La pavoni professional

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
harky

La pavoni professional

Δημοσίευση από harky » Παρ Νοέμ 23, 2012 10:10 pm

Καλησπερα σε ολους

Ειμαι Νεος στο forum και Μολις πηρα την παραπανω μηχανη μεταχειρισμενη απο Γερμανια η αγορα της οποιας ηταν το 1995 , δεν γνωριζω αν δουλευε συνεχεια και εχω ενα Θεμα δεν ειμαι γνωστης , μου ανεβαζει πιεση 1 ΒΑR ενω το manual λεει 0.7-0,8 , ο ατμος δουλευει κανονικα αλλα δεν μου τρεχει νερο δεν εχω βαλει καφε ακομα επισης ανεβαζω τον μοχλο απανω και κατεβαινει μονος του κατω , ενω οταν η μηχανη ειναι κλειστη μενει πανω, παρακαλω οποια βοηθεια θα ειναι ανεκτιμητη.

Σας Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La pavoni professional

Δημοσίευση από stelios » Σάβ Νοέμ 24, 2012 12:09 am

Σε ποιά πόλη είσαι ? Τι εμπειρία έχεις με μηχανές espresso ?

harky

Re: La pavoni professional

Δημοσίευση από harky » Σάβ Νοέμ 24, 2012 11:31 am

Καλημερα

Ειμαι απο ρεθυμνο , δυστηχως απο Μηχανες σχεδον καμια , απο την λιγη μηχανικη εμπειρια μου , η μηχανη μαλλον θελει service λογο αχρησιας, καμια ιδεα ??

WIDE
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 16, 2011 12:41 pm
Όνομα: Nίκος
Μηχανή:: Pavoni ecn
2η Μηχανή:: Pavomi Europiccola
Μύλος:: ascaso i2-mini
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La pavoni professional

Δημοσίευση από WIDE » Σάβ Νοέμ 24, 2012 12:12 pm

Και μενα 7-8 ανεβαζε την πειραξα ομως γιατι ηθελα να ειναι 0,9 -1 .Γεμισε νερο μεχρι την ενδειξη που εχεις στο γυαλακι αριστερα αναψε την μηχανη και
οταν φτασει 0,8 σηκωσε τον λεβιε στο ΑΝΩΤΕΡΟ σημειο που μπορει να φτασει θα ακουσεις το νερο στο γκρουπ και περιμενε λιγα δευτερα λογικα απο το ντους θα αρχισει να τρεχει . Την ολη δουλεια κανε την χωρις να ειναι κουμπωμενο το κλειστρο .Λιγο δυσκολο να εχει προβλημα η μηχανη νερο θα πρεπει να τρεξει .

harky

Re: La pavoni professional

Δημοσίευση από harky » Σάβ Νοέμ 24, 2012 12:30 pm

Η πιεση που μου ανεβαζει ειναι απο 0.9-1.1 πιστευω καλη , το θεμα ειναι πως δεν τρεχει νερο μολισ φτασει στο ανωτερο κανει ενα σιουφφ σαν να μην μπορει να παρει αερα και ο λεβιες κατεβαινει μονος του σαν υποπιεση , μηπως χρειαζεται αφαλατωση η κεφαλη και γενικα το μηχανημα , υπαρχει καποια σκονη -ταμπλετα που μπορω να βρω ??

harky

Re: La pavoni professional

Δημοσίευση από harky » Σάβ Νοέμ 24, 2012 2:13 pm

καλησπερα

τελικα η μηχανη ηθελε αφαλατωση την εκανα τωρα τρεχει νερο βγαζει και καποια μαυρα υπολοιματακια να ρωτησω μηπως πρεπει να λυσω και την κεφαλη να την καθαρίσω ? Επισης οταν ανεβαζω τον μοχλο πανω πρπει να μενει πανω η΄ ειναι φυσιολογικο να κατεβαίνει ???

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La pavoni professional

Δημοσίευση από stelios » Σάβ Νοέμ 24, 2012 4:51 pm

Αφαλάτωση με τι έκανες ? To καλύτερο είναι 50% λευκό ξύδι, 50% νερό.
Αφήνεις την μηχανή να ανεβάσει πίεση. Βγάζεις όλο τον νερό ανεβάζοντας το μοχλό. Επαναλαμβάνεις με σκέτο νερό.
Αν τελικά αρχίσεις να χρησιμοποιείς τη μηχανή, πάρε κανάτα brita. Κάνει θαύματα.
Είναι φυσιολογικό που κατεβαίνει ο μοχλός. Αν έμενε επάνω σημαίνει ότι χρειάζεται λίπανση.
Για να λύσεις και να συναρμολογήσεις ξανά τη μηχανή πρέπει να έχεις ειδικό λιπαντικό (dow corning 111).
Επίσης για να λύσεις όλη τη κεφαλή της μηχανής καλό είναι να έχεις και τα σχετικά εργαλεία, Ψάξε στο forum τα γράφει όλα.
Το πιο απλό είναι να λύσεις τη κεφαλή από το σώμα της μηχανής ξεβιδώνοντας τα δύο παξιμάδια, καθαρίζεις το χάλκινο σωληνάκι που ανεβάζει το νερό στη κεφαλή και ξαναβιδώνεις. Μην προχωρήσεις παρακάτω χωρίς εργαλεία και λιπαντικό. Ιδανικά να αλλάξεις και τα λάστιχα τσιμούχες που έχει η μηχανή. Πρέπει φυσικά να αγοράσεις καινούργια.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Επισκευή μοχλού Europiccola

Δημοσίευση από stelios » Δευ Αύγ 19, 2013 9:06 pm

Μετά από 2 1/2 χρόνια χρήσης η μηχανή έβγαλε τη πρώτη βλάβη.
Βγήκε ο "μοχλός" από τη βάση του. Φαίνεται να ήταν απλώς σφηνωμένος ή κολλημένος. Δεν έχει βόλτες να βιδώσει κάπου. Ρίξτε και μια ματιά στη φωτογραφία. Αυτή η βλάβη επισκευάζεται ? Τι νομίζετε ?
Έχω ήδη πάρει και τοποθετήσει το νέο ανταλλακτικό αλλά θέλω να επισκευάσω και το παλιό μήπως και μου φανεί χρήσιμο στο μέλλον.
Συνημμένα
Lever.jpg
Lever slipped from u base.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: La pavoni professional

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Δευ Αύγ 19, 2013 9:35 pm

Νομίζω πως μπορεί να κολληθεί με τον κατάλληλο τρόπο (ανάλογα το υλικό) εκτός αν σκεφτείς άλλο τρόπο.
Π.χ. να ανοίξεις πάσα εσωτερικά του μοχλού και να τον βιδώσεις με βίδα εσωτερικά της βάσης συν μια ροδέλα.
Νομίζω όμως η κόλληση ίσως είναι καλύτερη αν κολληθεί πάνω-κάτω στην βάση.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La pavoni professional

Δημοσίευση από stelios » Δευ Αύγ 19, 2013 9:39 pm

Ευχαριστώ Βαγγέλη για την απάντηση.
Σε τι μάστορα να το πάω ? Μηχανουργείο ή σιδηρουργείο ?

Απάντηση