Baratza Sette

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
barista.gr
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 11:11 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: La Marzocco GS3
2η Μηχανή:: Flair Pro
Μύλος:: Ceado E37S
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Taresso Artisan Coffee Roasters
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Baratza Sette

Δημοσίευση από barista.gr » Κυρ Σεπ 18, 2016 5:24 pm

Καλησπερα σε ολους

Η εταιρεια μας ως επισημος αντιπρόσωπος της Baratza στην χώρα μας θα προχωρήσει σε επίσημη παρουσίαση του μύλου στα γραφεία μας στην Αθηνα εντός του μήνα Οκτώβριου. Σύντομα θα ανακοινώσουμε την ακριβή ημερομηνία

Ο Baratza Sette βγαίνει σε δύο εκδόσεις, στον Sette 270 και στον Sette 270w. Οι δύο μύλοι είναι ίδιοι όσον αφορά τον μηχανισμό μετάδοσης, το μοτέρ και την ποιότητα και διάμετρο των μαχαιριών.

Η μόνη τους διαφορά είναι οτι ο Sette 270w έρχεται με ενσωματωμένη ζυγαριά την οποία κατασκευάζει η γνωστή στον χώρο εταιρεία Acaia. Με τον μηχανισμό που έχει ο μύλος μας επιτρέπει να αλλάζουμε το portaholder απο θέση για συσκευή brewing σε θέση για να βάζουμε το portafilter μας.

Η ζυγαριά αντιλαμβάνεται το εξάρτημα, παίρνει απόβαρο και ζυγίζει τον καφέ που αλέθει ή μέσα στο portafilter ή μέσα στο σκεύος που κάνουμε εκχύλιση τον καφέ φίλτρου.

Η Acaia έχει επίσης φροντίσει να συμπεριλάβει ένα μικρό τσίπ στο πίσω κάτω μέρος του μύλου με δυνατότητα σύνδεσης μέσω bluetooth με smartphone για να βλέπουμε όλα τα δεδομένα (βάρος portafilter, βαρός αλεσμένου καφέ κ.ο.κ).

Το μοτέρ στον Sette (και στα δύο μοντέλα) είναι τοποθετημένο οριζόντια και συνδέετε με τον μηχανισμό μετάδοσης κίνησης. Αυτός με την σειρά του περιστρέφει το έξω μαχαίρι.

Οι κόκοι πέφτουν μέσα στα μαχαίρια τα οποία τους τραβάνε μέσα και δεν βασίζονται στην βαρύτητα των κόκκων που είναι μέσα στην γυάλα.

Ο μύλος δεν έχει καθόλου τούνελ για την έξοδο του καφέ και ο αλεσμένος καφές πέφτει κατευθείαν μέσα στο portafilter. Αυτό πρακτικά σημαίνει μεγαλύτερη ταχύτητα, μηδενική κατακράτηση και ελάχιστο εώς μηδενικό clumbing.

Η ταχύτητα άλεσης του μύλου σε έναν medium roasted καφέ είναι 3.5 γραμμάρια / δευτερόλεπτο. Ο μύλος έχει macro ρυθμίσεις κλιμακωτές και αμέτρητες micro ρυθμίσεις.

Ο μύλος θα πωλείται με 1 έτος εγγύηση και η εταιρεία μας αναλαμβάνει την τεχνική υποστήριξη για οποιονδήποτε μύλο έχει αγοραστεί από Ελληνικό κατάστημα.

Με την άφιξη του μύλου θα αναρτηθεί πλήρες σχεδιάγραμμα του μύλου με όλα τα ανταλλακτικά του και τις τιμές αυτών

Στην διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση

Με εκτίμηση

Βασίλης Τάρταρης

Giovanni
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2015 10:53 pm
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: ECM Classika II pid
Μύλος:: Graef CM 800
Οι καφέδες μου:: BEAN HAUS Πάφος.
Τοποθεσία: makedonia

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από Giovanni » Κυρ Οκτ 30, 2016 6:26 pm

Θα γινει η παρουσίαση που λέγατε ???

Άβαταρ μέλους
barista.gr
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 11:11 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: La Marzocco GS3
2η Μηχανή:: Flair Pro
Μύλος:: Ceado E37S
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Taresso Artisan Coffee Roasters
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από barista.gr » Κυρ Οκτ 30, 2016 7:06 pm

Καλησπέρα

Η άφιξη των sette αναμένεται στις 25 Νοεμβρίου.

Την αμέσως επόμενη εβδομάδα ευελπιστούμε ότι θα μπορούμε να κάνουμε την παρουσίαση του sette και όχι μόνο.

Προσπαθούμε για ταυτόχρονη παρουσίαση κ αρκετών μοντέλων μηχανών Καφε αλλά κ αλλά μοντέλα από μύλους για να κάνετε μόνοι σας τις συγκρίσεις live.

