CUP10 coffee roaster

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Μαρ 11, 2018 11:33 pm

Θα μπορούσε κάποιος να περιγράψει το γευστικό προφίλ του blend cup10?Μέχρι πρότινος έλεγα οτι έβγαζε ενα ''κόκκινο φρούτο'' σαν κυρίαρχη γεύση ,αλλά την τελευταία φορά και με τη βοήθεια του pharos νομίζω οτι το φρούτο αυτό είναι κεράσι!Συμφωνεί κανείς?
Οσο για τον καφέ τι να πώ?Δεν ξέρω αν άλλαξε το ψήσιμο ,γιατι το blend λέει 93 βαθμούς στις οδηγίες αλλά τώρα τον πίνω στους 91 και έχω μείνει άναυδος.
Καφεδάρα ικάνή για god shot! :a013:
Well done capten! :oneup:

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Μαρ 12, 2018 2:33 am

O Sette τί φρούτο σου βγάζει :a014:

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Μαρ 12, 2018 8:48 am

Βγάζει την ίδια γεύση αλλα λιγότερο έντονη.

greekboy
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 14, 2016 8:23 pm

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από greekboy » Τρί Μαρ 13, 2018 4:10 pm

εριξα και εγω μια νεα παραγγελια με

cup 10 speciality
Matahara Washed Gr1-Moplaco Ethiopia
Los Robles de Naranjo - West Valley Costa Rica

μάλλον θα τους δοκιμασω ολους τους καφεδες απο οτι φαινεται πριν καταληξω στα αγαπημενα μου :cfstd:

Ειναι η 2η παραγγελια που κανω και εννοειται θα συνεχισω να κανω και στο μελλον. Πολυ καλη πρωτη εμπειρια με Matahara Washed Gr1-Moplaco Ethiopia και Brazil Espresso Blend-Monte Alegre .

galkar
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 8:42 pm
Όνομα: Γαληνός
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Gaggiq baby class
Μύλος:: Ascaso mini i-2
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από galkar » Σάβ Μαρ 31, 2018 2:35 pm

Μολις σημερα παρελαβα 5 σακουλακια απο cup10 απο που να αρχισω ομως ;; :/ λοιπον εχουνε roast date 26/03 και ειναι speciality blend cup10, rwanda, guji sidamo sun drying, el salvador los purineos , brazil monte alegre.. με ποια σειρα να αρχισω και που να τελειωσωωω ;;θα αλεσω με hario χειροκινητο και με μηχανη δεν θυμαμαι μαρκα αλλα επαγγελματικη. Ευχαριστω εκ τον προτερον απο οτι διαβασα μαλλον με τον brazil και μετα με το blend νομιζω.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Μαρ 31, 2018 10:19 pm

galkar έγραψε:Μολις σημερα παρελαβα 5 σακουλακια απο cup10 απο που να αρχισω ομως ;; :/ λοιπον εχουνε roast date 26/03 και ειναι speciality blend cup10, rwanda, guji sidamo sun drying, el salvador los purineos , brazil monte alegre.. με ποια σειρα να αρχισω και που να τελειωσωωω ;;θα αλεσω με hario χειροκινητο και με μηχανη δεν θυμαμαι μαρκα αλλα επαγγελματικη. Ευχαριστω εκ τον προτερον απο οτι διαβασα μαλλον με τον brazil και μετα με το blend νομιζω.
1) Brazil monte alegre
2) Cup10 blend
3) El salvador
4)Αιθιοπία και Rwanda μετά τις 20 ημέρες για να πάρεις το καλύτερο αποτέλεσμα.

Το (1) μπορείς να το ξεκινήσεις και στην εβδομάδα (7η ημέρα), αλλά καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις γύρω στις 15. Το (2) επίσης, αν και θα έλεγα ότι στη 2η εβδομάδα θα ξεκαθαρίσουν οι γεύσεις πλήρως.
Ε, λογικά, μετά τα πρώτα 2, θα έχεις φτάσει κοντά στις 20 ημέρες. Δε θα έχεις θέμα. Συνεχίζεις κανονικά. :oneup:
Γενικότερα, μεγάλα υψόμετρα, fully washed καφέδες, light ψησίματα τις θέλουν τις μερούλες τους να ξέρεις. Αυτά. Καλά καφεδάκια! :coffee:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Απρ 01, 2018 3:44 pm

Hello fellas, λοιπόν...

