Φραπιερα Johny,Artemis

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
mooniac
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2017 2:51 pm
Όνομα: Αριστείδης
Μηχανή:: LaMarzocco LineaMini
2η Μηχανή:: Rancilio Miss Silvia
Μύλος:: Mazzer SuperJolly el
2ος Μύλος:: ECM Casa
Οι καφέδες μου:: Διάφοροι

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από mooniac » Τρί Απρ 24, 2018 4:32 pm

Αν και το κρεμαστάρι της Johny φαίνεται (στις φωτογραφίες τουλάχιστον) πολύ πιο ποιοτικά σταθερό, παρήγγειλα τελικά την Αρτεμις 2010 σε μπορντώ μαζί με κάτι ψιλό αξεσουάρ.

Η ΑΚ3 δείχνει (για μένα) πιο μάχιμη, πιο δυναμική, για λόγους αισθητικής όμως κατέληξα στην άλλη. Να δούμε όταν με το καλό φτάσει!

Marios Pap
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Ιουν 29, 2020 12:47 am
Όνομα: Μάριος
Οι καφέδες μου:: Το ψάχνω ακόμα...
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα, Αττική

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Marios Pap » Δευ Αύγ 23, 2021 8:45 pm

Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα να επαναφέρω λίγο το θέμα και να πω ότι είμαι ανάμεσα στην Artemis MIX-2010 Economy Black 350W που είναι περί τα 115 ευρώ και την Johny AK/2-2T Eco Black 400W που κάνει 105 ευρώ περίπου (και έχω βρει και μαγαζί που δέχεται PayPal). Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιος έχει κάποια από τις δύο και θα την πρότεινε αντί της άλλης. Επίσης λογικά η Johny λόγω περισσότερων Watt δεν θα έχει λογικά καλύτερο μοτέρ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση.

ΥΓ: Να σημειώσω ότι θα κάνω πιθανότατα κατ ευθείαν την "αναβάθμιση" σε inox ποτήρι μετά από αυτά που διάβασα στο συγκεκριμένο νήμα αλλά προς το παρόν ψάχνω να βρω ποτήρια που θα ταιριάζουν 100% με την φραπεδιέρα.

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από slaughter » Τρί Αύγ 24, 2021 10:34 am

Marios Pap έγραψε:
Δευ Αύγ 23, 2021 8:45 pm
Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα να επαναφέρω λίγο το θέμα και να πω ότι είμαι ανάμεσα στην Artemis MIX-2010 Economy Black 350W που είναι περί τα 115 ευρώ και την Johny AK/2-2T Eco Black 400W που κάνει 105 ευρώ περίπου (και έχω βρει και μαγαζί που δέχεται PayPal). Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιος έχει κάποια από τις δύο και θα την πρότεινε αντί της άλλης. Επίσης λογικά η Johny λόγω περισσότερων Watt δεν θα έχει λογικά καλύτερο μοτέρ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση.

ΥΓ: Να σημειώσω ότι θα κάνω πιθανότατα κατ ευθείαν την "αναβάθμιση" σε inox ποτήρι μετά από αυτά που διάβασα στο συγκεκριμένο νήμα αλλά προς το παρόν ψάχνω να βρω ποτήρια που θα ταιριάζουν 100% με την φραπεδιέρα.
Καλημέρα.
Εγώ έχω την Artemis με το κλασσικό πλαστικό ποτήρι. Είναι πάρα πολύ δυνατή, σε σημείο που αν βάλεις μικρό ποτήρι για να χτυπήσεις μπορεί να χυθεί και έξω αν δεν προσέξεις.Το αρνητικό που έχω παρατηρήσει είναι οτι για να χτυπήσει το γάλα πρέπει να βάλεις κάμποσο μέσα (αν είναι πολύ λίγο δεν φτάνει καλά η προπέλα όταν το έχεις στο stand) με αποτέλεσμα ή να πρέπει να το κρατήσεις για μελλοντικό καφέ ή να το πετάξεις.
Με γάλα 0% κάνει πολύ καλό αφρόγαλα μέσα σε 5-10 δευτερόλεπτα. Με 2% πιο δύσκολα.
Γενικά σαν κατασκευή πολύ καλή και στιβαρή

