Προσπάθεια για Latte Art

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Προσπάθεια για Latte Art

Δημοσίευση από Giwrgos » Τρί Φεβ 25, 2014 6:34 pm

Αλλα δυο απο εμενα.
Καταγραφή5.JPG
Καταγραφή6.JPG

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Προσπάθεια για Latte Art

Δημοσίευση από Christos » Τρί Φεβ 25, 2014 6:45 pm

Aααα!!! έχεις ανέβει επίπεδο εσύ. :a013:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Προσπάθεια για Latte Art

Δημοσίευση από Giwrgos » Τρί Φεβ 25, 2014 6:46 pm

Level up :mrgreen:
Προσπαθω :oneup:

Άβαταρ μέλους
dimitris1
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιαν 01, 2014 10:07 am
Όνομα: dimitris
Μηχανή:: gaggia classic
Μύλος:: Ascaso Steel i-2
Τοποθεσία: peristeri

Re: Προσπάθεια για Latte Art

Δημοσίευση από dimitris1 » Τετ Φεβ 26, 2014 4:08 pm

καλησπερα σε ολα τα παιδια...εχω μια gaggia clasic και εδω και νανα δημινο προσπαθω να φτιαξω αφρογαλα με το δικο της ακροφυσιο αλλα δεν καταφερα τιποτα...ετσι λοιπον παραλεβα σημερα το steam wand της Silvia και το προσαρμοσα στην gaggia...τρεις προσπαθειες εκανα.1.πολυ ωραιο ζεστο γαλατακι.2.παρα πολυ ωραιο ζεστο γαλατακι.3.απιστευτα ωραιο ζεστο γαλατακι...ακομα δεν εχω παρει γαλατιερα το εκανα σε μπρικι.δεν ξερω αν φταιει αυτο.γυναικα και κορη εχουν λυθει στα γελια...βοηθηστε λιγο παιδια...

gianniskl

Re: Προσπάθεια για Latte Art

Δημοσίευση από gianniskl » Πέμ Φεβ 27, 2014 11:19 am

Καλημέρα Δημήτρη. Παρόλο που η γαλατιέρα και ένα θερμόμετρο θα σε βοηθήσει πολύ να δεις που κάνεις λάθος διάβασε εδώ για να βελτιώσεις τον τρόπο που βάζεις το ακροφύσιο μέσα στο γάλα... Σίγα σιγά θα κάνεις καλό αφρόγαλα σε κάθε προσπάθεια.
Να και η πρωινή μου προσπάθεια... (με gaggia classic και silvia wand και εγώ) Καλημέρα....
ΥΓ Φίλε Γιώργο πολύ καλές προσπάθειες... που θα πάει θα ανέβω και εγώ πίστα... :D :D :D
Συνημμένα
CameraZOOM-20140227110445028.jpg

gianniskl

Re: Προσπάθεια για Latte Art

Δημοσίευση από gianniskl » Πέμ Φεβ 27, 2014 11:58 am

Δημήτρη η σωστή συζήτηση είναι εδώ για το αφρόγαλα σε οικιακή μηχανή. Πρέπει να εφοδιαστείς όμως σύντομα με γαλατιέρα και θερμόμετρο.

Συγνώμη για το δεύτερο ποστ αλλά δεν μπορώ να διορθώσω το λάθος στο προηγούμενο... (Y.V. ευχαριστώ για την επισήμανση στη συζήτηση που είχα βάλει ως παράδειγμα...)

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προσπάθεια για Latte Art

Δημοσίευση από Y.V » Πέμ Φεβ 27, 2014 12:32 pm

Mια χαρά θεμα ειχες βάλει Γιάννη :oneup: (για να μην σου πω ότι το πρώτο είναι πιό ακριβες, διότι το δεύτερο αναφέρεται σε αφρόγαλο με paranello)
Εγώ απλώς έκανα μια επισήμανση στο δικό μου πόστ εκεί, ώστε να γινει καταννοητό, πιο γενικό και πληρέστερο.

dim_cafe

Re: Προσπάθεια για Latte Art

Δημοσίευση από dim_cafe » Πέμ Φεβ 27, 2014 12:42 pm

Καλησπέρα σε όλους, διαβάζοντας και εγώ τις όποιες σελίδες στο διαδίκτυο σχετίζονται με την παρασκευή αφρόγαλου είδα οτι διαφορετική θερμοκρασία πρέπει να έχει το αφρόγαλα για latte και διαφορετική για cappuccino. Για τον μεν πρώτο το γάλα θα έχει συμπικνωμένη βελούδινη υφή σε όλη του την ποσότητα όπου θα δίνει τη δυνατότητα σχεδιασμού (art) στον καφέ στον δε δεύτερο το γάλα ζεστένεται λίγο παραπάνω για πιο συμπικνωμένη υφή (δημιουργείται πιο πολύ αφρός) που δεν επιδέχεται art όμως.
Παρατηρώντας τα παιδιά (baristas) στα καφέ βλέπω οτι δεν φτιάχνουν ποτέ cappuccinos καθώς σε καθε παραγγελία κοιτάνε να φτιάξουν latte art σχεδιάκια στο φλυτζάνι δημιουργόντας έτσι latte καφέδες και όχι cappuccinos. Και μη μου πείτε οτι είναι το ίδιο γιατι δεν είναι...Υπάρχει σαφής διαχωρισμός των δυο καφέδων, μιας και ο latte είναι καφες με γαλα απο την αρχή και σχεδιο απο πάνω ενω ο cappuccino έχει λιγότερο γάλα (αρα περισσότερη γεύση καφέ) και πολύ αφρό απο πάνω που προφυλάσει την "απόδραση" των γεύσεων και των αρωμάτων του ροφήματος.
Αν θέλουμε λοιπόν να είμαστε δίκαιοι και τυπικοί με το χόμπυ μας (κοιτάμε ακρίβεια σε γραμμάρια, πατήματα temperature surfing, PID κλπ), εδώ κάτι μας έχει ξεφύγει. Ωραίο είναι να πουλάμε "μούρη" ότι μπορούμε να σχεδιάσουμε παπάδες με το καϊμάκι του καφέ και το γάλα, αλλά δεν πίνουμε cappuccino...
Με εκτίμηση
Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προσπάθεια για Latte Art

Δημοσίευση από Y.V » Πέμ Φεβ 27, 2014 1:34 pm

Κι εγώ την ιδια ενσταση έχω! :oneup:
viewtopic.php?f=23&t=642&start=680#p45257

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Προσπάθεια για Latte Art

Δημοσίευση από afonic » Πέμ Φεβ 27, 2014 1:55 pm

Εντάξει δεν σημαίνει πως το σχέδιο σημαίνει πως δεν είναι καπουτσίνο.

Για εμένα ο latte ξεχωρίζει από το γάλα - τσιγαρόχαρτο για να βγουν εντυπωσιακά σχέδια. Με την κατάλληλη εξάσκηση όμως έχω δει απλά σχέδια (καρδιά ή μήλο πχ) σε καπουτσίνο, αυτόν το καλό καπουτσίνο με τον πλούσιο αφρό που αν ρίξεις την ζάχαρη θέλει βοήθεια από το κουτάλι για να πάει κάτω (και έτσι τον κάνω και εγώ!).

Απάντηση