Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής;

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Stelios91
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 9:18 pm

Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής;

Δημοσίευση από Stelios91 » Δευ Ιαν 10, 2022 1:26 pm

Είπα να ανοίξω ένα θέμα για όσους σκεφτόμαστε την αγορά μεταχειρισμένης μηχανής και έχουμε ενδοιασμούς και απορίες...να μας βοηθήσουν όσοι το έχουν κάνει είτε από τη μεριά του πωλητή είτε του αγοραστή κυρίως.
Επειδή και εγώ είμαι σε αναζήτηση μηχανής και έψαχνα για καινούργια... ήθελα να μοιραστώ τους πρόβληματισμους μου όσον αφορά τις μεταχειρισμένες καθώς θα με βόλευε να πάρω μια καλύτερη μηχανή από ότι θα έπαιρνα καινούργια.
Λοιπόν αρχικά...πως βασίζεται κάποιος και αγοράζει μια μηχανή....που μπορεί όταν την βάλει σπίτι του να την δουλέψει...να του παρουσιάζει διάφορα προβλήματα...αν και ο πωλητής μπορεί να έλεγε ότι είναι σε άριστη κατάσταση...
Μπορεί ο πωλητής απλά να κάνει τον Κινέζο...
Και εσύ να στείλεις για επισκευή την μηχανή και τελικά να σου έχει βγει ακριβότερη από την καινούργια;
Ειδικά όταν πρόκειται για αγορά από διαφορετική περιοχή της Ελλάδας...που δεν έχεις την ευκαιρία να την δεις από κοντά και σε λειτουργία πριν την αγοράσεις

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής;

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Ιαν 10, 2022 1:39 pm

Αρχίζουμε από τις ανάγκες που έχει ο καθένας μας π.χ. πόσους καφέδες πίνουμε και τι,( εσπρέσο καπουτσίνο ). Δες λοιπόν τις ανάγκες σου και πράξε ανάλογα.
Σε μεταχειρισμένη είναι λίγο ρίσκο αλλά με ημερομηνία κατασκευής και κάποιο έλεγχο μπορεί να πετύχεις διαμάντι.
και πάνω από όλα το εύρος χρημάτων που διαθέτεις

Stelios91
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 9:18 pm

Re: Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής;

Δημοσίευση από Stelios91 » Δευ Ιαν 10, 2022 2:50 pm

Ναι αυτό που λες για τις ανάγκες...έχει σχέση με το ποια μηχανή θα επιλέξεις...εγώ αυτό που ρωτάω είναι όσον αφορά τις επιλογές μεταχειρισμένης... κάποιος πες έχει επιλέξει τι μηχανη θέλει...αλλά την βρίσκει και μεταχειρισμένη...και το σκέφτεται για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω...
Έλεγχο που λες ας πούμε...πως θα κάνεις αν ο πωλητής είναι σε άλλη πόλη;

peter
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2021 11:33 pm
Όνομα: Peter
Μηχανή:: Rancilio Silvia V4
2η Μηχανή:: Krups Pixie
Μύλος:: Rancilio Rocky

Re: Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής;

Δημοσίευση από peter » Δευ Ιαν 10, 2022 3:43 pm

Νομίζω την απάντηση την ξέρεις κ μόνος σου. Προφανώς κ υπάρχει ρίσκο στα μεταχειρισμένα.
Στην περίπτωση που δεν υπάρχει η δυνατότητα να ελέγξεις κάτι κιολας, το ρίσκο πολλαπλασιάζεται κ η αγορά γίνεται καλή τη πίστει που λένε.
Είναι ενα ρίσκο που το ζυγίζεις και αποφασίζεις αν θες να το πάρεις προκειμένου να γλιτώσεις κάποια χρήματα.
Προσωπικά, αν τα χρήματα που γλιτώνω είναι πολλά το παίρνω. Αν πρόκειται να γλιτώσω λίγα, προτιμώ να το πάρω καινούργιο.
Είναι γενική η ερώτησή σου κ γενικές απαντήσεις θα πάρεις. Πρέπει να μας πεις συγκεκριμένη περίπτωση για να σου πούμε αν αξίζει...

Stelios91
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 9:18 pm

Re: Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής;

Δημοσίευση από Stelios91 » Δευ Ιαν 10, 2022 3:48 pm

Αναφέρομαι σε μεταχειρισμένες από αγγελίες που βγαίνουν εδώ στο forum...
Οχι σε συγκεκριμένη περίπτωση ...
Απλά στο αν πρέπει να πάρω απόφαση να πάρω ότι μπορώ καινούργιο η να κοιτάζω αγγελίες από εδώ μέσα και αν βγεί κάτι στα γούστα μου να το πάρω ..
Συγκεκριμένα δεν θα ήταν και σωστό νομίζω να συζητάμε για αγγελία κάποιου παιδιού στο ίδιο forum που συζητάμε σωστά?😁

peter
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2021 11:33 pm
Όνομα: Peter
Μηχανή:: Rancilio Silvia V4
2η Μηχανή:: Krups Pixie
Μύλος:: Rancilio Rocky

Re: Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής;

Δημοσίευση από peter » Δευ Ιαν 10, 2022 3:57 pm

Σωστά, δεν είναι κομψό αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν αξίζουν όλες οι περιπτώσεις.
Τι να σου πω... Έγω κοιτάω να είναι κάτι πρώτο χέρι, να υπάρχει απόδειξη ακόμα και αν δεν υπάρχει εγγύηση και να μην είναι κάτι παλιότερο από 5ετια. Επίσης να είναι η τιμή κάτω από το 30% τουλάχιστον από την φθηνότερη τιμή που μπορώ να το αγοράσω καινούργιο. Από κει και πέρα σε τι κατάσταση είναι κάτι εμφανισιακά και με βάση αυτά που θα μου πει κ ο αγοραστής.
Αφού είναι από εδώ μέσα καλό είναι να δεις αν είναι κάποιο ενεργό μέλος ή αν απλά μπήκε για να βάλει αγγελία. Είναι ένα είδος αξιοπιστίας (όχι απόλυτα εννοείται).

Απάντηση