Αγορά μηχανής πιθανών υπεραυτοματης

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
OasisK
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 06, 2021 1:33 am

Αγορά μηχανής πιθανών υπεραυτοματης

Δημοσίευση από OasisK » Δευ Οκτ 23, 2023 1:27 pm

Την καλημέρα μου σε όλα τα παιδιά εδώ. Θα ήθελα να δηλώσω εξ αρχής ότι δεν έχω καμία επαφή με την διαδικασία παραγωγής του Espresso σαν προϋπηρεσία και ενδιαφέρομαι για την αγορά μιας μηχανής. Στο παρελθόν είχα μια μηχανή Krups απλή και οκ ήμουν ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Τώρα πλέον μας έχει αφήσει χρόνους εδώ και αρκετό καιρό και λέμε με την σύζυγο να πάρουμε μια καινούργια. Οι προϋποθέσεις είναι οι εξής :
1) να είναι όσο το δυνατόν ποιο εύκολη στη χρήση για να την χειρίζεται και η σύζυγος η οποία δεν έχει καμία διάθεση να μπει στη λογική το πρωί κόψε, ζύγισε βάλε, ταμποναρισε, καθάρισε κτλ...
2) να φτιάχνει όσο το δυνατόν με τις όποιες υποχωρήσεις βέβαια καλύτερο αποτέλεσμα καφέ.
3) εμείς πίνουμε και κρύο (περισσότερο και ζεστό) 70% εσπρεσσο και ένα 10% λοιπά ροφήματα (τσάι Αμερικανό,, φίλτρου, καπουτσίνο κτλ)

Οπότε όπως καταλαβαίνετε στο μυαλό μου ήρθαν οι επιλογές της υπεραυτοματης και της nespresso. Προσπαθώ να διαβάσω να καταλάβω αλλά σίγουρα θα ήθελα και την άποψη των ποιο έμπειρων από εμένα. Για υπεραυτοματες κοιτάω την Delonghi Dinamica Plus και την ποιο ακριβή Eletta explore. Για τις άλλες κοιτάω nespresso είτε vertuo είτε απλή.
Ποια είναι η άποψή σας επί του θέματος?

F117
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2021 1:11 am
Μηχανή:: Gaggia New Baby06
2η Μηχανή:: Caffe Verganano
Μύλος:: Mazzer Super Jolly

Re: Αγορά μηχανής πιθανών υπεραυτοματης

Δημοσίευση από F117 » Δευ Οκτ 23, 2023 6:43 pm

Καλησπέρα!
Μην ασχολησε κατά την γνώμη μου με καψουλες και τέτοια!
Αυτή που λες η ντελονγκι βλέπω ότι έχει και για αφρογαλο ζεστό...δεν πιστεύω να αξίζει η διαφορά τιμής σε σχέση με την άλλη που δεν έχει αυτό τον σύστημα μιας και δεν πίνεις κάθε μέρα καπουτσίνο...
Άμα θες όταν πίνεις πάρε μια συσκευουλα μέχρι 40 ευρω που κάνει κρέμα το γάλα.

Για μηχανή εγώ έχω την Delonghi Magnifica S ECAM 22.110 που φτιάχνω στην γυναίκα κάθε μέρα κρύο μπαμ μπαμ. Και εγώ έχω πιεει μερικές φορές άμα βαριέμαι να κάνω στην baby η βιάζομαι πολυ

OasisK
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 06, 2021 1:33 am

Re: Αγορά μηχανής πιθανών υπεραυτοματης

Δημοσίευση από OasisK » Δευ Οκτ 23, 2023 11:28 pm

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.... Έγινε η αγορά. Ελπίζω να μην κλαίω με μαύρο δάκρυ για το αποτέλεσμα 😝.
Μένει να κάνω αγορές πλέον για καφέ.

Απάντηση