Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Θωμας48
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2022 3:14 pm

Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από Θωμας48 » Τρί Φεβ 08, 2022 3:24 pm

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το ποια μηχανή εσπρέσσο να αγοράσω. Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις καφέ και θέλω επειδή την χρησιμοποιεί και η γυναίκα μου να είναι εύκολη στη χρήση για την παρασκευή του εσπρέσσο. Το budget μας κυμαίνεται γύρω στα 300€ και επίσης σκεφτόμαστε να πάρουμε και μια αφρογαλιερα διότι με το ακροφύσιο δεν πετυχαίνουμε το σωστό αφρογαλα για cappuccino. Παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας στο να έχω ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα εσπρέσσο διότι κάθε μέρα 2€ απ' έξω δεν λέει. Δεν με πειράζει να είναι μια μηχανή που να χρειαστεί να πειραματιστω για να την ρυθμίσω μια φορά στο πως θέλω να βγάζει τον καφέ μου. Ευχαριστώ εξαρχής για τον χρόνο σας

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από thodoris5321 » Τρί Φεβ 08, 2022 3:52 pm

Θες την Sage bambino plus, δεν είναι τόσο ποιοτική αλλά θα σε βολέψει και στο αφρογαλα. Το θέμα είναι, πώς θα χρειαστείς και μύλο κοπής για καφέ, και για αυτό θες τουλάχιστον άλλα 150 ευρώ.
Η επόμενη λύση αν δεν ανεβαίνει το budget θα είναι να πάρεις έναν μύλο και μια μηχανή delonghi dedica ή κάτι πιο χειροκίνητο και να είσαι ευχαριστημένος.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Φεβ 08, 2022 4:12 pm

Θωμας48 έγραψε:
Τρί Φεβ 08, 2022 3:24 pm
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το ποια μηχανή εσπρέσσο να αγοράσω. Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις καφέ και θέλω επειδή την χρησιμοποιεί και η γυναίκα μου να είναι εύκολη στη χρήση για την παρασκευή του εσπρέσσο. Το budget μας κυμαίνεται γύρω στα 300€ και επίσης σκεφτόμαστε να πάρουμε και μια αφρογαλιερα διότι με το ακροφύσιο δεν πετυχαίνουμε το σωστό αφρογαλα για cappuccino. Παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας στο να έχω ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα εσπρέσσο διότι κάθε μέρα 2€ απ' έξω δεν λέει. Δεν με πειράζει να είναι μια μηχανή που να χρειαστεί να πειραματιστω για να την ρυθμίσω μια φορά στο πως θέλω να βγάζει τον καφέ μου. Ευχαριστώ εξαρχής για τον χρόνο σας
Λάθος προσέγγιση ο εσπρέσσο είναι ακριβή ιστορία γιατί είναι γρήγορος αλλά δύσκολος καφές δεν είναι φραπέ.
Καλύτερα 2 ευρώ την ημέρα και να πίνεις εσπρέσσο της προκοπής παρά κάτι κινεζουρες σαν τις Sage και του Lidl που θα πίνεις πικροζούμια.
Τα έχουμε πει δεκάδες φορές, καλό διάβασμα.

Θωμας48
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2022 3:14 pm

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από Θωμας48 » Τρί Φεβ 08, 2022 4:27 pm

