Taresso Tigrato

nikp81

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από nikp81 » Παρ Νοέμ 29, 2013 7:25 am

Βασιλη ο καφες φταιει ..οχι εγω ... :respekt:
Οποιος δοκιμασει περιμενω τις εντυπωσεις του παντως απο περιεργεια ..
Πιστευω θα δικαιωθει η περιγραφη μου .. :a013:

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από stelios » Δευ Δεκ 02, 2013 11:17 pm

Παραγγελία την Παρασκευή το απόγευμα. Παραλαβή σήμερα το μεσημέρι.
Η συσκευασία του καφέ είναι η καλύτερη που έχω δει. Σαν αυτή εδώ, αλλά επιπλέον με βαλβίδα. Συγχαρητήρια για την επιλογή αυτής της συσκευασίας.
Ο καφές είναι πραγματικά γλυκόπιοτος. Χωρίς ίχνος πικρίλας. Δεν μου έβγαλε οξύτητα ή φουντούκι ή καραμέλα που λέει ο Νίκος. αλλά όντας καπνιστής χάνω εύκολα και γεύσεις και αρώματα. Η κρέμα του είναι πλούσια σε όγκο και με ωραίο χρώμα, διαρκεί τα πρώτα λεπτά από την παρασκευή του καφέ. Το σώμα του θα μπορούσε να είναι πιο πλούσιο, αύριο θα δοκιμάσω να το κόψω πιό ψιλό και θα παίξω με παραπάνω γραμμάρια.
Λοιπόν:
RD 20 Νοεμβρίου, 17 γρ, 45 ml. Χρόνο δεν γράφω λόγω lever μηχανής ότι και να γράψω δεν σημαίνει τίποτα για τους περισσότερους στο forum.
Οι φωτογραφίες λόγω τηλεφώνου και φωτισμού αδικούν τον καφέ, έχουν τραβηχτεί 2 λεπτά μετά την παρασκευή του.
Τη τελική μου γνώμη για τον καφέ θα την έχω όταν καταναλώσω όλο το σακουλάκι.
Σαν πρώτη εντύπωση ο καφές αυτός είναι μια χαρά. Αν βρώ και το σωστό σημείο, γιά να βελτιώσω και το σώμα του, θα μπεί στη λίστα με τους αγαπημένους μου καφέδες.
Συνημμένα
2.jpg
1.jpg

Coffee Puck
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2013 11:29 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia Evolution
Μύλος:: Ascaso i-mini i-1
Οι καφέδες μου:: Sidamo-2 Hariti Ethiopia
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Coffee Puck » Τρί Δεκ 03, 2013 5:03 pm

Στέλιο τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται! Η συσκευασία μου έκανε και εμένα πολύ καλή εντύπωση. Τον καφέ ακόμα δεν τον δοκίμασα.
Συνημμένα
P1070743a.JPG
Taresso Tigrato back
P1070742a.jpg
Taresso Tigrato front

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Christos » Τρί Δεκ 03, 2013 9:08 pm

Μια σημείωση για τα νέα μέλη που ίσως να μην τους γίνεται προφανές. Ένα από τα μεγάλα (+) της συσκευασίας είναι ότι με μεγάλη ευκολία ξανακλείνει με zip lock όπως τα γνωστά σας σακουλάκια.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nikp81

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από nikp81 » Τρί Δεκ 03, 2013 9:44 pm

Μεγαλο + αυτα τα σακουλακια παντως!Κατι που ειχα παραλειψει στην περιγραφη μιας και η συσκευασια ειναι πολυ προσεγμενη !!

Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από SimosCA » Πέμ Δεκ 12, 2013 8:13 pm

με λιγες δοκιμες που εχω κανει και με την μηχανη μου (delonghi ec155) εχω βγαλει καποια συμπερασματα γιαυτον τον καφε.
ειναι ενας ευκολος καφες στην παρασκευη του που συγχωρει λαθη και δεν δινει πικριλες ουτε στο τελος του φλυτζανιου,εχει δυνατο σωμα με κλασικη γευση καφε εσπρεσσο και ολιγον γευση απο σοκολατα.γενικα ειναι ενας γλυκος καφες λες και εχεις βαλει λιγη ζαχαρι στο φλυτζανι.επισης ερχεται σε πρακτικη συσκευασια με zip lock και αντεπιστροφη βαλβιδα αερα.
για τα γουστα μου τον βρισκω πολυ καλο και σε καλη τιμη (τον ακριβυναν 0,24 λεπτα)

η δοκιμες εγιναν 30sec-60ml με πατημα περιπου 8-10kg.

dim_cafe

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από dim_cafe » Σάβ Ιαν 04, 2014 8:28 pm

Κατα τις πρωτοχρονιάτικές μου διακοπές βρέθηκα στην Κόρινθο όπου και δοκίμασα σε ένα νέο καφέ που έχει ανοίξει εκεί (έχει γίνει η αναφορά στο chitchat απο τον Βασίλη Τάρταρη), το ΝΕΟ χαρμάνι tigrato. Να προσθέσω εδώ οτι για όσους δεν ξέρουν πρόκειται για τον μόνο τετραποικιλιακό καφέ της εταιρίας προερχόμενο απο μυστική συνταγή αναλογίας μονοποικιλιακών της εταιρίας που μόνο ο δημιουργός του ξέρει...
Το νέο χαρμάνι δεν έχει σχέση με το παλαιό πολύ καλύτερο σώμα, κρέμα και άρωμα κάστανου εκ πρώτης και ξηρών καρπών έπειτα που πλημμυρίζει το στόμα. αξίζει να το δοκιμάσετε.
Με εκτίμηση Δημήτρης

panaeolus

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από panaeolus » Τετ Ιαν 08, 2014 1:12 pm

τον καφε απο που τον παραγγελνω?
απο το επισημο ?

Coffee Puck
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2013 11:29 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia Evolution
Μύλος:: Ascaso i-mini i-1
Οι καφέδες μου:: Sidamo-2 Hariti Ethiopia
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Coffee Puck » Πέμ Ιαν 09, 2014 12:05 pm


Άβαταρ μέλους
Hillmaster
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Ιουν 28, 2013 3:47 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: Gaggia Classic 2013
2η Μηχανή:: Illy Iperespresso
Μύλος:: Ποτέ ξανά Mahlkoenig
Οι καφέδες μου:: Σκέτοι, και διπλοί
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Hillmaster » Δευ Ιαν 20, 2014 10:01 pm

Οι τακτικοί πότες του συγκεκριμένου καφέ, μήπως έχουν παρατηρήσει κάποια μεταβολή στο κόψιμο και στις γεύσεις;

Εγώ τώρα χρειάζεται να τον κόβω πιο ψιλό ενώ μου βγάζει μια μικρή οξύτητα στο τέλος του φλιτζανιού.

Μιλάω για παρτίδα με ημερομηνία ψησίματος στις 2 Ιανουαρίου του 2014.

Απάντηση