Ακροφύσιο ατμού στην ECM Barista Profi

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
jumper

Re: Ακροφύσιο ατμού στην ECM Barista Profi

Δημοσίευση από jumper » Τρί Ιούλ 12, 2011 11:11 am

Ένα μεγάλο ευχαριστώ από εμένα στο Δημήτρη που την τακτοποίησε με τον πιο άψογο τρόπο. Από τότε δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα και καμμιά διαροή. Επίσης ήταν μια εμπειρία να δω από κοντά και το εργαστήριό του που τόσα έχω διαβάσει εδώ μέσα.
Ένα ευχαριστώ επίσης ακόμα για το υπέροχο καφεδάκι με τη mod Gaggia στο οποίο εκτίμησα και τις Barista δυνατότητες του Δημήτρη. :oneup:

nvog

Re: Ακροφύσιο ατμού στην ECM Barista Profi

Δημοσίευση από nvog » Κυρ Οκτ 16, 2011 12:26 pm

Καλημέρα σε όλους,
Μάλλον το έχουν αρκετές ECM το προβληματάκι αυτό.Το παρατήρησα και εγώ στην δική μου.Εσφιξα λίγο εξωτερικά και περιμένω να δω αν θα χρειαστεί εσωτερική επέμβαση όπως λέει ο φίλος woodsman ….Όταν λες εσωτερικά φαντάζομαι ότι εννοείς να λυθεί από μέσα και να τοποθετηθεί εκεί κολλά σπειρωμάτων..
Το άλλο που παρατήρησα είναι ότι του φίλου μας έχει λεύκες φλαντζουλες σε 2 σημεία στο ακροφυσιο.Μια εφαπτόμενη με το κύριο σώμα της μηχανής και μια μετά την πρώτη βίδα.
Έμενα πάλι δεν έχει την πρώτη φλαντζουλα δηλαδή η βίδα εφάπτεται του σώματος της μηχανής….μήπως λέω κάποιος ξέχασε να τις βάλει….(στο ακροφυσιο νερού συμβαίνει το ίδιο)
Φιλέ woodsman σε κολλα σπειρωμάτων έχεις κάτι να προτείνεις….
Ευχαριστω και παλι...

Loizos

Re: Ακροφύσιο ατμού στην ECM Barista Profi

Δημοσίευση από Loizos » Κυρ Οκτ 16, 2011 12:47 pm

Κόλλα σπειρωμάτων πολύ καλή και αξιόπιστη είναι της Lokeal η 53-14. Είναι η πιο μαλακή (μπλε) από τις 3. Η μεσαία (πράσινη) ξεκολλάει μόνο με εργαλεία και η σκληρή (κόκκινη) απλά δεν ξεκολλάει. Όταν λέμε μαλακή δεν εννοούμαι ότι ξεκολλάει εύκολα η από μόνη της, απλά όταν θέλουμε να ξεβιδώσουμε τη βίδα, με ένα κλειδί και λίγη δύναμη σπάει σε αντίθεση με τις άλλες δύο.

http://www.tecnopneumatic.gr/page.ashx? ... 772&sn=246

Η τιμή της είναι κοντά στα 10 ευρώ και μπορείς να τη βρεις σε μαγαζιά με υδραυλικά.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ακροφύσιο ατμού στην ECM Barista Profi

Δημοσίευση από Y.V » Κυρ Οκτ 16, 2011 1:02 pm

nvog έγραψε:Το άλλο που παρατήρησα είναι ότι του φίλου μας έχει λεύκες φλαντζουλες σε 2 σημεία στο ακροφυσιο.Μια εφαπτόμενη με το κύριο σώμα της μηχανής και μια μετά την πρώτη βίδα.
Έμενα πάλι δεν έχει την πρώτη φλαντζουλα δηλαδή η βίδα εφάπτεται του σώματος της μηχανής….μήπως λέω κάποιος ξέχασε να τις βάλει….(στο ακροφυσιο νερού συμβαίνει το ίδιο)
Εγώ αυτο που βλέπω στην φωτοφραφία, είναι μόνο μία φλάτζα.
Η άλλη είναι το είδωλό της, διότι το ατσάλι λειτουργεί σαν καθρέπτης.
Εξ άλλου δεν βλέπω το λόγο να έχει φλάτζα εκεί που λές.