Artisti έγραψε:
Τρί Φεβ 08, 2022 4:12 pm
Θωμας48 έγραψε:
Τρί Φεβ 08, 2022 3:24 pm
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το ποια μηχανή εσπρέσσο να αγοράσω. Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις καφέ και θέλω επειδή την χρησιμοποιεί και η γυναίκα μου να είναι εύκολη στη χρήση για την παρασκευή του εσπρέσσο. Το budget μας κυμαίνεται γύρω στα 300€ και επίσης σκεφτόμαστε να πάρουμε και μια αφρογαλιερα διότι με το ακροφύσιο δεν πετυχαίνουμε το σωστό αφρογαλα για cappuccino. Παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας στο να έχω ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα εσπρέσσο διότι κάθε μέρα 2€ απ' έξω δεν λέει. Δεν με πειράζει να είναι μια μηχανή που να χρειαστεί να πειραματιστω για να την ρυθμίσω μια φορά στο πως θέλω να βγάζει τον καφέ μου. Ευχαριστώ εξαρχής για τον χρόνο σας
Λάθος προσέγγιση ο εσπρέσσο είναι ακριβή ιστορία γιατί είναι γρήγορος αλλά δύσκολος καφές δεν είναι φραπέ.
Καλύτερα 2 ευρώ την ημέρα και να πίνεις εσπρέσσο της προκοπής παρά κάτι κινεζουρες σαν τις Sage και του Lidl που θα πίνεις πικροζούμια.
Τα έχουμε πει δεκάδες φορές, καλό διάβασμα.
Ψάχνω μια ικανοποιητική επιλογή μέχρι τα 300€ που να μπορώ να ξυπνάω και να φτιάχνω τον καφέ μου και να το ευχαριστιεμαι. Δεν ψάχνω κάτι super που να μου κάνει την τρελή διαφορά αλλά κάτι τίμιο για τα λεφτά που δίνω. Αν έχετε κάποια πρόταση μηχανής πείτε μου

geotzo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2020 9:57 am
Μηχανή:: Lelit Mara X ver2
Μύλος:: Mignon Specialita
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από geotzo » Τρί Φεβ 08, 2022 5:06 pm

Εγώ από την μικρή μου εμπειρία, θα συμφωνήσω ότι ο espresso/cappuccino στο σπίτι, δεν προσφέρει οικονομία, αλλά απόλαυση με μορφή χόμπι. Αν βάλεις το κόστος του εξοπλισμού/καφέ/γάλα/νερό/ρεύματος/χρόνου/αναβαθμίσεων νομίζω ότι πλησιάζεις πολύ τα 2 ευρώ.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από thanasis00 » Τρί Φεβ 08, 2022 5:23 pm

geotzo έγραψε:
Τρί Φεβ 08, 2022 5:06 pm
Εγώ από την μικρή μου εμπειρία, θα συμφωνήσω ότι ο espresso/cappuccino στο σπίτι, δεν προσφέρει οικονομία, αλλά απόλαυση με μορφή χόμπι. Αν βάλεις το κόστος του εξοπλισμού/καφέ/γάλα/νερό/ρεύματος/χρόνου/αναβαθμίσεων νομίζω ότι πλησιάζεις πολύ τα 2 ευρώ.
Σου επιστρέφει τα αρχικά χρήματά σου σε σχετικά μικρό βάθος χρόνου. Με πρόχειρους υπολογισμούς, αν πίνεις δηλαδή 2 καφέδες τη μέρα απ' έξω, με κόστος 2 ευρώ ο καφές, σε ένα χρόνο θα χεις πληρώσει περίπου 1400 ευρώ. Οπότε αν αφαιρέσεις τους κόκκους καφέ που θα αγοράζεις για 1 χρόνο (πχ 1 κιλό σε βγάζει ~ 1.5 μήνα, οπότε θες 8 κιλά το χρόνο) γύρω στα 260 ευρώ, και διάφορα καθαριστικά ας πούμε άλλα 140 ευρώ, σου μένουν 1000 ευρώ για μηχανή και μύλο, που είναι υπέρ αρκετά για να πάρεις κάτι πολύ αξιόλογο. Ντάξει προφανώς αν δε πίνεις κάθε μέρα 2 καφέδες, αυξάνει ο χρόνος, οπότε το πολύ σε 2 χρόνια έχεις πάρει τα λεφτά σου πίσω, και η μηχανή θα συνεχίζει να είναι σαν καινούρια (με την ανάλογη συντήρηση).

