σσστ! Κοιμάται! (S... M... = Simonelli Musica)

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

σσστ! Κοιμάται! (S... M... = Simonelli Musica)

Δημοσίευση από psycho » Πέμ Μαρ 10, 2011 1:10 am

Καλησπέρα παιδιά.

Θέλω κι εγώ να μοιραστώ την υπέρτατη χαρά μου μιας και είμαι κάτοχος τις πιο όμορφης μηχανής του κόσμου! :lol:
Έτσι δεν νομίζουμε όταν τα φτιάχνουμε με μία γκόμενα?? Κάτι τέτοιο έχω πάθει κι εγώ. :priest:

Τα ερωτηματικά και οι γρίφοι ήταν για το ότι δεν ήξερα τι θα έχει τελικά αυτή η μηχανή γιατί την ανέλαβε ο Στέφανος να την φέρουν στα μέτρα του και να την μοντάρουν από το εργοστάσιο παρακαλώ.

Τελικά τι ακριβώς έχει δεν ξέρω αλλά ήθελα να γράψω αυτό το πόστ ως ένα μεγάλο ευχαριστώ σε αυτό τον άνθρωπο που με βοήθησε να αποκτήσω την μηχανή των ονείρων μου χωρίς κανένα μα κανένα προσωπικό του όφελος. Ανέλαβε όλο το άγχος και την ταλαιπωρία χωρίς να είναι υποχρεωμένος να το κάνει.
Εκτός από τον Στέφανο Δωματιώτη Θέλω να ευχαριστήσω και τον κ. Ταλούμη που συνέβαλε στην μεταφορά της στο taf.

Ανεβάζω κάποια spec + photos στο επόμενο ποστ
Συνημμένα
sleep.jpg
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psycho την Πέμ Μαρ 10, 2011 1:31 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: σσστ! Κοιμάτε! (S... M... = Simonelli Musica)

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Πέμ Μαρ 10, 2011 1:26 am

Καλορίζικη τότε και με την βούλα!
:oneup:
Καλά καφεδάκια φίλε Νίκο και περιμένουμε πως και πως το επόμενο post!
:clap:

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: σσστ! Κοιμάται! (S... M... = Simonelli Musica)

Δημοσίευση από psycho » Πέμ Μαρ 10, 2011 1:28 am

Μερικά... Τα βρήκα στο http://www.jlhufford.com/
Μα ούτε η simonelli δεν εξηγεί του όρους που αναφέρει. :a026:


P.S. Αφήστε με να το χαρώ (ψωνιστώ :lol: :lol: :lol:) λίγο. Τώρα που είναι καινούρια θα με υποστείτε ε?? εε ε??

Commercial Grade Brew Group
Nuova Simonelli hits a home run with the thermo-compensated commercial brew group they installed in the Musica. The Musica has all the necessary components here to create the perfect brewing environment for espresso. The brew group is made from a casting of marine grade brass which offers the industry's best heat conducting and corrosion resistant material.

Commercial Sirai Pressurestat and Vacuum Breaker Valve
The Musica's boiler temperature is regulated by the same resilient sirai pressurestat that Nuova installs in their 2, 3, and 4-Group commercial espresso machines. In addition, the boiler is wrapped with a half inch of insulation to reduce energy consumption and save you money.
The Musica also features a key component not present on its little brother, the Oscar: a vacuum-breaker valve. A vacuum breaker valve allows you to startup the machine from room temperature without having to open the steam valve to equalize the pressure.

True Electronic Pre-Infusion
The Nuova Simonelli Musica brews espresso with the highly-coveted pre-infusion brewing system. Pre-infusion means that the coffee grounds are allowed to soak for a moment before the full brewing cycle begins. This creates a richer extraction and minimizes bitterness.
Συνημμένα
musica 3.JPG
musica steam
musica2.jpg
musica mono
musica 4.JPG
musica
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psycho την Πέμ Μαρ 10, 2011 1:33 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: σσστ! Κοιμάται! (S... M... = Simonelli Musica)

Δημοσίευση από psycho » Πέμ Μαρ 10, 2011 1:31 am

Βαγγελης ο καφετζης έγραψε:Καλορίζικη τότε και με την βούλα!
:oneup:
Καλά καφεδάκια φίλε Νίκο και περιμένουμε πως και πως το επόμενο post!
:clap:
Σε ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη!!! Την ταΐζω καλά να μου μεγαλώσει :lol:

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: σσστ! Κοιμάται! (S... M... = Simonelli Musica)

