CUP10 coffee roaster

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιαν 19, 2018 7:13 pm

apos_gk έγραψε:Ο Geisha τι συνταγή έχει;
Μάλλον εξαντλήθηκε, γιατί δεν αναφέρεται πια στο site ο εν λόγω καφές.
Προσωπικά τα καλύτερα φλιτζάνια τα πήρα σε μεγάλους χρόνους ( t>35sec), με ratio ~1.6 (από 19.5g αλεσμένου) σε λιγάκι ανεβασμένη θερμοκρασία (pid 104, εικάζω ~95°C).
Αλλά, δε κοίταξα ποτέ τη συνταγή του Μιχάλη (όταν άνοιξα το σακουλάκι, είχε 'κατέβει' το προϊόν από τη φόρμα του e-shop), οπότε τα παραπάνω είναι σύμφωνα με τις δικές μου δοκιμές.
Αρκετά σύνθετος καφές πάντως, και πολύπλοκος. Πολλές... εκφάνσεις. Νομίζω είναι λιγάκι δύσκολος. Ή καλύτερα, διαφορετικός σε σχέση με όσους άλλους έχω εκχυλίσει.

apos_gk
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 26, 2014 1:22 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Porlex
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από apos_gk » Κυρ Ιαν 21, 2018 12:09 pm

Ισχυει οτι ειναι δυσκολος και πιστευω οτι θελει πιο λεπτο κοψιμο απο τους υπολοιπους γιατι δοκιμασα στα 18 γρ , 19γρ και στα 20 γρ και σε σχέση με τους αλλους καφεδες του Cup10 η εκχυλοση γινοταν πολυ γρηγορα.. Θα δοκιμασω πιο λεπτο κοψιμο

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Ιαν 22, 2018 7:52 pm

apos_gk έγραψε:Ισχυει οτι ειναι δυσκολος και πιστευω οτι θελει πιο λεπτο κοψιμο απο τους υπολοιπους γιατι δοκιμασα στα 18 γρ , 19γρ και στα 20 γρ και σε σχέση με τους αλλους καφεδες του Cup10 η εκχυλοση γινοταν πολυ γρηγορα.. Θα δοκιμασω πιο λεπτο κοψιμο
Πολύ πιο λεπτό κόψιμο... Έπεσα 10 μονάδες στο Ε10! Από 53 πήγα 43.

* Μου κάνει κάτι νερά η Kenya (Kahuro AA+) τις τελευταίες ημέρες. Ίσως φταίει που πλέον είμαι στις 33 ημέρες από RD. (Καινούριο βέβαια σακουλάκι όμως)
Επειδή στο site δεν έχει συνταγή, θα μπορούσε ο Κάπτεν να βοηθήσει;; :e014:
Κύριε Μιχάλη, μάλλον κάτι κάνω λάθος αυτή τη φορά και παίρνω "ξινίλα"... Ανέβηκα αρκετά σε θερμοκρασία για αυτό το λόγο (πήγα το pid μου 105, περίπου 96°C δηλαδή - ενώ συνήθως δε ξεπερνώ το 103) και δουλεύω με 18.5g σε brew ratio 1:1.6 έως 1:1.8 σε χρόνους από 30" - 37". Μάλλον κάτι δε κάνω σωστά... Από το γυμνό η εκχύλιση φαίνεται ok, αλλά για 1η φορά με τέτοιο χειρισμό πήρα ξινό αποτέλεσμα. Φταίει που πέρασαν αρκετές μέρες από το RD;; Μήπως η συνταγή μου κινείται σε "λάθος" γραμμές;
(από θέμα συντήρησης, καθαριότητας εξοπλισμού δε τίθεται θέμα. Όλα ρολόι)

** Πολύ μου άρεσε το νέο banner από Cup10, και το ξεχωριστό νήμα/καρτέλα! :a013:
Τα καλά να λέγονται!!!

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Edesso » Δευ Ιαν 22, 2018 9:21 pm

