Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Marvellous_Cain

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Marvellous_Cain » Κυρ Φεβ 24, 2013 9:46 pm

ο παραφουσκωμένος κώνος στην εκχύλιση σημαίνει ίσως παραπάνω από το κανονικό σε θερμοκρασία?
Ωραίο φαίνεται πάντως gj !

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Φεβ 24, 2013 10:29 pm

Ναι μπορεί να είναι και υψηλή θερμοκρασία νερού. Επίσης μεγάλος κώνος γενικά μπορεί να σημαίνει, γρήγορη ροή, όχι καλή συνοχή του puck με τα τοιχώματα του basket, πολύ φρέσκος καφές (πιο έντονο ακόμα άμα εμπεριέχει robusta).

@Τάσος
Ευχαριστούμε για το video. Από τα σχόλια στο video μάλλον ακούγεσαι ιδιαίτερα εντυπωσιασμένος από την κρέμα και από αυτό που βλέπεις. :D
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

tasos9322

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από tasos9322 » Δευ Φεβ 25, 2013 9:47 am

Καλημερα σας,αν οντως ειναι μεγαλη η θερμοκρασια,μηπως να δοκιμασω να τρεξει κανα φλιτζανι νερο και μετα να κουμπωσω το pf?
Οντως εντυπωσιαστηκα απτην κρεμα αλλα μετα απο 20 δευτερα δεν εμεινε ουτε η μιση και απτο γυμνο pf η εκχυλιση φαινεται εντυπωσιακοτερη σε σχεση απτο κλειστο και ναι οντως εχει robusta μεσα,μια αναλογια 15/85

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Christos » Δευ Φεβ 25, 2013 10:46 am

Από την γεύση κυρίως θα σκεφτείς να εξετάσεις άμα η θερμοκρασία είναι υψηλή. Για παράδειγμα εάν όλες οι άλλες παράμετροι δείχνουν καλές και εσύ παίρνεις κάποιες πικρές νότες (που δεν έχουν να κάνουν με την γεύση που θα έπρεπε να δίνει ο καφές, πχ dark roasted καφές) θα μπορούσε να είναι και η θερμοκρασία υψηλή.
Εγώ όταν δούλευα την μηχανή, αμέσως μόλις άναβε το λαμπάκι ετοιμότητας, έτρεχα 2-3s νερό για να εκτονωθεί ο ατμός και μετά κούμπωνα το portafilter και προχωρούσα στην εκχύλιση. Μια εύκολη ρουτίνα και εάν δεν έπαιρνα τα αποτελέσματα που ήθελα με όλα τα άλλα σχετικά σωστά απλά έψαχνα για άλλον καφέ που να ταιριάζει στην μηχανή και τον ουρανίσκο μου. Φυσικά μπορείς να κοιτάξεις και στο forum για το λεγόμενο temperature surfing αλλά δεν πιστεύω ότι είναι εύκολα εφαρμόσιμο στις Gaggia.

Θα σου πρότεινα να κρατάς ένα βιβλίο με τα στοιχεία των εκχυλίσεων που κάνεις (γραμμάρια, όγκοι, χρόνοι, χρώμα κρέμας, χρόνος temp surfing, γεύσεις που πήρες κτλ) ώστε να έχεις ένα αρχείο που να σε βοηθά να βλέπεις ποιοι παράμετροι και πως επηρεάζουν τις παρασκευές σου.

