Coffeefriend.de

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
geotzo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2020 9:57 am
Μηχανή:: Lelit Mara X ver2
Μύλος:: Mignon Specialita
Τοποθεσία: Αθήνα

Coffeefriend.de

Δημοσίευση από geotzo » Πέμ Αύγ 10, 2023 11:37 am

Καλημέρα σε όλους,
μετά από αρκετές παραγγελίες καφέ κλπ από το συγκεκριμένο κατάστημα, θέλω να επιβεβαιώσω την πολύ καλή και γρήγορη εξυπηρέτηση, μεγάλες προσφορές σε καφέδες και ποικιλία από χαρμάνια (μου άρεσε πολύ ο Ethiopia Burtukaana). Πίσω στο θέμα μου όμως είμαι και πάλι σε δίλημμα αγοράς μηχανής που όλο λεω να πράξω και αλλάζω γνώμες. Είμαι πολλά χρόνια με gaggia classic και μύλο Eurica specialita. Πίνω συνήθως ένα καπουτσίνο το πρωί και ένα εσπρέσσο το απόγευμα, ενώ τα ΣΚ φτιάχνω δυο-τρεις καπουτσίνο παραπάνω για την σύζυγο. Στα 1000 ευρώ υπάρχει Bezzera Unica, Brezzerà BZ10 και στα 950 η Lelit MaraX. Ξέρω συγκρίνω μονό μπόιλερ με HX, αλλά έχω συνηθίσει την gaggia και οι καφέδες είναι λίγοι, οπότε δεν Θα γκρινιάζω με το μονό. Θα ήθελα να ακούσω μερικές γνώμες μήπως καταλήξω κάπου

DimK
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Coffeefriend.de

Δημοσίευση από DimK » Δευ Αύγ 14, 2023 11:01 am

Καλημέρα,
ισως είναι λάθος μέρος για συζήτηση περί μηχανών, (λόγω του θέματος που αφορά κατάστημα), αλλά για τις επιλογές που αναφέρεις,
καθότι την μηχανή φαντάζομαι θα την κρατήσεις μερικά χρόνια, σημαντικός παράγοντας για απόφαση είναι και η συντήρηση.
Κιεγω δεν το είχα σκεφτεί στην αρχή αλλά ευτυχώς κατέληξα σε sb χωρίς Ε61 που το λατρεύω.
Η unica είναι single boiler αλλά έχει Ε61, η LELIT MARA X ....είναι και HX.., ακόμα χειρότερη η αφαλάτωση (δεν μιλάω από προσωπική εμπειρία, οπότε ψάξε σχετικά με τη διαδικασία, και δες αν δεν σε ενοχλεί)
Η BZ10 έχει ωραίο group, αλλά είναι HX (όσο θυμάμαι).
Εγώ είχα στο νου την ΒΖ09 με ηλεκτρικό group (όπως η BZ10) και single boiler και ρυθμιζόμενο θερμοστάτη (...εσωτερικά δυστυχώς και χωρίς την απόκριση του PID)
Πλέον ζαχαρώνω τις ECM Classika και Pure που έχουν inox boiler ( η pure και γυαλινο δοχείο νερού) αλλά....κωλύομαι στη συντήρηση του E61.
Χαρηκα οταν βγήκε η PROFITEC GO ....αλλά δεν έχει Inox boiler που για μένα θα ήταν λόγος να αλλάξω
Από την Gaggia...θα έφευγα ή δεν θα την επέλεγα ποτέ λόγω του αλουμινένιου boiler. (ναι...πιστοποιησεις κλπ κλπ αλλα ...τα φοβάμαι...)
Αν την έχεις μάθει, και δεν σε ενοχλεί το boiler...(εκτός αν έχεις την παρτίδα με το ανοιξείδωτο χωρίς την τρίοδη)...κατσε σε αυτήν μεχρι να τη σιχαθείς. Εχει και τα πλεονεκτήματά της. πχ. σε ΗΧ...θα περιμένεις το πρωι 3-4 φορές περισσότερη ώρα για να πιάσει θερμοκρασία λειτουργίας.

