Θερμοκρασία καπουτσίνο

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Dimitris_P

Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τρί Ιαν 04, 2011 7:41 pm

όταν εκχυλίζω εσπρέσσο η θερμοκρασία του εκχυλισμένου σε ζεσταμένο φλιτζάνι είναι ~70 βαθμούς. όταν όμως ρίχνω το ζεστό αφρόγαλα η θερμοκρασία πέφτει κατακόρυφα στους ~45 με αποτέλεσμα η γλώσσα να το αισθάνεται χλιαρό τον καφέ. πώς σώνεται αυτό;

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Τρί Ιαν 04, 2011 7:47 pm

Πρέπει να καίει και το γάλα-αφρόγαλο.Όσο είναι δυνατόν.
Πιστεύω χρησιμοποιείς θερμόμετρο όταν κάνεις αφρόγαλο.Μήπως δεν το ζεσταίνεις αρκετά;
Τώρα που το σκέφτομαι..Μέτρησες την θερμοκρασία του καπουτσίνου!;.. :worthy:
:respekt:

Dimitris_P

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τρί Ιαν 04, 2011 8:02 pm

λοιπόν, μέχρι πρότινος το έκανα συμβουλεύοντας το θερμόμετρο ακολουθώντας οδηγούς που διάβασα στο νετ κι εδώ. όμως σπάνια πετύχαινα καλό αφρόγαλα συνήθως έβγαινε νεροζούμι και αφρός πάνω πάνω.

πήγα πέρσυ (τις προάλλες :P ) στο Ταφ και μου δείξαν εκεί τα παιδιά και μου έδειξαν πώς να το κάνω, να έχω το χέρι μου για θερμόμετρο και μόλις το νιώθω να ζεσταίνεται πριν να καεί να το κλείνω. πράγματι αυτή η μέθοδος μου έδωσε αρκετά καλύτερο αφρόγαλα και τώρα που έφτιαξα δοκιμαστικά 2-3 με θερμόμετρο παρατήρησα ότι το κλείνω στους 35-40 βαθμούς C και αν το αφήσω μέχρι τους 70 C τότε καίγεται

aris

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από aris » Τρί Ιαν 04, 2011 8:05 pm

Παραθέτω λινκ (υποκλοπή απο leftgalan)
http://espressoitaliano.org/doc/istituz ... lq_ita.pdf
Mε λίγα λόγια:25 ml espresso+100 ml φρέσκου γάλακτος,(λιπαρά απο 3,2%-3,5%),δίνουν τον τέλειο capuccino
Η θερμοκρασία του γάλατος πριν χυθεί στο φλυτζάνι πρέπει να είναι στους 55 βαθμούς

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Τρί Ιαν 04, 2011 8:12 pm

Στους 70C καίγεται;..
Μού φαίνεται περίεργο!Και εγώ χωρίς θερμόμετρο είμαι και το αφρόγαλο δεν το καίω παρόλο που στο χέρι μου φαίνεται να καίει..Θέλει ακόμη λίγο πιστεύω.Όπως είπες για τους 70c είναι απο τις κατάλληλες θερμοκρασίες για αφρόγαλο.
Αυτό προτείνουν και τα θερμόμετρα.. :a058:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από Christos » Τρί Ιαν 04, 2011 10:06 pm

Dimitris_P έγραψε:...παρατήρησα ότι το κλείνω στους 35-40 βαθμούς C και αν το αφήσω μέχρι τους 70 C τότε καίγεται
Σύμφωνα με αυτά που γράφεις και επειδή οι 35 βαθμοί αντέχονται υπεράνετα και δεν σου καίνε το χέρι η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι το θερμόμετρο δεν δείχνει σωστά η έχει μεγάλη χρονική υστέρηση που το ίδιο κάνει.
Πάρε ένα μπρίκι και βράσε νερό, όταν το νερό βράζει το θερμόμετρο πρέπει να σου δείχνει 100 βαθμούς Κελσίου. Πρόσεχε μην καείς
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

yiannis taloumis

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από yiannis taloumis » Τρί Ιαν 04, 2011 10:44 pm

Η κατάλληλη θερμοκρασία του γάλακτος για cappuccino είναι 55 C , και για latte art εως 62 C

Dimitris_P

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τετ Ιαν 05, 2011 9:00 am

καλά θα δοκιμάσω το απόγευμα με το ψηφιακό θερμόμετρο

dimnetis

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από dimnetis » Τετ Ιαν 05, 2011 11:43 am

Η θερμοκρασια πρεπει να ειναι 55 - 65 max. και ο καλυτερος τροπος ειναι να τοποθετεις ολη την επιφανεια της παλαμης σου στη γαλατιερα ετσι ωστε να μπορεις να καταλαβεις την μεταβολη στην θερμοκρασια αμεσα.
Το θερμομετρο ειναι αναγκαιο στην αρχη ετσι ωστε να μπορεις να προσδιορισεις τους 60 βαθμους αφου το χερι ειναι αμαθητο!αρα δουλευεις το γαλα και μολις σε καψει το μετρας με το θερμομετρο και βλεπεις που βρισκεσαι!
Μετα απο 20-30 λιτρα γαλα το χερι θα εχει αμελητεα αποκλιση απο την επιθημητη θερμοκρασια!το σημαντικοτερο με την θερμοκρασια ειναι να δεις ποσες αντοχες εχει το γαλα και ποσο επηρεαζεται η μυρωδια του!οχι βεβαια οτι εχεις μεγαλο περιθωριο να παιξεις αφου το 55-65 ειναι κανονας!

Dimitris_P

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τετ Ιαν 05, 2011 1:37 pm

με όλη την παλάμη το πιάνω, όχι από το χερούλι.

Απάντηση