Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από buddy » Δευ Ιαν 23, 2017 10:08 am

Απο 108 και πανω αναβοσβηνει σαν ενδειξη υψηλης θερμοκρασιας για καφε.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Ιουν 12, 2017 1:47 pm

Εχω γενικα προβλημα με την κατανομη μου. Ενω κατα καιρους εχω ιδανικες εκχυλισεις με ταυτοχρονη εμφανιση του καφε απο ολες τις τρυπες και εναν υποδειγματικο κωνο,στις πιο πολλες εχω αρκετο chanelling. 2 ειναι οι πιθανοι υπαιτιοι:
-Κακη τεχνικη στη wdt. Την κανω με ενα συνδετηρα με κυκλικες κινησεις απο το κεντρο προς την περιφερεια.Εχω δοκιμασει και με χαρτινο ποτηρακι πιο εντονα αλλα το αποτελεσμα ηταν χειροτερο
-Κατεστραμμενο καλαθακι.Ενω το εχω μουλιασει νυχτα ολοκληρη σε cafiza καποιες(αρκετες) τρυπες εξακολουθουν να εχουν ελαια. Επισης καποιες φορες κατα το flush παρατηρω πως απο τη σιτα το νερο φευγει υπο πιεση σε λεπτες δεσμες.Μετα επανερχεται
Εχω σκεφτει να παρω ενα μεγαλο χωνι σαν αυτο http://www.ebay.com/itm/311769819023?_t ... EBIDX%3AIT και να αλεθω κατευθειαν με αυτο στο καλαθακι. Θα βοηθησει? Η διαμετρος του κατω ειναι 5,4cm

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Ιουν 12, 2017 4:27 pm

1)Το channeling μπορει να εξαρτάται κι απο τον καφέ που χρησιμοποιείς. Δοκιμασε με άλλον καφέ και πες μας.
2)Γεμίζεις πλήρως και σωστά το καλάθι σου?Αν το γεμίζεις λιγότερο μπορεί να φταίει αυτό.
3)Αυτο που περιγράφεις για τη σίτα δεν ακούγεται σωστό.Την εχεις βγάλει ποτέ να την καθαρίσεις?

Χωνί ειδικά τέτοιο αταίριαστο μην πάρεις.Δεν θα σε σώσει. Είναι πρόβλημα η άλεση με χειροκίνητο μύλο που μετά πρέπει να ανοίξεις το δοχείο και να μεταφέρεις τον αλεσμένο στο πορταφίλτερ και να σκουπίσεις τον τόπο όλο και να σπάσεις και το clumping και και....Απο την στιγμή ομως που κανεις wdt δεν πιστεύω οτι θα σε σώσει το χωνί.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Ιουν 12, 2017 4:51 pm

Rallakias έγραψε:1)Το channeling μπορει να εξαρτάται κι απο τον καφέ που χρησιμοποιείς. Δοκιμασε με άλλον καφέ και πες μας.
2)Γεμίζεις πλήρως και σωστά το καλάθι σου?Αν το γεμίζεις λιγότερο μπορεί να φταίει αυτό.
3)Αυτο που περιγράφεις για τη σίτα δεν ακούγεται σωστό.Την εχεις βγάλει ποτέ να την καθαρίσεις?