Δημοσίευση από focus » Πέμ Μαρ 10, 2011 1:39 am

Πραγματικά πανέμορφη και ξεχωριστή! :oneup:

Εύχομαι ολόψυχα καλά καφεδάκια και μην είσαι πλεονέκτης.. να τα μοιράζεσαι μαζί μας έστω οπτικο-ακουστικά! :D Ήδη είδα μερικά βίντεάκια και διάβασα πολύ θετικά σχόλια. Μου έκανε εντύπωση στο site της Nuova Simonelli για τη Musica το υδραυλικό διάγραμμα και συγκεκριμένα ο Heat Exchanger που φαίνεται να κάνει καμπύλη μέσα στο boiler (?). Θα το ψάξω περισσότερο αύριο για να έχουμε να συζητήσουμε, που θα είμαι και πιο νηφάλιος. :a030:

Και πάλι καλορίζικη ! :a013:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος focus την Πέμ Μαρ 10, 2011 1:40 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Loizos

Re: σσστ! Κοιμάται! (S... M... = Simonelli Musica)

Δημοσίευση από Loizos » Πέμ Μαρ 10, 2011 1:40 am

Πλάκα μας κάνεις????

Αυτή τη μηχανή τη χαλβαδιάζω καιρόοο τώρα αλλά η τιμή της είναι απλά απαγορευτική για τα τωρινα μου δεδομένα. Να τη χαίρεσαι την κούκλα. Φτου φτου μη στη ματιάσουμε.Άντε καλορίζικη. Η φωτό με τον ατμό είναι καταπληκτική. Είμαι σίγουρος ότι θα σου προσφέρει για αρκετά χρόνια καταπληκτικά καφεδάκια.

Αν επιτρέπεται πόσο στοιχίζει για να μετακομίσει στο σπίτι σου μια τέτοια κούκλα?

antonis

Re: σσστ! Κοιμάται! (S... M... = Simonelli Musica)

Δημοσίευση από antonis » Πέμ Μαρ 10, 2011 1:40 am

W O W !!!
:shock:
...
Ο πήχης έχει ανέβει πολύ ψηλά
Θα φτιάχνεις και καφέ ή θα τη βγάζεις φωτογραφίες μόνο; :D
Εύχομαι να την απολαύσεις και περιμένουμε λεπτομέρειες.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: σσστ! Κοιμάται! (S... M... = Simonelli Musica)

Δημοσίευση από psycho » Πέμ Μαρ 10, 2011 1:48 am

focus έγραψε:Πραγματικά πανέμορφη και ξεχωριστή! :oneup:

Εύχομαι ολόψυχα καλά καφεδάκια και μην είσαι πλεονέκτης.. να τα μοιράζεσαι μαζί μας έστω οπτικο-ακουστικά! :D Ήδη είδα μερικά βίντεάκια και διάβασα πολύ θετικά σχόλια. Μου έκανε εντύπωση στο site της Nuova Simonelli για τη Musica το υδραυλικό διάγραμμα και συγκεκριμένα ο Heat Exchanger που φαίνεται να κάνει καμπύλη μέσα στο boiler (?). Θα το ψάξω περισσότερο αύριο για να έχουμε να συζητήσουμε, που θα είμαι και πιο νηφάλιος. :a030:

Και πάλι καλορίζικη ! :a013:
Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ!
Καλά εσύ το έψαξες αρκετά. :lol: Εγώ ακόμα παίζω με τον ατμό. Σχεδόν πρίν 2 μέρες βρήκα πως ενεργοποιείται το pre-infusion ! (θέλει συνδιασμούς κουμπιών. Το read the fucking manual κάτι μου λέει αλλά δεν θυμάμαι!!)

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: σσστ! Κοιμάται! (S... M... = Simonelli Musica)

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μαρ 10, 2011 1:50 am

Αυτή και εάν ήταν έκπληξη και μάλιστα σε προχωρημένη ώρα. Καλορίζικη Νικόλα. Σου αφήνω μία περίοδο χάριτος ώστε να ευχαριστηθείς τον μήνα του μέλιτος μαζί της και μετά ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. :lol:
Πόσο κόστισε;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: σσστ! Κοιμάται! (S... M... = Simonelli Musica)

Δημοσίευση από psycho » Πέμ Μαρ 10, 2011 1:52 am

Loizos έγραψε: Αν επιτρέπεται πόσο στοιχίζει για να μετακομίσει στο σπίτι σου μια τέτοια κούκλα?
Φίλε Loizo αυτή με διάλεξε και ήρθε... :a042:
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Τα λέμε αύριο στο τουρ

Απάντηση