Baratza Sette

Άβαταρ μέλους
Garbakos
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2017 11:16 pm
Όνομα: Χριστόφορος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από Garbakos » Παρ Μάιος 26, 2017 5:17 pm

harryv έγραψε:
Garbakos έγραψε: Πέρα απο εκει το μαϊμού ocd θα το χρειαστώ η ειναι πεταμένα λεφτά;
Δε λέει πολλά. Ένα καλό leveling κάνει. Άμα ψήνεσαι να σου πουλήσω το δικό μου.
Στειλε μου καμια φωτογραφία και το κινητο σου στο email μου για να μιλησουμε. :oneup:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Μάιος 26, 2017 10:24 pm

Το έχω καιρό, δεν θα αλλάξει δραματικά τη ρουτίνα σου κ το wdt δεν το γλιτώνεις. Τα φτεράκια έχουν συγκεκριμένο βάθος το οποίο δεν είναι μεταβλητό κ είναι αυτό που συμμετέχει στην κατανομή, άρα μιλάμε μόνο για το πάνω μέρος του puck.
Αντίθετα αυτό που μπορείς να ρυθμίσεις είναι απλά το πόσο θα κατέβουν τα φτερά συνολικά μέσα στο καλάθι ανάλογα με την ποσοτητα του καφέ.

Το original υποτίθεται ότι βελτιώνει το αποτέλεσμα της εκχύλισης, νομίζω κάπου υπάρχουν συγκριτικά τεστ και ο κατασκευαστής το πλασσαρει ως distributor... :a014:

Συμπερασματικά: καλό δεν ξέρω αν κάνει, κακό δεν κάνει σίγουρα κ με βάση την αρκετά χαμηλότερη τιμή απ' το original, αν δεν σου είναι κόστος τα ~20€ ένα μπιχλιμπλίδι παραπάνω δεν χάλασε κανέναν! 8-)

Το push style πατητήρι πάντως είναι must have!

Άβαταρ μέλους
Garbakos
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2017 11:16 pm
Όνομα: Χριστόφορος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από Garbakos » Κυρ Μάιος 28, 2017 7:26 pm

Luckees έγραψε:Το έχω καιρό, δεν θα αλλάξει δραματικά τη ρουτίνα σου κ το wdt δεν το γλιτώνεις. Τα φτεράκια έχουν συγκεκριμένο βάθος το οποίο δεν είναι μεταβλητό κ είναι αυτό που συμμετέχει στην κατανομή, άρα μιλάμε μόνο για το πάνω μέρος του puck.
Αντίθετα αυτό που μπορείς να ρυθμίσεις είναι απλά το πόσο θα κατέβουν τα φτερά συνολικά μέσα στο καλάθι ανάλογα με την ποσοτητα του καφέ.

Το original υποτίθεται ότι βελτιώνει το αποτέλεσμα της εκχύλισης, νομίζω κάπου υπάρχουν συγκριτικά τεστ και ο κατασκευαστής το πλασσαρει ως distributor... :a014:

Συμπερασματικά: καλό δεν ξέρω αν κάνει, κακό δεν κάνει σίγουρα κ με βάση την αρκετά χαμηλότερη τιμή απ' το original, αν δεν σου είναι κόστος τα ~20€ ένα μπιχλιμπλίδι παραπάνω δεν χάλασε κανέναν! 8-)

Το push style πατητήρι πάντως είναι must have!
Είδα στο YouTube ενα tamper σαν και αυτο που λες το οποιο πρεπει να ειναι αρκετα καλο.

https://youtu.be/m2iyk1AnI5A

Και η τιμή του όμως στα 170 ευρώ ειναι απλησίαστη..