Εννοείται ότι όλο αυτό θα το συνοδεύσουμε από μια μεγάλη ποικιλία από καφέδες espresso.

Ευχαριστώ

Βασιλης Ταρταρης

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από john21 » Παρ Δεκ 09, 2016 5:26 pm

Καλησπέρα.

Έχουμε κανένα νέο από τους μύλος;

Άβαταρ μέλους
barista.gr
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 11:11 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: La Marzocco GS3
2η Μηχανή:: Flair Pro
Μύλος:: Ceado E37S
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Taresso Artisan Coffee Roasters
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από barista.gr » Παρ Δεκ 09, 2016 7:07 pm

Καλησπέρα Γιαννη

Ναι, χθες παραλάβαμε τα εκθεσιακά κομμάτια. Επίσης άρχισε κ επίσημα η παραγωγή από την baratza.

Έχουμε ήδη προχωρήσει σε παραγγελία με εκτιμώμενη ημερομηνία άφιξης την 20/01/2017.

Ωστόσο λείαν συντόμως θα ανακοινώσουμε ημερομηνία (το πιθανότερο εντός 10 ημερών) όπου θα πραγματοποιηθεί event με τους μύλους σε πλήρη λειτουργία παρέα μαζί με αρκετά μοντέλα μηχανών και πολλές άλλες χριστουγεννιάτικες εκπλήξεις.

Ευχαριστώ πολύ

Βασιλης Ταρταρης

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από john21 » Παρ Δεκ 09, 2016 7:38 pm

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη!

Άβαταρ μέλους
barista.gr
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 11:11 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: La Marzocco GS3
2η Μηχανή:: Flair Pro
Μύλος:: Ceado E37S
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Taresso Artisan Coffee Roasters
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από barista.gr » Τετ Φεβ 15, 2017 7:53 pm

Θα θελαμε να σας ενημερωσουμε πως τα μοντελα Baratza Sette 270 και 270W είναι πλεον σε στοκ

Οι μύλοι θα αποστέλλονται με μετατροπή την προσθήκη on/off διακόπτη.

Η εγγύηση των συγκεκριμενων μύλων είναι στα 2 έτη

Ευχαριστούμε πολύ

Βασίλης Τάρταρης

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από UltiMo_ » Παρ Απρ 07, 2017 7:49 pm

δυστυχώς είχα τα γενέθλιά μου λίγο πριν την πασχαλινή προσφορά και δεν πρόλαβα να την εκμεταλευτώ, αλλα αποφάσισα να κάνω δώρο στον εαυτό μου έναν sette. όταν παραλάβω θα έχετε το πρώτο review (αν και δεν είναι ο πρώτος sette του forum) για να δούμε τι ψάρια πιάνει το μυλαράκι. ελπίζω να πάνε όλα καλα και να μην χρειαστεί να χρησιμοποιήσω την εγγύηση
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από UltiMo_ » Δευ Απρ 10, 2017 8:38 pm

Ευχαριστώ το κατάστημα barista.gr δημοσίως για την άψογη συνεργασία και την γρήγορη αποστολή του μύλου. και για το καθυστερημένο δώρο γενεθλίων!
Επειδή παρήγγειλα τον μύλο λίγο πριν την πασχαλινή προσφορά του 10% που έχει το κατάστημα σε κάθε προιόν, μου στείλανε το 10% της αξίας του μύλου σε κουπόνι, χωρίς να είναι φυσικά υποχρεωμένοι.
Η συμπεριφορά του καταστήματος και η όρεξη για βοήθεια ήταν αυτή που με έκανε να γίνω beta tester ενός καινούργιου μύλου. και πριν ακόμα παραλάβω η συμπεριφορά τους είναι υποδειγματική.
Και θα έχετε και απο μένα στη πορεία ειλικρινή κριτική (δεν εχω λόγω να γλύφω κανέναν) του προϊόντος που υποσχέθηκα και στο κατάστημα, μιας και ξέρω οτι πολλοί εδω μέσα ενδιαφέρονται για αυτό το μύλο, και όσοι ήδη τον έχουν αγοράσει δεν μας το μαρτυράνε.

Αφου βασανίστηκα λίγο μέσα στο μυαλό μου με το ποιά ρουτίνα άλεσης ήθελα να ακολουθήσω, τελικά επέλεξα το μοντέλο 270 και οχι το 270w που ζυγίζει.
Πρώτον γιατι 150 ευρώ για μια ζυγαριά δεν θα έδινα, ειδικά για μια που ήδη κάποιοι έχουν παράπονα, και δεύτερον γιατι το να σου ζυγίζει ο μύλος τον καφέ προυποθέτει γεμάτο χόπερ, πράγμα που δεν ήθελα να κάνω.
Έτσι αποφάσισα να ζυγίζω τον καφέ με τον τρόπο που κάνω τόσα χρόνια, και μετά να πετάω τον καφέ μεσα στο χόπερ, ρυθμίζοντας τον χρόνο, αναγκαστικά, χωρις να έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα.

