Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Dimitris_P

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Dimitris_P » Πέμ Δεκ 09, 2010 6:37 pm

Γιατί όμως πολλοί που έχουν gaggia πάνε σε silvia ? ξέρουν κάτι παραπάνω ?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Δεκ 09, 2010 7:04 pm

Εκτός από μένα, που η Baby είναι για να χρησιμοποιηθεί αλλού, πόσες άλλες περιπτώσεις ξέρεις; γιατί δεν είμαι σίγουρος εάν αυτό που αναφέρεις παραπάνω στοιχειοθετείται πλήρως από τα γραφόμενα στο forum.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Dimitris_P

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Dimitris_P » Πέμ Δεκ 09, 2010 7:25 pm

γράψε άκυρο

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από boltsis » Πέμ Δεκ 09, 2010 10:17 pm

Θα ήθελα και εγώ να πω το μεγάλο δίλλημά μου, απλώς εμένα είναι ανάμεσα στη Baby twin και τη γνωστή κυρία Silvia.Αν οι υπέυθυνοι πιστεύουν ότι δε ταιριάζει εδω σε αυτό το θέμα ας το μετακομίσουνε εκεί που πρέπει.Πρέπει να ομολογήσω διαβάζωντας τα προηγούμενα ποστ πως απέκτησα μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για τις 2 αυτές μηχανές και ήτανε μια μεγάλη βοήθεια για εμένα.
Λοιπόν όσον αφορά το το συλλογισμό μου τώρα.Η Baby Twin κοστίζει 370 ευρώ που αν κόψω τιμολόγιο θα πάρω επιστροφή πίσω 70 ευρώ, δηλαδή 300 ευρώ.Επίσης 40 ευρώ για το ανοιχτό κλέιστρο και 6-8 περίπου για ένα διπλό κλασικό non pressurized pf (τιμές χωρίς ΦΠΑ απο Eurogat όπως μου είπανε στο περίπου) αφού έρχεται πλέον με το δικό της σύστημα perfect crema.Θα ήθελα όσοι ενδιαφέρονται για κάποιο μοντελο της gaggia να συνυπολογίσουνε τουλάχιστον ελάχιστα κάποια ευρώ για το ελεύθερο pf και κλείστρο.Το τονίζω γιατί η προσφορά του γερμανικού site 441 ευρώ περιλαμβάνει και το naked portafilter.Έχει το ανεξάρτητο σύστημα ατμού που δε περιμένεις καθόλου για τη παρασκευή capuccino.Έχει επίσης δοσομετρητή που θεωρείται άχρηστο για πολλούς αλλά με κάποια χρόνια εμπειρίας ίσως φανεί χρήσιμο κάποια στιγμή.To σύνολο 350 ευρώ (με τα έξτρα που είπα) με εγγύηση ενός χρόνου απο τη Eurogat η 369 ευρώ απο το γερμανικό site με 2 χρόνια εγγύηση.
Απο την άλλη η γνωστή Silvia που ακούγεται και πρέπει να είναι πιο καλής ποιότητας (δε χρειάζεται να επαναλαμβάνω τα θετικά της) , έρχεται με naked portafilter που στην ουσία κοστίζει και κάποια άλλα δωράκια (καφέδες και φλυτζανάκια).Κόστος 441 ευρώ με τα μεταφορικά και 2 χρόνια εγγύηση και με 30 ευρώ επεκτείνετε στα 3 χρόνια, πολύ σημαντικό το τελευταίο.
Έχω κάποιες ερωτήσεις που πιστεύω θα με καθοδηγήσουνε πιο πολύ στη τελική μου απόφαση.
1.Ποιός ο ελάχιστος χρόνος που χρειάζεται για να ζεσταθεί η κάθε μηχανή για να πραγματοποιήσω την εκχύλιση?Για μένα είναι σημαντικό γιατί θα την έχω σε μαγαζί που πάει να πεί ότι δε μπορώ να περιμένω πολύ ώρα.
2.Αν παραγγείλω τη Silvia η τη Baby Twin απο το γερμανικό site με καλύπει η εγγύση απο τις αντίστοιχες Ελληνικές αντιπροσωπείες η πρέπει να τις στείλω και τις 2 στο εξωτερικό για επισκευή?
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Δεκ 09, 2010 11:03 pm