Σταυριανα, σημερα τελειωσα την Κενυα, ειναι πολυ light, ειναι πολυ bright και ειναι πολυ νοστιμη, ειναι προσανατολισμένη για brew (v60 super), κοψιμο παρα πολυ λεπτο για να μπορεσεις να τη μαζεψεις, σε εκχυλισεις στα 30'' δεν εβγαινε γλυκια, 40''+ θελει και θερμοκρασια ειχα 95 (παραγματικη νερου) μεχρι και τιγρε κρεμα μου εδωσε :o
Jazz έγραψε: ** Πολύ μου άρεσε το νέο banner από Cup10, και το ξεχωριστό νήμα/καρτέλα! :a013:
Τα καλά να λέγονται!!!
:clap:
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Ιαν 22, 2018 9:54 pm

Edesso έγραψε:Σταυριανα, σημερα τελειωσα την Κενυα, ειναι πολυ light, ειναι πολυ bright και ειναι πολυ νοστιμη, ειναι προσανατολισμένη για brew (v60 super), κοψιμο παρα πολυ λεπτο για να μπορεσεις να τη μαζεψεις, σε εκχυλισεις στα 30'' δεν εβγαινε γλυκια, 40''+ θελει και θερμοκρασια ειχα 95 (παραγματικη νερου) μεχρι και τιγρε κρεμα μου εδωσε
Ω, Βασίλη ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! Όντως το είδα και εγώ, είναι πολύ light, είναι καθαρά washed, φαίνεται ότι θέλει ιδιαίτερο χειρισμό. Δυστυχώς σπίτι δεν έχω V60 (πρέπει όμως, δε πάει άλλο αυτή η αναβλητικότητα :P ) . Όπως τη δούλεψα όμως, όπως είπα και παραπάνω, μέχρις στιγμής δεν έβγαλα το προφίλ της :(
Θα δοκιμάσω αύριο να ανεβάσω λιγάκι τα gr ως αρκετά light roasted (θα πάω στα 19.5g), θα επιμείνω σε υψηλή θερμοκρασία (ίσως πάω και το pid 106 αν χρειαστεί) και θα πάω και σε finer ρύθμιση ώστε να πιάσω τουλάχιστον όπως λες τα 40". Γιατί μέχρι τα 37 max που έφτασα και όπως κινήθηκα μέχρι τώρα... λεμονάκι πήρα, χαχα :lol:

Άβαταρ μέλους
M.speciality
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2016 1:15 am
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: San Reno racer
2η Μηχανή:: Gina goat story
Μύλος:: Mythos
2ος Μύλος:: Bunn G2
Οι καφέδες μου:: Cup10
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ
Επικοινωνία:

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από M.speciality » Τρί Ιαν 23, 2018 1:37 am

Jazz έγραψε: Ω, Βασίλη ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! Όντως το είδα και εγώ, είναι πολύ light, είναι καθαρά washed, φαίνεται ότι θέλει ιδιαίτερο χειρισμό. Δυστυχώς σπίτι δεν έχω V60 (πρέπει όμως, δε πάει άλλο αυτή η αναβλητικότητα :P ) . Όπως τη δούλεψα όμως, όπως είπα και παραπάνω, μέχρις στιγμής δεν έβγαλα το προφίλ της :(
Θα δοκιμάσω αύριο να ανεβάσω λιγάκι τα gr ως αρκετά light roasted (θα πάω στα 19.5g), θα επιμείνω σε υψηλή θερμοκρασία (ίσως πάω και το pid 106 αν χρειαστεί) και θα πάω και σε finer ρύθμιση ώστε να πιάσω τουλάχιστον όπως λες τα 40". Γιατί μέχρι τα 37 max που έφτασα και όπως κινήθηκα μέχρι τώρα... λεμονάκι πήρα, χαχα :lol:
Καλησπέρα Σταυριανα!!! Αυτός ο καφές είναι η πρώτη φουρνιά από το τελευταίω 15kg που έχω δεν έχω προλάβει να καβουρδισω για εμένα από αυτό το vacuum και ποτέ δεν τον έχω Πάει τόσες πολλές μέρες άρα δεν έχω εικόνα τι κάνει την διαφορά η παρτίδα η μέρες ότι άνοιξα την συσκευασία και έψησα άμεσος ;; Η αλήθεια είναι ότι θέλει πολύ προσεκτικό χειρισμό αλλά για αυτό είμαι βεβεος ότι το έχεις κάνει !!! Θα κρατήσω ένα σακουλάκι από το σημερινό να καλώ τεστ!!! Αν ως τόσο ανακαλύψεις κάτι πες μου !!!

