CUP10 coffee roaster

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Ιαν 05, 2018 10:51 pm

Δοκιμάζω πρώτη φορά τους καφέδες του Μιχάλη στο σπίτι και παραγγέλνω 3 σακουλάκια και μόλις ανοίγω το φάκελο ξεχυλίζουν τα αρώματα!!!Δεν ξέρω τι ''φταίει'' αλλα μοσχοβόλησε ο τόπος !Ασε που είχε μέσα και το δωράκι απο τη Geisha ,+1 για τον roaster!!! :oneup:
Aπο τη συνολικη μου παραγγελία ξεκινάω μετα απο 15 μερες απο το Rd με το Cup10 Speciality Espresso Blend.Διαβάζω τη συνταγη που λέει 1:1,5 σε 30-35'' στους 93.Οπότε βάζω το Pid στους 93 και δοκιμάζω.Πράγματι σωστή θερμοκρασία +2 για τον roaster!Κάνω 2 εσπρεσσάκια ενα με ratio 1:1,5 σε 35'' και ενα με 1:2 σε 31''.Το πρώτο που αποτελεί και την συνταγή του roaster με τον μέτριο σε άλεση Sette 270w (και σαν υπόλοιποιο εξοπλισμό την unica με καλαθι 18 vst) έβγαλε 16,6% ποσοστό εκχύλισης ,με μια ''φωτεινή'' οξύτητα και σαφή γεύση κόκκινου φρούτου.Το δεύτερο εσπρεσσάκι στο πιο σωστό (για τα δεδομένα μου) ratio του 1:2 έβγαλε 18,6% ποσοστό εκχύλισης την ίδια γεύση κόκκινου φρούτου και σαν επίγευση ξηρούς καρπούς αλλά σαφώς περισσότερη γλύκα-σαν να είχα βάλει ελάχιστη ζάχαρη!
Τι καβούρδισμα ειναι αυτό ρε Μιχαλη? :worthy: Οτι μ@@@κια και να κάνεις με τον καφέ ,βγάζει το προφίλ του!Ανεβαίνοντας σε χρόνους έβγαζε το κόκκινο φρούτο και κατεβαίνοντας έβγαζε τους ξηρούς καρπούς (με πάντα παρόν το κόκκινο φρούτο) .Δεν ξέρω αν έτυχε ή αν πέτυχε αλλά πάντως ειναι άψογο το roasting -
αντίστοιχο άλλων ''επώνυμων'' roasters.Το στοίχημα σε κάθε περίπτωση ειναι η επαναληψιμότητα και αυτό θα φανεί σε βάθος χρόνου (και δοκιμών-καταναλωσης χεχε) . +3 για τον roaster

Το μόνο ''φάουλ'' που βρίσκω ,ειναι η συνταγή του 1:1,5 .Με τον μέσο οικιακό μύλο ,με την μέση οικιακή μηχανή χωρίς pid κτλ και χωρίς καλάθι Vst ,το πιθανότερο ειναι σε αυτό το ρατιο να πιείς ξύδι.Είναι ρίσκο να το προτείνεις - μπορεί να αναδεικνύει το προφίλ του καφέ αλλα δεν είναι καθόλου σίγουρο οτι θα πίνεται απο όλους.Το κλασσικο ratio του 1:2 βγάζει τη γλύκα του καφέ που πολύ σωστά εχει αναδείξει ο roaster και ειναι περισσοτερο ασφαλες για εξοπλισμο/χρήστη με λιγοτερα skills.Επιπλέον θα έλεγα οτι σε χρόνους 25-30'' ο καφές βγαίνει πιο πολυδιαστατος γευστικά .(-1 για τον roaster)

Ανυπομονώ να δοκιμάσω τους υπολοιπους καφέδες!Τα ξαναλέμε προσεχώς.

