Expobar Brewtus IV

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Nikel

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Nikel » Τρί Ιαν 04, 2011 6:36 pm

φιλε Χρηστο, το μονο πραγμα που δεν εχω ειναι η ζυγαρια ακριβειας αλλα την περιμενω. τωρα μολις εφτιαξα καφεδακι , 9 bars πιεση 28 δευτερα, 16 γραμμαρια (οχι ακριβειας). 60 ml. πλησιαζω!!! Για την κατανομη του καφε προσπαθω καθε φορα ειναι και καλυτερα. Αν οι παλαιοτεροι ξερετε κανα κολπακι για την κατανομη πειτε το και σε μας.

Σας ευχαριστω για την βοηθεια.

ΥΓ μολις ειμαι ετοιμος θα κατεβασω και βιντεακι να δειτε την Brewtus εν δράση.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Christos » Τρί Ιαν 04, 2011 6:43 pm

Είσαι έτοιμος. :oneup: Μπαίνεις στο fine tuning της υπόθεσης αλλά τουλάχιστον από εδώ και στο εξής οι καφέδες θα πίνονται.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Nikel

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Nikel » Τρί Ιαν 04, 2011 6:52 pm

δυο μερες τωρα μου εχει βγαλει την πιστη αλλα χαλαλι. Επιτελους ηπια τον πρωτα καλο καφε σπιτι μου :a049:

Nikel

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Nikel » Παρ Ιαν 14, 2011 3:18 pm

Λογω των περιορισμενων γνωσεων ου εχω σε αυτες τις μηχανες για αλλη μια φορα θα χρειαστω την βοηθεια σας. Εκει που ειναι η βαλβιδα διαφυγης νερου ( αν το λεω σωστα) απο πισω εχει κατι σαν ενα μικρο βρυσακι. τι ρολα βαραει αυτο?

woodsman43

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από woodsman43 » Παρ Ιαν 14, 2011 4:57 pm

Αν εννοεις πισω απο την εκτονωση του νερου απο το γκρουπ τοτε αυτο που ειναι σαν βρυσακι ειναι η εκτονωση της OPV η οποια δεν παει οπως σε αλλες μηχανες μεσα στο δοχειο νερου αλλα χυνεται στο δοχειο αποχετευσης.Εκει καλο ειναι να βαλεις ενα σωληνακι σαν προεκταση για να οδηγεις το νερακι κατευθειαν μεσα στο tray.Aυτο εχει γινει για την περιπτωση που συνδεσεις την μηχανη με την παροχη νερου.Τοτε δεν μπορει να υπαρξει επιστροφη νερου απο την opv οποτε χυνεται εκει μεσα.Σαν mod βεβαια αν χρησιμοποιεις το δοχειο νερου μπορεις με ενα σωληνακι να επιστρεψεις το νερο μεσα στο δοχειο για να μην το χανεις αδικα.

Nikel

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Nikel » Παρ Ιαν 14, 2011 5:16 pm

ναι αυτο εννοω, εγω δεν την εχω συνδεσει στο δικτυο αλλα ειναι με το ντεποζιτο. ειναι φυσιολογικο να τρεχει κατα την διαρκεια της εκχυλισης?

Nikel

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Nikel » Τρί Ιαν 18, 2011 4:50 pm

Ζητω συγνωμη σε ολους που ακομα δεν εχω κανει καποια παρουσιαση της μηχανης αλλα λογω δουλειας δεν περναω πολυ ωρα στο σπιτι οποτε δεν υπαρχει και πολυς χρονος. Συντομα ομως θα επανελθω και με φωτογραφιες.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από Christos » Τρί Ιαν 18, 2011 5:26 pm

Μην ανησυχείς. Μάθε καλά τον εξοπλισμό σου πρώτα με την ησυχία σου, βελτιστοποίησε όλες τις παραμέτρους και εδώ είμαστε να μας πεις κυρίως τι δεν σου άρεσε ή τι θα άλλαζες.

Off topic:
Στο δημοψήφισμα εδώ όμως μπορείς να δηλώσεις την ψήφο σου. :lol:
viewtopic.php?f=6&t=871&start=0
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

phobos

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από phobos » Σάβ Δεκ 29, 2012 12:03 am

Η τιμή είναι φυσιολογική??Ρωτάω γιατί φαίνονται λίγα τα λεφτά σε σχέση με τις δυνατότητες που έχει!Και απ'ότι κατάλαβα το μοντέλο για σπίτι είναι το vibration pump and reservoir. :a014:

€ 1.279incl. VAT http://casabarista.com/expobar-brewtus-iv/


http://casabarista.com/coffee-store-espresso-equipment/

vyronnnn
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2013 6:28 pm
Όνομα: Βύρων
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Eureka Mignon XL
2ος Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Expobar Brewtus IV

Δημοσίευση από vyronnnn » Κυρ Ιαν 13, 2013 7:10 pm

Γεια σας
Είμαι νέος στο forum και είμαι έτοιμος να αγοράσω την EXPOBAR BREWTUS IV, με δοχείο νερού (Δεν βολεύει η σύνδεση με τρεχούμενο).
Έχω ηδη τον Mahlkönig Vario εδω και ένα χρόνο και την GAGGIA CLASSIC εδώ και 12 χρόνια τουλάχιστον. Ήρθε η ώρα νομίζω να αλλάξω την GAGGIA CLASSIC που άρχισε να φαίνεται η ηλικία της. Γεράματα!

Από ότι είδα η καλύτερη μακράν τμή είναι του casabarista.com. Τι γνώμη έχετε να το κάνω; Nikel θα την αγόραζες και τώρα;
Και κάτι άλλο: όταν είχε κάποιο σοβαρό πρόβλημα η GAGGIA ή όταν ήθελα κάποιο ανταλλακτικό πήγαινα στην αντιπροσωπεία (EUROGAT). Στην EXPOBAR BREWTUS που θα βρίσκω άραγε τα ανταλλακτικά ή θα κάνω επισκευή;
Ευχαριστώ

Απάντηση