Μια παρατήρηση πρώτα. Μου φαίνεται ότι με επαγγελματικό ΑΦΜ μπορείς να μην πληρώσεις καθόλου ΦΠΑ από το γερμανικό site.
Για το 1)
viewtopic.php?f=2&t=747#p7698

Για το 2) Η baby θέλει 6 min (ελάχιστο) αλλά για βέλτιστο αποτέλεσμα υπολόγισε 15 min. Η Silvia για βέλτιστο αποτέλεσμα θέλει 30min αλλά με κατάλληλη διαδικασία μπορείς να το φτάσεις και κάτω από 15 min. Αλλά που θα χρησιμεύσουν αυτοί οι χρόνοι στο μαγαζί; γιατί από την στιγμή που ζεσταθούν οι μηχανές απλά τις κρατάς αναμμένες και ετοιμοπόλεμες, ελέγχοντας φυσικά να μην ξεμείνουν από νερό στο boiler(ιδιαίτερα στην Silvia).

Επίσης για πόσους cappuccino μιλάμε σκοπεύεις να σερβίρεις στην σειρά;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

translator

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από translator » Πέμ Δεκ 09, 2010 11:13 pm

1) Με πρόλαβε ο Χρήστος. Πάντως έχε υπόψη σου ότι μιλάμε για συσκευές οικιακής χρήσης. Αν είναι να έχεις τη μηχανή αναμμένη όλη μέρα, μήπως θα έπρεπε να πας σε κάτι πιο επαγγελματικό με μεγαλύτερη αντοχή;
2) Θα πρέπει να καλέσεις τις αντιπροσωπείες για να είσαι σίγουρος

Επίσης:
Αν είσαι επαγγελματίας, εξαιρείσαι του ΦΠΑ από ευρωπαικά online shops. Ψάξτο...
Εν τέλει, το πράγμα είναι απλό: αν οι περισσότεροι καφέδες σου είναι cappuccino, πάρε την Twin.

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από boltsis » Πέμ Δεκ 09, 2010 11:31 pm

Για το Φπα θα ρωτήσω τη λογίστριά μου, πρέπει να έχεις κάποιο ειδικό Αφμ νομίζω.Η χρήση προορίζεται καθαρά για μενα (2-3 καφέδες την ημέρα) και όχι για πελάτες μου.Απλώς θέλω να φτιάχνω το καφέ μου σε σύντομο χρόνο το πρωί γιατί μετά πλακώνουν οι πελάτες.Καπουτσίνο δε φτιάχνω κάθε μέρα αλλά και πάλι να μη περιμένω κάποιο χρόνο για να κρυώσει κάπως το νερό για να τον ολοκληρώσω.Για τις εγγυήσεις θα πάρω τηλέφωνο τις αντιπροσωπείες και θα σας ενημερώσω.
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

Dimitris_P

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Dimitris_P » Πέμ Δεκ 09, 2010 11:35 pm

Στη Δουλεια θα έχεις και μύλο κ τ απαραίτητα αξεσουάρ; Εγ θα ελεγα παρε μια καλή εσπρεσσιερα για το ΣΠΙΤΙ μ ενα καλό μύλο κ για τη Δουλεια μια με καψουλες

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από boltsis » Παρ Δεκ 10, 2010 12:07 am

Μύλο έχω αυτόν της υπογραφής μου καθώς και όλα τα αξεσουάρ περίπου (που αλλού θα χωρουσε τέτοιος μύλος; :D )Όλη μέρα είμαι στη δουλειά και σπάνια πίνω καφέ στο σπιτι.Στο σπίτι θα μετακομίσει η delonghi που έχω τώρα άλλωστε..
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

Dimitris_P

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Dimitris_P » Παρ Δεκ 10, 2010 12:20 am

Οκ τότε :)

Απάντηση