Τώρα προς τον ts, κλασική μηχανή εσπρέσσο με γκρουπ και εύκολη στη χρήση νομίζω δεν υπάρχει. Είτε πας σε μηχανή με γκρουπ, είτε σε κάψουλες. Αν είστε διατεθειμένοι να φτιάχνετε καφέ όπως σε μια καφετέρια, τότε έχεις πολλές επιλογές. Όμως εκτός από το κομμάτι της παρασκευής, θα πρέπει να έχετε κατά νου και το κομμάτι του καθαρισμού. Αυτά είναι που γλιτώνεις όταν παίρνεις καφέ απ' έξω (όπως και το dialing in, δοκιμές σε ποικιλίες κπλ). Οπότε αν πας με βάση το παραπάνω σενάριο, αξιόλογες λύσεις είναι ένας μύλος Eureka Mignon Specialita γύρω στα 400 ευρώ, και μια Lelit μηχανή, παίζουν διάφορες γύρω στα 600 ευρώ.

Για κάψουλες δυστυχώς δε ξέρω οπότε δεν έχω άποψη.

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από thodoris5321 » Τρί Φεβ 08, 2022 7:06 pm

Artisti έγραψε:
Τρί Φεβ 08, 2022 4:12 pm
Λάθος προσέγγιση ο εσπρέσσο είναι ακριβή ιστορία γιατί είναι γρήγορος αλλά δύσκολος καφές δεν είναι φραπέ.
Καλύτερα 2 ευρώ την ημέρα και να πίνεις εσπρέσσο της προκοπής παρά κάτι κινεζουρες σαν τις Sage και του Lidl που θα πίνεις πικροζούμια.
Τα έχουμε πει δεκάδες φορές, καλό διάβασμα.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Sage αλλά με βάση αυτά που έχω δει από Hoffmann, Lance Hedrick και άλλους η Sage βγάζει ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Αναφέρομαι για τις μηχανές που βγάζουν 9bar όπως αυτή που ανέφερα και όχι κάποιες που βγάζουν 12-14. Φυσικά δε τη συγκρίνω με Lelit κα.

geotzo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2020 9:57 am
Μηχανή:: Lelit Mara X ver2
Μύλος:: Mignon Specialita
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από geotzo » Τρί Φεβ 08, 2022 10:24 pm

thanasis00 έγραψε:
Τρί Φεβ 08, 2022 5:23 pm
geotzo έγραψε:
Τρί Φεβ 08, 2022 5:06 pm
Εγώ από την μικρή μου εμπειρία, θα συμφωνήσω ότι ο espresso/cappuccino στο σπίτι, δεν προσφέρει οικονομία, αλλά απόλαυση με μορφή χόμπι. Αν βάλεις το κόστος του εξοπλισμού/καφέ/γάλα/νερό/ρεύματος/χρόνου/αναβαθμίσεων νομίζω ότι πλησιάζεις πολύ τα 2 ευρώ.
Σου επιστρέφει τα αρχικά χρήματά σου σε σχετικά μικρό βάθος χρόνου. Με πρόχειρους υπολογισμούς, αν πίνεις δηλαδή 2 καφέδες τη μέρα απ' έξω, με κόστος 2 ευρώ ο καφές, σε ένα χρόνο θα χεις πληρώσει περίπου 1400 ευρώ. Οπότε αν αφαιρέσεις τους κόκκους καφέ που θα αγοράζεις για 1 χρόνο (πχ 1 κιλό σε βγάζει ~ 1.5 μήνα, οπότε θες 8 κιλά το χρόνο) γύρω στα 260 ευρώ, και διάφορα καθαριστικά ας πούμε άλλα 140 ευρώ, σου μένουν 1000 ευρώ για μηχανή και μύλο, που είναι υπέρ αρκετά για να πάρεις κάτι πολύ αξιόλογο. Ντάξει προφανώς αν δε πίνεις κάθε μέρα 2 καφέδες, αυξάνει ο χρόνος, οπότε το πολύ σε 2 χρόνια έχεις πάρει τα λεφτά σου πίσω, και η μηχανή θα συνεχίζει να είναι σαν καινούρια (με την ανάλογη συντήρηση).
Είχα κάνει παλιότερα υπολογισμούς κ δεν έβγαλα απόσβεση... Υπολόγισε σε όλα αυτά γάλα, αν πίνεις γαλακτερά, νερά/φίλτρα, ρεύμα (που έχει πάει στον Θεό) και φυσικά τον χρόνο σου, που έχει κ αυτός μια κάποια αξία. Είναι ανούσιο για εμένα το επιχείρημα της οικονομίας