nvog

Re: Ακροφύσιο ατμού στην ECM Barista Profi

Δημοσίευση από nvog » Κυρ Οκτ 16, 2011 1:16 pm

…έχεις απολυτό δίκιο…με ξεγέλασαν τα ματιά μου…
Βεβαία άρχισα να βλέπω και εγώ τις στάλες νερού……οπότε δεν την γλυτώνω την επέμβαση και δεν χρειάζεται απλά εξωτερικό σφίξιμο…..Ααα ρε woodsman να είσαι καλά με τις συμβουλές σου… :worthy:
Τώρα εντελώς μεταξύ μας θα τους κάνω ένα γραμματακι εκεί στην Γερμάνια…εγώ μέχρι στιγμής έπρεπε να ρυθμίσω την OPV βαλβίδα και τώρα να μοντάρω αυτό….
Σε μηχανές που έχουν τέτοιες τιμές-πρόσφορα ή μη-το θεωρώ ψιλοαπαραδεκτο. :down:
Δηλαδή αν δεν ασχολιόμουν και δεν υπήρχε το φόρουμ θα έπρεπε ήδη να την έχω κατεβάσει 2 φορές για επισκευή στην Καλλιθέα….
Σίγουρα οι βλάβες αυτές δεν είναι σοβαρές αλλά για κάποιον που δεν ασχολείται θα τον ανάγκαζαν να πάρει το αμάξι του και τη καλή του παραμάσχαλα και να έτρεχε ως την Καλλιθέα.
Και τι καφέ θα επινε ωωωρεεεε μέχρι να φτιαχτει????Απο φακελάκι….????

woodsman43

Re: Ακροφύσιο ατμού στην ECM Barista Profi

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Οκτ 16, 2011 3:08 pm

Μην βαλεις κολλα σπειρωματων δεν υπαρχει λογος.Η κολλα δεν ειναι και δεν πρεπει να γινεται πανακεια σε καμμια περιπτωση.Μπαινει κατ εξαιρεσην σε ορισμενες περιπτωσεις και για συγκεκριμενους λογους.Απλως την βρισκουν ευκολη λυση οσοι ασχολουνται περιστασιακα με τετοια πραγματα και την χρησιμοποιουν κατα κορον.
Τεφλον να βαλεις και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Θα μπορει ετσι και να ξαναλυθει χωρις απροοπτα εαν χρειαστει ποτε στο μελλον.Με κολλα θα πετρωσει(λογω θερμοκρασιων κυριως) τοσο που μπορει και να γινει ζημια στην προσπαθεια να λυθει καποια στιγμη.Εσωτερικα εγω για να ξερεις εχω βαλει και μια ανοξειδωτη ροδελα αναμεσα στο παξιμαδι και το σασι για να σφιξει καλυτερα το παξιμαδι χωρις να φτανει στο τερμα.
Προφανως η γραμμη παραγωγης τον καιρο που εβγαζε αυτα τα κομματια ειχε στο συγκεκριμενο ποστο προσλαβει δοκιμαστικα υπαλληλο που δεν ειχε καταλαβει καλα τις οδηγιες του υπευθηνου και αυτο το εισπραξατε εσεις :f010: Θελω να πιστευω οτι τον εχουν βγαλει απο κει τωρα πια :lol:

