Profitec Go / Lelit Victoria

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Profitec Go / Lelit Victoria

Δημοσίευση από NiPi » Παρ Δεκ 15, 2023 12:57 pm

Πάντως όσον αφορά τη σύγκριση ανάμεσα στις 2 μηχανές/μάρκες υπάρχουν τουλάχιστον δύο χρήστες του φόρουμ (laonikos78,hatori) (που πέρασαν από Lelit σε Profitec. Αν ψάξεις λίγο παλιότερα Posts θα βρεις πληροφορίες (αυτο είναι το πρετέρημα του φόρουμ έναντι μιας σελίδας στο facebook Πχ.) Ενδεικτικά
ellenikus έγραψε:
Πέμ Μαρ 23, 2023 6:55 pm
Την αγορασα και εγω. Η μηχανη είναι η κορυφή στις single boiler. Eιχα την Victoria και εχω ακομα την Plus PID. Με καφε taresso tigrato στους 98 μείωσα την πιεση στα 8 bar (πιο κάτω δεν πάει) και ο καφες βγηκε τέλειος με την χαρακτηριστική τιγρε οψη.Και η Victoria και η Glenda ειναι ποιοτικες μηχανες αλλα αυτη το τερματιζει.Βαρια κσι ασηκωτη , δεν δονειται ,πιο αθόρυβη και με μια τριοδη βαλβιδα που ακούγεται επαγγελματικη. Ακομα και η Silvia στην εκθεση του barista εμοιαζε παιχνιδακι μπροστα της.Η Victoria παραμενει πανεμορφη και ποιοτικη κατασκευή. Η Go υπερτερει στο καλυτερο PID ,μεγαλύτερο δοχειο νερου , εξωτερικη ρυθμιση πίεσης και στο μεγαλυτερο driptray

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Profitec Go / Lelit Victoria

Δημοσίευση από Hatori » Παρ Δεκ 15, 2023 4:25 pm

NiPi έγραψε:
Παρ Δεκ 15, 2023 12:57 pm
Πάντως όσον αφορά τη σύγκριση ανάμεσα στις 2 μηχανές/μάρκες υπάρχουν τουλάχιστον δύο χρήστες του φόρουμ (laonikos78,hatori) (που πέρασαν από Lelit σε Profitec. Αν ψάξεις λίγο παλιότερα Posts θα βρεις πληροφορίες (αυτο είναι το πρετέρημα του φόρουμ έναντι μιας σελίδας στο facebook Πχ.) Ενδεικτικά
ellenikus έγραψε:
Πέμ Μαρ 23, 2023 6:55 pm
Την αγορασα και εγω. Η μηχανη είναι η κορυφή στις single boiler. Eιχα την Victoria και εχω ακομα την Plus PID. Με καφε taresso tigrato στους 98 μείωσα την πιεση στα 8 bar (πιο κάτω δεν πάει) και ο καφες βγηκε τέλειος με την χαρακτηριστική τιγρε οψη.Και η Victoria και η Glenda ειναι ποιοτικες μηχανες αλλα αυτη το τερματιζει.Βαρια κσι ασηκωτη , δεν δονειται ,πιο αθόρυβη και με μια τριοδη βαλβιδα που ακούγεται επαγγελματικη. Ακομα και η Silvia στην εκθεση του barista εμοιαζε παιχνιδακι μπροστα της.Η Victoria παραμενει πανεμορφη και ποιοτικη κατασκευή. Η Go υπερτερει στο καλυτερο PID ,μεγαλύτερο δοχειο νερου , εξωτερικη ρυθμιση πίεσης και στο μεγαλυτερο driptray
Εγώ δυστυχώς δεν πήγα σε profitec είμαι ακόμα με τη ταπεινή μου lelit....
Ίσως ι Αη Βασίλης φέτος να μου κάνει έκπληξη!!!!

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Profitec Go / Lelit Victoria

Δημοσίευση από Spira » Δευ Δεκ 18, 2023 11:43 am

Εγώ θα απαντήσω ως χρήστης της Victoria.
Δεν ξερω για σύγκριση ανάμεσα με την Profitec Go. Η profitec κιολας είναι ακριβότερη, οπότε ίσως είναι καλύτερη.

- Το preinfusion που έχει δεν το έχω χρησιμοποιήσει(δεν είναι και κάποιο πραγματικό).
- Η πίεση ρυθμίζεται αλλά πρέπει να ανοίξεις το καπάκι και σου τρώει γύρω στα 30 λεπτα (ωστόσο είναι εφικτό να το κάνεις 1-2 φορές)
- Έχει timer που είναι πολύ εύχρηστος.
- Με το τελευταίο version του pid, βλέπεις την πραγματική θερμοκρασία του pid.
- Μπορείς να πειράξεις κάποιες ρυθμίσεις του pid (αν θεωρείται θετικό), τελικά το δουλέυω με τις default πλεον.
- Γενικά είναι εύκολη στην συντήρηση και αρκετά εμφανίσιμη θα έλεγα.
- Θέλει να βάλεις κάποια λαστιχάκια(εχω βάλει αυτά που βάζουν στα ντουλαπια για να μην χτυπάνε) στο drip tray καθώς η μεταλλική σχάρα που έχει δονείται αρκετά.
- To dip tray ξεχυλίζει αν έχεις γεμίσει και δεν το προσέξεις
- Δεν έχει μόνωση το boiler.
- Ο τρόπος που γεμίζει το δοχείο νερού είναι λίγο άβολος αν την τοποθετήσεις κάπου που από πανω έχει ντουλάπι. Εγώ έχω τυπώσει ένα 3d χωνι για να μπορώ να την γεμίζω.
- Ζεστενεται σε περιπου 10-15 λεπτά.
- Έχω τοποθετήσει το ακροφύσιο ατμού απο την elizabeth (ειναι 2 φορες δυνατότερο λόγω 2 οπών) και γενικά η μετάβαση σε ατμό δεν διαρκεί πολύ.