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από Zen308 » Τετ Φεβ 09, 2022 8:45 am

Θωμας48 έγραψε:
Τρί Φεβ 08, 2022 3:24 pm
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το ποια μηχανή εσπρέσσο να αγοράσω. Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις καφέ και θέλω επειδή την χρησιμοποιεί και η γυναίκα μου να είναι εύκολη στη χρήση για την παρασκευή του εσπρέσσο. Το budget μας κυμαίνεται γύρω στα 300€ και επίσης σκεφτόμαστε να πάρουμε και μια αφρογαλιερα διότι με το ακροφύσιο δεν πετυχαίνουμε το σωστό αφρογαλα για cappuccino. Παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας στο να έχω ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα εσπρέσσο διότι κάθε μέρα 2€ απ' έξω δεν λέει. Δεν με πειράζει να είναι μια μηχανή που να χρειαστεί να πειραματιστω για να την ρυθμίσω μια φορά στο πως θέλω να βγάζει τον καφέ μου. Ευχαριστώ εξαρχής για τον χρόνο σας
Οπως μας τα γράφεις,καλύτερα αγόρασε το σύστημα για κάψουλες της Lavazza και μια αφρογαλιερα κι είσαι μια χαρά .
Με 300€ δεν αγοράζεις εξοπλισμό για κανονικό εσπρέσσο που μάλιστα να είναι κι εύκολος στη χρήση και χωρίς ανάγκη για πολλές δοκιμές .
Πέρα από τον εξοπλισμό και την πρώτη ύλη, χρειάζεσαι και αρκετή προσωπική ενασχόληση/υπομονή,μέχρι να μάθεις κι από κει και μετά θα βελτιώνεται συνεχώς.
Φιλική συμβουλή,αποφυγε τις υπεραυτοματες μηχανές όσο δελεαστικές κι αν σου φαίνονται.

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής εσπρέσσο

Δημοσίευση από slaughter » Τετ Φεβ 09, 2022 11:17 am

Εγώ θα σου πω την δική μου εμπειρία. Ξεκίνησα με υπεραυτόματη (Krups - 350 Ευρώ) που για τα τότε δεδομένα μου έφτιαχνε οκ καφέ και την είχα για 10 χρόνια. όταν χάλασε έκανα την μετάβαση σε Sage Barista Express που τότε δεν ερχόταν Ελλάδα και την πήρα κάπου 550 Ευρώ απο Amazon UK. Η διαφορά ήταν χαοτική. Πολύ καλύτερος καφές και με μικρή σχετικά ενασχόληση. Δουλεύει μια χαρα χωρίς θέματα 4-5 χρόνια που την έχω και για τα λεφτά της είναι μια χαρά. Πια μπορείς να πας και Bambino + μύλο για να έχεις καλύτερο μύλο που θα σου χρειαστεί αν θελήσεις να κάνεις update στο μέλλον. Εγώ με την Barista Express έπινα καλύτερους καφέδες απο πολλές καφεταίριες αλλά όχι απο αυτές που έφτιαχναν καλό καφέ εξού κ η αναβάθμιση που της έκανα ;)

Σχετικά με την απόσβεση εγώ υπολογίζω οτι το κόστος του κάθε cappuccino που φτιάνω είναι λίγο κάτω απο 1 ευρώ με καλό καφέ και γάλα (όχι τα πιο φθηνά που θα μπορούσα να βρω) και έτσι για 2-4 καφέδες την ημέρα είναι μεγάλο το κέρδος. πια φτιάχνω καφέ απο το σπίτι για να πάρω μαζί στην δουλειά.. έχω πάρει κ ένα keepcup thermal και φτάνει ζεστός ακόμα κ αν έχεις 1 ώρα δρόμο ;)

Βέβαια όταν γίνει hobby δεν ξέρω αν κ πότε θα κάνει απόσβεση χεχε

Απάντηση