Το κινεζικό κανει ακριβως την ιδια δουλειά με αυτο;
Επισης μπορεις να το ρυθμίσεις οπως το Mahlgut στο ποσο βάθος θα πατάει;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μάιος 28, 2017 7:53 pm

Καλησπέρα! Θα παρακαλούσα για λίγο μεγαλύτερη προσοχή στο να μην βγαίνετε εκτός θέματος.
Σας παρακαλώ συνεχίστε την συζήτηση για τα tamper στα ήδη υπάρχοντα νήματα ή ανοίξτε νέο.
Ευχαριστώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Ιουν 15, 2017 10:55 am

Καλημέρα, έχω μια απορία για τους φίλους που έχουν τον sette μιας και υπάρχει έντονο ενδιαφέρον.

Βλέπω σε κάποια βίντεο (6:30) ότι κατά την άλεση πέφτει ποσότητα καφέ εκτός του καλαθιού. Ίσως γιατί πέφτει με μεγάλη ταχύτητα, ίσως γιατί είναι πολύ αφράτος το βουναλάκι σχηματίζεται γρήγορα και κάποια ποσότητα προς το τέλος κατρακυλάει έξω. Αυτό μάλιστα συμβαίνει στα μόλις 14 γραμμάρια...αν βάλω 18 με 20g που βάζω συνήθως, o μισός θα χύνεται απ' έξω.

Επίσης ο τρόπος που στηρίζεται το portafilter δεν φαίνεται να επιτρέπει κάποιου είδους ring ή idr. Πατέντες του στιλ ζυγίζω 10g βγάζω πατάω ξαναγεμίσω άλλα 10g, δεν θα τις ήθελα γιατί κλείνω προς τον W που όλη η μαγκιά του είναι να παίρνεις ζυγισμένο τον καφέ μια κ έξω.

Η ερώτηση λοιπό είναι αν έχει αλέσει κάποιος 18g+ (είτε 270 είτε 270w) χωρίς πρόβλημα;

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Ιουν 15, 2017 12:17 pm

Δικη μου προταση θα ηταν να ρυθμισεις να σου αλεσει 9-10gr,μολις ολοκληρωθει κανεις ενα ελαφρυ χτυπηματακι να κατσει και επαναλαμβανεις. Με τον lelit παντα το εσπαγα σε δυο γιατι γινοταν χαλια.Φυσικα δεν ειχε τοσο αφρατη αλεση,αλλα νομιζω οτι αυτη ειναι μια απλη λυση σε ενα απλο προβλημα

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από UltiMo_ » Πέμ Ιουν 15, 2017 12:40 pm

Οχι δεν φταιει η ταχυτητα. αλλα ο τρόπος που σχηματίζεται το βουναλάκι. μπορει να μη πέσει καθόλου, μπορει να πεσει πολύ. και γω μισο-μισό το αλέθω. οχι για να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα, αλλα με ενα σμπάρο δυο τριγώνια
When life throws you curves, aim for the apex

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από harryv » Πέμ Ιουν 15, 2017 12:44 pm

Luckees έγραψε:Επίσης ο τρόπος που στηρίζεται το portafilter δεν φαίνεται να επιτρέπει κάποιου είδους ring ή idr.
Για ring δε μπορώ να προβλέψω. Αλλά ένα funnel μου φαίνεται το πιο κατάλληλο με το Sette.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Ιουν 15, 2017 4:02 pm

UltiMo_ έγραψε:...αλλα με ενα σμπάρο δυο τριγώνια
τα 2 τρυγόνια ποια είναι;


Νομίζω οτι δεν παίρνει τίποτα έτσι όπως είναι η στήριξη του pf.
Συνημμένα
baratza.jpg

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Baratza Sette

Δημοσίευση από Rallakias » Πέμ Ιουν 15, 2017 4:17 pm

H W εκδοση δεν παίρνει funnel με τίποτα ,γιατι πώς θα κρατιέται απο πάνω το πορταφιλτερ?Μόνο η απλή εκδοση του sette με το χρονόμετρο που βάζεις το πορταφίλτερ και το κρατάς εσυ αν θέλεις.

Απάντηση