Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από focus » Πέμ Δεκ 23, 2010 10:40 am

Πολύ ενδιφέρον θέμα, μπράβο στον συμφορουμίτη nefilim ! Με βάζει σε σκέψεις να εγκαταλείψω την προφανή αγορά μιας Silvia :a014:

Το μόνο που με αποθαρρύνει είναι η γκρίνια των φίλων, καθώς θα περιμένουν τα καφεδάκια τους! :lol:

Άβαταρ μέλους
dimogrec
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Δευ Απρ 05, 2010 1:25 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Zaffiro PID Woodsman
2η Μηχανή:: Pavoni EN, Bacchi
Μύλος:: Macap MC4 & M4
Οι καφέδες μου:: κυριως taf
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από dimogrec » Σάβ Δεκ 25, 2010 11:37 pm

Μπραβο Γιαννη τρομερο review και πολυ αναλυτικο... Μακαρυ να υπηρχε κ αυτο το φορουμ πριν 3-4 χρονια (μπραβο Christos!!) που ειχα παρει την Pavoni και την ειχα στην κουζινα κ αναρωτιόμουν αν ηταν σε θέση να φτιαξει καφε αυτο το πραγμα με το παλουκι (λεβιες). Την πηρα σχετικα τυχαια θα ελεγα, επηρεασμενος απο Ιταλια οπου συγκεκριμενα στα καφε της Ναπολη υπαρχουν αποκλειστικα macchine a leva ( μηχανες με λεβιε)... ετσι την ειδα καπου στο νετ κ λεω καλη θα'ναι αυτη.. την πληρωσα κ εγω κατι παραπανω απο 300Ε (συμφωνω κ προτεινω ανεπιφύλακτα αγορα μεταχειρισμενης σε οποιον σκοπευει να της αφιερωσει λιγο χρονο) κ υστερα απο καποιες δοκιμες με ετοιμο κομμενο καφε χωρις αποτέλεσμα ειπα μεσα μου "ομορφη ειναι , ψαρωνει κ οποιος τη βλεπει στην κουζινα, αλλα καφε μαλλον δε φτιαχνει... " μεχρι που πριν κανα χρονο εψαξα στο youtube & ειδα καποια videakia με τυπους που εφτιαχναν καφε με "Κ" κεφαλαιο με την Pavoni και αρχισα να ψαχνομαι, να στελνω pm σε χρηστες απο to youtube, να διαβαζω ξενα φορουμσ κτλ... Για να πω την αληθεια δεν περιμενα να την εχει κ κανεις αλλος στην Ελλαδα. Με τα λιγα καταλαβα οτι χρειαζομαι μυλο... (ειχα παρει απο γνωστο παλιο καφεκοπτειο στο κεντρο κομμενο καφε σε διαφορα αλέσματα και ειδα απο μονος μου τη διαφορα..) Με την αγορα του μυλου και ενα tamper στα χιλιοστα της (51mm στα νεοτερα μοντελα millenium & 49mm για τις πιο παλιες) καταφερα να φτιαχνω αξιοπρεπη εσπρεσακια. Στη συνεχεια γνωρισα κ το nefilim , εναν ακομη χρηστη της Pavoni κ αυτο ηταν...
Ειναι η πρωτη μου μηχανη, τη χρησιμοποιω πολυ συχνα κ την προτεινω σε οποιον εχει ορεξη να ασχοληθει με τις μηχανες με λεβιε. Συγκριτικα με αυτοματη μηχανη δε θα ελεγα απαραιτητα οτι ειναι πιο δυσκολη στη χρηση, ισως πιο περιορισμενη (όπως ανεφερε κ ο Γιαννης ζεσταινεται γρηγορα, απο τη μια καλο σε 10λεπτα ειναι ετοιμη αλλα απο την άλλη κακο.. στο 20λεπτο καιει πολυ για να φτιαξει σωστο καφε, έχει σχετικα μικρή χωριτικότητα νερου κτλ) και συγχωρει λιγότερα λαθη,και ειναι κάπως πιο ευαισθητη (στην παρακσευη καφε). Απο την αλλη αν ειναι η μοναδική σου μηχανη κ έχεις σετάρει το μύλο σου στο κόψιμο της όλα πανε ρολοι. Γευστικά ειναι απαιχτη κ δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο μηχανες 1000 κ βαλε Ευρω... και σκεφτείτε οτι δε θεωρειται απο τις καλυτερες (γευστικα) μηχανες lever. Ειναι όμως ενα μοντελο που κυκλοφορει αρκετα κ βρισκεις πολλα στο net γι'αυτην
Καλα Χριστουγεννα σε ολους!
Ενα slideshow και απο μενα απο τους σημερινους μου καφεδες (συνηθως στην pavoni βαζω λιγα γραμμαρια ~ 14)

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Δεκ 26, 2010 7:27 pm

Η αλήθεια είναι οτι μετά το review του Γιάννη αλλά και τον σχολιασμό σου φίλε dimogrec (μικρό όνομα;) πιστεύω ότι πολύς κόσμος και ιδιαίτερα αυτοί που ψάχνουν τα πράγματα κάπως παραπάνω, θα δουν αυτές τις μηχανές με άλλο μάτι.
Με την ευκαιρία, μία μόνο αλλαγή που θα ήθελα να κάνω στο κείμενο του Γιάννη θα ήταν να αντικαταστήσω στο παρακάτω
nefilim έγραψε:το συγκρίνω με την αίσθηση να φωτογραφίζεις με μια μηχανή zenit – χειροκίνητη reflex-
την Zenit με Nikon FM.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
dimogrec
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Δευ Απρ 05, 2010 1:25 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Zaffiro PID Woodsman
2η Μηχανή:: Pavoni EN, Bacchi
Μύλος:: Macap MC4 & M4
Οι καφέδες μου:: κυριως taf
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από dimogrec » Δευ Δεκ 27, 2010 11:59 am

