CUP10 coffee roaster

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Ιαν 25, 2018 9:49 pm

Παρελαβα κι εγω σημερα sidamo και specialty blend με rd 22! Ξερω,πρεπει να περιμενω μια βδομαδα αλλα επειδη ειμαι λιγουρης και τα σακουλακια μυριζαν απελπιστικά ωραια μου εκανα ενα φιλτρου για το δρομο με το sidamo... Εκπληκτικος.... Απλα εκπληκτικος..

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από pavlosola » Πέμ Ιαν 25, 2018 10:13 pm

Γεράσιμε δεν ξέρω αν έχεις υπ' όψιν σου το παρακάτω:

viewtopic.php?f=24&t=1321#p20345
yiannis taloumis έγραψε:Προτείνω παρασκευή πολύ κοντά στην ημερομηνία καβουρδίσματος ! στο cupping μια ημέρα μετά το roast.

Η ποσότητα του καφέ είται για Brew είται για cupping είναι ανάλογη της ποσότητας του νερού ( 6γρ/100ml) , το κόψιμο του καφέ όμως αλλάζει ανάλογα την παρασκευή ( cupping = κοντά στην γαλλική πρέσα ,Brew με χάρτινο φίλτρο πολύ πιο λεπτό άλεσμα κοκ)
Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά δεν έχει ειπωθεί από κάποιον τυχαίο.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Ιαν 25, 2018 10:15 pm

Μπομπα! Με v60 λοιπον μεχρι να σιτεψει το blendακι!!

apos_gk
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 26, 2014 1:22 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Porlex
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από apos_gk » Σάβ Ιαν 27, 2018 9:43 pm

Jazz έγραψε: Πολύ πιο λεπτό κόψιμο... Έπεσα 10 μονάδες στο Ε10! Από 53 πήγα 43.
Με τον porlex κατεβηκα ενα step σε σχεση με τους αλλους καφεδες και εβαλα 19 γρ. Το αποτέλεσμα βγήκε αρκετα καλο θα ελεγα αλλα σαν τον Guji Sidamo Natural Gr1-Moplaco Ethiopia που ανοιξα σήμερα δεν είναι.. Με το που ήπια τον πρωτο έβαλα και δεύτερο.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Ιαν 31, 2018 12:28 am

Εκανα ενα εσπρεσσακι με το specialty blemd(rd 22/1). Ομορφα περιπλοκο για blend,γι'αυτο αλλωστε και το προτιμω αρκετα συχνα. Θελει ομως μερες ακομα για να φτασει στο καλυτερο του.
Το εχει πει ο ψηστης: το peak ειναι μετα τις 2 βδομαδες :oneup:

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από nodasgr » Τετ Ιαν 31, 2018 8:57 pm

Εφυγε και η δικη μου Παραγγελια :

1x Cup10 Speciality Espresso Blend
1x Guji Sidamo Natural - Moplaco Ethiopia



Aντε να βρουμε μπαγιατιλες τωρα για 2 βδομαδες :b050:

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Φεβ 06, 2018 9:18 pm

Εχω να πω το εξης για το Sidamo που πινω αυτες τις μερες. Ειναι ο πρωτος καφες που πραγματικα με εχει αποθεωσει σε φιλτρου! Και σε εσπρεσσο ειναι εκπληκτικος παρ'οτι δεν εχω βρει ακομα τη συνταγη που να μου αρεσει περισσοτερο,αλλα σε φιλτρου ειναι αλλο πραγμα!!!Δε μου εχει ξανατυχει να προτιμησω αλλη μεθοδο περαν του espresso.. Φοβερα αρωματα,φοβερες γευσεις, φοβερος καφες γενικα...

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Φεβ 06, 2018 9:55 pm

Για μένα εκεί φαίνεται και ο ψήστης. Όταν, δύσκολα θα "χάσεις" φλιτζάνι, και όταν το αναγραφόμενο cup profile δε το ...ψάχνεις/ονειρεύεσαι, τότε Ναι, εκεί μιλάμε για σωστό καβούρδισμα! "Τεχνικό"! 8-)
Γενικότερα, έχω πιει από αρκετούς roasters ποιοτικά καφεδάκια, αλλά καφέδες με μεγάλη επαναληψιμότητα, με χειρισμό σχετικά 'εύκολο' και τόσο ξεκάθαρους (πολύ βασικό σε έναν καφέ για μένα!), νομίζω μόνο από Κάπτεν και Taresso. ( + microfarm projects από CI)

Ειδικά για τον Μιχάλη, αν πρέπει να διαλέξεις καφέ που να εντυπωσιάζει τον καθένα πιστεύω στο 101%, τότε αυτός/αυτοί είναι ξεκάθαρα οι εκάστοτε Αιθιοπίες του. Είτε πλυμένες, είτε natural, είναι πυραυλοκίνητες! :b050:

Επειδή πάω τις παραγγελίες μου εναλλάξ, και η επόμενη σε ~2 εβδομάδες θα είναι πάλι από τον Κάπτεν, θα πάρω σίγουρα Moplaco γιατί έχω κάμποσο καιρό γενικά + Kahuro AA+, για να δω κιόλας τι λάθος έκανα τη προηγούμενη φορά στο χειρισμό μου. (αν και νομίζω φταίει πιο πολύ ότι την άφησα 33 μέρες)

Όπως και να έχει, ο Κάπτεν δε ψήνει απλά... Καλλιτεχνεί! :a013:

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Φεβ 06, 2018 10:11 pm

Εχουν ενα sweet spot χρονικα,στο οποιο βρισκομαι τωρα (rd 22/1). Στον φιλτρου δεν ηταν τοσο ευαισθητα τα πραγματα ακομα και 2-3 μερες μετα το ψησιμο.Εχω την αισθηση οτι κατα το blooming φευγει η περισσεια διοξειδιου ανθρακα οποτε ερχεται στα ισια του. Αλλα για espresso ηταν πολυ επιθετικες οι γευσεις νωρις. Τωρα απλα πειραματιζομαι. Η Αιθιοπια ακομα και στα 50 sec ειχε ενδιαφερον.Ο σημερινος ηταν σε αναλογια 1:2 στα 45sec απο 18,5gr. Πολυ ωραιος, αλλα μου εκρυψε πολυ τις οξυτητες,κατι που ειναι κριμα στους Αφρικανικους! Αυριο θα δοκιμασω πιο χοντρο κοψιμο. Οσον αφορα το blend, εχω την αισθηση οτι ο ουρανισκος μου τα βαρεθηκε και πλεον θα παιρνω μονο μονοποικιλιακους. Και απο mokka που ειχα παρει blend, επιασα τον εαυτο μου να περιμενει να τελειωσει :a014: .

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Μαρ 07, 2018 12:58 am

Τώρα τσέκαρα το site σκεπτόμενη την επόμενη παραγγελία μου, και είδα αυτό:
Kamegeri & Gasumba Rwanda
Να πω, ότι δεν ενθουσιάστηκα και ότι δεν αγωνιώ ήδη;; Ψέματα θα πω!! Έχω αναφέρει πολλάκις την προτίμησή μου σε Rwanda και σε ότι red (κυρίως) bourbon κυκλοφορεί!
Κάπτεν, να ρωτήσω πότε θα είναι διαθέσιμος ο Νέος καφές; Ανυπομονώ να κάνω τη δοκιμή!! :clap: :coffee:

Απάντηση