Αφρόγαλα ....απορία

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Δεκ 17, 2010 12:08 am

Μετά βάλτο όσο βαθειά σου αρέσει... :lol:
Στην αρχή για να φουσκώσει, να το έχεις ελάχιστα μέσα. Τοσο σαν να ακούς ένα συνεχόμενο ρουφηχτό φιλι :lol:
Θελει λίγη εξάσκηση, γιατί έχει τόση δύναμη ο ατμος που όλα γίνονται πολύ γρηγορα.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από Christos » Παρ Δεκ 17, 2010 12:17 am

:offtopic: αλλά εγώ ήμουν μια χαρά με τα espressakia μου αλλά όταν είδα από εσάς ότι το cappuccino ήταν εκείνο που έκανε την δουλειά στην :waf: για upgrade μηχανής άρχισα και εγώ δειλά δειλά τα latte art. :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από After » Παρ Δεκ 17, 2010 12:30 am

Παντως απο γευση δοκιμασα το nounou family και ηταν χαλια
Αφου επαθα σοκ οτι κουλαδεψα και δεν μπορω να φτιαξω καλογευστο καπουτσινο
Τελικα το πεταξα το δευτερο μπουκαλι και ξαναγυρισα σε φαγε 10
Επισης και το Δελτα το αντιστοιχο ειναι καλο, αλλα με το φαγε φτιαχνο καλυτερο αφρογαλα, τουλαχιστον συμφωνα με την τεχνικη μου
Το noynoy family παντως εφαγε BAN
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Παρ Δεκ 17, 2010 1:40 am

Εγώ ρε παιδιά αλήθεια δεν καταλαβαίνω γεύσεις με το γάλα.Όλα την ίδια γεύση μου φαίνεται οτι έχουν και έχω δοκιμάσει άπειρα!Πίνω πολλά καπουτσίνο τώρα τελευταία.
Δημήτρη να σου προτείνω για καλύτερο αφρόγαλο με κρεμώδη υφή-όψη (η καλύτερη περιγραφή που έχει γίνει ποτέ και έχω ακούσει είναι απο τον Χρήστο!Λευκή Μπογιά!Φοβερό :lol: :D ),μεγάλη κανάτα και αρκετό γάλα μέσα.Σίγουρα να είναι περίπου στην μέση.Ειδικά τώρα με αυτή την μηχανή θέλει μεγάλη προσπάθεια με μικρή κανάτα.Αμέσως αρπάζει το γάλα απο την δύναμη,γι'αυτό και θέλει αρκετό.

woodsman43

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από woodsman43 » Παρ Δεκ 17, 2010 10:18 am

Θα συμφωνησω και εγω για την δυναμη και την δυσκολια με με μικρη κανατα και λιγο γαλα.Χρησιμοποιω 750αρα μεχρι τη μεση το γαλα για 2 καπουτσινο.Ωστοσο επειδη η μηχανη μου σηκωνει ανετα 4 τρυπες του 1 χιλ ξεκινησα ετσι αλλα τζιφος. :down: Οχι επειδη εφταιγαν οι πολλες τρυπες αλλα εγω δεν μπορουσα με τιποτα να το καταφερω οποτε κατεβηκα στις 3 παλι τιποτα :( εβαλα με 2 μετα εκει καπως καλυτερα :a058: και τελικως επεστρεψα στα γνωριμα εδαφη με 1 τρυπα και μεγαλυτερο χρονο παρασκευης αλλα σιγουρο αποτελεσμα :a013: Γαλα υστερα απο πολλες δοκιμες διαφορων μελαμινουχων λευκων παρασκευασματων κατεληξα σε βιολογικο αυστριακο απο βεροπουλο με 1 ευρω 3.8 λιπαρα schardinger απλα αψογο .Και απο γευση αλλα και απο αποτελεσμα ειναι δυσκολη η αποτυχια :oneup: Για τελεια δε αποτελεσματα ειδικα για τους τυχερους της βορειας ελλαδας βιολογικο γαλα λιβαδερου :a013: :a013:

Dimitris_P

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από Dimitris_P » Σάβ Δεκ 18, 2010 7:10 pm

είχα πάει στο ταφ και είδα πώς έφτιαχνε το αφρόγαλα. έχουν 4 τρύπες εκεί. το άφηνε 4-5 δευτερόλεπτα ψηλά στη μέση για να γυρίσει και μετά το βύθιζε πιο μέσα. βγήκε πολύ ωραίο σαν πλαστικό χρώμα κ έκανε κ latte art :respekt:
εγώ έβαλα περισσότερο γάλα και δοκίμασα τα ίδια αλλά τζίφος

μήπως λοιπόν να πάρω ένα 4 τρυπών, αφού διάβασα σε πολλά site ότι έχει καλύτερα αποτελέσματα;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Δεκ 18, 2010 8:08 pm

Δεν σου χρειάζεται. Περισσότερη εξάσκηση με αυτό που έχεις μόνο θέλει.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από Y.V » Σάβ Δεκ 18, 2010 8:44 pm

Dimitris_P έγραψε:είχα πάει στο ταφ και είδα πώς έφτιαχνε το αφρόγαλα. έχουν 4 τρύπες εκεί. το άφηνε 4-5 δευτερόλεπτα ψηλά στη μέση για να γυρίσει και μετά το βύθιζε πιο μέσα. βγήκε πολύ ωραίο σαν πλαστικό χρώμα κ έκανε κ latte art :respekt:
εγώ έβαλα περισσότερο γάλα και δοκίμασα τα ίδια αλλά τζίφος

μήπως λοιπόν να πάρω ένα 4 τρυπών, αφού διάβασα σε πολλά site ότι έχει καλύτερα αποτελέσματα;
Αυτός στο TAF κάνει σε μια μερα όσα αφρογάλακτα κάνεις εσύ σε εναν χρόνο.
Δεν νομίζω ότι τωρα στην αρχή θα μπορούσες να διαχειριστείς τις 4 τρύπες. Τα κανουν όλα πολύ γρήγορα.
Με τις δύο και πάλι γρήγορα είναι...
Δεν φταίνε οι τρύπες ούτε η μηχανή αλλά η τεχνική σου
Κάνε δοκιμές μέχρι να το πετύχεις με σταθερότητα.

nefilim

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από nefilim » Σάβ Δεκ 18, 2010 10:27 pm

y.v έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:
+10 Στον Γιάννη, είναι θέμα τεχνικής! Στο ταφ όντως το κάνουν σε 15-20δλα !!! Μπορείς να δοκιμάσεις με σκέτο νερό και μια σταγονίτσα υγρό πιάτων, κάνει αφρό και δεν χαλάς γάλα, απλά μην το δοκιμάσεις μετά ;)


Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Δεκ 18, 2010 10:44 pm

Πως φαίνεται όταν κάποιος δεν έχει μπει στο forum για καιρό. :lol: Το έχεις δοκιμάσει; εγώ ποτέ.
viewtopic.php?f=4&t=239&p=5118#p3675
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση