησες φίλε μου , με σταγονόμετρο :lol: ?Ναι πολύ πιθανόν αν έκανες χοντρότερο κόψιμο να σου βγήκε έτσι.Όπως είπα πρίν ,κοιτάς στην εκχυλισή σου πότε αρχίζει και ξανθαίνει πολύ ώστε να σταματήσεις και ανάλογα το χρόνο σου και τα ml πράττεις ανάλογα στο κοψιμό σου και τα gr!
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..


Steliosios

Re: Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Δημοσίευση από Steliosios » Τετ Δεκ 19, 2012 12:44 pm

15 gr το αφησα οπως λεει ο φιλος μεχρι νε υπαρξει εντονο blonding οπτικα θα μου πειτε εσεις γευστικα πινεται σου αφηνει στην αρχη μια πικριλα εντονη υστερα ενα μουδιασμα στα δοντια και στο τελος νοτες απο γαλα..;παντως ειναι απο τα "καλα" αποτελεσματα..περιμενω τα σχολια σας να ειστε καλα..

Απάντηση