Με λενε Δημητρη, 32 ετων, μενω Αθηνα, λιγο πανω απο χρονο ασχολουμαι πιο σοβαρα με τον καφε (να φτιχανω δηλαδη γιατι πινω espresso εδω και 15χρονια). :a013:

woodsman43

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Δεκ 27, 2010 1:15 pm

Eλα να αυξανονται οι δημητρηδες σιγα σιγα :a049: :a049:

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από stelios » Τετ Μαρ 16, 2011 8:31 pm

Γειά χαρά στο forum. Αν στο internet αξίζει κάτι, το πρώτο πράγμα είναι σίγουρα κάτι sites σαν το espresso.gr.
Μια γνώμη ή συμβουλή ζητάω.
Είμαι σχεδόν έτοιμος να αγορασω τη La Pavoni ELH Europiccola Lusso wooden handgrips 230 Volt http://www.espressocoffeeshop.com/store/product25.html. Την είδα και στο coffeeway της Πανεπιστημίου (δεν θυμάμαι πόσο έκανε). Το σκέπτομαι καιρό τώρα για αυτή ή τη Silvia. Σαν κόστος είναι πολύ κοντά. Απ' ότι διάβασα κάνουν και οι δύο εξαιρετικό καφέ (κάνω 2 ή 3 espressaκια την ημέρα) αλλά η Pavoni λόγω της έλλειψης αντλίας, λογικά θα αντέξει πιο πολύ καιρό. Επίσης είναι μικρότερη σε μέγεθος και πιό όμορφη, οπότε ίσως η γυναίκα μου να γκρινιάξει λιγότερο.
Τι λέτε, είμαι στο σωστό δρόμο ? Αξίζει τα λεφτά της ?
Απο service τι γίνεται με τις La Pavoni στην Ελλάδα ?
Διαβάζω επίσης ότι το συγκεκριμένο site είναι αξιοπιστο. Ισχύει ακόμα ?
Βιαστείτε γιατί είμαι έτοιμος για μια ακόμα παρορμητική αγορά.

ΥΓ
Άτιμε καφέ. Εγώ από μπρίκι ξεκίνησα και βρέθηκα με specialty coffee και μύλο στο σπίτι. Τι να κάνεις ; Οι μικρές (κι ακριβές) χαρές της ζωής.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από psycho » Πέμ Μαρ 17, 2011 12:49 am

Αυτές απότι ξέρω δεν χρειάζονται κάποιο ιδιαίτερο service. Αλλα καλύτερα να απαντήσει ο nefilim που την έχει χρόνια και την έχει "ξεσκονίσει"

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από stelios » Πέμ Μαρ 17, 2011 2:05 pm

Μόλις την παράγγειλα.
Υποτίθεται θα την έχω σε δυο μέρες. Cash on Delivery.
Εντυπώσεις προσεχώς.

woodsman43

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Μαρ 17, 2011 3:11 pm

Αντε μεγειες και καλοδουλευτη να ειναι.Αν την παρεις και την καταφερεις να σου βγαλει καλο καφεδακι ανεβασε και κανα βιντεακι να βλεφαριασουμε λιγο :oneup:

nefilim

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από nefilim » Πέμ Μαρ 17, 2011 8:24 pm

Μόλις τώρα είδα τα μηνύματά σου Στέλιο. Καταρχήν με το καλό να σου ρθει, είμαι σίγουρος ότι θα την ευχαριστηθείς για πολυυυύ καιρό!!! Την βρήκες μάλιστα σε άριστη τιμή και , κατά την γνώμη μου, πήρες την καλύτερη έκδοση τιμή/απόδοση ' όλη σε χρώμιο και τα "ξύλα" τα σπάνε. Για το σέρβις μην ανησυχείς είναι πολύ έυκολη και η αφαλάτωση είναι παιχνίδι, λίγο να πιάνουν τα χέρια σου, την έχω λύσει εντελώς -βίδες λέμε- δεν είναι κάτι δύσκολο, ανταλλακτικά βρίσκεις τα πάντα εδώ από Αγγλία ή από Αμερική στο orphanespresso. Απότι βλέπω έχεις και πολύ καλό μύλο και χρησιμοποιείς καλό καφέ , οπότε για αρχή θα σου πρότεινα να αγοράσεις τάμπερ 51μμ και ζυγαριά 0.1γρ, θα σε βοηθήσουν παααάρα πολύ. Συνοπτικά θα σου πρότεινα για την διαδικασία παρασκευής στην αρχή να δοκιμάσεις single pull -απλό σήκωμα και κατέβασμα του λεβιέ- με 7-9γρ για μονό ή 14-16γρ για διπλό και φυσικά να προσέχεις τις καυτές επιφάνειες και τα ...φτερνίσματα μέχρι να την μάθεις. Μόντες επίσης που θα σε βοηθήσουν και τις προτείνω ανεπιφύλακτα είναι η προσαρμογή μανόμετρου όπως περίέγραψα, θα βλέπεις τον κύκλο της πίεσης/θερμοκρασίας, και ακροφύσιο με μία τρύπα που βοηθάει πάρα πολύ, δες το καινούριο που έφτιαξαν στον orphan και τέλος αν θες να παίρνεις μάτι την εκχύλιση θα χρειαστείς ένα γυμνό pf ή κόβεις το δικό σου. Στην αρχή μπορεί να σου φανεί δύστροπη, αλλά όταν την μάθεις σε 10 λεπτά θα φτιάχνεις απλά κορυφαία καφεδάκια :oneup: . Περιμένω νέα όταν σου έρθει, και για ό,τι θες απλά ρώτα !!!

Απάντηση