nonickch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2017 2:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: NS Oscar 2
Μύλος:: Fiorenzato F4E nano
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από nonickch » Τρί Ιαν 23, 2018 2:09 pm

gboard?

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Ιαν 23, 2018 4:41 pm

Ένα πράγμα θα πω. Τι πράγμα είναι αυτός ο sidamo natural???
Χτες έλεγα σε φίλο ότι είναι σχεδόν αδύνατο να βγάλεις κακό φλυτζάνι (είμαι και άμαθος οπότε μπορεί να είναι ενθουσιασμός του νεοφώτιστου), αλλά σήμερα το απογείωσα... Του επιφύλαξα κακομεταχείριση, ποινικά κολάσιμη: Έφτιαξα.. blend έτσι για να μην πάνε χαμένα, από απομεινάρια sidamo natural από σακουλάκι με rd 18-12, μαζί με απομεινάρια - περισσότερα- του brasil monte alegre ίδιου rd (μιλάμε 1 μήνα και 1 βδομάδα πριν) και τα έβαλα στην ανοξείδωτη ανταλλακτική κάψουλα iperespresso (κανονικά κάνω στη flair, αλλά η δόση δεν έβγαινε). Και το κόψιμο έγινε με τον aergrind επτά ώρες πριν!! (αλλά είχε μπει αμέσως στην κάψουλα). Ε, πάλι έβγαλε αρωματάρες το θηρίο :a049: Βέβαια τώρα είχε και κάποια πίκρα, που με τη flair δεν έβγαζε με τίποτα, προφανώς λόγω και brasil και iperespresso, αλλά το θέμα παραμένει: Τι καφές είναι αυτός;;; :D

off topic κάποια στιγμή πρέπει να παρουσιάσω στοιχειωδώς τη flair - έχω αποθηκεύσει την αρχή, αλλά ακόμα είναι πολύ αρχή. Καμία πάντως σχέση με κάψουλα iper και μπρίκι, είναι the real deal.

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από phoinix_gr » Πέμ Ιαν 25, 2018 2:59 pm

Παρελαβα και εγω σήμερα
IMG-2441.JPG
RD, 2 μερες πριν. :a080:
Το κοντινοτερο που εχω σε αυτο το RD, πρεπει να ηταν οχι 2 μέρες, αλλα 8 μήνες....


Ερώτηση προς τους γνώστες: Ανοιγω το πρώτο σακουλάκι απο τώρα, η οχι? Οι 10 μέρες που χρειάζεται να κανει degas o καφες, χρειάζεται ανοιχτό σακουλάκι?
Εχω ακόμα Danezi Gold μπαγιατικο για 1 βδομάδα ακόμα.
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

sfakvag
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2017 5:48 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Vbm domobar levetta
2η Μηχανή:: v60
Μύλος:: La san marko 91
2ος Μύλος:: sozen
Οι καφέδες μου:: cup10, kudu, ipanema

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από sfakvag » Πέμ Ιαν 25, 2018 3:11 pm

Βάλε πρώτα τη μπαγιατίλα :a060: , πάρε και καμιά ακόμα να συνεχίσεις στον ίδιο ρυθμό, και σε καμιά 10ριά μέρες άνοιξε τη Βραζιλία του cup10. Mετά συνεχίζεις με τους υπόλοιπους της φωτό :a013: . (Σύμφωνα με τον roaster θέλουν από 12-15 μέρες και μετά να τις ανοίξεις για να πλησιάσεις το προφίλ τους)

Απάντηση