Χωνί ειδικά τέτοιο αταίριαστο μην πάρεις.Δεν θα σε σώσει. Είναι πρόβλημα η άλεση με χειροκίνητο μύλο που μετά πρέπει να ανοίξεις το δοχείο και να μεταφέρεις τον αλεσμένο στο πορταφίλτερ και να σκουπίσεις τον τόπο όλο και να σπάσεις και το clumping και και....Απο την στιγμή ομως που κανεις wdt δεν πιστεύω οτι θα σε σώσει το χωνί.
1)Αυτη τη στιγμη εχω στο σπιτι 2 καφεδες εντελως διαφορετικους μεταξυ τους(Brazil κ Ethiopia) οποτε η εναλλαγη εχει μπερδεψει τα πραγματα περισσοτερο. Και οι 2 απο Μοκκα
2)Γεμιζω με 18-19,5γρ αντιστοιχα. Οι χρονοι ειναι 30-40sec,και το puck εχει το σημαδι της βιδας.
3)Καθαριζεται ολη η μηχανη καθε 10 μερες. Μου το εκανε και την αμεσως επομενη απο backflush
4)Απο αποψη καθαριοτητας ειναι τζιτζι. Ισως να φταιει και το οτι ειναι ολοκαινυργιος.Εχω την αισθηση οτι με το συνδετηρα τα κανω χειροτερα. Σε προχειρες δοκιμες(οταν ηταν καινουργιος,μετα απο backflush)παιρνω οπτικα τελειες εκχυλισεις. Σκεφτηκα οτι με αυτο το χωνι θα πεφτει πιο ομοιομορφα ο καφες και με ενα απλο καθετο χτυπημα θα ειναι ετοιμο.Καλα,θα το παρω σιγουρα και θα δοκιμασω. Στη χειροτερη θα κανω μαρμελαδες :a013:

Θα αλλαξω και σιτα/καλαθακι και βλεπουμε. Φτηνα ειναι

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Ιουν 12, 2017 5:04 pm

Μήπως φταίνε τα αστρωτα μαχαίρια του καινούριου μύλου και οχι τα υπόλοιπα?

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Ιουν 12, 2017 5:10 pm

Πολυ πιθανο. Ξερεις,οταν γινεται μια αγορα περνας απο 2 διαδοχικα σταδια:
1ο σταδιο-Αυτο που πηρες ειναι τελειο και τα κανει ολα τελεια.Δεν υπαρχει περιπτωση κατι να παει στραβα
2ο Σταδιο-Απιστευτες προσδοκιες απο το προιον που αγορασες.Στην παραμικρη δυσκολια νομιζεις οτι ειναι ελαττωματικο ή το χαλασες
Αυτη τη στιγμη βρισκομαι λογικα στο 2ο σταδιο.Δεν εχει αλεσει ουτε 250gr ακομα.....

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Ιουν 12, 2017 5:13 pm

Καλησπέρα Γεράσιμε!

Μόλις πριν λίγα λεπτά έφτιαξα το καφεδάκι μου (tigrato) χρησιμοποιώντας το καινούριο μου vst. Από προχθές που ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ, έχοντας κάνει διάφορες δοκιμές, έχω καταλήξει σε ένα σωρό καινούρια (και μη) συμπεράσματα. Και μιας και η διαφορά του vst τελικά είναι Τεράστια (!) - δε το πίστευε ούτε ο ουρανίσκος μου σε κάποια φάση, νόμιζα ότι έφταιγε η ''αυθυποβολή''. Μεγάλη διαφορά από το συμβατικό basket. Αλλά για αυτά θα γράψω στο κατάλληλο νήμα- εμπέδωσα για ακόμη μία φορά πόσο σημαντικό ρόλο παίζει αυτή η έρμη η Κατανομή, που συνεχώς την αναφέρουμε και πάντα (θαρρώ) μας βάζει το πιο δύσκολο εμπόδιο για ένα γευστικό φλιτζάνι.

Περί κατανομής ο λόγος...

