CUP10 coffee roaster

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από cosini » Τρί Νοέμ 27, 2018 11:12 am

Rallakias έγραψε:
Τρί Νοέμ 27, 2018 9:57 am
La Meseta Colombia
Cup profile:Chocolate, juicy, caramel, sweet clean, excellent balance

Για να καταφέρω να πιω κάτι που να λέγεται εσπρέσσο αναγκάστηκα και μείωσα την πίεση της εκχύλισης στα 2-3bar για να έχω μια σχετικά κανονική ταχύτητα νερού γύρω στο 1,5gr/sec.

Οπότε εκτός από μύλο πρέπει να έχεις και ρυθμιστή πίεσης στην μηχανή .... δλδ σε ποιους απευθύνεται ο συγκεκριμένος καφές ?
Μάλλον υπάρχει όπως λέει και ο Βασίλης κάποια αστοχία στο ψήσιμο .
Πιστεύω ο Μιχάλης σύντομα θα κάνει τις διορθώσεις που χρειάζονται … ώστε ο καφές να είναι διαχειρίσιμος από όλους τους χρήστες .
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από evaskal » Τρί Νοέμ 27, 2018 1:08 pm

Χαίρετε κι από μένα. Συγνώμη προκαταβολικά για το σεντόνι…

Με αφορμή το ποστ του Βασίλη ας τολμήσω κι εγώ να πω ότι αντιμετώπισα το συγκεκριμένο πρόβλημα στους καφέδες του Μιχάλη ήδη από τις 12/10. Μάλιστα είχα κάνει το σχετικό σχόλιο στο νήμα
viewtopic.php?f=39&t=5990&start=10 .

Αρχικά, όταν πρωτοανέφερα το πρόβλημα, δούλευα με το speciality blend. Είχα αγοράσει 1κγ από την προσφορά ενόψει του coffee festival. Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα. Ενώ η εκχύλιση ξεκινούσε ομοιόμορφα στα πρώτα 3-4 bar που κάνει το pre-infusion η Εxpobar (στο κλασικό καλαθάκι, vst δεν τόλμησα να βάλω), στα 10-12 δλτ που έπιανε τα 9 bar το πακ κατέρρεε ολοκληρωτικά κι έτρεχε ζουμί σαν… ας μη το ονομάσω καλύτερα. Απογοήτευση σκέτη. Προφανώς δεν ήπια καφέ… (δοκίμασα βέβαια). Σκέφτηκα ότι ο καφές ήταν δύσκολος ή ελαττωματικός; Αν δεν είχα διαβάσει τόσα σχόλια θα έλεγα απλά «μπαγιάτικος ο καφές» και θα σταματούσα εκεί. Αλλά λόγω καλών κριτικών με έπιασε το πείσμα… Να σημειωθεί εδώ ότι άρωμα στο σακούλι ούτε για δείγμα.

Αποφάσισα λοιπόν να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία. Παρήγγειλα 3 διαφορετικά σακούλια. Monte Allegre, Guji Adola, La meseta Colombia και ξεκίνησα με τον Monte Allegre. Κι εδώ τα ίδια. Μόλις η μηχανή έπιανε πίεση άνοιγαν οι ουρανοί. Καμιά υδραυλική αντίσταση από τον καφέ. Εκεί ήταν που άρχισα να χάνω την ψυχραιμία μου. Εννοείται άνοιξα και τα άλλα σακουλάκια στο καπάκι για δοκιμές… Τα ίδια σε όλους!!! Τέσσερεις διαφορετικούς τύπους και όλοι με το ίδιο θέμα, ενώ ταυτόχρονα να διαβάζω τα καλύτερα σχόλια. Εδώ είναι που αρχίζει κάποιος να τρελαίνεται παιδιά. Δεν θέλετε τέτοια εμπειρία… Ξεκίνησα τεχνικά πειράματα, κοίταξα μαχαίρια, ευθυγράμμιση, άλλαξα την τεχνική σε wdt, την ντουζιέρα ims, το σχήμα στο tamper, μέχρι δανεικό μύλο έφερα για να δω τι συμβαίνει. Τίποτα… τα ίδια ότι κι αν έκανα…

