Baratza Sette

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από john21 » Δευ Απρ 10, 2017 10:01 pm

Πολύ ωραίος ο μύλος :a013: !
Καλοδούλευτος να είναι καλα καφεδάκια να έχεις.
(Όσο για το barista.gr :respekt: τι άλλο να πεις)

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από buddy » Δευ Απρ 10, 2017 10:17 pm

Kαλοριζικος ο μυλος Γιαννη και ευχομαι να μη βγαλει ποτε κανενα προβλημα.
Δεν φημιζεται για ποιοτητα κατασκευης, φτιαχτηκε ουτως ή αλλως καθαρα για οικιακη χρηση.
Θα εχει ενδιαφερον να μας πεις για την καθετη αλεση και για το ποσο καλη κατανομη κανει στο κλειστρο με βιντεο αλλα και βιντεο εκχυλισης με bottomless για να δουμε τι γινεται με την καθετη αλεση.
To αλλο του ατου, η μεδενικη κατακρατηση...ισχυει ομως? Τωρα που ειναι και αδειος τελειως, μπορεις να δεις το γινεται.
Παντως αν κανει ολα τα παραπανω, η ευκολια που προσφερει απλα δεν υπαρχει.
Επισης ποιοτητα αλεσης σε σχεση με τους αλλους μυλους που εχεις οπτικα αλλα και γευστικα θα ηταν καλο να μας πεις αλλα θα θελουν και στρωσιμο τα μαχαιρια.
Δεν ζυγιζει single dosing? Πρεπει να εχεις γεματο hopper?
Σκεφτομαι να δωσω την lelit στον πατερα μου και αυτος ο μυλος θα ειναι οτι πρεπει γι' αυτον.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από UltiMo_ » Δευ Απρ 10, 2017 10:53 pm

Δεν έχω αλέσει ακόμα καφέ για espresso.
Άνοιξα και καθαρισα τα μαχαίρια (είχαν λίγο γρεζάκι), άλεσα μετά λίγο καφέ για πέταμα, και μετά άλεσα 250 γραμμάρια για cold brew παύλα στρώσιμο του μύλου. (εξάλλου τι να τον κάνεις τον cold brew αν δεν έχει μέσα λίγο γρέζι).
Στο δοχειάκι της μάνας του το άλεσα,και η κατανομή φάνηκε τέλεια. ένα ομοιόμορφο βουναλάκι, που όσο ψήλωνε, τόσο ομοιόμορφα έφευγε ο καφες γύρω γύρω. άψογη ομοιομορφία, μηδέν clumping, μηδέν στατικός ηλεκτρισμός, και με το που έπιασα το δοχείο στα χέρια μου, του βουνό διαλύθηκε. έκατσε όπως πρέπει μόνο του. αυτόματη κατανομή. πιστεύω δε θα ξανακάνω ποτέ καμμία κατανομή ή στρώσιμο με το δάχτυλο.
Είναι αλλιώς ο καφες να συσσωρεύεται μεσα σε κάποιο σωλήνα, μεχρι να σπρώξει ο ένας κόκος τον άλλον και να πέσουν μετά όλοι μαζι κάτω με δόσεις, και αλλιώς να βλέπεις όλο το καφέ να σχηματίζει βουναλάκι στο σημείο που θες. ειδικά αν την διαδικασία την κάνεις δυο φορες. όπως εγώ που άλεθα σε ποτηράκι, και μετά έριχνα τον καφε απο το ποτηράκι στο πορταφίλτερ.

και η ταχύτητα άλεσης απλά δεν υπάρχει!!

κατακράτηση απο καθαρά μαχαίρια, όλοι οι μύλοι έχουν. εγώ θέλω να δω την κατακράτηση που θα έχω αύριο το πρωί. με τον μύλο "βρώμικο". θα ζυγίσω πριν και μετά, και θα κάνω και μια εκχείλιση χωρίς καθόλου κατανομή

Δεν είναι οτι δε ζυγιζει single dosing. απλά για να ζυγίσεις πχ 19 γραμμάρια, θα πρέπει να έχεις πάνω απο 19 γραμμάρια στο hopper αζύγιστα. άρα εαν θέλεις να σου ζυγίσει τον καφέ, εξορισμού πάντα θα περισσεύει καφές στο χόπερ.

όσο για τον θόρυβο που λένε όλοι οτι κάνει, οκ, εφόσον δεν ειναι το μοτέρ κρυμμένο μέσα σε μεταλλικό περίβλημα σίγουρα κάνει θόρυβο αλλα οχι άξιο λόγου. αν ξυπνάς κόσμο το πρωί με τον sette τοτε θα τον ξυπνας και με κάθε άλλο μύλο. τουλάχιστον με τον sette αλέθεις στο μισό χρόνο απο άλλους μύλους
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Απρ 11, 2017 11:53 am

Καταρχάς μεγειά ο μύλος! :oneup:

Περιέγραψες πολύ καλά το πιο μεγάλο πλεονέκτημα της κάθετης άλεσης, που είναι η τέλεια κατανομή... όχι τίποτα άλλο για να πεισθούν κ οι άπιστοι Θωμάδες :priest:

Όταν σου φύγει ο αρχικός ενθουσιασμός για το νέο gadget θα ήθελα να μας πεις την εμπειρία σου για το πως είναι η καθημερινή συμβίωση πχ μετά από κανα 3μηνο, αν βλέπεις αισθητή βελτίωση γευστικά και αν ισχύουν τα όχι κ τόσο κολακευτικά σχόλια για τα υλικά κ για το μοτέρ.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τρί Απρ 11, 2017 12:28 pm

θα καθυστερήσει λίγο το review γιατι δε θελω να γίνω κακός απο την πρώτη μέρα.
το θετικό της κάθετης άλεσης προυποθέτει να ξέρεις ακριβώς πόση ποσότητα θα αλέσει. ωστε να κουμπώνεις το πορταφίλτερ και να αλέθεις κατευθείαν σε αυτό.