Αν παλι θες να αλλάξεις...κατέληξε σε 2-3 μοντέλα και περίμενε προσφορές. Πριν μερικές μέρες το coffeefriend γιορταζε και στις ECM εδινε δωρο θεση για πατητήρι και γυμνό portafilter...με το γαλλικό τους site να έχει στην classika επιπλέον εκπτωση στα 1149€ (μαζί με τα δωράκια.....αξιξε). Τα Χριστούγεννα είχε την MARA Χ 849 με 100€ κουπόνι για επόμενη αγορά.

geotzo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2020 9:57 am
Μηχανή:: Lelit Mara X ver2
Μύλος:: Mignon Specialita
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Coffeefriend.de

Δημοσίευση από geotzo » Δευ Αύγ 14, 2023 12:13 pm

Καλησπέρα,
έχεις σε όλα δίκιο και οι σκέψεις μου είναι εδώ και καιρό κοντά σε αυτά που λες γιαυτό και δεν έχω πάρει ακόμα απόφαση. Θέλω να αλλάξω την Gaggia, που παρά τις δυσκολίες της και χωρίς να έχω αλλάξει τίποτα πάνω της, έχει βγάλει πολλά χρόνια, αλλά τέλεια λύση δεν υπάρχει. Μάλλον το πιο VFM είναι η MARA αλλά όπως λες θα είναι πιο απαιτητική σε συντήριση. Αλλιώς sb με μεγάλο inox και χωρίς Ε61 δεν ξέρω κάποια. Νομίζω δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

DimK
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Coffeefriend.de

Δημοσίευση από DimK » Δευ Αύγ 14, 2023 2:36 pm

...ενας κατασκευαστης να βγαλει κατι με ανοξειδωτο boiler, pid και ηλεκτρικό group σαν της bezzera BZ10 που να μην θελει συντηρηση???? ακουει κανεις??

είδα οτι πινεις καπουτσινο....οπότε ισως η mara X σου ταιριάσει. άλλη καλή επιλογή ..κακασχημη βεβαια, αλλά από κριτικές για σταθερότητα αποτελέσματος κορυφη...η silvia pro X. Tο boiler ατμου είναι ανοξείδωτο, και απενεργοποιείται αν δεν το χρειάζεσαι. Επίσης το χειμώνα σε γερμανικό site την είχα πετύχει 999. Ώσπου να σκεφτώ αν θελω να αναβαθμίσω....Αν θελω να πάω σε rancilio....Αν Αν Αν....εξαντλήθηκαν.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Coffeefriend.de

Δημοσίευση από dasimo » Τετ Αύγ 16, 2023 8:45 am

καλημέρα, είμαι κάτοχος της ΒΖ10 εδω και τρία χρόνια. Αν εξαιρέσεις μια solenoid valve με κόστος 70 ευρω, έχω κάνει πάνω απο 5500 καφέδες με άψογο consistency, ταχύτατο startup (και κατα συνέπεια σοβαρή οικονομία) μόλις 8 λεπτών και γενικά ειμαι κατα ευχαριστημένος απο την επιλογή. Απο εκει και πέρα η μηχανή δεν σου δίνει πολλούς βαθμούς ελευθερίας στίς ρυθμίσεις , όπως αντίστοιχα η Mara X, αλλα όπως γραφω παραπάνω επειδή η αξιοπιστία ειναι σημαντικό πράγμα δεν μετανιώνω καθόλου για την αγορά της λόγω της ταχύτατης έναρξης και της απίστευτης ομορφιάς που εχει η μηχανή. Επειδή ψάχνω (πάντα) δευτερη μηχανή για το νησί ( να αντικαταστήσω μια αξιοπρεπέστατη αυτοματη phillips), σκοπεύω να πάω την Bezzera στο νησί και να αγοράσω μια Lelit Elizabeth v3.0 για την Αθηνα για να αποκτήσω μια οικονομική double boiler, με διπλό pid, σοβαρό preinfusion και steaming hack. Νομίζω οτι με δεδομένο οτι κάνεις αρκετα capuccino θα πρέπει και εσύ να την βαλεις στα υπ όψην και να σου πώ επίσης οτι για το απογευματινό σου espressακι μπορείς να μην ενεργοποιήσεις το boiler ατμού οπότε να έχεις ακομη μεγαλύετρη οικονομία και ίσως ταχύτητα θερμανσης. Στα σοβαρα μείον η σχετικά βιομηχανική της σχεδίαση που ξεφεύγει απο την κλασσικότητα μιας Ε61 μηχανής.
Επίσης βλέπω οτι την εχει και το καταστημα προτίμησης σου και μάλιστα και σε πολύ καλή τιμή, πρίν την αγορά 9αν παρεις αυτή) επιβεβαίωσε με το κατάστημα οτι μιλάμε για την εκδοση v3.0 γιατι εμφανισιακά δεν ξεχωρίζουν οι διαφορετικές γενιές.
Συγκριτικά μπορείς να την συγκρίνεις μόνο με την Rancillio Sylvia pro X, η οποία είναι και πιο ακριβή αλλα και νομίζω οτι το μενού της δεν εχει τις δυνατότητες της Elizabeth αλλα ουτε και το διασημο steam hack των 3 bar που εχει η Elizabeth.