Με το που άνοιξα το κουτί η ποιότητα του μύλου μου φάνηκε ήδη κατώτερη του Compak K3.
Μικρός, ελαφρύς, με πολλά κινούμενα μέρη. Ο Compak K3 αρπάζει το πορταφίλτερ με υποδειγματικό τρόπο. Του sette είναι λίγο ψεύτικο, όπως ήδη είχα δει και σε βίντεο. και βασίζεται στην τριβή, μια και η βάση του πορταφίλτερ είναι επικαλυμμένη με καοτσουκ. αλλα καλύτερη απο ο,τι περίμενα. αφου τελικά το πιάνει το πορταφιλτερ μια χαρα.

Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν, όπως σε κάθε Unboxing, να βγάλω τυχον προστατευτικές ζελατίνες.
Στο σιδερένιο πάνελ του μύλου έβαλα το νύχι στη γωνία για να δω αν υπάρχει κάποιο τέτοιο προστατευτικό φιλμ, και τελικά δεν υπήρχε, αλλα το γκρί πάνελ δεν είναι σιδερένιο όπως προσπαθεί να μιμηθεί, αλλα είναι ένα αυτοκόλλητο και ήδη το ξήλωσα λίγο με το νύχι και παραλίγο να το χαλάσω στη γωνία.
https://3w7qk62igx88cyk051m2ttmz-wpengi ... 00x600.jpg

Έπειτα το ακούμπησα στη θέση του, και είδα κιόλας οτι δεν πατούσε καλα στον πάγκο.
Ενω θα μπορούσε να έχει 3 ποδαράκια και να κάθεται τέλεια, επέλεξαν να βάλουν 5, με το πέμπτο το τέρμα πίσω να είναι ένα χιλιοστό μικρότερο και ο μύλος να κάνει τραμπάλα.
Αναγκάστηκα πριν τον βάλω στην πρίζα να αρχίσω τις πατέντες. και αφου έβαλα ένα λαστιχένιο αυτοκόλλητο, το έβαλα στην πρίζα.

Η οθόνη του μύλου μένει αναμμένη μαζι με τα φωτιζόμενα κουμπάκια. δεν ξέρω αν μετα απο κάμποση ώρα σβήνουν, αλλα εδω καλά έκανε το κατάστημα barista.gr και τοποθέτησε έναν διακόπτη για να μπορούμε να τον κλείνουμε.
Ο διακόπτης φαίνεται εργοστασιακός και είναι πολύ καλά τοποθετημένος και πολύ ποιοτικός. είναι παρόμοιος σε μέγεθος και άισθηση και ποιότητα με τους διακόπτες απο τους δυο προηγούμενους μύλους μου, ascaso i2 mini και compak K3, και είναι τοποθετημένος στο κατάλληλο σημείο χαμηλά δεξιά.

προσπαθόντας να λειτουργήσω τον μύλο, χωρις καφέ μεσα, ένα αρνητικό που παρατήρησα ειναι οτι είναι πολύ ελαφρύς ολος ο μύλος σε σχέση με τον compak που είχα συνηθήσει, με αποτέλεσμα να φεύγει όλος ο μύλος προς τα πίσω όταν τον σπρώχνεις με το δάχτυλο. Ευτυχώς όμως τα κουμπάκια του είναι πολύ ωραία και μπορείς να τα χειριστείς χωρις να έχεις τέτοιο πρόβλημα. Πρέπει να προσπαθήσεις να τον κουνήσεις για να κουνηθεί είναι η αλήθεια. Ίσως η συνήθεια με τον πολύ πιο βαρύ Κ3 να με ξενίζει απλά.

Το δεύτερο πράγμα που παρατήρησα ήταν οτι όταν επιλέξεις τον χρόνο και πατήσεις το κουμπί της έναρξης της άλεσης, η άλεση ξεκινάει ακαριαία. Απο βιντεάκια που είχα δει είχα την εντύπωση πως θα υπάρχει κάποια καθυστέρηση.
Γενικά πάντως αν και είμαι άνθρωπος της τεχνολογίας, θα προτιμούσα να μην υπάρχει κανένα πάνελ. Με ένα απλό κουμπάκι on/off θα έκανα την δουλειά μου, όπως την κάνω τόσο καιρό, μια και δεν έχει ο μύλος ζυγαριά, ουτε εγω χρησιμοποιώ το χρονόμετρό του.
Και εφόσον υπάρχει ήδη ο διακόπτης, αυτή θα ήταν η πιο εύκολη πατέντα.

Αυτά για αρχή, θα ακολουθήσουν φωτό και βίντεο για τυχόν ενδιαφερόμενους
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος UltiMo_ την Δευ Απρ 10, 2017 9:01 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από UltiMo_ » Δευ Απρ 10, 2017 8:51 pm

When life throws you curves, aim for the apex

Απάντηση