Αφρόγαλα ....απορία

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zamc
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 11:18 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: KRUPS 5240

Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από zamc » Παρ Ιουν 25, 2010 4:25 pm

Παιδιά καλησπέρα σε όλους. Μόλις σήμερα ανακάλυψα το forum και ήδη έχω διαβάσει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα!
Και ήρθε η ώρα για την πρώτη μου ερώτηση καθώς πολύ νέος στο άθλημα(μόλις χθες πήρα την πρώτη μου μηχανή espresso)

Ψάχνοντας κάποια βιντεάκια στο youtube είδα πως ένας χρησιμοποίησε γάλα εβαπορέ ελαφρύ (αφού το αραίωσε με λίγο κρύο νερό) για να κάνει το αφρόγαλα. Εγώ απο ότι ξέρω χρησιμοποιείς φρέσκο γάλα. Ομολογώ πως απο εμφάνιση (γιατι γεύση δυστυχώς ακόμα από youtube δεν έχει!!) ήταν ομολογώ εντυπωσιακό!

Τελικά τι ισχύει απο τα δύο ? Με τί γάλα είναι καλύτερο να φτιάχνουμε το αφρόγαλα?

Ευχαριστώ όλους

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από Alex_Under » Παρ Ιουν 25, 2010 4:50 pm

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ με εβαπορέ.
Απλά σκέφτομαι ότι δεν μου αρέσει η γεύση του, γιατί να μου αρέσει σε μορφή αφρόγαλου.

Γενικά ο ΚΑΝΟΝΑΣ είναι φρέσκο γάλα.
Πάντως πολύ πέραση έχουν και τα μακράς διαρκείας (βλ. ΝΟΥΝΟΥ Family) τα οποία απόσο ξέρω χρησιμοποιούνται και από τους περισσότερους επαγγελματίες. Ιδιαίτερα το 1,5%.
Γιατί μην νομίζεις ότι καλύτερο αφρόγαλα κάνει το παχύ γάλα. Το αφρόγαλα γίνεται από τους δεσμούς της πρωτεϊνης όχι του λίπους.
Δοκίμασε από μόνος σου για σίγουρα συμπεράσματα.
Απλά να ξέρεις ότι όπως έχει ειπωθεί και αλλού, το καλύτερο αφρόγαλα το κάνεις με το περισσότερο δυνατόν γάλα. Με λίγο γάλα, βράζει πριν προλάβει να αφρίσει.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
zamc
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 11:18 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: KRUPS 5240

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από zamc » Παρ Ιουν 25, 2010 4:53 pm

Σ ευχαριστώ για την απάντηση καταρχήν!

Βασικά σ αυτό που είπες συμφωνώ! Η γεύση του φαντάζομαι πως θα είναι περίεργη γι αυτό και δεν τολμώ να το δοκιμάσω!!! :lol:

Οπότε λέω να ξεκινήσω με μακράς διαρκείας και βλέπουμε...

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από dalas » Παρ Ιουν 25, 2010 5:58 pm

Εγώ χρησιμοποιώ μακράς διαρκείας (π.χ Νουνου Family) όπως είπε ο Άλεξ. Με φρέσκο δεν έχω δοκιμάσει αλλά αν έχει καλό ατμό η μηχανή σου πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα.

Πλήρες (φουλ λιπαρά) για το ζεστό αφρόγαλα, ελαφρύ (1,5%) για το κρύο. Δοκιμασμένη συνταγή και την ίδια λογική χρησιμοποιούν και τα περισσότερα καφέ. Βασικά όσο καλύτερο είναι το γάλα τόσο καλύτερο είναι και το αφρόγαλα ( λογικό :lol: ).
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

Άβαταρ μέλους
geopapa
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 10:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia new Baby 06
2η Μηχανή:: Aeropress Go
Μύλος:: Ascaso i2
2ος Μύλος:: Haanzhall χειρός
Οι καφέδες μου:: Cup10 Monte Allegre
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από geopapa » Παρ Ιουν 25, 2010 6:09 pm

dalas έγραψε:Εγώ χρησιμοποιώ μακράς διαρκείας (π.χ Νουνου Family) όπως είπε ο Άλεξ. Με φρέσκο δεν έχω δοκιμάσει αλλά αν έχει καλό ατμό η μηχανή σου πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα.