nvog

Re: Ακροφύσιο ατμού στην ECM Barista Profi

Δημοσίευση από nvog » Κυρ Οκτ 16, 2011 3:23 pm

…τεφλονακι και ξερό ψωμί….και εγώ προσωπικά με τις κόλλες έχω ένα θεματακι όχι μόνο γιατί πετρώνουν αλλά και γιατί δεν ξέρω την χημική τους σύνθεση.
Ακόμα χειρότερα σε μηχανές που σηκώνουν και τέτοιες θερμοκρασίες και τις διατηρούν…
Αύριο θα την ανοίξω και θα το τεφλοναρω,τωρα αν βρω και καμία ροδέλα θα την βάλω και αυτή…
Το γραμματακι λέω να το κάνω και να ζητήσω να μου στείλουν και τίποτα εργαλεία (όπως σε κάτι αυστριακά ΚΤΜ που είχα) γιατί αν θέλει άνοιγμα κάθε τόσο …τα πιάσαμε τα λεφτά μας.
Περά από την πλακά όντως η γραμμή παράγωγης τους πρέπει να είχε το θεματακι της…δηλαδή αν ήμουν σε καμία απομακρυσμένη περιοχή και δεν υπήρχε το φόρουμ τι θα έκανα…..ααα και αν δεν υπήρχε και αυτό το άγιο παιδί ο woodsman…

nvog

Re: Ακροφύσιο ατμού στην ECM Barista Profi

Δημοσίευση από nvog » Κυρ Οκτ 16, 2011 7:34 pm

…λοιπόν φίλοι κάτοχοι ECM…το σασί ανοίχτηκε και θεωρώ πως αργά ή γρήγορα όλοι θα αντιμετωπίσουν αυτό το προβλήματα Γερμανακια το έχουν πήξει στο τεφλον στην ένωση του σωλήνα που έρχεται από το εσωτερικό και δένει με το ακροφυσιο που βλέπουμε εξωτερικα.Σιγουρα η λυση ποθ προτεινει ο woodsman είναι η πιο αξιόπιστη αλλά όχι στις ικανότητες όλων…εγώ έβαλα τεφλόν στην μπροστά πλευρά που σχεδόν λύνεται με το χέρι και περιμένω να δω αν θα δακρύσει.
Τώρα πάλι αν δακρύσει θα πρέπει να σφιχτεί καλά από την μέσα πλευρά πιθανώς με κάποια ροδέλα και μπόλικο τεφλόν.
Για να δούμε…… :waf:

nvog

Re: Ακροφύσιο ατμού στην ECM Barista Profi

Δημοσίευση από nvog » Τετ Οκτ 19, 2011 7:30 pm

Dear Sir, dear madame,

I have bought on 05/0902011 an ECM Barista espresso machine. From the first day the pressure in the OPV valve was low and could not exceed 0,75bar. After a small adjustment and many tries I managed to regulate the OPV pressure. This was a minor problem and it did not trouble me further.
Recently, I saw steam and water escaping from the base of the steam pipe (see photo attached). I know that this problem appears in a number of ECM machines sold in Greece. I am sure that you will ask me to contact Mrs Liberatou (Sarafidis Bros SA) but I consider it highly unsatisfactory, considering the price range of this product, to be obliged, within 2 months of its purchase, to send it for service. Especially since not everybody lives in the center of Athens. Maybe you should pay more attention to your production line so as to avoid further trouble for your customers and a negative image for your product. Even though it is not a major problem, it renders the use of the machine difficult and dangerous.
Best regards

Nikolaos Vogkas :waf:




Voila το μυνημα που εστειλα στους Γερμανους για να μην μας παιρνουν και για βλακες.Με Τεφλον μονο δεν εγινε δουλεια και εβαλα και εγω ροδελα απο μεσα...αλλιως Woodsman να με περιμενεις...ημασταν και γειτονες.Αν εχεις και καμια προταση για PID ειμαι μεσα...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ακροφύσιο ατμού στην ECM Barista Profi

Δημοσίευση από Christos » Τετ Οκτ 19, 2011 7:58 pm

Χαρά στην διάθεση σου να καθήσεις να τους γράψεις Νίκο. Τώρα άμα αναλογιστείς ότι και και σε καινούριες La Marzocco GS/3 έσπαζε το steam wand, βγάλε τα συμπεράσματα σου.
Έχεις λάθη όμως στο κείμενο. Η OPV δεν ρυθμίζει την πίεση στο boiler. O p-stat το κάνει αυτό και δεν νομίζω ο μη ρυθμισμένος p-stat να μπορεί να εκληφθεί ως βλάβη.
Και μία ερώτηση από περιέργεια. Αυτό το πρόβλημα έχει παρουσιαστεί στις Τechnika και Mechanika;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση