Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Ιουν 14, 2017 11:16 am

Luckees έγραψε:Άσε τη σίτα, πες στη γυναίκα ότι η μηχανή χάλασε κ βάλε πλώρη για άλλα :a025: ...μη χάνεις την ευκαιρία :a030:
Εσυ εισαι σιγουρα παντρεμενος! Της το ειπα ειδα!!!!!!!
"Μωρο μου η μηχανη χαλασε.Πρεπει να παρουμε καλυτερη".Η απαντηση φυσικα ηταν το βλεμμα "κοψε τις μ***ες" :lol:

Backflush καθημερινο με νερακι ε?Οχι,η αληθεια ειναι οτι αυτο δεν το κανω. Θα το κανω λοιπον και αυτο

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιουν 14, 2017 11:54 am

:lol: :lol: :lol: Φταίει μάλλον η πρόσφατη επένδυση με το μύλο... υπομονή θέλει δουλειά..

Πέρα από την πλάκα τα 2-3 backflush με σκέτο νερό στα καπάκια μετά τη ρουτίνα είναι πολύ σημαντική διαδικασία. Καθαρίζουν τα πολλά υπολείμματα από το γκρουπ μέχρι την τρίοδη βαλβίδα, χωρίς να έχουν προλάβει να ξεραθούν/συγκεντρωθούν μέχρι να κάνεις το επόμενο καθάρισμα με cafiza.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Ιουν 15, 2017 11:07 am

Λοιπον,καθαρισα τα παντα,εκανα και ενα backflush με νερο και η ροη απο τη σιτα εγινε τελεια! Το πρωινο καφεδακι με Αιθιοπια αρχισε με μια παχυρευστη και σκουροχρωμη ροη. Ειχε ενα μικρο chanelling αλλα καμμια σχεση.. Ουτε πιτσιλισματα ουτε νεκρα σημεια. Τελικα απεδειχθησα βρωμερος και τρισαθλιος barista :f010:
Τον καφε τον ηπιε η συζηγος βεβαια και εγω εφυγα χωρις να προλαβω να κανω για μενα :a026:

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Ιούλ 03, 2017 11:02 pm

Επιστρεφοντας μετα απο 2+ βδομαδες σπιτι ανακαλυπτω μια μηχανη που δεν ειχε καθαριστει καθολου. Αφου επραξα τα δεοντα λοιπον και την καθαρισα ανακαλυψα ενα μονιμο chanelling. Οτι και αν εκανα το chanelling ηταν στην ιδια αντιστοιχα πλευρα. Κοιταω το καλαθακι και ανακαλυπτω ενα σκασμο βουλωμενες τρυπες. Το αντικαθιστω και μετα την πρωτη εκχυλιση το καινουργιο εχει καμμια δεκαρια βουλωμενες. Εχω παντα chanelling προς μια πλευρα ακομα και αν επιτηδες κατανειμω τον καφε απο την αλλη! Μου εχει γινει εφιαλτης.. Η μια πλευρα σταζει ενα μαυρο παχυρευστο σιροπι και η αλλη ενα ανοιχτοχρωμο ξέπλυμα. Ο μυλος οσο περνανε οι μερες και πλησιαζει το κιλο εχει ολο και λιγοτερο clumping. Σιτα δεν αλλαξα γιατι δεν ειχε το μαγαζι που πηγα. Τι φταιει? Ο μυλος? Εγω? Η μηχανη? Οι Μασωνοι??
Τι καταρα αυτο το κομμενο pf???? Ολα τα δειχνει πια...

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Ιούλ 05, 2017 12:18 am

Το προβλημα δεν ηταν ουτε ο μυλος,ουτε η κατανομη,ποσο μαλλον οι Μασωνοι. Ηταν η σιτα. Αλλαγη και problem solved

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από Gaggia BC » Παρ Φεβ 09, 2018 3:24 pm

Παρηγγειλα ενα 3d printed funnel για gaggia στην τιμη των 12€ με τα μεταφορικα,για μια πιο ανεμελη WDT. Το ζητησα με abs πλαστικο και αντοχη στους 140 βαθμους ελπιζοντας οτι δε θα αλληλεπιδρασει με το ζεστο portafilter. Απο Δευτερα που λογικα θα ερθει θα ανεβασω photo να δουμε αν αξιζει τον κοπο.
Συνημμένα
gaggia.jpg

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από Christos » Παρ Φεβ 09, 2018 8:48 pm

Γεράσιμε έκανες και την σχεδίαση;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από Gaggia BC » Παρ Φεβ 09, 2018 9:17 pm

Οχι.. Το βρηκα σε ενα site το οποιο μου διαφευγει. Εκανα μια απλη αναζητηση "3d print gaggia funnel" ή κατι εξισου απλο στο google και βγηκε. Εχω ομως το αρχειο,του οποιου το format δεν υποστηριζεται ωστε να ανεβει στο site.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Φεβ 14, 2018 1:40 pm

Παρελαβα σημερα το 3d printed funnel. Ειναι αρκετα λεπτο, κατι που το καθιστα ελαφρυ και σχετικα ελαστικο. Το ελαφρυ εχει το μειον οτι ψιλικουνιεται κατα τη wdt ,το ελαστικο εχει το κακο οτι θα μπορουσε(ισως) να σπασει,αλλα δε σκοπευω να το κοπαναω στον παγκο μου.Η εφαρμογη του παραυτα ειναι τελεια. Πλεον το ανακατεμα γινεται πιο αποτελεσματικα χωρις να γινεται χαμος. 2 δοκιμαστικα εσπρεσσακια που εκανα ειχαν τελεια κατανομη και ροη κατι που με εκανε να συνειδητοποιησω ποσο σημαντικη ειναι η κατανομη. Πρεπει να κοβω πιο ψιλα απο τη στιγμη που δεν υπαρχει chanelling. Υπαρχουν καλυτερες υλοποιησεις αλλα θυμηθειτε πως κανει 14€ και ισως καποιος να το κανει και φθηνοτερα. Θα φτιαξω ενα νεο θεματακι με φωτο και αν ειναι συμφωνο με τους κανονες του φορουμ θα ανεβασω και το αρχειο για την κατασκευη/παραγγελια του.

sfakvag
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2017 5:48 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Vbm domobar levetta
2η Μηχανή:: v60
Μύλος:: La san marko 91
2ος Μύλος:: sozen
Οι καφέδες μου:: cup10, kudu, ipanema

Re: Κατανομη, tamping, η ρολος και η βαρυτητα τους. Συζητηση

Δημοσίευση από sfakvag » Τετ Φεβ 14, 2018 3:16 pm

Παιδιά εάν θέλετε νομίζω πως μπορώ να σας σχεδιάσω σε πρόγραμμα cad ένα 3d μοντέλο για funnel ή αντίστοιχη/απλή υλοποίηση (εάν μου δώσετε ακριβή γεωμετρικά χαρακτηριστικά και βρω λίγο χρόνο) και να πάρω κανα-δυό τηλέφωνα σε γνωστούς για να μου δώσουν μια προσφορά για την εκτύπωση τους.

Απάντηση