Alex Duetto III

G.F.

Alex Duetto III

Δημοσίευση από G.F. » Πέμ Μάιος 23, 2013 10:23 am

Καλημέρα σε όλους,

Μετά από πολλή έρευνα και συζήτηση με φίλους αποφάσισα να προβώ στην αγορά της εν λόγω μηχανής.

Παρόλο που χρησιμοποιεί και εκείνη E61 group με τα υπέρ και κατά του (σταθερότητα μεν αλλά και χρόνος προθέρμανσης, συντήρηση κ.α) θεωρώ ότι θα έχω καλύτερο φλιτζάνι.

Μου αρέσει πολύ η Dalla Corte Super Mini αλλά η άποψη που έχω σχηματίσει είναι ότι ζητάει πολλά για αυτά που τελικά προσφέρει κάτι που δεν συμβαίνει με την Alex όπου πληρώνεις λιγότερα και ουσιαστικά παίρνεις περισσότερα από την μηχανή.

Αν κολλήσεις το μικρόβιο του espresso τότε το πληρώνεις... όπως και σε πολλά άλλα χόμπι βέβαια.

Ξεκινάς με αναζήτηση καλού καφέ σε συνδυασμό με βελτίωση της παρασκευής του (το οποίο απαιτεί διάβασμα και διάθεση για πειραματισμούς) έπειτα, αγοράζεις/αναβαθμίζεις τον μύλο και τέλος όταν είσαι σίγουρος ότι έχεις εξαντλήσει την μηχανή σου ψάχνεσαι για αναβαθμίσεις της μηχανής και τρόπους βελτίωσης του φλιτζανιού που έχεις... (εδώ το μικρόβιο κάνει party όπου υπερισχύει της λογικής) και αρχίζεις να ψάχνεσαι για άλλη μηχανή γιατί? για να πάρεις καλύτερο φλιτζάνι από το ήδη πολύ καλό που έχεις!

Αναφορικά με την ECM και προς αποφυγή λανθασμένων εντυπώσεων, θεωρώ ότι είναι μια πολύ τίμια μηχανή με υλοποίηση HX με καλή ποιότητα κατασκευής, ειδικότερα στην τιμή που την αγόρασα (Saturn). Προχτές την άνοιξα και μου έκανε εντύπωση το πόσο καθαρή ήταν, σχεδόν ούτε σκόνη δεν είχε, το boiler και το σασί της πεντακάθαρο δίχως ίχνος υγρασίας/μικροδιαροής. Δίνει πολύ καλό φλιτζάνι και είναι ανεκτική στα λάθη αλλά όπως ήδη έχει αναφερθεί, φιλοδοξώ να έχω καλύτερο φλιτζάνι με την duetto.

Αξίζει να σημειωθεί ότι επέλεξα το barista.gr για την αγορά της, σε επικοινωνία που είχα με τον υπεύθυνο (Βασίλης) αποκόμισα πολύ θετική εντύπωση και έμαθα πως είναι και μέλος στο αγαπημένο μας forum. Δεν σας κρύβω ότι μου έκανε εντύπωση που την εμπορεύεται φθηνότερα συγκριτικά με άλλα μαγαζιά (εξωτερικό) όπου συνήθως προμηθεύομαι εξοπλισμό.

Σήμερα αναμένεται να προσδιοριστεί η άφιξή της. (ελπίζω να μην αργήσει πολύ).

Υποσχέθηκα σε φίλους όταν την παραλάβω να τις βάλω δίπλα δίπλα μαζί με τους μύλους και παρέα θα απολαύσουμε shots προκειμένου να διαπιστώσουμε αν άξιζε τον κόπο, το χρόνο και τα χρήματα που απαιτήθηκαν.

Το γνωρίζω, έχω θέμα... είμαι εθισμένος αλλά μου αρέσει. :oneup:

Όταν θα έχω νεότερα εννοείται ότι θα σας ενημερώσω μέχρι τότε να περνάτε όμορφα και να απολαμβάνετε το ταξίδι και την μαγεία του Espresso. (ιδιαίτερα οι νέοι που εισέρχονται στον μαγικό κόσμο του espresso).

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

nikatsip

Re: Alex Duetto III

Δημοσίευση από nikatsip » Πέμ Μάιος 23, 2013 11:55 am

Αυτά είναι..! Με το καλό να παραλάβεις και να την χαρείς!

Αναμένουμε εντυπώσεις και σχετικό οπτικοακουστικό υλικό! :oneup:

G.F.

Re: Alex Duetto III

Δημοσίευση από G.F. » Πέμ Μάιος 23, 2013 1:07 pm

Σε ευχαριστώ φίλε μου.

dio

Re: Alex Duetto III

Δημοσίευση από dio » Πέμ Μάιος 23, 2013 1:34 pm

Με το καλο Γιωργο.Πολυ καλη αγορα!

G.F.

Re: Alex Duetto III

Δημοσίευση από G.F. » Πέμ Μάιος 23, 2013 1:57 pm

Σε ευχαριστώ Διονύση μου. Είμαι στην αναμονή τώρα...

Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Alex Duetto III

Δημοσίευση από manyjobs23 » Πέμ Μάιος 23, 2013 2:03 pm

Με το καλό Γιώργο το νέο σου εργαλείο και μιας και μερικοί από μάς ψαχνόμαστε για αναβάθμιση σε HX η DB μηχανές, αναμένουμε και τήν σύγκριση των δύο με μεγάλο ενδιαφέρον!
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

nbackal
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 13, 2012 9:52 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic Oro
2η Μηχανή:: Gaggia Classic 2012
Μύλος:: Mahlkönig vario
Οι καφέδες μου:: Segafredo ES, Danesi Doppio και άλλοι.

Re: Alex Duetto III

Δημοσίευση από nbackal » Παρ Μάιος 24, 2013 12:35 am

Με το καλό να την παραλάβεις αδερφέ.

phobos

Re: Alex Duetto III

Δημοσίευση από phobos » Παρ Μάιος 24, 2013 11:38 pm

Με το καλό να σου έρθει!!!

G.F.

Re: Alex Duetto III

Δημοσίευση από G.F. » Πέμ Ιουν 06, 2013 8:43 am

Καλημέρα σε όλους.

Χτες παρέλαβα και σύνδεσα την Alex στο δίκτυο με τη βοήθεια του Βασίλη.

Αισθάνομαι ότι πρέπει να μοιραστώ μαζί σας την εξαιρετική εντύπωση που έχω αποκομίσει από την επικοινωνία μαζί του. Στην αρχή ως επαγγελματίας (εξυπηρέτηση, συνέπεια, προθυμία κ.α.) και στη συνέχεια ως άνθρωπος (αφότου γνωριστήκαμε) με το χαμόγελο, την ευγένεια στην κυριολεξία, χάρηκε με τη χαρά μου!

Αναφορικά με τις εντυπώσεις... αν και είναι νωρίς, νομίζω ότι είναι από τις στιγμές που όλοι έχουμε ζήσει... Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, αυτή είναι η πρώτη μου εντύπωση με την Alex. (Για να μην γίνει η δημοσίευση μου εκτός topic θα δημιουργήσω στην αντίστοιχη ενότητα δημοσίευση αναφορικά με τις εντυπώσεις μου μόλις την μάθω καλύτερα).

Σας ευχαριστώ για τος ευχές σας και το χρόνο σας που διαθέσατε.

dio

Re: Alex Duetto III

Δημοσίευση από dio » Πέμ Ιουν 06, 2013 8:54 am

Καλά καφεδακια φίλε μου από εδώ και πέρα!

Απάντηση