Σημ:όπως σωστά εχει ξαναπροταθεί προς βελτίωση του site ,καλό θα ηταν στο λογαριασμό του χρήστη να φαίνεται και ο αριθμος αποστολης της παραγγελίας για να μπορούμε να κανουμε tracking μονοι μας.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Ιαν 09, 2018 11:46 am

Rallakias έγραψε:...
Το μόνο ''φάουλ'' που βρίσκω ,ειναι η συνταγή του 1:1,5 .Με τον μέσο οικιακό μύλο ,με την μέση οικιακή μηχανή χωρίς pid κτλ και χωρίς καλάθι Vst ,το πιθανότερο ειναι σε αυτό το ρατιο να πιείς ξύδι.Είναι ρίσκο να το προτείνεις - μπορεί να αναδεικνύει το προφίλ του καφέ αλλα δεν είναι καθόλου σίγουρο οτι θα πίνεται απο όλους.Το κλασσικο ratio του 1:2 βγάζει τη γλύκα του καφέ που πολύ σωστά εχει αναδείξει ο roaster και ειναι περισσοτερο ασφαλες για εξοπλισμο/χρήστη με λιγοτερα skills.Επιπλέον θα έλεγα οτι σε χρόνους 25-30'' ο καφές βγαίνει πιο πολυδιαστατος γευστικά .(-1 για τον roaster)

Ανυπομονώ να δοκιμάσω τους υπολοιπους καφέδες!Τα ξαναλέμε προσεχώς.
...
Μετα απο λίγες μέρες ανοίγω το σακουλάκι με το blend της Βραζιλίας και ξαναδοκιμάζω με βάση το ratio που προτείνει ο roaster 1:1.5 σε 37'' και πράγματι με 18% ποσοστό εκχύλισης βγαίνει ενας καφές γλυκός και ισορροπημένος!!!Ιδιαίτερα αρώματα και γεύσεις δεν έβγαζε ο καφές (Βραζιλία γαρ) αλλά αφενός η εκχύλιση εβγαινε σωστή στους 93 βαθμούς που προτείνει ο roaster αφετέρου το καβούρδισμα ήταν τέτοιο που εκχύλιζε γρήγορα ο καφές και έβγαζε όλη τη γλύκα του-εξαιρετικό ψήσιμο!!! :worthy:
Σε αυτη την περίπτωση δοκιμασα και το ratio του 1:2 και δεν εβγαζε κάτι διαφορετικό ,οπότε οφείλω να ανασκευάσω το σχόλιο απο το προηγούμενο ποστ (αφού σε αυτό τον καφέ δεν ισχύει) και να ξαναδώσω τα συγχαρητήριά μου στον ψήστη-Μιχάλη!
(άλλο +1 για τον roaster !!!)

antonis26
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 25, 2017 10:29 pm
Όνομα: antonis
Μηχανή:: expobar office mod
Μύλος:: mignon specialita
2ος Μύλος:: Mazzer Super jolly
Οι καφέδες μου:: Taf, area 51, square mile, cup10
Τοποθεσία: corfu

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από antonis26 » Τρί Ιαν 09, 2018 11:56 pm

το site ειναι oldschool αλλα απο αυτα που διαβασα θα παρω :coffee:

Άβαταρ μέλους
spirosninja
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2013 1:30 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Lelit pl41
Μύλος:: Eureka manual
Οι καφέδες μου:: Speciality

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από spirosninja » Παρ Ιαν 12, 2018 1:36 am

1000 μπραβο!! ευχαριστω πολυ για την εκπληξη με την Geisha! οι καλυτεροι καφεδες!

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από phoinix_gr » Παρ Ιαν 19, 2018 1:20 pm

Εκανα και εγω την παραγγελία μου σήμερα.
Μιας και πινταρίστηκε η Classic, είπαμε να ανεβουμε λιγο level, φευγόντας απο την κλασική μπαγιατίλα.
  • 1 x Brazil Espresso Blend-Monte Alegre
  • 2 x Cup10 Speciality Espresso Blend

Για να δουμε, τι θα δουμε :coffee:
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Gaggia BC » Παρ Ιαν 19, 2018 3:25 pm

Το cup10 specialty ειναι εξαιρετικο... Το αλλο δεν το εχω δοκιμασει. Βεβαιωσου οτι εχουν περασει τουλαχιστον 10 μερες απο το rd καθοτι ο καπτεν τα στελνει ολοφρεσκα

ΓΙΩΡΓΟΣ Π
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 4:16 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: PROFITEC GO
Μύλος:: ascaso mini i2
Τοποθεσία: Πετρουπολη

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ Π » Παρ Ιαν 19, 2018 3:29 pm

κι εγω θεορω καλυτερο το cupp10 απο to monte alegre.ποιο σοκολατενιο εχω την αισθηση.

