Αναβαθμιση σε he ή dual boiler

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
nikosmar
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2016 6:40 pm
Όνομα: niko
Μηχανή:: Bezzera Mitica Top
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia 2.5
Μύλος:: FIORENZATO F64E
Τοποθεσία: πευκη - athens

Αναβαθμιση σε he ή dual boiler

Δημοσίευση από nikosmar » Τρί Σεπ 13, 2016 12:38 pm

καλημερα σε ολο το φορουμ,
μετα απο αρκετα χρονια με τη silvia 2.5 , και απο την οποια ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, σκεφτομαι για ανβαθμιση σε καινουργια μηχανη he ή dual boiler, ο λογος τησ αναβαθμισης ειναι κυριως για το οτι στη silvia μεταξυ παρασκευης για αφρογαλα και εκχυλισης καφε μεσολαβει αρκετος χρονος και εκει χανεται λιγο η ποιοτητα του ενος εκ των δυο,
απ οτι καταλαβα με το dual boiler υπαρχει η δυνατοτητα να κανεις καφε και αφρογαλα on the fly δηλ συγχρονως, η ερωτηση μου ειναι an με μια he μηχανη πρεπει να περιμενει καποιος αρκετα για να παει απο τον καφε στο αφρογαλα ή το αντιστροφο, αυτο γιατι στη σιλβια για παραδειγμα μεσολαβει αρκετος χρονος μεταξυ της παρασκευης των δυο,
επισης ειδα αρκετα βιντεακια στο ytube με he μηχανες rocket κλπ, οπου μετα το αφρογαλα αμεσως γινεται και η εκχυλιση του καφε, οποτε δεν καθισταται απαραιτητη η αγορα dual boiler μηχανης η οποια ειναι και ακριβοτερη
επισης στο κατωθι βιντεο βλεπω συγχρονως αφρογαλα και καφε να γινονται σε μια he rocket Giotto Evolutione ,και ρωτω αν ειναι οντως εφικτο αυτο ?
https://www.youtube.com/watch?v=EvcE1Ew5wBs
ευχαριστω εκ των προτερων

Άβαταρ μέλους
ΜiKe
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 9:36 am
Όνομα: ΜΙΧΑΛΗΣ
Μηχανή:: NuovaSimonelli Oscar
2η Μηχανή:: Hario V60, Aeropress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Hario mini mill
Οι καφέδες μου:: όλοι. όλων. απο παντού.
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αναβαθμιση σε he ή dual boiler

Δημοσίευση από ΜiKe » Τρί Σεπ 13, 2016 2:15 pm

καλημέρα και σε σενα.
και στις δύο περιπτώσεις μπορείς να έχεις εκχύλιση και ατμό ταυρόχρονα.
είναι όμως μεταξύ τους εντελώς διαφορετικές ως προς τον σχεδιασμό τους. Για αυτό και πχ οι διπλού μπόιλερ μηχανές εχουν το πλεονέκτημα οτι μπορούν να έχουν pid. Και αφαλατώνονται πιο εύκολα. Θα χρειαστεί να διαβάσεις τι σημαίνει hx μηχανή και τι dual boiler για να καταλάβεις τις διαφορές.

Άβαταρ μέλους
nikosmar
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2016 6:40 pm
Όνομα: niko
Μηχανή:: Bezzera Mitica Top
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia 2.5
Μύλος:: FIORENZATO F64E
Τοποθεσία: πευκη - athens

Re: Αναβαθμιση σε he ή dual boiler

Δημοσίευση από nikosmar » Τρί Σεπ 13, 2016 2:32 pm

εχω διαβασει αρκετα , αυτο που θελω να ρωτησω ειναι στην πραξη κανοντας καφε ποιες ειναι οι διαφορες τα συν και τα πλην

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Αναβαθμιση σε he ή dual boiler

Δημοσίευση από harryv » Τρί Σεπ 13, 2016 2:45 pm

ΜiKe έγραψε:καλημέρα και σε σενα.
και στις δύο περιπτώσεις μπορείς να έχεις εκχύλιση και ατμό ταυρόχρονα.
είναι όμως μεταξύ τους εντελώς διαφορετικές ως προς τον σχεδιασμό τους. Για αυτό και πχ οι διπλού μπόιλερ μηχανές εχουν το πλεονέκτημα οτι μπορούν να έχουν pid. Και αφαλατώνονται πιο εύκολα. Θα χρειαστεί να διαβάσεις τι σημαίνει hx μηχανή και τι dual boiler για να καταλάβεις τις διαφορές.
Φίλε Mike έχεις μαύρα μεσάνυχτα από HX. Το ότι μια μηχανή HX δε χρειάζεται PID δε σημαίνει ότι δε μπορεί να έχει κιόλας. Δες τη Magica PID, τη Mitica Top PID, κλπ. Επαναλαμβάνω ωστόσο, ότι το PID είναι αχρείαστο σε μια HX, αφού μπορείς να ρυθμίσεις μέσω του πρεσοστάτη τη θερμοκρασία στο boiler. Η αφαλάτωση είναι μια εξαιρετικά εύκολη διαδικασία σε όλες τις ΗΧ πλην των μικρών NS που δεν έχουν έξοδο ζεστού νερού.

