Αφρόγαλα ....απορία

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
nefilim

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από nefilim » Σάβ Δεκ 18, 2010 10:52 pm

[quote="Christos"][/quote]

Ουυπς σόρυ :OOPS: . Και το σκέφτηκα μήπως έχει ειπωθεί πριν το στείλω αλλά δεν έκανα search, σβήστο αν θες .

Off topic:
Παρεμπιπτόντως είδα το καινούριο τόπικ για τις χειροκίνητες μηχανές, αίλουρος ο αδμινιστράτωράς μας :oneup: .Άντε να γίνουμε πολλοί

Dimitris_P

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από Dimitris_P » Σάβ Δεκ 18, 2010 11:03 pm

ναι μωρέ εννοείται ότι θέλω προπόνηση στην τεχνική, απλώς έχω δει ένα σωρό βιντεάκια, ακολουθώ και τις οδηγίες με το θερμόμετρο αλλά παίρνω τα 3 γι'αυτό ρωτάω. και επίσης δε θέλω αφρόλουτρο :lol:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Δεκ 18, 2010 11:07 pm

Πλακίτσα ήταν Γιάννη, μην σε νοιάζει και καλά έκανες και το έβαλες και πάλι. Απλά θα ήθελα να μάθω εάν το έχει δοκιμάσει κανείς.

Off topic:
Για τις χειροκίνητες μηχανές, από το κείμενο σου αλλά και από την πλούσια παράθεση από links που έχεις σ΄αυτό (ακόμα διαβάζω :geek: ), δεν νομίζω ότι άξιζε τίποτα λιγότερο από μία αυτόνομη κατηγορία στο forum.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Dimitris_P

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από Dimitris_P » Σάβ Δεκ 25, 2010 5:45 pm

λοιπόν παρατήρησα ότι με Όλυμπος φρέσκο γάλα 1.5 %, το πράσινο μπουκαλάκι, φτιάχνει ωραίο "πλαστικό χρώμα" αφρόγαλα :)

παρατήρησα όταν έχω ανοιχτό τον ατμό η πίεση πέφτει κάτω απ'το 1 bar, είναι καλό αυτό;

woodsman43

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από woodsman43 » Σάβ Δεκ 25, 2010 6:29 pm

Ποσο κατω πες ενα νουμερο βρε αδελφε.Συνηθως η πιεση σεταρετε στο 1.4 bar και ειναι απολυτως φυσιολογικο να πεσει μεχρι και το 0.5 bar αναλογως το μεγεθος του μποιλερ, την θερμοκρασια και συνεπως και την πιεση που θα εχεις οταν αρχισεις το frothing.Και μια ερωτηση.Γινεται αυτοματη πληρωση οταν κανεις αφρογαλο?Εχεις παρατηρησει κατι τετοιο?

Dimitris_P

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από Dimitris_P » Κυρ Δεκ 26, 2010 4:32 pm

σε ποια κλίμακα γίνεται η διαβάθμιση στο μανόμετρο του μπόιλερ για τον ατμό; :e014: κάθε γραμμή είναι 0.25 ?
τέλος πάντων, πριν ξεκινήσει είναι 1 + 3 γραμμές, όταν ξεκινάω είναι 1 και κατεβαίνει μέχρι 0.5 και 2 γραμμές :lol: :f010:

woodsman43

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Δεκ 26, 2010 5:42 pm

Ολα καλα ολα καλα.Μην τρωγεσαι τζαμι ειναι το εργαλειο :a013:Αν φτασει στο μηδεν τοτε τρεχεις :lol: :lol:

Dimitris_P

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από Dimitris_P » Κυρ Δεκ 26, 2010 8:16 pm

δεν είπα ότι τρώγομαι, ερώτηση έκανα για να δω αν είναι σωστό ή όχι :D όλα καλά λοιπόν :a049:

coffee_junkie
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Δεκ 27, 2010 1:45 pm
Μηχανή:: Gaggia Evolution

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από coffee_junkie » Δευ Δεκ 27, 2010 6:40 pm

ένα ωραίο και επεξηγηματικό video στο youtube για αφρόγαλα είναι αυτό εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=A1-8M19cLoA

ωστόσο με την Gaggia Evolution δεν μπορώ να πετύχω αυτόν τον "high-pitched" ήχο (φσστ.. φσστ.. φσστ...), με τίποτα όμως..

