Άλλοι Τρόποι για να Παγώσουμε τον Freddo

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
woodsman43

Re: Άλλοι Τρόποι για να Παγώσουμε τον Freddo

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Ιούλ 11, 2011 12:17 am

Μερικες μερες πριν και υστερα απο προτροπη του φιλου μου πια hobis εκανα φρεντο με εγχυλιση χωρις χτυπημα του καφε μετα αλλα ριχνωντας τον κατευθειαν στο ποτητρι το οποιο ειχε λιγα παγακια μεσα.
Το αποτελεσμα ηταν εντυπωσιακο σε σχεση με πριν που τον χτυπαγα μαζι με τα παγακια.Πιο εντονα αρωματα και πιο δυνατη γευση με κανουν να επιβεβαιωσω και να συμφωνησω και εγω με την μεθοδο που εφαρμοζει ο φιλος Κωστας Σιδερης πιο πανω.
Ακομα και με το μπρικι που ηπια φρεντο με αυτο τον τροπο η διαφορα ηταν εμφανης. :a013:

nikp81

Re: Άλλοι Τρόποι για να Παγώσουμε τον Freddo

Δημοσίευση από nikp81 » Δευ Ιούλ 11, 2011 12:54 am

Να συμφωνησω με τον φιλτατο Δρ.Woodman και να πω οτι ο Φρεντο ειναι οντως πιο αρωματικος και γευστικος αμα δεν τον χτυπησεις ..Ειδικα εγω που τον πινω και σκετο καταλαβα την διαφορα αμεσως!!! :oneup:
Μπραβο Κωστα για την ιδεα!

antonis

Re: Άλλοι Τρόποι για να Παγώσουμε τον Freddo

Δημοσίευση από antonis » Δευ Ιούλ 11, 2011 7:47 pm

Συμφωνώ κι εγώ δουλεύει μία χαρά με τον σκέτο, και κάνει και λίγο εφέ η κρέμα που στέκεται πάνω στον πάγο. :oneup:
Εναλλακτικά αν θελουμε και ανακατεμα ζάχαρης, με βόλεψε μία προηγουμενη προταση: η χρήση γαλατιέρας παγωμενης στην κατάψυξη- για το πρώτο ανακατεμα του ζεστού με τη ζάχαρη και 2 παγάκια - και στη συνέχεια μεταφορά σε ποτήρι γυάλινο πάλι παγωμένο στην κατάψυξη και λίγο πάγο. Τη γαλατιέρα και το ποτήρι τα Βάζω στην κατάψυξη όταν ξεκιναω τη διαδικασία του καφέ, δεν χρειάζεται περισσότερο.

Στην υγειά σας :coffee:

Hobis

Re: Άλλοι Τρόποι για να Παγώσουμε τον Freddo

Δημοσίευση από Hobis » Τρί Ιούλ 12, 2011 2:32 am

Όταν μιλάνε οι επαγγελματίες και επιβεβαιώνουν τα μέλη του φόρουμ τι να πω εγώ; Μένω μόνο με την ηθική ικανοποίηση ότι το βρήκα μόνος μου !!! Ευχαριστώ φίλε Δημήτρη για τα καλά σου λόγια!!! Σημασία έχει να το δοκιμάσουν οι φίλοι του φόρουμ και να δούνε την διαφορά. Θα ήθελα πάντως να προσθέσω για να μην πετάξετε τα ποτήρια του φρέντο ότι και στο δοσομετρικό ή όποιο άλλο φλιτζάνι έχετε αν κάνετε την εκχύλιση και έχετε έτοιμα τα παγάκια στο ποτήρι το ρίχνετε κατ ευθείαν και είναι το ίδιο ΑΝ ξεπλύνετε και το φλιτζανάκι με ελάχιστο νεράκι και το προσθέσετε και αυτό . Επίσης θα μήνω στην άποψη οτι τουλάχιστον για ψηλό ποτήρι φρέντο μέχρι 4 παγάκια είναι ιδανικά. Επίσης στον φρέντο μπορεί να μην νιώθεις τα λεπτά αρώματα αλλά άρωμα σαν της σοκολάτας έντονο δεν χάνετε με αυτή την διαδικασία!!!