Επειδή υπάρχει ...channeling και channeling (περιμετρικό, νεκρά σημεία, "πιτσιλιές", περισσότεροι από ένας κώνος ... κοκ) νομίζω θα βοηθούσε πολύ να μας βάλεις ένα βίντεό σου από κάποια προβληματική εκχύλιση. Μία εικόνα = 1000 λέξεις, και ένα βίντεο = ιστορία ολόκληρη!
Όταν λες ότι έχεις αρκετό channeling στα περισσότερα shots, τι ακριβώς εννοείς; Θέλω να πω, υπάρχει κάτι διαφορετικό το οποίο κάνεις σε σχέση με τις καλές σου εκχυλίσεις;
(Το χάρτινο ποτηράκι παράτα το. Το μόνο που κάνει είναι σπάσιμο νεύρων!)
Το καλαθάκι θα το τσεκάρεις σε φως/λάμπα. Μόνο έτσι θα καταλάβεις αν είναι οκ, ή αν θέλει πέταμα. Πολλές φορές έχω την εντύπωση ότι κάποιες τρύπες είναι 'κλειστές' αλλά, με ένα απλό τσεκ, διαπιστώνω ότι με ξεγελά ο φωτισμός. Από την άλλη, το θέμα της σήτας είναι πιο πολύπλοκο. Είσαι σίγουρος ότι είναι καθαρή/'λειτουργική' όλη η περιοχή του shower screen? Αν είναι η σήτα ok, θα έλεγα να τη βγάλεις για να τσεκάρεις και τη ροή χωρίς αυτήν. Αν δεν είναι σταθερή, τότε από εκεί ξεκινά το πρόβλημα.
Αν υποθέσουμε ότι η μηχανή λειτουργεί ταμάμ, τότε:
- Μπορεί να φταίει και ο καφές/κόκκος.
- Μπορεί να κάνεις under dosing.
- Μπορεί να μην είναι επίπεδο το tamping
- Μπορεί ακόμα και ένα απλό χτύπημα του pf που να γίνεται τυχαία λίγο πριν κουμπώσεις, να προκαλεί ρωγμή και άρα tunneling.
- Μπορεί κατά την wdt να σπας ναι μεν το σβόλο, αλλά να ωθείς παραπάνω καφέ στο κέντρο, χωρίς να φαίνεται. Προτίμησε να κάνεις "λακουβίτσα" στο κέντρο. Σπρώξε καφέ στην περιφέρεια.
...
Βασικά πολλά μπορεί. Βίντεο Γεράσιμε με τη ρουτίνα της εκχύλισης. Θα βοηθήσει πολύ! ;)

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Ιουν 12, 2017 11:26 pm

Η ρουτινα ειναι η ιδια:
-Μεταφερω τον καφε απο το δοχειο συλλογης στο καλαθακι
-Με τον ισιωμενο συνδετηρα ανακατευω προσπαθωντας να δημιουργησω μια ομοιομορφια και να σπασω το clumping.Το clumping δημιουργειται στη μεταφορα,οχι στην αλεση. Γι'αυτο πιστευω θα βοηθησει το χωνι για κατ'ευθειαν αλεση στο pf
-Χτυπαω μια δυο στον παγκο για να κατσει και παταω. Εδω να σημειωσω πως το ταμπερ ειναι κατα τι μικροτερο οποτε για να κατσουν οι μικροποσοτητες της περιμέτρου πρεπει να κανει μικροπατηματα γυρω γυρω.
-Ετοιμαζω ζυγαριες,χρονομετρα και τα αρχαια κειμενα για την αποκρυπτογραφηση εκχυλισης εσπρεσσο με naked porfafilter.
Στον απογευματινο καφε(Yirgacheffe απο Μοκκα) ειχα νεκρα σημεια,καπως ανοιχτοχρωμο-νερουλο κώνο (φαινοταν το καλαθακι μεσα απο τον καφε) και ενιοτε πιτσιλισματα. Αλλα απο χρονο οκ! Το puck βγηκε συμπαγες,στεγνο και με σημαδι βιδας. Θα ανεβασω βιντεο απο τον πρωινο καφε.
Χρησιμοποιει κανεις εκεινους τους γελοιους μικρους αβγοδαρτες?

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από buddy » Τρί Ιουν 13, 2017 12:08 am

Παρε ενα tamper που να ταιριαζει σωστα.Αυτο λογικα στα χαλαει ολα.Το πατημα γινεται μονο μια φορα και τελος.
Νεκρα σημεια μπορει να εχεις αν ανακατευεις υπερβολικα και πολυ γρηγορα και μαζευονται τα fines κατω.
Η βιδα στο puck θα φαινεται παντα, οσο καφε και να βαλεις, γιατι στο τελος της εκχυλισης το puck φουσκωνει.

Άβαταρ μέλους
xatziilias
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 9:41 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Vibiemme super 2b
Μύλος:: Compak E10 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasting Huky 500T
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από xatziilias » Τρί Ιουν 13, 2017 9:27 am

Εγω θα ελεγα να δοκιμασεις καφε και απο αλλον ψηστη.

Απάντηση