Εν τέλει παραιτήθηκα της προσπάθειας χωρίς να έχω πιει καφέ. Ευτυχώς, τότε πρωτοκυκλοφόρησε ο νέος Guji του Coffee Island. Πάω παίρνω ένα σακούλι… ξεκινάω δοκιμή… μέλι η εκχύλιση… έμεινα βλάκας… Το προφίλ όπως λέει η περιγραφή… μέσα σε δυο μέρες καταναλώθηκε. Εν συνεχεία πήρα κι από το τοπικό καφεκοπτείο την συνηθισμένη μου βραζιλιάνικη «μπαγιατίλα» κι εκεί μια χαρά η εκχύλιση ως συνήθως…
Τι συμπέρασμα να βγάλω δεν ξέρω... Τουλάχιστον ησύχασα ότι τα μηχανήματα μου είναι εντάξει… Βρήκα την ψυχική μου ηρεμία. Όσο για τους άλλους καφέδες… Ο νεροχύτης μου ήπιε τους περισσότερους κι όσοι έμειναν, για την ώρα μπαγιατεύουν στο ντουλάπι και μάλλον θα γίνουν φίλτρου…

Κλείνοντας, οφείλω να πω Μπράβο στον Βασίλη που τόλμησε να εκφράσει την «αιρετική» άποψη ότι κάτι δεν πάει καλά εδώ. Και λέω μπράβο όχι μόνο γιατί εγώ δεν τόλμησα κάτι τέτοιο, αλλά άρχισα να τα ρίχνω στο μύλο, στη μηχανή και στον εαυτό μου, όπου μέχρι πρόσφατα κανείς από τους τρεις δεν με είχε απογοητεύσει. Κακώς που δεν έκανα feedback νωρίτερα ώστε να είχε διορθωθεί το πρόβλημα. Είναι κρίμα να χαλάει μια τόσο αξιοσημείωτη προσπάθεια από τέτοια, μεμονωμένα θέλω να πιστεύω, περιστατικά. Και το λέω αυτό με όλο το σεβασμό. Επίσης, πρέπει να γίνει κάτι και με τις διευθύνσεις αποστολής... Και οι δυο παραγγελίες μου πήγαν στην παλιά μου διεύθυνση, ενώ την έχω διαγράψει από το λογαριασμό μου!

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Νοέμ 27, 2018 2:02 pm

Να σημειώσω οτι απο τα 3 σακουλάκια που αγόρασα (3 διαφορετικοι καφέδες) μόνο ο La Meseta Colombia είχε τη συμπεριφορά που περιέγραψα.Οι άλλοι 2 ήταν μια χαρά καφέδες!
Κατα τα άλλα πράγματι όταν βλέπεις οτι η εκχύλιση σου ειναι τοσο χάλια αρχίζεις και τρελαίνεσαι και ψάχνεις τι κανεις λάθος.Πρέπει να εισαι πολύ σίγουρος για τον εξοπλισμό σου και για την ρουτίνα σου για να καταλήξεις με σιγουριά στο οτι φτάιει το καβούρδισμα.Ομως και πάλι δεν μπορώ να κατηγορήσω απόλυτα το ψήσιμο γιατί έχω αγοράσει και κάτι άψητους εντελώς (απο άλλο roastery, διάσημο κιόλας) που δεν πινόντουσαν οτι κι αν έκανα ,ενώ τώρα με τους όποιους χειρισμούς μπορούσα να κάνω ο καφές τελικά πινόταν .Απλά δεν ήταν ο ορισμός του σωστού.
Γενικά πάντως είμαι της άποψης να λέμε και τα θετικα και τα αρνητικά.Αλλωστε αν δεν αναφέρουμε και τα όποια λάθη πώς θα μπορέσουν αυτα να διορθωθούν στο μέλλον?

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Νοέμ 27, 2018 2:45 pm

Εγώ τον La Meseta τον είχα πάρει με ψήσιμο 29 ή 31 Οκτωβρίου, αν κρίνω από την ημερομηνία της παραγγελίας.

