Taresso Tigrato

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Σάβ Δεκ 24, 2016 10:56 am

Theodorgio έγραψε:Καλησπερα. Σημερα παρελαβα τον συγκεκριμενο καφε. Τα πια καλα αποτελεσματα τα πηρα με 21 γρ κοντα στα 40δ με 35γρ εκχύλισης.
Πολυ καλος καφες θα τον προτιμησω σιγουρα στο μελλον.. Δυστυχως δεν εχω βιντεο απο τη συγκεκριμενη εκχυλιση.
Παραθετω μια αλλη η οποια γευστικα ηταν πολυ καλη αλλα με περισσοτερη οξυτητα ομως και με αρκετο channeling κατα τη γνωμη μου λογο λαθος κατανομης του καφε.
ims σιτα
ims καλαθακι
96 βαθμους pid
9.3 bar περιπου
Περιμενω συμβουλες.
https://www.youtube.com/watch?v=HnjbWxqvjbw
Το πρόβλημα ειναι με την κατανομή σου. Δοκίμασε να κόψεις λίγο πιο ψιλά, κάνοντας σωστό και ίσιο leveling. Γενικά προτίμησε αναλογία καφε-νερού 1:1 ή 1:2. Γενικά ανεξαρτήτως δευτερολέπτων εκχύλισης, όταν βλέπεις οτι ο καφές γίνεται διαφανής, σταματά την εκχύλιση. Κοντά είσαι να το βρεις.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Gespresso » Σάβ Δεκ 24, 2016 12:34 pm

harryv έγραψε:
xristospet21 έγραψε:Xωρις καλη κατανομη, μη περιμενεις σωστο γευστικο αποτελεσμα.

Στο τελος ο Ultimo θα ειναι ο μονος εδω μεσα που δεν εχει καταφερει να εκχυλισει σωστα εναν specialty και ο μονος που θα πινει lavazza... :a016: Kαι επειδη δεν μπορει να τους εκχυλισει, τους κραζει :down:
Εγώ βλέπω με τους φόρους που βάζουνε ότι σε λίγο όλοι θα θεωρούμε το Lavazza specialty και αυτόν του Makro αποδεκτής ποιότητας. Ο Ultimo είναι απλά μπροστά από την εποχή του.
Χαχαχα. Λέτε να ανακαλύψουμε όλες τις ποικιλίες από ρομπουστα; δώσε φτηνό ρομπουστα στο λαό!

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από UltiMo_ » Σάβ Δεκ 24, 2016 1:18 pm

xristospet21 έγραψε:Στο τελος ο Ultimo θα ειναι ο μονος εδω μεσα που δεν εχει καταφερει να εκχυλισει σωστα εναν specialty
πέρασα και εγώ την φάση να καταφέρω να μετατρέψω το θεόξινο ρόφημα, σε ρόφημα που έχει απλά "υπόνοια ξινίλας". δεν ενθουσιάστηκα όμως ούτε απέκτησα αισιοδοξία για να συνεχίσω να πίνω υπόνοιες ξινίλας.
και όσες φορές το κατάφερα, πάλι το ποσοστό 50-50 τέλειας εκχείλισης, με υπόνοιας ξινίλας, δε με ενθουσίασε. βαρέθηκα να παίζω με το ρίσκο και να πίνω την πρώτη γουλιά λέγοντας απο μέσα μου το πατερ υμών.
κυρίως όμως είναι οτι το να γευτώ βατόμουρα και μάγνκο και αγριοκέρασο, δεν είναι για μένα πετυχημένη εκχείλιση. γιατι είναι γεύση που ξενίζει στον ουρανίσκο μου. όταν αυτός ζητάει να του δώσω ΚΑΦΕ.
xristospet21 έγραψε:Κανενας δεν μπορει να βαλει χερι στα γευστικα γουστα του αλλου...το θεμα ειναι να κρινουμε 2 σωστα εκχυλισμενους καφεδες.
χμμ αν και δεν την καταλαβαίνω την χριστουγεννιάτικη επίθεσή σου, καλό θα ήταν πριν κρίνεις και εσυ τον lavaza tiera να τον δοκιμάσεις. και να κρίνεις 2 σωστα εκχυλισμενους καφεδες. εγω τον τιγκράτο τον δοκίμασα. κιλά ολόκληρα.
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Δεκ 24, 2016 1:25 pm

"πέρασα και εγώ την φάση να καταφέρω να μετατρέψω το θεόξινο ρόφημα, σε ρόφημα που έχει απλά "υπόνοια ξινίλας". δεν ενθουσιάστηκα όμως ούτε απέκτησα αισιοδοξία για να συνεχίσω να πίνω υπόνοιες ξινίλας.
και όσες φορές το κατάφερα, πάλι το ποσοστό 50-50 τέλειας εκχείλισης, με υπόνοιας ξινίλας, δε με ενθουσίασε. βαρέθηκα να παίζω με το ρίσκο και να πίνω την πρώτη γουλιά λέγοντας απο μέσα μου το πατερ υμών."

