Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από Edesso » Δευ Ιαν 12, 2015 6:11 pm

Τι σκληρος που σαι!!! :lol: :lol:
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Ιαν 12, 2015 6:18 pm

:lol:
Εχουμε ανάγκη το χιούμορ την σημερινή εποχή! Έστω και καυστικό μερικές φορές. :e014:

Βασιλη, το 68 ή το 70 καλαθακι πήρες;

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από Edesso » Δευ Ιαν 12, 2015 6:57 pm

To 70.
Παντως για την ιστορια και την πληροφορηση των μελων, αλλαζοντας την ντουζιερα δουλεψα με το καλαθακι της γιαγιας περιπου 10 μερες, η διαφορα στην γευση αισθητη απο την 1η κιολας εκχυλιση παρολο που επεσα 2γρ.
Επειτα δανειστηκα το vst 18γρ που εχει υψος 24mm, οσο και της γιαγιας, πηρε 0,5γρ παραπανω το πολυ με το ζορι 1 γρ δηλ επαιζα στα 18γρ περιπου, το δουλεψα για 2 βδομαδες. Ειναι πολυ καλο καλαθακι και δεν μου φανηκε τοσο δυσκολο.
Καταλαβα οτι επρεπε να παρω πιο βαθυ καλαθακι για να ξαναπαω στα 19-20γρ, οι επιλογες δυο, vst 20gr στα 26mm και to IMS στα 26,5mm.
Διαλεξα το δευτερο γιατι το βρηκα πιο οικονομικα στο elektros.it στα 22,3 ευρω με τα μεταφορικα.
Αισθηση μου ειναι οτι παιρνω πιο ευδιακριτες γευσεις με το IMS, βεβαια με 2 γρ παραπανω καφε στο καλαθακι, ενω στο VST ειχα πιο στρογγυλεμενο σωμα γευστικα.
Ολα αυτα ομως ειναι υποκειμενικα και ισως να εχουν διαφορετικη συμπεριφορα απο καφε σε καφε το καθε καλαθακι.
Παντως τωρα τελευταια εχω κοψει και το levelling οπως πεφτει ο καφες απο το μυλο, ενα χτυπημα στο παγκο και πατημα, στη γευση δεν βλεπω και καμμια διαφορα. :oneup:
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Ιαν 12, 2015 7:09 pm

:oneup:

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Ιαν 12, 2015 10:12 pm

Τωρα που ξαναδιάβασα το θέμα και πρόσεξα την επικεφαλίδα, βλεπω ότι ήμουν Of topic! :a042:

Ισως αυτα τα ποστ θα έπρεπε να βρισκονται σε θεμα που αφορα ντουζιερες και καλαθάκια για να συνεχίσουμε εκεί! :c034:

Άβαταρ μέλους
cadm8
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 05, 2014 12:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: LSM 91
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από cadm8 » Τρί Ιαν 13, 2015 8:56 am

Y.V έγραψε:Για την Lelit δεν έχει... :a048: :lol:
:lol:

gmathio
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 2:18 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia classic
Μύλος:: Anfim best
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή, Αθήνα

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από gmathio » Τρί Ιαν 13, 2015 1:16 pm