https://www.coffeefriend.de/p/kaffeemas ... ro-x-inox/

https://www.coffeefriend.de/p/kaffeemas ... eth-pl92t/

επίσης βλέπω σε καταπληκτική τιμή την σχετικά απλή(οπως ακριβως η ΒΖ-10) αλλα πάντα πανέμορφη, πολύ ποιοτική και powerhouse (αν και οχι τοσο ισχυρή οσο η ΒΖ10 σε ατμό) appartamento

https://www.coffeefriend.de/p/kaffeemas ... ck-copper/

Αν εχεις πρόβλημα χώρου , εχει σε πολύ καλή τιμή και την καινούργια stone της Rocket ασν μια μικρή επιλογή heat exchange.

https://www.coffeefriend.de/p/kaffeemas ... tin-green/

Αφού κανεις capuccinos οπως και εγω καθε ημέρα, απέκλεισε εντελώς την Unica όπως και ΚΑΘΕ single boiler μηχανή σαν την Classica.

Γενικά βλέπω καλή επιτυχία καλές τιμές. Συνεχίζει ως κορυφαία επιλογή (για εμενα μιλάω ) να είναι μονόδρομος η Elizabeth με βαση τις δυνατότητες που εχει. Υπάρχουν πολλά βιντεο στο youtube που την δειχνουν και σε μικρά καφε να κάνει back to back capuccinos σαν να μην υπάρχει αυριο. Αν την πάρεις ψάξε να βρείς και ξύλινη προέκταση του steam διακόπτη γιατι πλαστικός που εχει μαμα ,είναι απλά σάπιος !

https://www.coffeefriend.de/p/kaffeemas ... eth-pl92t/
Δυο τελευταία σχόλια επειδή αναφέρθηκαν σε προηγούμενα σχόλια. Το πρώτο μπορεί να δημιουργήσει πόλωση αλλα για αυτό ειναι τα forums....!
Το inox boiler πωλείται σαν καινοτομία και κατι καλό τον τελευταίο καιρό , για εμενα ειναι σοβαρό downgrade σε σχεση με το χαλκινο παραδοσιακό ας πούμε της bz-10 και βεβαια αυτό γινεται απο τις εταιρίες γιατι το inox σε σχεση με το χαλκινο έχει το 1/10 του κόστους. Το δευτερο σχόλιο εαφορα την συντηρηση του group και για αυτό να σου πω οτι η bezzera ειναι αχτύπητη γιατί γινεται βίδες σε δευτερόλεπτα και το κανεις οτι θελεις (πχ πλυσιμο) πολύ ευκολα και ξανα μοντάρισμα.
Σε κάθε περίπτωση γνωμη μου ειναι κατα την διαδικασία αγορας να μην λάβεις κανενα απο τα παραπάνω 2 για την αγορα της μηχανής γιατί οι κατασκευαστές ξερουν καλύτερα απο εμας και αν κανεις την υποτυπώδη συντήρηση του κατσκευαστή θα εισαι μια χαρα Να αναφέρουμε εδω τα καταπληκτικά βιντεος της Lelit σε οτι αφορα τα μηχανηματα της, που εμενα μου αρέσουν ιδιαιτέρως και για τον λόγο οτι δίνουν στον πελάτη τους την δυνατότηα να κανει πράγματα που για αλλους κατασκευατές θα ήταν και ακύρωση της εγγύησης. Νομίζω οτι ειναι ακόμη (και αναφερω ακομη γιατι αγοράστηκαν απο την Breville) πολύ σοβαρή εταιρία.

