Ρύθμιση της OPV σε Vibiemme Domobar Junior 2B.

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
nikp81

Re: Ρύθμιση της OPV σε Vibiemme Domobar Junior 2B.

Δημοσίευση από nikp81 » Δευ Ιούλ 15, 2013 5:59 pm

Φιλε μου τι σημαινει οτι δεν υπαρχει PID για την μηχανη;;τα pid για ολες τις μηχανες ειναι..
Επισης τι σχεση έχει αν αναβεις το boiler του ατμου η οχι;;;
Ο Βαγγελης εχει μηχανη heat exchange και χρειάζεται το θερμομετρο για να μην κανει flush..εσενα pid θελει..:)

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρύθμιση της OPV σε Vibiemme Domobar Junior 2B.

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Ιούλ 15, 2013 6:18 pm

Δεν έχει καμμια απολύτως σημασία αν λειτουργείς το ένα μπόιλερ μόνο ή και τα δύο μαζί στο θεμα της πίεσης της εκχύλισης
Ιδια πίεση και με το τυφλό και κατα μια σωστη εκχύλιση, αποκλέιεται σε μία μηχανή με παλμική αντλια εκτος κι αν προκειται περι «Θαύματος» :priest: !
Πάντως πολύ θα ήθελα να δώ ενα βιντεάκι με την πίεση με τυφλό και αμέσως μετα με την πίεση καθ όλη την διαρκεια μιας σωστης εκχύλισης.
Πάντα έχουμε άλλη τιμή με το τυφλό και άλλη κατα την εκχύλιση στις μηχανες με παλμική αντλία!
Και μάλιστα άλλη αρχική μέχρι να βραχει πλήρως και να φουσκώσει ό καφές αυξάνοντας την υδραυλική αντισταση , άλλη στο μέσον και άλλη προς το τελος όταν ο καφές έχει δώσει τα περισσότερα απ ότι είχε να δώσει και έτσι μειώνεται κάπως η αρχική υδραυλική αντισταση του puck.
Μόνο στις μηχανες με περιστροφική αντλία η πίεση διατηρειται ίδια με το τυφλό, αλλά και καθ όλη την διαρκεια της εκχύλισης...
Αν είχες διαβάσει αυτα που γραφονται στα links που σου έδωσα αρχικά θα τα είχες καταλάβει.

Το θερμομετρο δεν χρειάζεται διότι χρησιμοποιήται για τον έλεγχο του απαιτουμενου Cooling flush στις ΗΧ μηχανες!
Σε μια DB δεν κανεις Cooling flush, εκτος από ενα μικρο flush 20-30ml ωστε να φύγει το νερό που υπήρχε μεσα στα κανάλια του γκρούπ και να αντικατασταθεί με νερό από το μπόιλερ, ώστε όλη η εκχύλιση που θα αρχίσει, να γινει με νερό ίδιας θερμοκρασίας.

Πάντως θα σου συνιστουσα να μελετήσεις και να καταννοήσεις πώς λειτουργεί η μηχανή σου γιατι τα έχεις μπερδεμένα στο μυαλό σου!

nikp81

Re: Ρύθμιση της OPV σε Vibiemme Domobar Junior 2B.

Δημοσίευση από nikp81 » Δευ Ιούλ 15, 2013 6:31 pm

Off topic:
Ηθελα να γραψω τα ιδια αλλα βαριομουν απο το κινητο :oneup:

vdal72
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Ιαν 23, 2013 7:36 pm
Όνομα: Ευάγγελος
Μηχανή:: Vbm_domobar jr2b mod
2η Μηχανή:: Την Πούλησα
Μύλος:: Mahlkonig Vario
2ος Μύλος:: super joly
Οι καφέδες μου:: kemgin - Kassandra- Dernaya Tailor Made
Τοποθεσία: ΝΙΚΑΙΑ ΑΘΗΝΑ

Re: Ρύθμιση της OPV σε Vibiemme Domobar Junior 2B.

Δημοσίευση από vdal72 » Δευ Ιούλ 15, 2013 7:01 pm

Κοιτά όχι σε όλες τις εκχυλίσεις έχω σταθερή πίεση 10 άλλα τι να κάνω που σε κόψιμο ψιλό πριν 1 ώρα κράτησε 10 σταθερά σε 21gr και 25 sec εκχύλιση.Το άφησα 10 ελπίζοντας ότι θα πέφτει μέχρι 9 και μέχρι τώρα εκεί παίζει μερικές φόρες σταθερά και άλλες να πέφτει μέχρι 9η 9,5 όμως όχι κάτω από εκεί .Αυτό διάβασα και εγώ στο internet για την αντλία ίσως δεν το είπα σωστά ποιο πάνω,αν δω ότι πέφτει τρομερά τότε θα ανεβάσω στα 11 και αυτό είπε το παιδί από το barista.gr στο φίλο μου.Οσο για υτό που έβαλες δεν το διάβασα αλλά θα το κάνω οπωσδήποτε έχεις δικίο.Το flash που είπες 30 η 20 m το έκανα έτσι άλλα ήταν πολύ ζεστό το νερό και λογικά θα πρέπει να κατεβάσω θερμοκρασία άλλα πάλι θέλει pid για να έχεις πλήρη έλεγχο γιατί δεν βλέπω άλλο τρόπο σταθερότητας.Κοίτα to ξαναλέω δεν ξέρω πολλά από μηχανές τώρα τις μαθαίνω,σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

espressofan

Re: Ρύθμιση της OPV σε Vibiemme Domobar Junior 2B.

