La Pavoni Europiccola

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
lefteris81

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από lefteris81 » Τετ Ιουν 04, 2014 2:13 pm

StarChamber έγραψε:Καπουτσίνο δεν πινω και δεν εχω εμπειρια με την classic. Νομιζω οτι αν εμπιστευεσαι τα χερια σου και γουσταρεις τη φαση με το λεβιε δε θα εχεις κανενα προβλημα. Ιδου:

https://www.youtube.com/watch?v=3VpuPxLDp18
Ευχαριστώ. Δείχνει να είναι εύκολο. Πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα με το λεβιέ. Απλά γενικά έχω διαβάσει αρκετά και σε ξένα φορουμ και οι απόψεις διίστανται κατά πόσον είναι μια εύχρηστη μηχανή ή όχι. Άλλοι λένε ότι είναι η καλύτερη μηχανή για καφέ και άλλοι ότι είναι καλή μόνο σαν παιχνίδι αφού δεν μπορείς να κάνεις σταθερά καφέ που πίνεται. Για αυτό ρωτάω τη γνώμη εσάς που την έχετε και ξέρω ότι το έχετε ψάξει και ότι δεν βάζετε ας πούμε illy supermarket κομμένο....

Απλά είναι αρκετά λεφτά για να πάρω κάτι ακόμα και αν προσπαθήσω δεν θα πίνω έναν τουλάχιστον αξιοπρεπή καφέ κάθε μέρα.

Ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Σε ένα φόρουμ του εξωτερικού διάβασα για τις μετά milenium μηχανές ότι αν κρυώνεις το portafilter σε νερό και μετά κάνεις καφέ, κατεβάζει τη θερμοκρασία στον θάλαμο και δεν καίγεται ο καφές οπότε κάνεις καφέ μέχρι να τελειώσει το νερό αφού αποφεύγεις την υπερθέρμανση.

Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lefteris81 την Τετ Ιουν 04, 2014 2:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

lefteris81

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από lefteris81 » Τετ Ιουν 04, 2014 2:14 pm

Twangy έγραψε:Σε μία τέτοια μηχανή, σε τι θερμοκρασία γίνεται η εκχύλιση? Γιατί είδα στο παραπάνω βίντεο ότι πριν απο αυτή πέταξε ατμό απο το steam wand...
Eπίσης είναι ικανή για παρασκευή 3-4 espresso γιατί κάτι έχω διαβάσει για προβλήματα υπερθέρμανσης σε επανοτά shots
Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει και μένα η αγορά μιας La pavoni....
Eυχαριστώ !

Στην αρχή λειτουργίας είναι σαν τις heat exchange μηχανές (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος). Λόγω της πίεσης στο boiler έχει ταυτόχρονα και νερό σε θερμοκρασία για εσπρεσσο χαμηλά στο μπόιλερ και ατμό ψηλά. Μπορεί και βγάζει νερό για εσπρέσο ενώ ταυτόχρονα στέλνει τον ατμό που μαζεύεται ψηλά στον θάλαμο για αφρόγαλα. Οπότε αν ζεσταθεί η μηχανή όσο πρέπει, έχεις την ιδανική θερμοκρασία.

Αλλά,
3-4 εσπρέσο στη σειρά θα δυσκολευτείς αρκετά να κάνεις από ότι λένε και γιατί θερμαίνεται παραπάνω αλλά και γιατί τελειώνει το νερό. Θα πρέπει ή να κλείνεις την μηχανή μετά τα δύο καφεδάκια ή να κάνεις διάφορες πατέντες για να την κρυώσεις πιο γρήγορα.

Άβαταρ μέλους
StarChamber
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2014 1:47 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: LaPavoni Europiccola
2η Μηχανή:: Minipresso
Μύλος:: Lelit PL043MM
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Taf, Exo's, Qahwa, Tailor Made
Τοποθεσία: Χαϊδάρι, Αθήνα

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από StarChamber » Τετ Ιουν 04, 2014 5:46 pm

Νομιζω οτι ειναι στη διακριτικη σου ευχερεια να την κανεις ευχρηστη. Εγω προσωπικα την πηρα απο το ebay (μειωμένο κοστος δηλαδη) και με προσωπικη εργασια και λιγα ανταλλακτικα την εφερα σε λειτουργικη κατασταση. Απο κει και περα της εβαλα ενα θερμομετρο στο πισω μερος της καμπανας του group και ελέγχω πολυ αποτελεσματικα τη θερμοκρασια της εκχυλισης με σταθεροτατα αποτελεσματα. Με το που πλησιασει τους 85 (ναι κι ομως, μη σας φαινεται λιγο) σβηνω τελειως τη μηχανη και ξεκιναω τη διαδικασια. Η θεμοκρασια δεν ξεπερναει ποτε κατα τη διαρκεια της εκχυλισης τους 96 βαθμους.Νομιζω καλυψα και το φιλο Γιωργο (twangy) με αυτο.Το αποτελεσμα στο φλυτζανι μιλαει απο μονο του.

Για την αλλη σου ερωτηση δε μπορω να ξερω γιατι εχω pre-millenium. Θεωρω ομως οτι το προβλημα της υπερθερμανσης το αντιμετωπιζει διαχρονικα η La Pavoni.Ευτυχως εγω πινω μονος οποτε δε μπορω να βοηθησω και σε αυτο.

@artisti: Βρε θηριο που βρηκες naked για pre-millenium? Εχω φαει τον τοπο...

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από stelios » Τετ Ιουν 04, 2014 6:16 pm

Γιώργο, διάβασε το νήμα. Οι πρωτες σελίδες έχουν τις απαντήσεις που ψάχνεις. Η μηχανή είναι εξαιρετική αλλά είναι "ιδιότροπη". Αν επαναλάβουμε τα ίδια, το νήμα θα χάσει την αξία του.

ΥΓ. Φιλικά το γράφω. Μην με παρεξηγήσεις.

lefteris81

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από lefteris81 » Πέμ Ιουν 05, 2014 1:11 am

Ευχαριστώ starchamer είσαι κατατοπιστικότατος. Όπως τα λες ο καφές θα είναι κορυφαίος, το αφρόγαλα θα είναι τουλάχιστον το ίδιο με την gaggia που έχω τώρα οπότε πιστεύω ότι θα είμαι ενθουσιασμένος.

Από ebay κοιτάω και εγω άλλά σε 2-3 δημοπρασίες που είχα ασχοληθεί αρκετά παλιές μηχανές πήγανε πάνω από 200 ευρώ + κανένα 60 μεταφορικά οπότε πιστεύω δεν αξίζει για μηχανή που δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι για 100 ευρώ να το ριψοκινδυνέψω.

Άβαταρ μέλους
Twangy
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 3:01 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer SJ (SSP MP)
Τοποθεσία: Βόλος

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από Twangy » Κυρ Ιουν 08, 2014 3:12 pm

Διάβασα το νήμα απο την αρχή... Αυτό που συνεχίζει να με προβληματίζει είναι το μικρότερο basket (51mm) και κατα συνέπεια το λιγότερο καφέ που παίρνει...
Και αυτό διότι θα χρησιμοποιείται μόνο με specialty καφέδες που τα θέλουν τα παραπάνω γραμμάρια για να αποδώσουν γευστικά...

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από stelios » Κυρ Ιουν 08, 2014 6:59 pm

Σωστά τα γράφεις Γιώργο.
Το διπλό καλαθάκι της Europiccola δύσκολα παίρνει πάνω από 18 γραμμάρια specialty coffee.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Ιουν 09, 2014 7:05 am

Για όσους τις ψάχνουν μεταχειρισμένες στο eBay θέλει προσοχή γιατί αυτές με το τεφλόν στο πιστόνι βγάζουν πρόβλημα.
http://www.francescoceccarelli.eu/lapav ... ri_eng.htm

Πρέπει μα ξέρεις την λίστα του Ιταλού στις παλιές για να ξέρεις τί παίρνεις

http://www.francescoceccarelli.eu/lapavoni_ep1_eng.htm

http://www.francescoceccarelli.eu/lapavoni_pr_eng.htm

Ο Φραντζέσκος θεωρεί οτί όσες europiccola βγήκαν μέχρι το 1973 κάνουν πολύ καλό καφέ και έχουν την καλύτερη ποιότητα κατασκευής.Αλλά ανταλλακτικά για αυτές δεν υπάρχουν ούτε και service.Οπότε είναι μόνο για όσους ξέρουν που θα βρουν ανταλλακτικά για να τις συντηρήσουν μόνοι τους.

http://www.francescoceccarelli.eu/Vetri ... _mag14.htm

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Ιουν 20, 2014 3:58 pm

Ιδού και το naked 49mm PF
Συνημμένα
image-4ccf7b65c156654a3b811f477022b986485776c1697a2208a107dfe80bfa9348-V.jpg
image-65ba77f4080d7078e3db0fa29b552410ec88f4a66edef27c6ebed5661eb7885a-V.jpg
image-fe6cb53b4e088bc1ee32c2dd686554e5210606192329a9ef23d104285f0be1d8-V.jpg

Άβαταρ μέλους
StarChamber
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2014 1:47 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: LaPavoni Europiccola
2η Μηχανή:: Minipresso
Μύλος:: Lelit PL043MM
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Taf, Exo's, Qahwa, Tailor Made
Τοποθεσία: Χαϊδάρι, Αθήνα

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από StarChamber » Παρ Ιουν 20, 2014 6:12 pm

Σε ρωτησα και σε προηγουμενο ποστ αλλα μαλλον δε θα το ειδες. Που το βρηκες αν επιτρεπεται; Εχω φαει τον κοσμο. Πολυ ωραιο φαινεται, θα πιασει 100% αποδοση η μηχανη

Απάντηση