Gaggia Classic η Lelit pl41?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

Gaggia Classic η Lelit pl41?

Δημοσίευση από madrivermadonus » Κυρ Δεκ 10, 2023 8:10 pm

Γεια σε όλους

Διάβασα το ίδιο θέμα παρακάτω αλλα δεν καλύφθηκα. Επειδή λοιπόν η Gaggia Baby που έχω έχει πρόβλημα και δεν ξέρω αν θα αξίζει να επισκευαστεί ψάχνω για τυχόν αντικαταστάτη. Όντας ευχαριστημένος απο την ίδια το μυαλό μου πήγε άμεσα στην Gaggia Classic που είναι στα 380 αυτη τη στιγμή και έχω και τα παρελκόμενα (tamper, basket κτλ) ενώ η Lelit 100 ευρω παραπάνω.
Ωστόσο θα ήθελα να ξέρω αν είναι σημαντική η διαφορά τους στο Boiler καθώς το αλουμινένιο της baby είναι πλέον σε δραματική κατάσταση, σημαντικά διαβρωμένο (εχει βαθουλώματα σαν της σελήνης :) και ενώ τη συντηρούσα τακτικά με ξινό συγκριτικά με το ορειχάλκινο της Lelit.
Τα υπόλοιπα θεωρώ οτι είναι πάνω κάτω τα ίδια με την Classic να υπερτερεί στο 58αρι pf ενώ η Lelit οτι έχει μανόμετρο.
Και οι δύο made in Italy...

Οι γνώμες σας;
ευχαριστώ

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Gaggia Classic η Lelit pl41?

Δημοσίευση από NiPi » Κυρ Δεκ 10, 2023 11:19 pm

Κάνεις λίγη οικονομία παραπάνω και παίρνεις τη Lelit με το PID.

Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

Re: Gaggia Classic η Lelit pl41?

Δημοσίευση από madrivermadonus » Δευ Δεκ 11, 2023 8:55 am

Δεν με απασχολουν τοσο οι εξτρα ρυθμισεις και θα ηθελα το οσο το δυνατον χαμηλότερο κόστος.
Τα 400 ήδη τα θεωρώ υπέρβαση.
Εντωμεταξύ το μοντέλο Classic 2018-2019 (ίσως και 2021?) δεν έχει προρυθμισμένη OPV στα 9bar σε σύγκριση με το νέο μοντέλο Classic pro που είναι.
Θεωρείτε οτι έχει σημαντική διαφορά; Στην τιμή η πρώτη έχει απο 372 ευρω και η 2η 450. Παρατηρώ και ψάχνω οτι το τελευταίο μοντέλο έχει καλύτερο pf ατσάλινο, ορειχάλκινο grouphead και ρυθμισμένη OPV στα 9bar αλλα είναι πιο ακριβή.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Gaggia Classic η Lelit pl41?

Δημοσίευση από gsisr » Δευ Δεκ 11, 2023 9:17 am

τι να σου πουμε αλλο φιλε μου; οτι πληρωνεις παιρνεις. το pid θα το λεγα απαραιτητο σ αυτες τις μηχανες αλλα και η ρυθμιζομενη opv. η παιρνεις ετοιμη της λελιτ η παιρνεις τη gaggia και της βαζεις χερι μετα

skoudinio
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 07, 2011 5:41 pm
Όνομα: δημητρης
Μηχανή:: gaggia baby
Μύλος:: Graef cm 702
Τοποθεσία: Μυτιληνη

Re: Gaggia Classic η Lelit pl41?

Δημοσίευση από skoudinio » Παρ Ιαν 12, 2024 8:49 pm

Καλησπερα καλή χρονιά πριν πεις να την αλλάξεις την gaggia σου πάρε ένα τηλέφωνο εδώ +30 21 0300 0499 έχει στην Αθήνα εργαστήριο πολύ φιλότιμος και αγαπάει το site μας. Έχω την ίδια μηχανή την έχω στείλει δύο φορές έβαλε pid και έκανε καλό σέρβις. Σίγουρα θα σου την φτιάξει αν σε συμφέρει οικονομικά καντο

F117
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2021 1:11 am
Μηχανή:: Gaggia New Baby06
2η Μηχανή:: Caffe Verganano
Μύλος:: Mazzer Super Jolly

Re: Gaggia Classic η Lelit pl41?

Δημοσίευση από F117 » Σάβ Ιαν 13, 2024 7:53 am

Επιβεβαιώνω και εγώ για τον μάστορα που λέει ο skoudinio....
Πάρε ένα τηλ και ρώτα....θα σε συμφέρει να την φτιάξεις πιστεύω....και ένα pid πάνω.....
Θα πίνεις καλύτερα καφεδακια

Απάντηση