Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
dio

Re: Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Δημοσίευση από dio » Τετ Δεκ 19, 2012 12:58 pm

Εμενα οπτικα τουλαχιστον καλη μου φαινεται η εκχυλιση.
Πολυ ελαφρυ tamping και βεβαια ...ΔΕΝ ΧΤΥΠΑΜΕ ΤΟ PF... :oneup:

Άβαταρ μέλους
AngelosPap
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2011 4:18 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Gaggia Baby Black
Μύλος:: Macap MX
Τοποθεσία: Αθήνα Βύρωνας

Re: Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Δημοσίευση από AngelosPap » Τετ Δεκ 19, 2012 1:21 pm

Steliosios έγραψε:μολις αναψει και παλι το λαμπακι μετραω 6 7 δευτερολεπτα και εκχυλιζω..τι να πω ισως εχει καποιο προβλημα ο μυλος δεν ξερω..
Δοκίμασε να τραβήξεις αφού περάσουν 1 με 2 λεπτά και όχι 6 7 δεύτερα.Δεν προλαβαίνει να ξαναζεστάνει το νερό παρόλο που ανάβει το λαμπάκι.(υπάρχει μια καθυστέρηση στο θερμοστάτη)
Το πιό σημαντικό όμως κατα την γνώμη μου θα πρέπει να τον δοκιμάσεις σαν ristretto.Σταμάτα την εκχύληση δηλαδή στα 44ml μαζί με την κρέμα. Νομίζω θα δείς διαφορά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Δημοσίευση από Christos » Τετ Δεκ 19, 2012 1:24 pm

Μια χαρά εκχύλιση δείχνει και σε εμένα Στέλιο. Μια ιδέα μόνο οπτικά τραβάει προς την υπερεκχύλιση (φαίνεται από τις άσπρες κηλίδες στην επιφάνεια τις κρέμας). Προσωπικά, θα τα κρατούσα όλα ίδια και θα δοκίμαζα με λίγο παραπάνω καφέ (15,5 16,0g) ή θα σταματούσα την εκχύλιση λίγο (3-4s) νωρίτερα.
Έχω μία ένσταση για την ζυγαριά σου, γιατί από 14.5 - 15.4 θα σου δείχνει την ίδια τιμή "15" και κατά την ταπεινή μου γνώμη 0.9g διαφορά επηρεάζει την γεύση αλλά και την ροή της εκχύλισης.
Τέλος, όπως είπε και ο Διονύσης, απέφυγε τα χτυπήματα στο πλάι. Δεν χρειάζονται.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Δημοσίευση από manyjobs23 » Τετ Δεκ 19, 2012 1:34 pm

Στέλιο μια χαρά εκχύλιση έκανες, θα συμφωνήσω με τον Christo στα όσα σου είπε, αλλά θα σου πρότεινα να μην φλασάρεις τόσο πολύ νερό πρίν την εκχύλιση για μένα 50-70ml είναι αρκετά.
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Τετ Δεκ 19, 2012 1:48 pm

Μπράβο ρε Στέλιο!
Πολύ καλή εκχύλιση.Συμφωνώ και με τις προτάσεις των παιδιών παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Δημοσίευση από boltsis » Τετ Δεκ 19, 2012 2:06 pm

Φίλε μου είσαι σε καλό δρόμο, μια χαρά εκχύλιση ήτανε!Όμως κάποιες παρατηρήσεις κατε με..

-όπως είπε και ο Χρήστος πρέπει να πάρεις μια ζυγαριά ακριβείας διότι υπάρχουν αποκλίσεις
-μη βαράς το pf , μόνο και μόνο τα σημάδια που γίνονται φτάνει χώρια ο καφές που επηρεάζεται!
-Τραβάς πολύ νερό φίλε μου πριν την εκχυλισή σου, 2lt boiler έχω στη San Marco μου και τόσο νερό δε τραβάω :lol: !
-Επίσης για κάτι που δεν είμαι σίγουρος διότι δε ξέρω τα καλαθάκια της Gaggia.Πριν έβαζες 18gr+ καφέ στο καλαθάκι, στο ίδιο καλαθάκι αν βάζεις 15gr ίσως αποτελεί πρόβλημα το κενό που αφήνει κατα το tamping.Στη silvia τουλάχιστον έχουμε 2 καλαθάκια , ένα που γεμίζει μέχρι 16gr και ένα μέχρι 19gr!Δε μπορώ να πάρω το καλαθάκι των 19gr και να βάλω 15gr!Δε ξέρω τι ισχύει για το καλαθάκι των Gaggia γι'αυτό μελετησέ το πρώτα το η ας πουνε άλλοι με παρόμοια μηχανή!

Πάντως δε θα έπρεπε να σου πικρίζει τόσο πολύ βάση την εμφάνιση και αυτά που είδαμε στο βιντεό σου, να ξίνιζε ελάχιστα μπορεί να πικρίζει όχι..Πάντως ήτανε καλή εκχύλιση, ανέβασε και άλλα g,r στα 16gr+ με ίδιους παραμέτρους!Ας κάνει και 30sec+ δε πειράζει!
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

Steliosios

Re: Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Δημοσίευση από Steliosios » Τετ Δεκ 19, 2012 2:16 pm

Οντως στα 44 ml με αυτα τα γραμαρια εχω καλυτερο γευστκο αποτελεσμα..παιδια ευχαριστω πολυ αλλα παντα σχεδον τετοιες εκχυλισεις πετυχαινω!το αποτελεσμα ομως δεν εχει καμια σχεση με το γευστικο αποτελεσμα!μιλαμε για πολυ βαρυ και πικρο αποτελεσμα..μολις παρελαβα το naked θα δοκιμασω και με αυτο και θα ξαναανεβασω..θα ακολουθησω τις συμβουλες σας και ευχαριστω πολυ για τα σχολια!!

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Δεκ 19, 2012 2:36 pm

:a014: Οταν λες βαρυ τι εννοείς;

Άβαταρ μέλους
G.K
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Τετ Σεπ 26, 2012 5:57 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: G.B Modified By GK
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Porlex Mini
Τοποθεσία: Χανια

Re: Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Δημοσίευση από G.K » Τετ Δεκ 19, 2012 2:40 pm

μπραβο στελιο,καλη εκχυλιση,καποιες μικροριθμισεις ειμαι σιγουρος οτι θα τις βρεις εν καιρο.
Steliosios έγραψε:Να εισαι καλα ρε γιωργο.το πολυ πολυ αν το βρεις να ρθεις μια βολτα απο δω να τη ρυθμισεις και τη δικια μου..κι εγω χανια ειμαι..
ξερεις....μπορει να χρειαστει να γινει και το αντιθετο. :D

Steliosios

Re: Πάρα πολύ πικρό αποτέλεσμα.

Δημοσίευση από Steliosios » Τετ Δεκ 19, 2012 3:27 pm

:a013: χαχα να το βρουμε γιωργο και μετα αλληλεγκυη..οταν λεω βαρυ ενοοω βαρυ δηλαδη πολυ εντονο σωμα πικριλα και εκτος μια επιγευση γαλα που σου αφηνει στο τελος δεν καταλαβαινεις κατι αλλο απο τον καφε..

Απάντηση