Loizos

Re: Άλλοι Τρόποι για να Παγώσουμε τον Freddo

Δημοσίευση από Loizos » Τρί Ιούλ 12, 2011 2:40 am

Εγώ τον κτυπάω λίγο σε ένα παγωμένο μεταλλικό σέικερ. Βάζω 2 παγάκια στο σέικερ και τον κτυπάω 2-3 δευτερόλεπτα. Έπειτα τον ρίχνω σε ένα χαμηλό ποτήρι με 2 παγάκια (αφού έχω σουρώσει τα άλλα 2 που έχουν ήδη λιώσει κάπως). Έτσι παγώνει περισσότερο σε σχέση με την εκχύλιση on the rocks αλλά ταυτόχρονα δεν χάνει τόσο πολύ τα αρώματα όπως το ανακάτεμα με τη φραπεδιέρα.

Off topic:
Hobis διόρθωσε επιτέλους εκείνο το Sylvia στο προφίλ σου.

Hobis

Re: Άλλοι Τρόποι για να Παγώσουμε τον Freddo

Δημοσίευση από Hobis » Τρί Ιούλ 12, 2011 2:44 am

Δεν το αλλάζω φίλε Λοίζο .... είναι για να μην με ματιάζουνε :lol: :lol: :b050:

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Άλλοι Τρόποι για να Παγώσουμε τον Freddo

Δημοσίευση από boltsis » Τετ Ιούλ 20, 2011 6:35 pm

Λοιπόν δοκίμασα και εγώ το freddo espresso on the rocks και μπορώ να πω πως έχει μεγάλη επιτυχία!!Να ναι καλά αυτός που το σκαρφίστηκε πρώτος.Όντως πολύ καλύτερος , δεν χάνει τα αρωματά του και σαφώς πιο εύκολος.
Εδώ είναι το απογευματινό μου freddo με Portioli il top στα 18.4gr και 14kg πάτημα!Το βίντεο το ανεβάζω για να δείτε πως κάνω την εκχύλιση με το διπλό κλασσικό ποτήρι του Freddo espresso!



Στην αρχή βάζω 2 παγάκια και μετά αφου τελειώσω ρίχνω άλλα 2-3 ακόμη και είναι σπέσιαλ!Τα ml είναι στο περίπου 60ml σύμφωνα με το χρόνο που συνήθως κάνω!Μετά αφού βάλω και τα άλλα παγάκια ο αφρός συμμορφώνεται και φαίνεται όμορφος και χωρίς λεκέδες στο ποτήρι απο την κλίση του ποτηριού!!
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Άλλοι Τρόποι για να Παγώσουμε τον Freddo

Δημοσίευση από Christos » Τετ Ιούλ 20, 2011 6:56 pm

Πολύ καλό Ηλία και μάλιστα με αυθεντική κρέμα και όχι από αυτές τις "χτυπητές". :lol:
Κατοχυρώνεται πλέον. O freddo ως ορισμός στο forum θα είναι έτσι. :geek:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

anepro

Re: Άλλοι Τρόποι για να Παγώσουμε τον Freddo

Δημοσίευση από anepro » Τετ Ιούλ 20, 2011 10:53 pm

boltsis έγραψε:Λοιπόν δοκίμασα και εγώ το freddo espresso on the rocks και μπορώ να πω πως έχει μεγάλη επιτυχία...
Πολύ καλό αποτέλεσμα! Θα το κάνω κι εγώ αν και προτιμώ τον espresso χειμώνα καλοκαίρι.

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Άλλοι Τρόποι για να Παγώσουμε τον Freddo

Δημοσίευση από boltsis » Πέμ Ιούλ 21, 2011 12:39 am

Δοκιμασέ το Παναγιώτη και να μας πεις εντυπώσεις.Πιστεύω θα εντυπωσιαστείς με το αποτελεσμα!Δεν υπάρχει μεγάλη αλοίωση στο καφέ ενώ όταν το χτύπαγα άλλαζε τελείως ο καφές!!
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

Απάντηση