Τον "κατέγραψα" στους σοκολατένιους προς επαναγορά και μάλιστα παρέλαβα χτες νέο σακουλάκι (μαζί με άλλο), το οποίο θα πρέπει να το περιμένω ακόμα βέβαια (αν και για πρώτη φορά ήταν ψημένο πριν την παραγγελία μου). Δεν πρόσεξα κανένα πρόβλημα να πω την αλήθεια. Από την άλλη, λόγω εξοπλισμού, κάθε πιθανή αλλαγή στην αντίσταση του πακ μου "έρχεται" στο χέρι, οπότε μπορεί να έκανα ασυναίσθητα κάποια προσαρμογή στην πίεση χωρίς να το πολυκαταλαβαίνω, αλλά για κάτι τόσο ακραίο όπως περιγράφει ο Βασίλης, μου φαίνεται δύσκολο να μην πήρα πρέφα, τι να πω... μπορεί και να είμαι τόσο άνοιωθος...

Στο μεταξύ, μαζί είχα πάρει και την San Gabriel Honey - Costa Rica, που τέλειωσα χτες, και πάλι χωρίς να καταλάβω πρόβλημα παρόλο που την έπινα παράλληλα με άλλο καφέ άλλου ψήστη, ενώ αρχές Οκτώβρη είχα πάρει τον guji (σούπερ) και την natural Costa Rica.

Ίσως ο Μιχάλης μπορέσει να λύσει το μυστήριο. Πάντως θα ριπορτάρω και για το νέο σακουλάκι όταν το αρχίσω.

ΥΓ Από Δεκέμβρη ελπίζω να έχω το νέο πιστόνι με το μανόμετρο, οπότε θα έχω και στα μάτια μου το feedback :rtfm: :a049:

Άβαταρ μέλους
M.speciality
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2016 1:15 am
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: San Reno racer
2η Μηχανή:: Gina goat story
Μύλος:: Mythos
2ος Μύλος:: Bunn G2
Οι καφέδες μου:: Cup10
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ
Επικοινωνία:

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από M.speciality » Τρί Νοέμ 27, 2018 3:34 pm

Καλησπέρα και από εμένα!!! Μιας και είμαι κρεβατωμένος λόγω ασθένειας είπα να διαβάσω λίγο στο φόρουμ και ούπς έπεσα πάνω σε παράπονα!!! Λοιπόν για τους καφέδες της προσφοράς πρώτα : ήταν νεοαφιχθέντες και όπως είχα αναφέρει έψαχνα και εγώ το προφίλ τους σε παρασκευή δεν προχώρησα παρά μόνο cupping όπου δεν εντόπισα πρόβλημα στην γεύση αλλά σε espresso δεν έχω εικόνα !!! Και δεύτερον εντόπισα πρόβλημα στην βαλβίδα σε όλη την παρτίδα με τα σακουλάκια όπου δεν έκανε ντεγκαζ (τα έστειλα πίσω) την Δευτέρα παρέλαβα τα καινουργια από Κορέα!!!
Τώρα γενικά : οι καφέδες θέλουν περισσότερες από 10 μέρες
Και τα καιρικά φαινόμενα (βλέπε Ζορμπάς για την προσφορά) αλλά και εκεί που μπαίνεις στο εργαστήριο με ήλιο και 50% υγρασία πιάνει βροχή και δεν μαζεύετε η φουρνιά ή η εκχύλιση η πέφτει ξαφνικά η θερμοκρασία στο σπίτι και πρέπει να ρυθμίσεις από την αρχή!!! Ας μην πλατιασω άλλο...
Όσοι φίλοι είχατε θέμα με κάποιον καφέ στην επόμενη παραγγελία σας γράψτε μου στα σχολεία και θα σας τον στείλω
Ξανά δωρεάν!!!
Και γενικά οποίο πρόβλημα έχετε με τους καφέδες ή στείλτε μου mail ή τηλεφωνήστε μου ώστε να το λύνουμε άμεσα !!!
Είναι πάντα χαρά μου να μιλάω μαζί σας και να προσπαθούμε να πάμε τον καφέ ένα βήμα μπροστά όλοι μαζί !!!

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από BasilTh » Τρί Νοέμ 27, 2018 5:35 pm