Άβαταρ μέλους
Algebar
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2018 4:04 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: NS Oscar II
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i2 Steel
Τοποθεσία: Παλλήνη

Re: Coffeefriend.de

Δημοσίευση από Algebar » Τετ Αύγ 16, 2023 9:54 am

Η Oscar II είναι HX χωρίς την ταλαιπωρία του Ε61 με εξαιρετικό VFM ειδικά για όποιον πίνει καπουτσίνο και θέλει δυνατό ατμό, έχει πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής με χάλκινο boiler και πολύ εύκολη αφαλάτωση λόγω της τάπας στο κάτω μέρος του boiler. Με σακουλάκι ρητίνης στο δοχείο κάνω μία αφαλάτωση το χρόνο με 2-3 καφεδάκια ημερησίως και έχω φτάσει αισίως στα 3,5 χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

geotzo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2020 9:57 am
Μηχανή:: Lelit Mara X ver2
Μύλος:: Mignon Specialita
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Coffeefriend.de

Δημοσίευση από geotzo » Τετ Αύγ 30, 2023 1:01 pm

Algebar έγραψε:
Τετ Αύγ 16, 2023 9:54 am
Η Oscar II είναι HX χωρίς την ταλαιπωρία του Ε61 με εξαιρετικό VFM ειδικά για όποιον πίνει καπουτσίνο και θέλει δυνατό ατμό, έχει πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής με χάλκινο boiler και πολύ εύκολη αφαλάτωση λόγω της τάπας στο κάτω μέρος του boiler. Με σακουλάκι ρητίνης στο δοχείο κάνω μία αφαλάτωση το χρόνο με 2-3 καφεδάκια ημερησίως και έχω φτάσει αισίως στα 3,5 χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
Την έχω φλερτάρει την oscar αρκετές φορές, αλλά με το πακέτο professional στο barista, στα 920 ευρώ δεν είμαι σίγουρος.

Άβαταρ μέλους
Algebar
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2018 4:04 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: NS Oscar II
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i2 Steel
Τοποθεσία: Παλλήνη

Re: Coffeefriend.de

Δημοσίευση από Algebar » Πέμ Αύγ 31, 2023 10:55 am

Πάρε την απλή (νομίζω ότι η version22 έρχεται με OPV από το εργοστάσιο ή βάλε μία), για καπουτσίνο δεν θα ασχοληθείς ποτέ να ρυθμίσεις πίεση και έμμεσα θερμοκρασία.
Ο αδερφός μου που πίνει κυρίως εσπρέσο πήρε την Oscar μετά από μένα και έβαλε Sirai για να έχει επιλογές ρύθμισης αλλά τον έχει χρησιμοποιήσει ελάχιστα.
Η ποιότητα της μηχανής είναι εξαιρετική, έχει πολύ σταθερή θερμοκρασία και φτιάχνει πολύ ωραία καφεδάκια χωρίς φρου-φρου κι αρώματα.

geotzo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2020 9:57 am
Μηχανή:: Lelit Mara X ver2
Μύλος:: Mignon Specialita
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Coffeefriend.de