@OP
Κατά τη γνώμη μου οι dual boiler για σπιτική χρήση είναι μόνο για να πουλάς μούρη. Κοίτα μια HX με ένα καλό group (για παράδειγμα την ECM Mechaniκa IV).

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αναβαθμιση σε he ή dual boiler

Δημοσίευση από buddy » Τρί Σεπ 13, 2016 3:44 pm

Γιατι με μια DB πουλας μουρη και σε ποιον?στον εαυτο σου?αφου σπιτι σου την εχεις...ή στους καλεσμενους?οπτικα μια ΗΧ και μια DB δεν εχουν διαφορα..
Στο καλεσμενο να του πουλησεις μουρη λεγοντας του οτι "η μηχανη μου εχει 2 boiler κτλ" πιθανον να μην καταλαβει και τιποτα...(αν δεν ασχολειται με την παρασκευη espresso που ειναι και το πιο πιθανο)
Επειδη και γω συντομα θα αγορασω μια DB μηχανη απ' οτι εχω διαβασει μεχρι τωρα αλλα και απο συμβουλες αλλων...οι DB ειναι ανωτερες σε ολα απο τις ΗΧ...
ειναι μια "καινουργια" τεχνολογια σε σχεση με μια"παλια"...
Πιο σταθερες στην θερμοκρασια κατα την εκχυλιση καφε
Επισης εχεις την δυνατοτητα αν δεν θελεις να κανεις cappuccino να ανοιξεις μονο το boiler του καφε και να κερδισεις σε χρονο προθερμανσης αλλα και σε καταναλωση σε ρευμα...

Άβαταρ μέλους
nikosmar
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2016 6:40 pm
Όνομα: niko
Μηχανή:: Bezzera Mitica Top
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia 2.5
Μύλος:: FIORENZATO F64E
Τοποθεσία: πευκη - athens

Re: Αναβαθμιση σε he ή dual boiler

Δημοσίευση από nikosmar » Τρί Σεπ 13, 2016 4:59 pm

επομενως απ οτι καταλαβα και στις δυο τυπου μηχανες μπορεις να κανεις αφρογαλα και εκχυλιση καφε ταυτοχρονα

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αναβαθμιση σε he ή dual boiler

Δημοσίευση από buddy » Τρί Σεπ 13, 2016 5:20 pm

Ναι αυτο εννοειται...

Άβαταρ μέλους
nikosmar
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2016 6:40 pm
Όνομα: niko
Μηχανή:: Bezzera Mitica Top
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia 2.5
Μύλος:: FIORENZATO F64E
Τοποθεσία: πευκη - athens

Re: Αναβαθμιση σε he ή dual boiler

Δημοσίευση από nikosmar » Τρί Σεπ 13, 2016 5:27 pm

επομενως απο αυτα που διαβασα σχετικα
με HX θα έχεις σταθερότητα απλά στην παραγωγή πολλών καφέδων ενω με τη db έχει καλύτερη συμπεριφορά.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αναβαθμιση σε he ή dual boiler

Δημοσίευση από buddy » Τρί Σεπ 13, 2016 5:44 pm

Φυσικα και θα εχεις σταθεροτητα σε πολλους καφεδες στη σειρα...και φυσικα θα εχεις τελεια αποτελεσματα και σε espresso και σε cappuccino...
Υπαρχουν παρα πολυ καλες μηχανες HX οπως αυτη που σου προτεινε ο Χαρης ή και αυτη που εχει στο προφιλ του...
Μπες στο internet και δες μοντελα και τιμες και αναλογα τι σηκωνει η τσεπη σου..
Απλα η DB ειναι καλυτερες και πιο ευκολες στη χρηση...
ΟΙ ΗΧ ειναι πιο δυσκολες στην αρχη τουλαχιστον μεχρι να μαθεις το cooling flush...αλλα που θα παει αργα ή γρηγορα θα το μαθεις...

Άβαταρ μέλους
nikosmar
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2016 6:40 pm
Όνομα: niko
Μηχανή:: Bezzera Mitica Top
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia 2.5
Μύλος:: FIORENZATO F64E
Τοποθεσία: πευκη - athens

Re: Αναβαθμιση σε he ή dual boiler

Δημοσίευση από nikosmar » Τρί Σεπ 13, 2016 5:51 pm

εννοειται, εδω το μαθα με τη σιλβια,
παντως απο μηχανες βλεπω για ροκετ , giotto ή cellinni

Απάντηση