Δημοσίευση από espressofan » Τετ Μάιος 21, 2014 9:51 am

Παιδια καλησπερα. Για να μην ξεκιναω νεο τοπικ, γραφω εδω ενα προβληματισμο μου σχετικα με τη μηχανη αυτη μιας και εχω την ιδια εδω και ενα χρονο περιπου και νομιζω οτι σχετιζεται με την πιεση... Το προβλημα μου ειναι οτι αν δε βαλω στο καλαθακι το 15αρι 16-17 γρ καφε, η πιεση της μηχανης δε δειχνει πανω απο 8,5-9 (ρυθμισμενη στα 10,5) και δεν εχω καθολου κρεμα. Αν βαλω 15 γρ ακομα και με ψιλο κοψιμο, η πιεση δε λεει να ανεβει με τιποτα και εχω και γρηγορη ροη ενω αν παω στα 16,5 περιπου, εχω συνεχως 10,5 bar και παιρνω ικανοποιητικο καφε στο σωστο θεωρητικα χρονο. Ειναι προβλημα με την πιεση αυτο ή κανω κατι λαθος εγω με το κοψιμο και το πατημα; Να σημειωσω οτι εχω ζυγαρια ακριβειας και δυναμομετρικο πατητηρι για σταθερο πατημα ( οχι με ενδειξη, αυτο που ειναι με ελατηριο), οποτε παιζω μονο με το κοψιμο. Για πειτε γνωμη....

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρύθμιση της OPV σε Vibiemme Domobar Junior 2B.

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Μάιος 21, 2014 12:54 pm

Με το τυφλο ποσο σου δειχνει;
Αν λες ότι σε κανονικες εκχυλισεις (σε χρονο και ποσοτητα και χωρις φυσικα channeling) σου δείχνει 10,5 τότε θα σου προτεινα να χαμηλώσεις την ρύθμιση της OPV ωστε να σου δειχνει 9 αντι για 10,5.

Για την μικροτερη ποσότητα καφέ των 15 γραμμαριων που αναφερεις ότι προτιμας να κανεις εκχυλίσεις αλλα δεν έχεις κρεμα κλπ κλπ, πιθανοτατα φταιει η κατανομη και το στρωσιμο που κανεις στο καλαθακι.
Δοκιμασε το εξης για να πετυχεις καλες εκχυλισεις και να αποφύγεις το channeling:
Αφου κανεις WDT αν χρειάζεται, την κατανομη στο καλαθακι (επειδη είναι χαμηλότερα ο καφες απ τα χειλη του) δοκιμασε να την κανεις αντι με τα δακτυλα, με ενα καμπυλο αντικειμενο. Πχ Το καπακι ενος μεγαλου κυκλικού ταπερ, το καπακι του μύλου κλπ
Το πόσο εντονα καμπύλο θα είναι, θα το επιλεξεις αναλογα με την ποσοτητα καφέ που θελεις να βαλεις. Συνηθως δεν χρειαζονται υπερβολικές καμπύλες, εκτος αν θελεις να βάλεις πολύ λίγο καφέ σε πολύ μεγάλο καλαθάκι, αλλα αυτο δεν είναι φυσιολογικό, διότι με αυτον τον τροπο θα έχεις πολύ μεγαλη διαφορά πυκνότητας στο Puck μεταξύ κεντρου και περιφερειας.
Μπορεις μετα να κανεις μονιμες καρτες με διαφορες καμπύλες, πχ χρησιμοποιωντας σαν υλικό το πλαστικο εξωφυλλο από χρωματιστα ντοσιε.
Αν όμως είναι αυτη η ποσότητα που θα χρησιμοποιεις στις περισσότερες εκχυλίσεις σου, ιδανικα και πιό ευχρηστα, θα ψάξεις για πιο ρηχό καλαθακι ωστε να σε βοηθαει στην κατανομη με τα δαχτυλα, η με κάρτες ευθειες ή με πολύ ελαφρες καμπύλες, αν εχεις βρει ότι ο ταδε καφες χρειάζεται λίγο λιγότερο από αυτον που μπορεις να κατανείμεις ικανοποιητικα με τα δάκτυλα.

Απάντηση