Μόλις άνοιξα (εσκεμμένα μετά τις 20 ημέρες) τη sun drying Ethiopia (συγκεκριμένα 23 γεμάτες ημέρες). Τα έχω ξαναπεί βέβαια, και φοβάμαι ότι γίνομαι κουραστική, αλλά δε μπορώ να μη το πω ξανά... : Ρε Μιχάλη, πες την αλήθεια, κάτι βάζεις μέσα στις Αιθιοπίες σου, χαχα! Δεν εξηγείται διαφορετικά! Έχω εθιστεί! :a080:
Μόλις τώρα εκχύλισα από το σακουλάκι που μόλις άνοιξα (και τις 23 ημέρες τα είχα όλα σε σκιερό/στεγνό μέρος μέσα στο σακούλι αποστολής) με σκοπό να πιω ένα δεύτερο freddo espresso, (το 1ο ήταν GUJI SASABA). Δεν βιντεοσκόπησα, γιατί θα ήταν η 1η δοκιμή και δεν ήξερα τις αλλαγές θα χρειαστώ σε μύλο/θερμοκρασία κλπ, οπότε πήγα διστακτικά. Λοιπόν, πήρα μελάτη εκχυλισάρα χωρίς ΊΧΝΟΣ channeling, χωρίς tuneling, λες και η κατανομή στο pf είχε γίνει με ακρίβεια υπολογιστή. Οι ρυθμίσεις του εξοπλισμού λοιπόν, ήταν οι ίδιες με την Αιθιοπία από kudu (εξαιρετική και αυτή, θα αναφερθώ αλλού): Pid 102 ( ~93°C), άλεση θα έλεγα προς τα δικά μου "coarse" στο εύρος που κόβω (φρεσκαδούρα λέμε!), gr στο pf σταθερά πλέον από on demand με 200g στο hopper και καθορισμένο χρόνο 3.45 sec (πλέον όλοι μου οι καφέδες είναι medium to light, οι περισσότεροι είναι και σε υψόμετρα >1800, οπότε σε κάθε καφέ έχω σταθερή δόση 18.5 με 19gr. Σπάνια θα αλλάξω πλέον το χρόνο για να διαφοροποιήσω τον παράγοντα των γραμμαρίων).
Χρόνο σαφέστατα και δε μέτρησα (χάζευα κάτω από το pf... :inlove: ), ποτηράκι από κάτω είχα το 1ο μου δοσομετρικό με ml (που χρησιμοποιώ πλέον μόνο στα freddo που θα μεταφέρω στο shaker). Σταμάτησα στο blonding point, το οποίο ήταν ξεκάθαρο σε ένα τέτοιο extraction. Στο ποτηράκι έλεγε ~55ml, αλλά με τόση κρέμα, ούτε 35g δεν ήταν.
Δε το χτύπησα τελικά, για να μη το "παρά-αραιώσω". Το έριξα σε ένα ποτήρι με 2 μεγάλα παγάκια (τύπου παγομηχανής) και... Απήλαυσα!

Μιχάλη, αγαπητέ Κάπτεν, Μπράβο για άλλη μία φορά.

Υ.Γ: Το απόγευμα αργά, λογικά θα πάρω και άλλο shot για να ανεβάσω βίντεο! Επιβάλλεται νομίζω.

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από nodasgr » Τρί Μάιος 01, 2018 11:13 pm

Μπορει να μου προτεινει καποιος συνταγη για το Specialty Blend σε συμβατικο καλαθακι το οποιο χωραει 16.5-17 γραμμαρια του συγγεκριμενου καφε; Εχω την εντυπωση οτι ελαχιστες εκχυλησεις ειναι καλες και δεν μπορω να καταλαβω γιατι :a014:

Μεχρι τωρα χρησιμοποιω 16.5γρ in -> 36 out -> 28-32sec -> PID 103(no offset)

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από cosini » Τετ Μάιος 02, 2018 9:51 am

μπορείς να κάνεις μία δοκιμή με 17in , 25-28 out σε 30sec και PID 102.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από nodasgr » Τετ Μάιος 02, 2018 11:10 pm

Θα το κανω μια δοκιμη αυριο Δημητρη αν και συνηθως προτιμω λιγο μεγαλυτερο ratio απο 1:2 στους καφεδες , ποτε δεν ξερεις βεβαια :a013:

Απάντηση