- Μου είχε παρουσιάσει αστοχία στο δοχείο νερου (είχε τρυπησει)
- Το κουμπί για το ανογιμα του ατμόυ θα μπορύσε να είναι καλυτερο (το μοναδικό πλαστικό στην μηχανή)
- Εχει αυτόματη λειουργία για το καθορισμο (backflush)
- Σου βγαζει ενδειξη όταν έχει τελειωσει το νερο και δεν σε αφηνει να συνεχισεις, που βγάζει και ενδειξη και κατα της διαρκειας της εκχυλισης.

tsiktsik
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Οκτ 05, 2015 9:44 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: ECM Classica PID
2η Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: DF64 Gen2
2ος Μύλος:: Graef 702

Re: Profitec Go / Lelit Victoria

Δημοσίευση από tsiktsik » Δευ Δεκ 18, 2023 5:33 pm

Πολύ χρήσιμα όσα αναφέρουν όλοι οι φίλοι εδώ, σας ευχαριστώ όλους.

Μερικές σκέψεις κι από μένα, καθώς ψάχνομαι.

Για την ώρα, έχω ξεχωρίσει την ECM Puristika.
Από coffeefriend.eu βγαίνει 1100€.

Μιας και δεν ενδιαφέρομαι καθόλου για γάλα, έχει τα εξής πλεονεκτήματα:
- Πολύ μικρό footprint, δεν πιάνει χώρο καθόλου. Το tank να μπορείς να το βολέψεις κάπου, πιο εύκολα (δεξιά, αριστερά, πίσω από το μύλο, whatever)
- Εύκολη πρόσβαση στο tank για refill, έλεγχο
- Ε61 για σταθερότητα θερμοκρασίας / 58mm για συμβατότητα με accessories
- PID / Shot Timer
- μονωμένο boiler 0,75ml. IMO χρυσή τομή σε σταθερότητα θερμοκρασίας / χρόνο-κόστος για να ζεσταθεί
- Εύκολη OPV πρόσβαση για πειραματισμό με roasts και pressures
- Πολύ απλή κατασκευή, λιγότερα εξαρτήματα, συστήματα ελέγχου = λιγότερα προβλήματα (ίσως...) μακροπρόθεσμα
- (Υποκειμενικά) πολύ όμορφη

Δεν έχει κλειδώσει ακόμα.
Μιας και δε θα την έχω μέσα στις γιορτές έτσι κι αλλιώς, θα το ψάξω κι άλλο.

Ευχαριστώ και πάλι όλους

tsiktsik
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Οκτ 05, 2015 9:44 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: ECM Classica PID
2η Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: DF64 Gen2
2ος Μύλος:: Graef 702

Re: Profitec Go / Lelit Victoria

Δημοσίευση από tsiktsik » Τετ Δεκ 27, 2023 11:22 pm

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά

Τελικά η αναζήτηση τελείωσε με άλλη μηχανή σε σχέση με το αρχικό θέμα
Πήρα την ECM Classica PID, από coffefriend.
Αποφάσισα να κινηθώ λίγο πιο mainstream σε σχέση με την Puristika, μιας και δεν υπήρχε πρακτικά διάφορα και στην τιμή.

Το αρχικό budget ξεχείλωσε κατά 30% τουλάχιστον, αλλά πάντα έτσι δε γίνεται; :a048: :a048:

Ακολουθεί αγορά μύλου, κοιτάω προς single dosing λύσεις.

Merci beaucoup, συνεχίζω κουβέντα στα επί μέρους θέματα πια

HarisM
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 23, 2017 6:42 pm

Re: Profitec Go / Lelit Victoria

Δημοσίευση από HarisM » Παρ Ιαν 12, 2024 3:35 pm

Καλησπέρα
Ψάχνοντας καο εγώ για μηχανή, βρήκα αυτό το κατάστημα https://www.coffeecircle.com/de/p/bezze ... somaschine
Έχει εμπειρία κάποιος από την ομάδα;

tsiktsik
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Οκτ 05, 2015 9:44 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: ECM Classica PID
2η Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: DF64 Gen2
2ος Μύλος:: Graef 702

Re: Profitec Go / Lelit Victoria

Δημοσίευση από tsiktsik » Κυρ Ιαν 21, 2024 5:53 pm

HarisM έγραψε:
Παρ Ιαν 12, 2024 3:35 pm
Καλησπέρα
Ψάχνοντας καο εγώ για μηχανή, βρήκα αυτό το κατάστημα https://www.coffeecircle.com/de/p/bezze ... somaschine
Έχει εμπειρία κάποιος από την ομάδα;
Δε σου κάνει το coffeefriend που είναι δοκιμασμένο από τόσους;

https://www.coffeefriend.eu/p/coffee-ma ... unica-pid/
(είναι και φτηνότερο)

Από αυτό πήρα κι εγώ την classika. Δωρεάν μεταφορικά, σε μια βδομάδα ήρθε.

Απάντηση