Καταραμένο αφρόγαλα...

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καταραμένο αφρόγαλα...

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Φεβ 24, 2014 11:50 am

Kυρίως (και αυτο που μας ενδιαφέρει κατα κύριο λόγο) επηρεάζει την «ποιότητα» του ατμού καθοριζοντας το πόσο υγρος ή στεγνός θα είναι.
Συνηθως τοποθετειται ο αισθητήρας σταθμης σε τέτοιο βάθος ώστε να γεμιζει με νερό το 50-60% του συνολικού όγκου του μπόιλερ και μετα γινεται fine tunning (αν χρειαστει)

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καταραμένο αφρόγαλα...

Δημοσίευση από Y.V » Πέμ Φεβ 27, 2014 11:46 am

Y.V έγραψε:Με κλειστο τον ατμό, βαλε το ακροφυσιο κάθετα στο κεντρο περιπου της επιφανειας του γάλακτος (επειδή εχεις με τεσσερις τρύπες) και 3 εκατοστα μέσα.
Ανοιξε τερμα τον ατμο! (εκει δεν δημιουργουνται φυσσαλίδες και ο ήχος ακούγεται σαν «ζζζζζζζζ»
Κατεβασε γρηγορα το σκεύος μεχρι η ακρη του ακροφυσιου να είναι ελαχιστα κάτω από την επιφάνεια (ο ήχος αλλάζει και γινεται «ρουφηχτός» κάπως σαν «τςτςτςτςτς» Επίσης ακριβώς στο σημειο αυτό βλέπεις τις όποιες φυσαλίδες υπάρχουν, να μοιάζουν σαν να απορροφώνται απ το ακροφύσιο.
(Αν το κατεβασεις πιό πολύ δημιουργούνται φυσσαλίδες ενώ αλλάζει και ο ηχος σε «μπουρμπουληθρε» :lol:, οπότε θα το καταλάβεις ότι έκανες λάθος και το εβγαλες πολύ στη επιφανεια)
Το διατηρεις εκεί και φουσκώνεις μεχρι τους 40 βαθμους περιπου.
Μετα βουτας πιο βαθειά το ακροφύσιο ώστε να ζεσταινεις και να ομογενοποιείς ταυτόχρονα μεχρι τους 50 περιπου. (125 φαρεναϊτ) Μεχρι να κλεισεις τον ατμό και να βγάλεις το ακροφύσιο από μέσα, θα φτασει τους 55 περίπου, που είναι και το Ιταλικό στανταρ για την θερμοκρασία του γάλακτος στον Cappuccino
Συνήθως επειδη εχεις 4 τρυπες, ομογενοποιήται ευκολα και δεν χρειαζεται κάποια ιδιέταιρη κλίση στο σκευος ή το ακροφύσιο.
Μετα το γυαλίζεις στον πάγκο με κυκλικές κινήσεις.
Καλή επιτυχία
Θελω να διευκρινίσω αλλά και να τονίσω, ότι αυτο που έγραψα για την τοποθέτηση του ακροφυσίου κάθετα και στο κέντρο, λειτουργεί σε ακροφύσια με δυνατό ατμό και τέσσερις τρύπες.
Τα ακροφύσια με μία ή δυο τρυπες, τα βάζουμε στο πλαι (οπως δειχνει στα σχεδιάκια στο ποστ του ο ne3go ) και με κλίση τέτοια (σκευους και ακροφυσίου), ώστε να πετύχουμε την περιστροφή για την ομογενοποίηση της κρεμας.

Άβαταρ μέλους
mitsos1311
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2014 7:43 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Bezzera BZ99s
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Αscaso i-steel Ι-1
Οι καφέδες μου:: Στο Ψάξιμο...
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καταραμένο αφρόγαλα...

Δημοσίευση από mitsos1311 » Παρ Φεβ 28, 2014 12:46 am

evil_milk έγραψε:
το αποτέλεσμα; ή απλά έχω φτιάξει ζεστό γάλα ή κάποιες φορές ζεστό γάλα στον πάτο και στην επιφάνεια μπουγάδα.
Αυτό που με προβληματίζει περισσοτερο είναι ο χρόνος. Δηλαδή οι χρόνοι που έχω δει ποικιλουν σε όσα βιντεο εχω δει αλλά στα περισσότερα η διαδικασία ειναι περίπου 30 δευτερόλεπτα. Η διαδικασία που σας περιέγραψα παραπάνω διαρκεί...15 δευτερόλεπτα το πολύ :-/

Καμία πρόταση κανείς;
Επειδή σήμερα , δοκίμασα να φτιάξω κι εγώ αφρόγαλα και είχα περίπου τα ίδια αποτελέσματα που αναφέρεις , δοκίμασα με σαπούνι (σαν προπόνηση )ότι υπάρχει και δεν υπάρχει από τρόπους παρασκευής και δεν κατάφερνα τίποτα ...

Και πως που κόβει εμέναααα... (που λέει και ο Σεφερλής ) και ξεβιδώνω την steam tip να δω τι γίνετε .
Τι να γίνει μαύρη σαν καλιακούδα ( makadelicius ) , είχαν σχεδόν βουλώσει όλες οι τρύπες .

Πήρα μια μπατονέτα (τι μία 10 πήρα ) κι άρχισα το καθάρισμα μέχρι να πάρω το ειδικό βουρτσάκι (πήγα να πάρω μια μάσκαρα της γυναίκας μου , άλλα μου είπε πόσο κάνει και το ξανασκέφτηκα :a014: ) και καθάρισα όσο έφτανε η μπατονέτα το ακροφύσιο , ξεβούλωσα και τις τρύπες με μια οδοντογλυφίδα και ξεμπούκωσε μια χαρά .
Μετά από αυτό το αφρόγαλα έγινε μια χαρά , οπότε δοκίμασε μήπως φταίει αυτό , αφού όλα τα άλλα τα κάνεις σωστά .
Βέβαια λογικά , επειδή εσύ την πήρες καινούρια δεν θα έχει ότι είχε εμένα μέσα , άλλα ρίξε μια ματιά δεν βλάπτει πιστεύω .

Απάντηση