:priest:

:respekt: UltiMo

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Δεκ 24, 2016 1:37 pm

Δεν σου κανω επιθεση καθολου.Μην παρεξηγησε, κουβεντα κανουμε, απλα διαφωνουμε σε κατι.Αυτα που εγραψα για τη παρτυ σου, εσυ τα εχεις αναφερει στο παρελθον.Εχω πιει lavazza και σχεδον ολους τους commercial πολλες φορες εξω, οχι στο σπιτι.Και σε συγκριση με τους specialty που πινω σπιτι, μπορω να τους συγκρινω.Φυσικα και γω εχω παρει specialty και δεν μου αρεσε γιατι π.χ. ειχε μανταρινι μεσα και δεν τρελαθηκα αλλα ηταν σωστα εκχυλισμενος.
Εσυ ομως λες οτι απο την πολυ ξυνιλα, πηγες στην λιγοτερη ξυνιλα που σημαινει οτι δεν βρηκες γλυκα, αρα δεν εκχυλισες σωστα, απλα πηγες απο το κακιστο στο κακο, οποτε δεν μπορεις να συγκρινεις γιατι δεν εβγαλες σωστο αποτελεσμα.
Ολα αυτα τα φρουτα που γραφεις δινουν γλυκα στον καφε οχι ξυνη γευση, αλλιως κανενας δεν θα τους επινε.
Το οτι καταναλωσες κιλα tigrato δεν μου λεει κατι, εφ' οσον δεν τον εκχυλισες σωστα.
Οι προσευχες σε αυτα δεν βοηθανε, το χερι σου μονο.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από UltiMo_ » Σάβ Δεκ 24, 2016 1:44 pm

καλα, μην συγκρίνεις τον καφε "απέξω".
αν θελεις να συγκρίνεις εναν καφε με έναν άλλον. πχ tigrato με tierra, εκχείλισε τους εσυ και τους δυο.
και μετά κρίνε μόνος σου και βαλτα σε μια ζυγαριά. αν το ποσοστό επιτυχίας με την γεύση, σε ικανοποιούν. μόνος σου είπες οτι αν θες να κρίνεις τα γούστα του άλλου πρέπει να κρίνεις 2 σωστά εκχειλισμένους καφέδες. άρα το τι έχεις πιεί έξω και μενα δε μου λέει απολύτως τίποτα προφανώς

εσύ έχεις ακόμα την όρεξη να αλλάζεις παραμέτρους εκχείλισης κάθε μέρα, ακόμα και σε καφέδες που σε ικανοποιούνε. άλλα γραμμάρια, άλλα πατήματα, νέα καλαθάκια, νεα ακριβά γκατζετάκια. εγώ τα πέρασα αυτά 3 χρόνια πριν. και κάπου μπήκε η ζυγαριά. ξέρω τι καφέδες αγοράζω πλέον και αν πάρω φρέσκο θα είναι μόνο blend.
Τώρα αν είναι γιατι δεν με ικανοποιούν γευστικά ή γιατι "δεν μπορώ", δε με ενδιαφέρει πλέον. εξάλλου Κ3 έχω οχι Κ10. και ίσως το χέρι μου να ειναι χειρότερο απ το δικό σου. αλλα με το δικό μου το χέρι και το δικό μου το μύλο και το δικό μου τον ουρανίσκο, δοκίμασα και τους δυο καφέδες και μπορώ να κρίνω. κάντο και συ και θα δεχτώ την καθε κριτική για το δικό μου γούστο.
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από UltiMo_ » Σάβ Δεκ 24, 2016 1:53 pm

ίσως με έναν καλό commercial να έχεις το 95% της γεύσης με το 200% της ευκολίας και το 80% της τιμής.
ίσως να αξίζει τον κόπο. πως μπορείς να κρίνεις όταν δεν εχεις δοκιμάσει ποτέ σου commercial στο σπίτι;
πως είσαι τόσο σίγουρος οτι η γεύση θα είναι μερα με τη νύχτα; εγω σου λέω οτι δεν είναι


αν και κακώς λες commercial ολους τους lavazza. τον tierra πχ δεν θα τον βρεις σε κανενα μαγαζι.
κάθε μάρκα, μια μονο commercial ποικιλία έχει και τα μαγαζιά δίνουν τις περισσότερες φορές την φθηνή ποικιλία με τον robusta.
When life throws you curves, aim for the apex

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Δεκ 24, 2016 1:57 pm

Στην αρχη που ειχα παρει την μηχανη, δεν γνωριζα την υπαρξη των specialty και επαιρνα commercial, δεν ετυχε βεβαια lavazza αλλα hausbrandt και illy, οποτε...
Σου λεω το τι πινει ο καθενας ειναι γουστο και καπελο του και κανενας δεν θα τον πει τι θα πιει, στο καθενα οτι του αρεσει.
Αλλα εσυ κραζεις τους specialty συχνα πυκνα χωρις να εχεις καταφερει να τους εκχυλισεις σωστα, απο λεγομενα δικα σου δηλαδη.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από UltiMo_ » Σάβ Δεκ 24, 2016 2:08 pm

στις αρχες, δεν ειχες Κ10, ούτε ocd, ούτε 12άρι καλαθάκι, αρα ίσως εσυ δεν καταφερες ποτέ να εκχειλίσεις σωστά τους hausbrandt και illy και δημιούργησες λανθασμένη εντύπωση
When life throws you curves, aim for the apex

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Δεκ 24, 2016 2:17 pm

Ειχα mazzer super jolly ομως (και ακομα τον εχω) και μου τον εδωσε φιλος μου που εχει καφετερια και αυτος ηρθε και μου εδειξε τι και πως να κανω γιατι δεν ηξερα που παν τα τεσσερα...και σε πληροφορω οτι ο καφες ηταν ιδιος οπως στα καλα μαγαζια.
Την επομενη φορα που θα παρω καφε θα παρω τον tierra, γιατι μετα απο τοση διαφημιση δεν γινεται να μην τον δοκιμασω.

Απάντηση