Δημοσίευση από geotzo » Σάβ Σεπ 02, 2023 4:45 pm

dasimo έγραψε:
Τετ Αύγ 16, 2023 8:45 am
καλημέρα, είμαι κάτοχος της ΒΖ10 εδω και τρία χρόνια. Αν εξαιρέσεις μια solenoid valve με κόστος 70 ευρω, έχω κάνει πάνω απο 5500 καφέδες με άψογο consistency, ταχύτατο startup (και κατα συνέπεια σοβαρή οικονομία) μόλις 8 λεπτών και γενικά ειμαι κατα ευχαριστημένος απο την επιλογή. Απο εκει και πέρα η μηχανή δεν σου δίνει πολλούς βαθμούς ελευθερίας στίς ρυθμίσεις , όπως αντίστοιχα η Mara X, αλλα όπως γραφω παραπάνω επειδή η αξιοπιστία ειναι σημαντικό πράγμα δεν μετανιώνω καθόλου για την αγορά της λόγω της ταχύτατης έναρξης και της απίστευτης ομορφιάς που εχει η μηχανή. Επειδή ψάχνω (πάντα) δευτερη μηχανή για το νησί ( να αντικαταστήσω μια αξιοπρεπέστατη αυτοματη phillips), σκοπεύω να πάω την Bezzera στο νησί και να αγοράσω μια Lelit Elizabeth v3.0 για την Αθηνα για να αποκτήσω μια οικονομική double boiler, με διπλό pid, σοβαρό preinfusion και steaming hack. Νομίζω οτι με δεδομένο οτι κάνεις αρκετα capuccino θα πρέπει και εσύ να την βαλεις στα υπ όψην και να σου πώ επίσης οτι για το απογευματινό σου espressακι μπορείς να μην ενεργοποιήσεις το boiler ατμού οπότε να έχεις ακομη μεγαλύετρη οικονομία και ίσως ταχύτητα θερμανσης. Στα σοβαρα μείον η σχετικά βιομηχανική της σχεδίαση που ξεφεύγει απο την κλασσικότητα μιας Ε61 μηχανής.
Επίσης βλέπω οτι την εχει και το καταστημα προτίμησης σου και μάλιστα και σε πολύ καλή τιμή, πρίν την αγορά 9αν παρεις αυτή) επιβεβαίωσε με το κατάστημα οτι μιλάμε για την εκδοση v3.0 γιατι εμφανισιακά δεν ξεχωρίζουν οι διαφορετικές γενιές.
Συγκριτικά μπορείς να την συγκρίνεις μόνο με την Rancillio Sylvia pro X, η οποία είναι και πιο ακριβή αλλα και νομίζω οτι το μενού της δεν εχει τις δυνατότητες της Elizabeth αλλα ουτε και το διασημο steam hack των 3 bar που εχει η Elizabeth.

https://www.coffeefriend.de/p/kaffeemas ... ro-x-inox/

https://www.coffeefriend.de/p/kaffeemas ... eth-pl92t/

επίσης βλέπω σε καταπληκτική τιμή την σχετικά απλή(οπως ακριβως η ΒΖ-10) αλλα πάντα πανέμορφη, πολύ ποιοτική και powerhouse (αν και οχι τοσο ισχυρή οσο η ΒΖ10 σε ατμό) appartamento

https://www.coffeefriend.de/p/kaffeemas ... ck-copper/

Αν εχεις πρόβλημα χώρου , εχει σε πολύ καλή τιμή και την καινούργια stone της Rocket ασν μια μικρή επιλογή heat exchange.

https://www.coffeefriend.de/p/kaffeemas ... tin-green/

Αφού κανεις capuccinos οπως και εγω καθε ημέρα, απέκλεισε εντελώς την Unica όπως και ΚΑΘΕ single boiler μηχανή σαν την Classica.

Γενικά βλέπω καλή επιτυχία καλές τιμές. Συνεχίζει ως κορυφαία επιλογή (για εμενα μιλάω ) να είναι μονόδρομος η Elizabeth με βαση τις δυνατότητες που εχει. Υπάρχουν πολλά βιντεο στο youtube που την δειχνουν και σε μικρά καφε να κάνει back to back capuccinos σαν να μην υπάρχει αυριο. Αν την πάρεις ψάξε να βρείς και ξύλινη προέκταση του steam διακόπτη γιατι πλαστικός που εχει μαμα ,είναι απλά σάπιος !