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από phoinix_gr » Παρ Ιαν 19, 2018 4:39 pm

Gaggia BC έγραψε:Το cup10 specialty ειναι εξαιρετικο... Το αλλο δεν το εχω δοκιμασει. Βεβαιωσου οτι εχουν περασει τουλαχιστον 10 μερες απο το rd καθοτι ο καπτεν τα στελνει ολοφρεσκα
Σε ευχαριστώ Γεράσιμε για το info.
Ναι εχω σκοπο να το αφήσω. Ετσι και αλλιώς εχω ακόμα Danezi Gold μπαγιατίλα, ο οποιος υπολογίζω να μου κρατήσει 1 βδομάδα ακόμα.
Αλήθεια, πόσο καιρό μπορουμε να τους αφήσουμε μαξ, μεχρι να κινδυνεύουν να μπαγιατέψουν? Εχω παραγγείλει 750 gr τα οποία αμφιβάλω αν καταναλώσω σε 1 μηνα.


Συνταγή για τον "Speciality" σε Gaggia Classic με IMS καλαθάκι, εχουμε?
O Cup10 αναφέρει: " 18gr of coffee, brew ratio 1.5 at 30"-35", 93C, we recommend the vst ridgeless 18gr basket. "
Τι "μετατροπές" χρειάζονται για το IMS?
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιαν 19, 2018 5:55 pm

phoinix_gr έγραψε:
Gaggia BC έγραψε:Το cup10 specialty ειναι εξαιρετικο... Το αλλο δεν το εχω δοκιμασει. Βεβαιωσου οτι εχουν περασει τουλαχιστον 10 μερες απο το rd καθοτι ο καπτεν τα στελνει ολοφρεσκα
Σε ευχαριστώ Γεράσιμε για το info.
Ναι εχω σκοπο να το αφήσω. Ετσι και αλλιώς εχω ακόμα Danezi Gold μπαγιατίλα, ο οποιος υπολογίζω να μου κρατήσει 1 βδομάδα ακόμα.
Αλήθεια, πόσο καιρό μπορουμε να τους αφήσουμε μαξ, μεχρι να κινδυνεύουν να μπαγιατέψουν? Εχω παραγγείλει 750 gr τα οποία αμφιβάλω αν καταναλώσω σε 1 μηνα.


Συνταγή για τον "Speciality" σε Gaggia Classic με IMS καλαθάκι, εχουμε?
O Cup10 αναφέρει: " 18gr of coffee, brew ratio 1.5 at 30"-35", 93C, we recommend the vst ridgeless 18gr basket. "
Τι "μετατροπές" χρειάζονται για το IMS?
Cup10 Καφέδες, Καλύτερα αποτελέσματα από 15η έως 20η μέρα από το RD. Είναι workable μετά την 7η.
Για μένα προσωπικά, κάποιοι είναι ακόμα καλύτεροι μετά τη 20η. Και στον μήνα πάνω έχω πιει καφεδάρες από Μιχάλη. Φρεσκαδούρα μιλάμε, σπαρταράει!! :coffee:
(Η Geisha ένα μήνα μετά έδωσε το καλύτερο αποτέλεσμα. Πράγμα που φαντάζει λογικό αν σκεφτείς ότι παίζει ρόλο η πολύ γρήγορη ψύξη μετά το καβούρδισμα του κόκκου!) :oneup:

Το συμπέρασμα είναι ένα: Δύσκολα θα απογοητευτείς από καφέδες του Μιχάλη. Το προφίλ το γεύεσαι και το μυρίζεις, δε το φαντάζεσαι.

apos_gk
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 26, 2014 1:22 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Porlex
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από apos_gk » Παρ Ιαν 19, 2018 6:46 pm

Ο Geisha τι συνταγή έχει;

Απάντηση