Marios Pap
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Ιουν 29, 2020 12:47 am
Όνομα: Μάριος
Οι καφέδες μου:: Το ψάχνω ακόμα...
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα, Αττική

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Marios Pap » Τρί Αύγ 24, 2021 4:47 pm

slaughter έγραψε:
Τρί Αύγ 24, 2021 10:34 am

Καλημέρα.
Εγώ έχω την Artemis με το κλασσικό πλαστικό ποτήρι. Είναι πάρα πολύ δυνατή, σε σημείο που αν βάλεις μικρό ποτήρι για να χτυπήσεις μπορεί να χυθεί και έξω αν δεν προσέξεις.Το αρνητικό που έχω παρατηρήσει είναι οτι για να χτυπήσει το γάλα πρέπει να βάλεις κάμποσο μέσα (αν είναι πολύ λίγο δεν φτάνει καλά η προπέλα όταν το έχεις στο stand) με αποτέλεσμα ή να πρέπει να το κρατήσεις για μελλοντικό καφέ ή να το πετάξεις.
Με γάλα 0% κάνει πολύ καλό αφρόγαλα μέσα σε 5-10 δευτερόλεπτα. Με 2% πιο δύσκολα.
Γενικά σαν κατασκευή πολύ καλή και στιβαρή
Φίλε σε ευχαριστώ για την συμβολή σου! Θα το έχω υπόψιν μου αν και προς το παρόν προσπαθώ να βρω λόγο έτσι ώστε να με κάνει να διαλέξω τη μία από την άλλη γιατί έτσι όπως το πάω θα αγοράσω και τις δύο :a080:

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από slaughter » Τετ Αύγ 25, 2021 1:10 pm

Marios Pap έγραψε:
Τρί Αύγ 24, 2021 4:47 pm
slaughter έγραψε:
Τρί Αύγ 24, 2021 10:34 am

Καλημέρα.
Εγώ έχω την Artemis με το κλασσικό πλαστικό ποτήρι. Είναι πάρα πολύ δυνατή, σε σημείο που αν βάλεις μικρό ποτήρι για να χτυπήσεις μπορεί να χυθεί και έξω αν δεν προσέξεις.Το αρνητικό που έχω παρατηρήσει είναι οτι για να χτυπήσει το γάλα πρέπει να βάλεις κάμποσο μέσα (αν είναι πολύ λίγο δεν φτάνει καλά η προπέλα όταν το έχεις στο stand) με αποτέλεσμα ή να πρέπει να το κρατήσεις για μελλοντικό καφέ ή να το πετάξεις.
Με γάλα 0% κάνει πολύ καλό αφρόγαλα μέσα σε 5-10 δευτερόλεπτα. Με 2% πιο δύσκολα.
Γενικά σαν κατασκευή πολύ καλή και στιβαρή
Φίλε σε ευχαριστώ για την συμβολή σου! Θα το έχω υπόψιν μου αν και προς το παρόν προσπαθώ να βρω λόγο έτσι ώστε να με κάνει να διαλέξω τη μία από την άλλη γιατί έτσι όπως το πάω θα αγοράσω και τις δύο :a080:
και εγώ τα ίδια πέρασα. Δεν μπορούσα να βγάλω άκρη για τις διαφορές. Η Artemis ήταν λίγο πιο γρήγορη (στροφές) και είπα να πάω για αυτό. Κοίταζα και στα καφέ τι έχουν αλλά δεν έβγαζα άκρη γιατί είναι σχεδόν ολόιδιες (τελικά τα περισσότερα που ξέρω πρέπει να έχουν την Johnny). Η Johnny έχει πιο μεγάλο και άνετο διακόπτη αλλά τον είδα αφού είχα πάρει την άλλη.
Johnny
images[1].jpg
Artemis
artemis.jpg

Απάντηση