ακόμα δεν έχω φτάσει σε αυτό το επίπεδο. για την ακρίβεια δεν έχω καταφέρει καν να πιω καφε αφου στο τέρμα fine, με 19 γραμμάρια, δεν είχα εκχείλιση της προκοπής.
έχει και ένα σιδεράκι/αποστάτη (υποθέτω οτι είναι) μεσα στη συσκευασία, χωρις να αναφέρει το manual κατι για αυτό, αλλα θα περιμένω πρώτα να στρώσουν τα μαχαίρια λίγο. γύρισα σε jazz εποχές..
When life throws you curves, aim for the apex

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από buddy » Τρί Απρ 11, 2017 2:18 pm

Tερμα fine και δεν μπουκωσε η μηχανη?

Για την κατακρατηση...αν ριξεις μεσα 19γρ να αλεσεις μπορεις να βγαλεις 19 γρ, αλλα το θεμα ειναι τα 19γρ που θα βγαλεις θα ειναι ολα απο τον φρεσκο καφε ή θα εχει εστω και ενα γρ απο την προηγουμενη αλεση?
Παντως και ετσι να ειναι το 1 γρ καθε νεας αλεσης το πετας και εχεις ολο το υπολοιπο σιγουρα φρεσκο.
Το να πετας 1 γρ σε καθε αλεση δεν ειναι τιποτα.

Παντως την πραγματικη κατακρατηση θα την δεις μονο οταν ειναι τελειως καθαρος ο μυλος για να ξερεις το γινεται.

Η καθετη αλεση ειναι πραγματικα φοβερο πραγμα, ευκολια και επαναληψημοτητα.
Με την πρωτη ευκαιρια ανεβασε μια εκχυλιση με bottomless.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από buddy » Τρί Απρ 11, 2017 3:11 pm

Στον Κ10 για παραδειγμα, το μειονεκτημα σε αυτον τον μυλο ειναι η μεγαλη κατακρατηση και δεν μιλαω για το τουνελ, οπου μπορεις με ενα πινελακι να τον βγαλεις.
Υπαρχει αλλη μια μικρη ποσοτητα 1-2 γρ διασκορπισμενα πισω απο το τουνελ μεσα στο χωρο αλεσης τα οποια δεν βγαινουν οσες φορες και αν ανοιγοκλεισεις τον διακοπτη.
Επομενως ή πετας σε καθε νεα αλεση τα πρωτα γραμμαρια ή ηλεκτρικη σκουπα στο τουνελ αλλα και στον "λαιμο" του μυλου, με τον μυλο σε λειτουργια.Μονο ετσι βγαινουν.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Απρ 11, 2017 4:48 pm

Προσωπικά ενδιαφέρομαι να ζήσω με αυτό το μειονέκτημα του κ10 φίλε Χρήστο..μηπως ενδιαφέρεσαι και εσύ...
;-)

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από buddy » Τρί Απρ 11, 2017 5:42 pm

Mα εγω ηδη ζω με αυτο το μειονεκτημα, αλλα μαλλον κατι αλλο εννοεις...

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τετ Απρ 12, 2017 12:41 am

οχι παιδιά δεν ισχύει η μηδενική κατακράτηση. έχει πολλά κενά και πλαστικά ο μύλος και γεμίζουν με τον καφέ.
Όχι τόσο πολλά όσο οι άλλοι μύλοι βέβαια. Στον compak εχει ένα σωρό βαθουλώματα και γραμμές και βίδες και αυλάκια. και αυτά γεμίζουν με καφέ. αυτός ο καφές όμως κάθεται εκει, και όταν αλέσεις φρέσκο, παίρνεις μόνο τον φρέσκο. ο παλιός καφες γεμίζει μόνο τα κενά, και μονο με άνοιγμα και καθάρισμα και ξύσιμο και ηλεκτρική σκούπα φεύγει.
Σε όλους τους μύλους μετα απο καθάρισμα έχεις 4 γραμμάρια κατακράτηση.
Δεν είναι δηλαδή οτι αυτός ο παλιός καφές πέφτει στο πορταφιλτερ και νέος φρέσκος καφες μπαίνει σε αυτά τα κενά.

Στον sette δεν έχει τέτοια κενά, αλλα πάλι λίγος καφές κάθεται και κολλάει στα τειχόματα. δεν είναι πολύ, αλλα σίγουρα δεν είναι μηδέν.

άνοιξα πάλι το μαχαίρι, μετά απο ελάχιστη άλεση, και το μαχαίρι μαζι με τα πλαστικά ήταν γεμάτα καφέ. το χειρότερο απόλα όμως, ήταν οτι στο πάνω πανω σημείο του μύλου, βρήκα έναν ολόκληρο κόκκο καφέ να κάθεται πάνω πάνω. πράγμα που σημαίνει οτι χρειάζεσαι και μετά την άλεση ζυγαριά δυστυχώς. άρα τα πλεονεκτήματα της κάθετης άλεσης πάνε περίπατο

http://i.imgur.com/1y0unvE.jpg
http://i.imgur.com/oyNupfa.jpg
http://i.imgur.com/ppf2nb2.jpg
When life throws you curves, aim for the apex

Απάντηση