https://www.coffeefriend.de/p/kaffeemas ... eth-pl92t/
Δυο τελευταία σχόλια επειδή αναφέρθηκαν σε προηγούμενα σχόλια. Το πρώτο μπορεί να δημιουργήσει πόλωση αλλα για αυτό ειναι τα forums....!
Το inox boiler πωλείται σαν καινοτομία και κατι καλό τον τελευταίο καιρό , για εμενα ειναι σοβαρό downgrade σε σχεση με το χαλκινο παραδοσιακό ας πούμε της bz-10 και βεβαια αυτό γινεται απο τις εταιρίες γιατι το inox σε σχεση με το χαλκινο έχει το 1/10 του κόστους. Το δευτερο σχόλιο εαφορα την συντηρηση του group και για αυτό να σου πω οτι η bezzera ειναι αχτύπητη γιατί γινεται βίδες σε δευτερόλεπτα και το κανεις οτι θελεις (πχ πλυσιμο) πολύ ευκολα και ξανα μοντάρισμα.
Σε κάθε περίπτωση γνωμη μου ειναι κατα την διαδικασία αγορας να μην λάβεις κανενα απο τα παραπάνω 2 για την αγορα της μηχανής γιατί οι κατασκευαστές ξερουν καλύτερα απο εμας και αν κανεις την υποτυπώδη συντήρηση του κατσκευαστή θα εισαι μια χαρα Να αναφέρουμε εδω τα καταπληκτικά βιντεος της Lelit σε οτι αφορα τα μηχανηματα της, που εμενα μου αρέσουν ιδιαιτέρως και για τον λόγο οτι δίνουν στον πελάτη τους την δυνατότηα να κανει πράγματα που για αλλους κατασκευατές θα ήταν και ακύρωση της εγγύησης. Νομίζω οτι ειναι ακόμη (και αναφερω ακομη γιατι αγοράστηκαν απο την Breville) πολύ σοβαρή εταιρία.
Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες. Πάνω κάτω τα ίδια διλήμματα/σκέψεις έχω. Η bz10 κ η rocket όπως λες πολύ όμορφες. Προσπαθούμε πολλοί σε αυτό το χόμπι να παντρέψουμε αισθητική κ απόδοση με όριο χρημάτων, πράγμα δύσκολο. Η Elizabeth πραγματικά έχει πολλά να δώσει αλλά δεν μου αρέσει καθόλου σχεδιαστικά. Θα λέω ωραίος καφές αλλά δεν βλέπεται...
Θα ήθελα να κάνω και την διαδικασία όσο ευκολότερη γίνεται βέβαια, αλλά εκεί που πάω να πατήσω το κουμπί, σκέφτομαι πάλι διάφορα. Με την bz10 τι καφέδες πίνεις αλήθεια; Έχεις νιώσει να σε περιορίζει;

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Coffeefriend.de

Δημοσίευση από dasimo » Δευ Σεπ 04, 2023 8:19 am

καλημερα, εμεις εδω είμαστε του cappuccino κια μπορώ να πώ οτι καναμε την καλυτερη επιλογή. Σε περίπου 6 λεπτα ξεκινας να φτιάχνεις back to back καφέδες σαν να μην υπάρχει αυριο, που για εμενα ειναι πολύ σημαντικό καθως νομίζω οτι μακροπρόθεσμα υελικά γλυτωνεις πολύ ρευμα απο αντιστοιχες εφαρμογές, θα βρεις πληροφοριες στο πολύ αναλυτικό αυτο τεστ για ολες τις μηχανες της κατηγορίας (https://www.kaffeemacher.ch/blog/zweikr ... vergleich/ )
Σε κάθε περίπτωση μετα απο 3 χρονια φοβερη αξιοπιστία με μια solenoid valve μονο εκτός λειτουργίας καιμκόστος 75 ευρω. Συνέπεια , δυναμη, οικονομια το τριπτυχο της bz-10. Στα μειον, δεν εχει pid , δεν εχει preinfussion (παρα μόνο με επιλογη υψους καλαθιού). συνολικά μια καταπληκτική επιλογή.
Απο καφέδες σπάνια Αφρική, κυριως πίνω Κολομβιες αμερικάνο για 2ο καφέ και εσπρέσσο το απόγευμα, και δυο blends που εναλλάσω για τον πρωινό καπουτσίνο.

Καταευχαριστημενος και σχεδον ερωτευμένος μαζί της περιμένω να κυλήσουν τα πράγματα στην ζωή μου να την στείλω στο σπίτι νησί που πλέον θα δουλευω για 6 μηνες τον χρόνο και να την αντικαταστησω εδω με μια dual boiler που ξεκιναει απο elisabeth και φτανει σε LM Linea micra (εξαρταται το βudget που θα κανω allocate!)

Απάντηση