triptsis έγραψε:To 70.
Παντως για την ιστορια και την πληροφορηση των μελων, αλλαζοντας την ντουζιερα δουλεψα με το καλαθακι της γιαγιας περιπου 10 μερες, η διαφορα στην γευση αισθητη απο την 1η κιολας εκχυλιση παρολο που επεσα 2γρ.
Επειτα δανειστηκα το vst 18γρ που εχει υψος 24mm, οσο και της γιαγιας, πηρε 0,5γρ παραπανω το πολυ με το ζορι 1 γρ δηλ επαιζα στα 18γρ περιπου, το δουλεψα για 2 βδομαδες. Ειναι πολυ καλο καλαθακι και δεν μου φανηκε τοσο δυσκολο.
Καταλαβα οτι επρεπε να παρω πιο βαθυ καλαθακι για να ξαναπαω στα 19-20γρ, οι επιλογες δυο, vst 20gr στα 26mm και to IMS στα 26,5mm.
Διαλεξα το δευτερο γιατι το βρηκα πιο οικονομικα στο elektros.it στα 22,3 ευρω με τα μεταφορικα.
Αισθηση μου ειναι οτι παιρνω πιο ευδιακριτες γευσεις με το IMS, βεβαια με 2 γρ παραπανω καφε στο καλαθακι, ενω στο VST ειχα πιο στρογγυλεμενο σωμα γευστικα.
Ολα αυτα ομως ειναι υποκειμενικα και ισως να εχουν διαφορετικη συμπεριφορα απο καφε σε καφε το καθε καλαθακι.
Παντως τωρα τελευταια εχω κοψει και το levelling οπως πεφτει ο καφες απο το μυλο, ενα χτυπημα στο παγκο και πατημα, στη γευση δεν βλεπω και καμμια διαφορα. :oneup:
Επειδή κι εγώ έχω το brass shower holder και τη σίτα της Nuova Simonelli στην Classic, ποιό portafilter χρησιμοποιείς ? Γιατί με το διπλό της Gaggia, παίρνει μέχρι 16 γραμμάρια και για να πάω στα 18 και 18,5 πρέπει να χρησιμοποιήσω το naked. Υπάρχει περίπτωση στο διπλό portafilter της gaggia να βάλω το IMS καλαθάκι στα 20 γραμμάρια,(στα 26,5 mm, όπως λες) για να χωράει επιτέλους τον καφέ που θέλω?

Άβαταρ μέλους
Carlito
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Μάιος 20, 2013 4:39 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Caggia Classic
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από Carlito » Τρί Ιαν 13, 2015 2:19 pm

Υπάρχει και τριπλό καλαθάκι για την Classic που χωράει 25γρ.

viewtopic.php?f=2&t=3253

charkyriak
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 25, 2012 7:48 pm
Όνομα: Χαράλαμπος
Μηχανή:: NS Oscar I
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Πύργος Ηλείας

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από charkyriak » Τρί Ιαν 13, 2015 3:49 pm

Χαίρετε,
Η σίτα της IMS (GA 200 IM) για gaggia μπαίνει και σε "μαμά"
gaggia Baby (με το shower holder που έρχεται από το εργοστάσιο);;;
Επίσης τα καλαθάκια της Η26.5 κάνουν για το gaggia naked pf
και αν ναι ποιο; Το ridgeless ή το άλλο;
Ευχαριστώ
Sex Mastoura Sepultura (το 2ο απλά επειδή ταιριάζει...)

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από Edesso » Τρί Ιαν 13, 2015 4:13 pm

Φιλε gmathio, το καλαθακι (οχι portafilter ) που χρησιμοποιουσα ηταν το κανονικο της γιαγιας (Η 24mm) χωρις την εσοχη. Με τον συγκεκριμενο καφε που ειχα τοτε και γενικοτερα σχεδον με ολους τους καφεδες ημουν +-19,5γρ, μιλαμε παντα στο puck οταν κουμπωσεις μεχρι τη μεση της διαδρομης το portafilter, να εμφανιζεται ιχνος απο το κεντρο-βιδα της ντουζιερας.
Με την αλλαγη δισκου και IMS simonelli ντουζιερα επεσε στα 17-17,5γρ το πολυ max.
Με το VST 18γρ(Η 24mm) οπως εγραψα πηρε 0,5-1γρ παραπανω.
Με το IMS καλαθακι με Η 26,5mm ανεβηκαμε στα +-19,5, πχ τωρα στο καφε που πινω ειμαι αναμεσα 19-19,5γρ.
Το καλαθακι που ερχεται με το naked της γιαγιας εχει υψος 28mm.
Υπαρχει το VST 20γρ με υψος 26mm και μετα ειναι το VST 22γρ με υψος 28mm και το αντιστοιχο της IMS με υψος 28,5mm.
Ελπιζω να ημουν κατανοητος και να βοηθησα :P

Φιλε charkyriak, εννοειται πως κανουν για το naked pf, ή με εσοχη ή οχι ειναι το ιδιο για μενα με ολα κανεις τη δουλεια σου ;)
το δικο μου ειναι το Β70 με εσοχη, ισα ισα δεν φευγει με τιποτα απο την θεση του οταν ριχνεις το puck, ενω το VST που το δουλεψα για δυο βδομαδες χωρις εσοχη καποιες φορες εβγαινε λιγο απο τη θεση του.
espresso junkie...

Κλειδωμένο