Παρέλαβα τον La Meseta Colombia την περίοδο της προσφοράς (παραλαβή 2/10). Τον άνοιξα στις 14 μέρες από το RD. Το ψήσιμο ήταν όντως light και ο κόκκος σκληρός. Αυτό μου δημιούργησε το εξής πρόβλημα.
Χρησιμοποιώντας τον Pharos προσαρμοσμένο στην βάση με τον κινητήρα που κατασκεύασα, ο ιμάντας μετάδοσης κίνησης τρετσάριζε ( ολίσθαινε ) .Πρώτη φορά αντιμετώπιζε τόσο σκληρό κόκκο. Έτσι αναγκαστικά πρόσθεσα ένα ράουλο για να δημιουργηθεί μια διάταξη τεντωτήρα του ιμάντα. Μετά από αυτό O.K .Ελπίζω έτσι να αντιμετωπίσω και τον σκληρότερο κόκκο.
Η ρύθμιση της άλεσης για τον συγκεκριμένο καφέ ήταν ελαφρώς λεπτότερη απ’ ότι για τους άλλους καφέδες του Cup 10.Κατά τα άλλα η εκχύλιση εξελισσόταν ομαλά ήταν όμως λίγο πιο σύντομη (25-30 sec ).Δεν προσπάθησα να την παρατείνω γιατί η γεύση ήταν αυτή που ζητούσα-έντονη οξύτητα.
Τον ίδιο καφέ με RD 30/10 θα τον ανοίξω τις επόμενες 2-3 μέρες (βρίσκετε στην κατάψυξη).Ίδωμεν.
Πάντως όλοι οι καφέδες του CUP 10 που παρέλαβα είναι εξαιρετικοί και ιδιαίτερα εύκολοι, ακόμα και οι οπτικά αποτυχημένες εκχυλίσεις, εκτός χρόνου, εκτός ratio ,πίνονται .

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Νοέμ 27, 2018 8:03 pm

Αυτη τη στιγμή απολαμβάνω με την πλήρη εννοια του όρου ,τον εν λόγω καφέ!Απο οτι φαίνεται δεν ειμαι ο μονος που αντιμετώπισα κάποιο θέμα αλλά σε κάθε περίπτωση αυτό δεν ειναι κάτι μεγάλο .Πίνω εναν πολύ ωραίο καφέ απλά χρειάστηκε να κάνω διάφορα κόλπα για να τα καταφέρω.Για εμένα δεν τίθεται θέμα ούτε δωρεάν αντικατάστασης ούτε οτιδήποτε άλλο.Απλά θέλει βελτίωση το ψήσιμό του στο μέλλον ,κατι για το οποίο ειμαι σίγουρος οτι θα κάνει ο Μιχάλης.Το έχει αποδείξει άλλωστε οτι προσπαθεί να είναι αντάξιος των προσδοκιών των πελατών του και αυτό φαίνεται απο τα σχόλια μας στο παρόν τόπικ.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Νοέμ 27, 2018 11:33 pm

Εχω ενα κιλο και ολοι ειναι με rd 22/11. Να περιμενω καμμια βδομαδα πριν τους ανοιξω αμα ειναι τοσο απαιτητικοι???

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από evaskal » Τρί Νοέμ 27, 2018 11:52 pm

Ό Μιχάλης λεει τουλάχιστον ένα 10ήμερο και μετά! Κάποιοι έχουν ανοίξει και στο 20ήμερο κάτι Αιθιοπίες... νομίζω οτι στις 4 μέρες είναι πολύ νωρίς... σε κάποιους που άνοιξα στις 5 μέρες ήταν πολυ δυνατοί. Δεν μπορω να το περιγράψω ακριβώς. Οσο πέρναγαν οι μέρες αναδύονταν οι γεύσεις. Εγώ βέβαια είχα κακές εκχυλίσεις οπότε δεν είμαι αντικειμενικός... πάντως για του Μιχάλη τους καφέδες γενικός κανόνας είναι το 15ήμερο. Αν ειναι σε 250άρια σακουλάκια άνοιξε ένα να δοκιμάσεις, έτσι από ακαδημαϊκή περιέργεια.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jousis » Τετ Νοέμ 28, 2018 4:39 am

Να υποθέσω οτι τα προβληματικά ήταν τα κόκκινα ; Ευτυχώς μόνο 2 του espresso blend δεν κάνανε σωστό degas που δεν με νοιάζει (freddo).

Σήμερα τελείωσα Αιθιοπία (Matahara) με rd 6/11 σακουλάκι ανοιγμένο για 4 ημέρες. Μόλις άρχισε να χάνει λίγο. Υπέροχος καφές.
Το 1ο σακουλάκι το άνοιξα 10 ημέρες απο r/d. Οριακό.
(έτυχε; ) δεν είχα θέμα με τα σακουλάκια (ίδια με τα άλλα που είχα)

Απάντηση