Δυσκολία για αφρόγαλα με Gaggia Baby.

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Απάντηση
james9

Δυσκολία για αφρόγαλα με Gaggia Baby.

Δημοσίευση από james9 » Τρί Φεβ 11, 2014 8:27 pm

admin: Διάσπαση από
viewtopic.php?f=15&t=2832&p=44562#p44562


Επανερχομαι στο θεμα μιας και ενω το προβλημα λυθηκε με αντικατασταση της μηχανης , με την παροδο περιπου 6 μηνων εχω αλλο προβλημα. Αφου παιδευτηκα με διαφορες τεχνικες για το αφρογαλα τελικα καταφερα να βγαζω ενα πολυ καλο στο ματι και στη γευση αφρογαλα . Εβαζα γαλα στη μοτα και με το διακοπτη στο τερμα ,μετα απο ουτε 30'' το γαλα ειχε φουσκωσει λιγο και εδειχνε λιγο πιο πηχτο . Ωσπου να φτιαξω τον διπλο εσπρεσο ειχε πηξει λιγο ακομα και ηταν σουπερ.

τις τελευταιες μερες ενω ο ατμος εχει την απαραιτητη πιεση , οταν βαζω το ακροφυσιο μεσα στη μοτα ο ηχος ειναι πιο τσιριχτος, το γαλα αναδευεται αλλα δεν φουσκωνει καθολου και τελικα μενει ζεστο αλλα υγρο οπως στην αρχικη μορφη . Καμια ιδεα?

james9

Re: Δυσκολία για αφρόγαλα με Gaggia Baby.

Δημοσίευση από james9 » Τρί Φεβ 18, 2014 7:59 am

Μετά από αρκετές προσπάθειες κ αφού καθάρισα καλά μηχανή κ ακροφυσιο πήραττηλέφωνο στην eurogat. Ο πολύ εξυπηρετικος τεχνικός με άκουσε κ μου πρότεινε μερικές λύσεις τις οποίες είχα ήδη δοκιμάσει πχ να λύσω όλο το ακροφυσιο μήπως λείπει κάτι να καθαρίσω με μια καρφίτσα το στόμιο που βγαίνει ο ατμός κλπ. Το αποτέλεσμα το ίδιο κ μου πρότεινε να την στείλω πάλι σέρβις. ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ! Φυσικά άρχισα να φορτώνω κ του είπα πολύ ευγενικά γιατί δεν φταίει σε κάτι, ότι αν τη στείλω θα μου στείλουν άλλο πιο ακριβό μοντέλο.
Δεν ξέρω τι να πω είμαι τόσο γκαντέμης ή έχει τύχει κ σε άλλους αυτό με τη συγκεκριμένη μηχανή; Από ότι μπορώ να δω με τα μάτια μου ίσως ο ατμός είναι πιο υγρός από ότι ήταν αλλά κ πάλι δεν είμαι σίγουρος. Το σίγουρο είναι ότι θα τη στείλω αλλά πόσο να το τραβήξω; Ας δώσω επιπλέον χρήματα ποια μηχανή να τους ζητήσω την baby δεν τη θέλω πάντως.

Edit :παράκληση προς αντμιν. Αν γίνεται να μεταφερθεί κ να αλλάξει κ ο τίτλος καθώς πρόκειται για επιβεβαιωμένο πρόβλημα /βλάβη κ όχι δυσκολία από τον χρήστη. Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Δυσκολία για αφρόγαλα με Gaggia Baby.

Δημοσίευση από alexgrc » Τρί Φεβ 18, 2014 8:55 am

Μπορεις να περιγράψεις τη διαδικασια που ακολουθείς για να κάνεις αφρόγαλο? Δηλαδή για παράδειγμα πόσο το βυθίζεις στο γάλα το ακροφύσιο; Αν μπορεις αν βγαλεις και βιντεάκι θα ήταν καλο.

james9

Re: Δυσκολία για αφρόγαλα με Gaggia Baby.

Δημοσίευση από james9 » Τρί Φεβ 18, 2014 9:48 am

Η διαδικασία φίλεμου είναι αυτή που κάνω εδώ κ 6 μήνες με αυτή τη μηχανή κ με πολύ καλό αποτέλεσμα. Όπως περιέγραψα κ στην αρχή ξαφνικά παρουσιαστηκε πρόβλημα κ μετά από συνομιλία με το Service το αναγνώρισαν κ αυτοί. Το πρόβλημα αν θες τη γνώμη μου είναι ότι ο ατμός είναι πολύ υγρος κ θα εξηγήσω το γιατί. Πριν από όλα αυτά έβαζα ένα βετεξ κάτω από το παναρελο κ έκανα την εκτόνωση πριν φτιάξω το αφρογαλο. Έβγαζε λίγο νερό στην αρχή κ μετά ατμός οπότε ήμουν Οκ. Τώρα το βετεξ κάτω από τον ατμό γίνεται μούσκεμα κ στάζει σχεδόν. Ίσως γι αυτό κ κάνει αυτόν τον τσιριχτο ήχο που περιέγραψα. Σε κάθε περίπτωση όμως, ακόμη κ αν κάνω λάθος διάγνωση, δεν μπορεί να έφτιαχνα καλό αφρογαλο κ ξαφνικά να μην βγάζω ούτε ένα. Μιλάμε για βρασμένο γάλα που δεν έχει πήξει έτσι ακριβώς βγαίνει. Ίσως δεν έχει πίεση ο ατμός; δεν ξέρω.

Πάντως είναι 3ο πρόβλημα όπως έχω ξαναπεί κ δεν έχω καμία εμπιστοσύνη πια στη μηχανή. Γιαυτό ζήτησα τις συμβουλές σας τι να απαιτήσω, νομίζω στη θέση μου το ίδιο θα κάνατε

Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Δυσκολία για αφρόγαλα με Gaggia Baby.

Δημοσίευση από alexgrc » Τρί Φεβ 18, 2014 11:28 am

Απο τι μια ειναι λογικο να νιωθεις οτι θα ηθελες καποια αλλη μηχανη γιατι εχεις σπαστει με το θέμα, απο την αλλη δεδομενουν οτι και Gaggia Classic να επαιρνες ειναι σχεδον η ιδια με την Baby που έχεις. Απλα ήσουν λιγο ατυχος και σου έτυχαν βλάβες. Οπότε θα επρεπε να πας σε μηχανη αλλης εταιρίας οπως Rancilio Silvia.

Για το συγκεκριμένο πρόβλημα που περιγράφεις το μονο ενδεχόμενο που μπορω να σκεφτω ειναι ο θερμοστάτης του ατμου να εχει χαλάσει και να μην ζεσταινει αρκετα το boiler.

james9

Re: Δυσκολία για αφρόγαλα με Gaggia Baby.

Δημοσίευση από james9 » Τρί Φεβ 18, 2014 11:50 am

"λίγο" άτυχο δε με λες αλλά καταλαβαίνω τι εννοείς. Πάντως είναι αδιανόητα προβλήματα κ περιμένω τι θα μου πουν πάλι από το σέρβις. Λεφτά πίσω δεν παίρνω οπότε θα ζητήσω classic ή twin δεν ξέρω, το έχω πάρει στραβά το θέμα.

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Δυσκολία για αφρόγαλα με Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Giwrgos » Δευ Ιουν 09, 2014 6:55 pm

Tελικα το προβλημα διορθωθηκε?Τι ειχε?

Απάντηση