από ηχητική άποψη το καλύτερο που μπορώ να πετύχω χωρίς να αρχίσει να γεμίζει με σαπουνάδα η κανάτα είναι ένας μουγκός ήχος μπουρμπουλήθρων. Αν ανεβάσω παραπάνω το ακροφύσιο ο ήχος γίνεται πιο δυνατός (βγαίνει περισσότερο απ'ευθείας στον αέρα παρά μέσα από το γάλα) και εμφανίζονται μεγάλες φούσκες. Προσπαθώ να κρατάω το ακροφύσιο κάπου ενδιάμεσα στις δύο καταστάσεις μέχρι να φουσκώσει αρκετά το γάλα. Στη συνέχεια κουνάω γύρω-γύρω την κανάτα για να δημιουργήσω χειροκίνητα μια δίνη ενώ την κρατάω από τον πάτο για να ελέγχω την θερμοκρασία.

Τις τελευταίες φορές έχω δοκιμάσει μετά από τη διαδικασία με το ακροφύσιο να βάλω το γάλα στην φραπεδιέρα με σκοπό να αναμειχθεί ο αφρός γρήγορα με το γάλα (σε αντίθεση με κάποιους που πρότειναν το ίδιο αλλά με αντίστροφη σειρά). Νομίζω πως το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλύτερο απ'ότι αν κουνήσω απλά την κανάτα με το χέρι ή να αναδεύσω τον αφρό με τη βοήθεια ενός κουταλιού για να διαλυθούν οι μεγάλες φούσκες και να γίνει ανάμειξη του αφρού με το γάλα. Δεν έχω καταφέρει ακόμη επίπεδο Latte Art και το βλέπω πολύ δύσκολο για την ώρα.

Χρησιμοποιώ πράσινο Mmmilk (light) αλλά κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και με μπλε (πλήρες). Έκανα μια δοκιμή και με ένα 0% της Νουνου. Η "σαπουνάδα" έγινε πιο συμπαγής, δεν αναμείχθηκε ιδιαίτερα καλά με το γάλα, και σε γεύση δεν με ενθουσίασε (ψιλοξύνιζε). Με το Mmmilk γίνεται αρκετά ωραίο (ακόμα και χωρίς ζάχαρη σπάει σχεδόν τελείως η όποια πικρίλα) και γίνεται ευκολόπιοτο. Διάβαζα πως γενικά τα light κάνουν "καλύτερο αφρόγαλα" αλλά μάλλον εννοούσαν την αδιάλυτη σαπουνάδα. Βλέποντας και εκείνα τα βιντεάκια στο youtube με τις δοκιμές με 3 είδη γάλατος και διαφορετικές μηχανές, μάλλον το πλήρες βγάζει γενικά καλύτερα αποτελέσματα πιο κοντά σε επίπεδο micro-foam (αν και αυτές οι δοκιμές ήταν με ακροφύσια μάλλον καλύτερα από αυτό της Evolution).

woodsman43

Re: Αφρόγαλα ....απορία

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Δεκ 27, 2010 6:51 pm

viewtopic.php?f=16&t=700.Δες εδω κι αν μπορεις και πιανουν τα χερια σου λιγο εισαι στο σωστο δρομο.Αν οχι τοτε λιγο παραπανω διαβασμα εδω και θα βρεις διαφορες τεχνικες για την evo με το μαμισιο ακροφυσιο.

Απάντηση