Πλήρες (φουλ λιπαρά) για το ζεστό αφρόγαλα, ελαφρύ (1,5%) για το κρύο. Δοκιμασμένη συνταγή και την ίδια λογική χρησιμοποιούν και τα περισσότερα καφέ. Βασικά όσο καλύτερο είναι το γάλα τόσο καλύτερο είναι και το αφρόγαλα ( λογικό :lol: ).
Τί εννοεις οταν λες κρυο αφρογαλα; Γινεται να μην ζεσταθει απο τον ατμο;

Άβαταρ μέλους
zamc
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 11:18 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: KRUPS 5240

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από zamc » Παρ Ιουν 25, 2010 6:18 pm

geopapa έγραψε:
dalas έγραψε:Εγώ χρησιμοποιώ μακράς διαρκείας (π.χ Νουνου Family) όπως είπε ο Άλεξ. Με φρέσκο δεν έχω δοκιμάσει αλλά αν έχει καλό ατμό η μηχανή σου πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα.

Πλήρες (φουλ λιπαρά) για το ζεστό αφρόγαλα, ελαφρύ (1,5%) για το κρύο. Δοκιμασμένη συνταγή και την ίδια λογική χρησιμοποιούν και τα περισσότερα καφέ. Βασικά όσο καλύτερο είναι το γάλα τόσο καλύτερο είναι και το αφρόγαλα ( λογικό :lol: ).
Τί εννοεις οταν λες κρυο αφρογαλα; Γινεται να μην ζεσταθει απο τον ατμο;
Υποθέτω πως μιλάμε για κρύο όταν φτιάχνεις fredo οπότε και το χτυπάς με τη φραπεδιέρα το γάλα.

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από dalas » Σάβ Ιουν 26, 2010 12:19 pm

geopapa έγραψε:Τί εννοεις οταν λες κρυο αφρογαλα; Γινεται να μην ζεσταθει απο τον ατμο;
zamc έγραψε:Υποθέτω πως μιλάμε για κρύο όταν φτιάχνεις fredo οπότε και το χτυπάς με τη φραπεδιέρα το γάλα.
Ναι, αυτό εννοούσα. :)
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

Άβαταρ μέλους
zamc
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 11:18 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: KRUPS 5240

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από zamc » Σάβ Ιουν 26, 2010 1:38 pm

Είναι δύσκολο πάντως να κάνεις ζεστό αφρόγαλα! Εγώ 2 φορες δοκίμασα και δεν νομίζω να το πέτυχα! Σας αραιό βγήκε δεν είχε πυκνότητα να στέκεται λίγο! Τί να πώ μάλλον θέλει πολύ εκπαίδευση!!! Το κρύο είναι σαφώς πιο εύκολο

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από dalas » Σάβ Ιουν 26, 2010 2:00 pm

Αυτό που θα πρέπει να προσέχεις είναι το ακροφύσιο του ατμού να εισέρχεται ελάχιστα στην επιφάνεια του γάλατος έτσι ώστε να δημιουργεί μια περιστροφική κίνηση (στροβιλισμό) στο γάλα. Απλά θέλει λίγη εξάσκηση, θα το καταφέρεις!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dalas την Σάβ Ιουν 26, 2010 9:26 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

Άβαταρ μέλους
zamc
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 11:18 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: KRUPS 5240

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από zamc » Σάβ Ιουν 26, 2010 2:09 pm

dalas έγραψε:Αυτό που θα πρέπει να προσέχεις είναι ότι το ακροφύσιο του ατμού θα πρέπει να εισέρχεται ελάχιστα στην επιφάνεια του γάλατος έτσι ώστε να δημιουργεί μια περιστροφική κίνηση (στροβιλισμό) στο γάλα. Απλά θέλει λίγη εξάσκηση, θα το καταφέρεις!

Ε ναι που θα πάει θα το πετύχω!!!

Απάντηση