ΥΓ Μην κάνεις παράθεση την αμέσως προηγούμενη δημοσίευση αυτούσια. Ευχαριστώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
tsambu
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 03, 2013 6:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Arielli KM-150BS
Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: -
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από tsambu » Κυρ Οκτ 20, 2013 1:09 am

O εξοπλισμος μου ειναι της πλακας.Με μια νεα ζυγαρια ακριβειας εκατοστου αλλα με μετατροπη κυριως του portafilter σε ελευθερο και φρεσκοαλεσμενο καφε εκτος σπιτιου, μπορω να πω οτι καταφερα να πινω αξιοπρεπη καφε για τα μετρα των δυνατοτητων του εξοπλισμου μου.
Βασικα ειμαι πολυ χαρουμενος, γιατι οντως το ελευθερο με βοηθησε πολυ, και ισως πολλοι να μην το πιστεψουν αλλα αν σημερα αγοραζα για πρωτη φορα μηχανη και μυλο, θα ελεγα οι πρωτες προσπαθειες να γινουν με ελευθερο pf.Kατι σαν την μεθοδο μαθησης, λαθους-βελτιωσης.Ο αρχικος κωνος, ο χρονος αρχης της εκχυλισης και η ροη αλλα και το χρωμα της ειλικρινα βοηθουν.Η τελειοποιηση αργει φυσικα, αλλα θελει και αλλα πραγματα.
Αυτα απο εναν καθαρα ρουκι, οποτε, οσοι νεοι, keep going.
(Σκεφτομαι να ανεβασω κανα βιντεακι, αλλα απο την αλλη με τα εργαλεια που παιζουν εδω μεσα λεω, που πας ρε κρμτρ.....)

Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από alexgrc » Κυρ Οκτ 20, 2013 9:49 am

Θα είχε πολύ ενδιαφέρον ένα τέτοιο βιντεακι , και αρκετοί έχουν Arielly μηχανή οπότε προχωρά αν έχεις διάθεση!

tzogistas
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2012 2:31 pm
Όνομα: Panos
Μηχανή:: Gaggia baby
2η Μηχανή:: Dolce gusto//Izzy
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt / diaforoi dokimastikoi
Τοποθεσία: Rabbit island // Glyfada

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από tzogistas » Παρ Ιαν 03, 2014 10:06 am

2η """επιτυχημενη""" προσπα8εια με γυμνο (προηγη8ηκαν 3 οπου επινε καφε ο παγκος, ο σκυλος μου, τα ρουχα μου κτς..) Για να δουμε ποσο καλα 8α μας παει..Τωρα πειραματιζομαι με τους χρονους για να δω ποια γευση μ αρεσει περισσοτερο..


Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από alexgrc » Παρ Ιαν 03, 2014 10:36 am

Ωραία ροή Πάνο μια χαρα!

tzogistas
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2012 2:31 pm
Όνομα: Panos
Μηχανή:: Gaggia baby
2η Μηχανή:: Dolce gusto//Izzy
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt / diaforoi dokimastikoi
Τοποθεσία: Rabbit island // Glyfada

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από tzogistas » Παρ Ιαν 03, 2014 10:45 am

Να ευχαριστησω ΠΟΛΥ και τον ΑΛΕΞ για το πρηξιμο που εχει φαει απο μενα και για τα καλουδια που με προμη8ευσε!!!
Τελικα η ρυ8μιση του μυλου μου "πηρε" μισο κιλο πεταμα 250 ιλλυ κ 250 φτηνιαρικο καφε.. Ομως λεω να δοκιμασω αλλο 1 κιλο φτηνιαρικο καφε που εχω ουτως ωστε ο hausbrandt να βγει οσο πιο καλα γινεται.. Αλεξ πιστευω καλα παμε κ ενω στην αρχη απογοητευτηκα αρκετα με λιιιγη υπομονη ολα στρωνουν!! Τωρα μενει να φτιαξω κ τα 2 ταμπερακια μου (1 αλουμινιο και 1 ανοξειδωτο) γιατι με το πλαστικο ακομα κανω σχηματα γεωμετριας για να καταφερω να βγει καπως ισιος ο καφες..

turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από turbakias!!! » Παρ Ιαν 03, 2014 3:37 pm

Τζογιστα συνεχισε ετσι.......Καλα πας και εχεις φαει μονο 0.5κιλο καφε.... Στα 3 θα εχεις κανει μαστερ στο κοψιμο οπως πας... :a013:

Απάντηση