Barista.gr Event

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Barista.gr Event

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Ιαν 20, 2017 8:32 pm

Event report
(Θα γράψω μερικά πράγματα για το event κ στο αντίστοιχο νήμα θα αναφέρθώ ειδικά στον Sette)

Όπως αποδείχτηκε η ώρα ήταν ιδανική για... prive παρουσίαση από τον Βασίλη Τάρταρη και τους συνεργάτες του :a013: . Βρέθηκα λίγο μετά τις 12 σέ ενα μικρό, ζεστό και καλαίσθητο καφέ στη Σκουφά 33. Με υποδέχθηκαν με χαμόγελο, με κέρασαν ένα διπλό εσπρεσάκι Tigrato (αν και είναι πασίγνωστος δεν είχε τύχει να τον δοκιμάσω ξανά) τον οποίο βρήκα τον πιο γλυκόπιοτο καφέ, που έχω πιεί μέχρι τώρα! Φταίει η μηχανάρα, φταίει η εμπειρία από το ψήσιμο μέχρι το φλιτζάνι, φταίει το χέρι του barista...μάλλον όλα μαζί. Σε ένα τοίχο του μαγαζιού έπαιζε βιντεάκι σχετικά με τον παγκόσμιο πρωταθλητή Σέστιτς, αλλά πως να κάτσεις να παρακολουθήσεις όταν μπροστά στα μάτια σου έχεις: ένα τέρας La Marzocco, 2 χειροποίητους μύλους τέρατα made by woodsman, ένα τερατάκι Vibieme και γύρω γύρω lelitακια και baratzaκια, που φάνταζαν σαν παιχνίδια μπροστά στους "μεγάλους". Έγιναν δοκιμές, έγιναν εκχυλίσεις, κουβέντα φυσικά για τον μύλο αλλά και για απορίες που είχα και η ώρα πέρασε ευχάριστα με ανθρώπους που φαίνεται ότι αγαπούν το αντικείμενο, το γνωρίζουν κ ξέρουν να το επικοινωνούν.
Δυστυχώς η ενδιαφέρουσα κουβέντα κ οι συνεχείς δοκιμές με έκαναν να ξεχαστώ και να μην τραβήξω ούτε μια φωτό/βίντεο. Είμαι σίγουρος όμως ότι ο Βασίλης κάτι θα κάνει για να σας αποζημιώσει.

Ευχαριστώ τον barista Μιχάλη για τον υπέροχο καφέ.
Ευχαριστώ την barista Κέλυ για την επίδειξη του μύλου και τις αμέτρητες δοκιμές.
Ευχαριστώ τον Βασίλη για την γνωριμία, τις γνώσεις, τις πληροφορίες, τη φιλοξενεία και κυρίως τη δυνατότητα να αγγίξω κ να εκχυλίσω με μια Strada :a080: :a049: Λίγο η συγκίνηση, λίγο το άγχος του πρωτάρη τα κατάφερα κ τα έκανα μαντάρα βγάζοντας 57γρ...

Ελπίζω τέτοιες ενέργειες να επαναλαμβάνονται,να βρίσκουν μιμητές και να έχουν πολλές συμμετοχές!


Συμπέρασμα:
Ωραίο στέκι, ωραίος καφές, ωραίοι άνθρωποι.

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Barista.gr Event

Δημοσίευση από Edesso » Παρ Ιαν 20, 2017 8:39 pm

Πολυ ωραια, παντα τετοια event :a013:
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Barista.gr Event

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιαν 20, 2017 8:55 pm

Μπράβο! Πραγματικά ή χαρά σου πέρασε μέσα από τον υπολογιστή μου Αποστόλη! Μακάρι να μπορούσα να ερχόμουν και εγώ... Είχα εργαστήριο εξεταστικής, και έτσι πέρασα όλη μου τη μέρα στο Πανεπιστήμιο. Ελπίζω την επόμενη φορά που θα λάβει χώρα κάποιο event από barista.gr, να είμαι και εγώ εκεί. Είμαι σίγουρη πως όλα ήταν Τέλεια!!

Και πάλι συγχαρητήρια για το event! :clap:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Barista.gr Event

Δημοσίευση από buddy » Παρ Ιαν 20, 2017 9:53 pm

Ωραια πραγματα!Καλα εκανες και πηγες, θα ηταν ομορφη εμπειρια.

Απάντηση