BlitzHome BH-CMM5

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: BlitzHome BH-CMM5

Δημοσίευση από dasimo » Σάβ Ιαν 29, 2022 3:37 pm

επι του θέματος επίσης....αυτό το βίντεο είναι σοκαριστικό....

εδω ο χρόνος και η ποιότητα εκχύλισης είναι επιπέδου ιταλικής και βάλε....αρα όλα είναι θέμα πειραματισμού. Σωστό pre-infussion, χρόνοι , ροή. Φαντάζομαι οτι ο μύλος είναι σίγουρα για πέταμα....
https://www.youtube.com/watch?v=gxOCbBSlVDY

thermoblock εχουν και ΟΛΕΣ οι Ascaso, εγω δεν θα έπαιρνα ποτέ για πολλούς λόγους σε μια ακριβή μηχανή με πρώτο πρώτο την ευαισθησία του σε εκθεση στον αέρα (δηλαδή να ανάψει χωρις να περάσει νερό) αλλά για intro μηχανη και σε σχέση με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ νεσπρεσσο.....ειναι άλμα ποιότητας. Την παίρνεις κι μα σε βολέψει 2 με 3 χρόνια θα τα βγάλεις απροβλημάτιστα. Αυτα που με ανησυχούν είναι η ποιότητα των υλικών όπως σωληνώσεις και boiler. Να θυμίσω εδώ οτι έλεγχος για ραδιενέργεια σε ανακυκλώσιμο ατσάλι στην Κινα είναι ουσιαστικά ανύπαρκτος και για εμενα ιδιαίτερα για φαγητό αυτο είναι no/no (δυστυχώς κυκλολφορεί πολύ ραδιενεργό scrap). Πάνω απο 150 ευρώ όμως με τίποτε.....να θυμίσω οτι με λίγη καλή τύχη στα 350 πετυχαίνεις gaggia με solenoid valve....(https://www.skroutz.gr/s/23656997/Gaggi ... 15bar.html ). Προσοχή μόνο να είναι μετα του 2018 μοντέλο γιατι κάποιες φθηνες που παίζουν είναι οι γνωστές phillips/saecco ρουμάνικες που είναι πολύ κακές...

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: BlitzHome BH-CMM5

Δημοσίευση από thodoris5321 » Σάβ Ιαν 29, 2022 5:11 pm

dasimo έγραψε:
Σάβ Ιαν 29, 2022 3:37 pm
Να θυμίσω εδώ οτι έλεγχος για ραδιενέργεια σε ανακυκλώσιμο ατσάλι στην Κινα είναι ουσιαστικά ανύπαρκτος και για εμενα ιδιαίτερα για φαγητό αυτο είναι no/no (δυστυχώς κυκλολφορεί πολύ ραδιενεργό scrap)
Μου θύμησες ένα σχόλιο που είχα διαβάσει από κάποιον που είχε πάρει υπεραυτοματη γνωστής μάρκας και μετά από 1 μήνα άρχισαν να του πέφτουν τα μαλλιά και άλλα, και όταν σταμάτησε να πίνει καφέ από αυτήν έγινε καλύτερα. Δεν ξέρω κατά πόσο ήταν αλήθεια βέβαια.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: BlitzHome BH-CMM5

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Ιαν 29, 2022 8:23 pm

Άθλιο promotion της πανάθλιας κινεζούρας τύπου "Τζεμιλε".
Ίδιο καφέ θα έχεις με την κινεζούρα που έχει το lidl στα 60 ευρώ .

Απάντηση